background-image

Neden Porselen

Havuzlarda Neden Porselen?

Porselen ve seramik arasındaki temel farklar; hammadde bileşenleri, üretim teknikleri ve pişirme sıcaklıklarıdır. Seramik karolar, düşük derecelerde pişer, porselen karolar ise yüksek derecelerde pişer. Seramik karoların gövde (masse) renkleri daha siyah ve koyu renklidir, üretim maliyetleri düşüktür, porselen karolar ise daha beyaz ve açık renklidir.

Seramikler yapıları itibariyle yumuşak ve gözeneklidir, su geçiren özelliklere sahiptir ve uzun süre kullanıldıklarında bünyelerinde kılcal çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar bakteri oluşumuna uygun ortamlar sağlar, dolayısıyla hijyenik değillerdir. Leke tutabilir, temizliği zordur.

Seramikler suya karşı da mukavim değillerdir. Bünyelerine emdikleri su nedeniyle dona karşı mukavemetleri yoktur. Kışın eksi dereceli ısılarda bünyelerindeki suyun genleşmesiyle patlama ve çatlamalar, havuz içinde dökülmeler görülebilir.

Porselen karolar, su emmeme özellikleri ile hijyeniktir, yüksek basınçla preslenmeleri nedeniyle bünyelerinde gözenek oluşmaz. Daha serttir ve daha sağlamdır, dolayısıyla termal şok ve kimyasallara karşı dayanıklıdır. Dış etkenlere karşı seramikten daha mukavimdir. Porselen karolar, yüksek ısılarda fırınlandığı için seramik karolara göre yüzeyleri daha pürüzsüzdür, leke tutmaz, bakteri oluşmaz ve kolay temizlenir.

Çarpma ve sıcaklık değişimlerine karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca daha hafif olduğundan taşıma ve transferde avantaj sağlar.

Porselen karolar kil, kaolen, silikat ve zirkonyum katkılı bileşenlerden oluşur. Daha yoğun ve sıkıştırılmış yapılarıyla yalıtım özelliği vardır, elektriği iletmezler.

Porselen ve seramik karoların ideal kullanım alanları vardır. Seramikler iç mekanlarda, yer ve duvar döşemelerinde, çanak ve çömlek yapımlarında tercih edilir.

Porselen karolar ise iç ve dış mekanlarda, yoğun insan trafiğinin olduğu yerlerde, düşük su emme ve aşınmaya dayanıklı olmaları nedeniyle tercih edilir. Dona ve havuz kimyasallarına karşı mukavemetleri sayesinde de havuzlarda sıklıkla kullanılır.

Porselenler, diş hekimliği başta olmak üzere sağlık sektörlerinde, ayrıca hijyen gerektiren mutfak ve ev eşyalarında tercih edilmektedir.

Tüm bu özellikleri sayesinde porselen, havuzlarda olmazsa olmaz bir malzemedir.