background-image

Havuz Bakımı İçin En Önemli Malzemeler Nelerdir ?

havuz-bakim-malzemeleri

Havuz Bakımı İçin En Önemli Malzemeler Nelerdir ?

Serapool Porselen
20/10/2021

Bir havuzun doğru şekilde inşa edilmesinden sonra, kullanım için en yüksek öneme sahip faktörlerden biri de düzenli şekilde bakımlarının yapılmasıdır. Kullanım şekli ve kullanıcı sayısı ne olursa olsun havuzlarda rutin bakım ve temizlik işlemleri yapılmalıdır. Bu işlemler sayesinde havuzda hijyenik bir ortam oluşması sağlanmış olur. Hijyen konusunun yanında, bakım işlemleri ile aynı zamanda havuzun estetik görünümünün korunması da sağlanır. Kaplama malzemelerinin bakımları yapılır ve kireçlenme oluşumu gibi durumlar ortadan kaldırılır. Rutin bakım işlemleri havuzu uzun yıllar güvenli şekilde kullanmak için yüksek öneme sahip uygulamalardır. Bu uygulamaları gerçekleştirmek için farklı amaçlara sahip çeşitli malzemeler kullanırız. Havuz bakımı için gerekli malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Havuz kimyasalları: Çeşitli amaçlar için havuz bakımında kimyasallardan yararlanılır. Yosun oluşumunu engellemekten bakteriyel dezenfektasyona kadar birçok amaca yönelik havuz kimyasalı bulunmaktadır.
 • Filtrasyon sistemi ve su pompası: Su pompası havuz içerisinde su sirkülasyonu sağlar ve emdiği suyu filtrasyon sistemine aktarır. Filtrasyon sistemi içerisinde filtre edilen su tekrar havuza boşaltılır ve havuz bakımı büyük oranda sağlanmış olur. Bu sistemler düzgün şekilde çalışmaya devam etmek için rutin bakımlara ihtiyaç duyarlar.
 • Taşmalı sistem veya havuz skimmerleri: Havuz yüzeyi temizliği havuzun genel olarak hijyenik ve bakımlı olması için oldukça önemlidir. Taşmalı sistem veya havuz skimmerleri yardımıyla havuz yüzeyi temizliği etkili şekilde sağlanır.
 • Dip temizleme süpürgesi: Kirletici etkenler zamanla havuz dibine çökerek havuzda hijyenin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadırlar. Dip temizleme süpürgesi ile havuz, dibe çöken kirlerden arındırılır.
 • Havuz fırçası ve havuz kepçesi: Otomatik sistemlerin yanında manuel olarak havuzu temizlemek için bu aparatlardan yardım alınır. Havuz fırçası tortulaşan kirlerin fırçalanarak temizlenmesinde, havuz kepçesi ise havuz yüzeyinin temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Havuz Bakımını Sağlamak Zor Mudur ?

Havuz bakımı düzenli olarak gerçekleştirilmesi gereken ve oldukça önemli bir uygulamadır. Bu uygulama başta oldukça karmaşık ve zahmetli gelse de havuz bakımını sağlamak çok zor değildir. Doğru uygulamalar yapıldığı takdirde havuzda bakım sağlamak kolay bir hal alabilir. Bunun için öncelikle belirli bir düzen oturtmak ve süreklilik sağlamak önemlidir. Rutin şekilde yapılan bakımlar sayesinde kirletici maddelerin havuzda çok birikmemesi sağlanır. Böylece daha kolay ve verimli bir temizlik işlemi yapılabilir. Ayrıca kireçlenme gibi durumlar fazla büyümeden ortadan kaldırıldığında daha az uğraşla işlemin üstesinden gelinebilir. Havuz bakımında düzenlilik sağlamanın yanında havuzun yapısında kullanılan malzemeler de büyük öneme sahiptir. Temizlik ve bakım açısından avantaj sağlayan malzemelerle yapılmış bir havuzda bakım yapmak daha kolay olacaktır. Malzemelerin yapısıyla birlikte kalitesi de önemlidir. Seçilen havuz kaplama malzemesinin ve kullanılan derzin kalitesi ekstra öneme sahiptir. Çünkü bu malzemeler suyla direkt olarak temas etmektedir.

Havuzda kullanılmaya uygun olmayan ve kalitesiz malzemelerin kullanımı bakım işlemlerini oldukça zorlaştırabilir. Özellikle havuz kaplamasında yeterince kaliteli olmayan malzemeler kullanıldığında yosunlaşma ve bakteri oluşumu gibi sorunlar daha sık şekilde karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla havuz bakımını kolaylaştırmak için en başta, havuzun yapımında kullanılacak malzemelerin iyi seçilmesi gerekir. Havuz kaplama malzemesi olarak seramik yerine porselen tercihi daha uygun olacaktır. Porselen, yüksek kimyasal dayanıklılığa sahip ve dış etkenlere karşı ekstra savunma sağlayan bir malzemedir. Havuz kaplamalarında porselen karo kullanımı, bakteri oluşumundan karoların zamanla hasar almasına kadar pek çok konuda dayanıklılık sağlamaktadır. Doğru uygulamalar yapılmadığı zaman oldukça zor bir hal alabilen havuz bakımını kolaylaştırmanın önemli bir yolu havuz yapımında uygun malzemelerin kullanımıdır. Dayanıklı ve kaliteli malzemeler yardımıyla daha kolay havuz bakımı ve temizliği sağlanır. Düzenli şekilde bu işlemler uygulandığı sürece havuz bakımını sağlamak çok zor olmayacaktır.

Havuz Bakımı Sağlanmadığı Durumlarda Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir ?

Bir havuzun uzun yıllar boyu güvenle ve keyifle kullanımının mümkün olması için havuz bakımı gerekttiği şekilde sağlanmalıdır. Havuz için düzenli bakım ve temizlik işlemleri yapılmadığı takdirde başta küçük olan sorunlar zamanla oldukça can sıkıcı hale gelebilir. Örneğin havuz yüzeyine düşen yaprak, toz, toprak gibi atıklar dibe çökerek havuz sistemini kirletebilir. Veya başta önemsiz gibi görünen tortulaşma ve kireçlenme sorunları zaman içerisinde çok ciddi bir hal alabilir. Havuzun kirlenmesi ve bakıma ihtiyaç duyması olağan bir durumdur. Düzenli bakım ve temizlik işlemleri ile oldukça kolay bir şekilde havuz bakımı sağlanabilir. Öncelikle havuzun temizliğinin sağlanması için filtrasyon sisteminin olması gerektiği gibi çalışması sağlanmalıdır. Bunun yanında yüzey ve dip temizliği, sudaki kimyasal dengenin sağlanması gibi işlemler yapılmalıdır.

Havuzda bakım ve temizlik için gerekli olan bu uygulamaların aksatılması veya hiç yapılmaması durumunda oldukça ciddi sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. İlk olarak havuzun estetik görünümü bozulur ve havuz suyuna girmek biriken atıklardan ötürü rahatsız edici hale gelebilir. Yosunlaşma ve kireçlenme gibi sorunlar havuz suyunun sürekli olarak kirli kalmasına, berraklığını yitirmesine neden olabilir. Ayrıca bu problemler suya girmeyi rahatsız edici hale getiren durumlardan bazılarıdır. Dolayısıyla havuzda bakımın sağlanmaması, havuzun kullanılamayacak hale gelmesiyle sonuçlanabilir. Gözle görülebilen kirletici etkenler estetik problemler yaratmaktadır ve havuzda biriken bakteri gibi organizmalar ise sağlığı tehdit eden bir boyut alabilir.

Havuzlar bakteri ve mikropların yaşaması ve üreyip çoğalması için uygun bir ortam sağlamaktadırlar. Havuzdaki temizlik sistemleri, gerekli bakımlar yapıldığında, gözle görülebilen kirletici etkenleri temizlemek konusunda oldukça etkilidir. Ancak bakteri ve mikroplar söz konusu olduğunda çeşitli havuz kimyasalları kullanmak gerekmektedir. Bakteri ve mikroplar etkili şekilde temizlenmediği takdirde kullanıcılar için çeşitli hastalıkların oluşması riski bulunmaktadır. Bakımı doğru şekilde sağlanmayan havuzlar, mide ve bağırsak enfeksiyonlarından cilt problemlerine kadar birçok hastalığa sebep olabilmektedirler. Tüm bu nedenlerden ötürü havuz bakımı düzenli şekilde sağlanmalıdır.

Havuz Bakımını Sağlamak İçin Kullanılabilecek Malzemeler Listesi

Havuz bakımını sağlamak çok aşamalı bir süreçtir ve farklı malzemelerin kullanılmasına gerek duyulur. Daha büyük parçalı kirletici maddeler olduğu gibi gözle görülemeyen organizmalar da havuzu kirletmektedir. Bu yüzden tüm bu kirletici etkenler için farklı stratejiler kullanılır ve farklı malzemelerden yardım alınır. Tüm bu malzemeler belirli bir amaca hizmet ederek havuzun bakımını sağlar. Havuz bakımını sağlamak için kullanılabilecek bazı malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Havuz pH düşürücü ve havuz pH yükseltici
 • Yosun giderici
 • Havuz sıvı topaklayıcısı
 • Klor veya ozonlu havuz temizlik sistemi
 • Havuz fırçası
 • Havuz kepçesi
 • Havuz dip süpürgesi

1. Havuz pH Düşürücü

Havuzun suyunun pH değerlerinin belirli bir oranda olması temizlik ve hijyen açısından büyük önem taşır. Suyun pH değeri bize sudaki asit ve baz dengesini göstermektedir. Öncelikle bu denge suyun kullanıma uygunluğu açısından önemlidir. Çok fazla asidik veya bazik bir suda yüzmek sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir. Bu yüzden havuz suyunun pH değeri daima 7.2 ile 7.6 değerleri arasında olmalıdır. Ayrıca diğer kimyasalların en etkili şekilde çalışması için de pH değerlerinin bu aralıkta tutulması gereklidir. Klor, yosun giderici ve sıvı topaklayıcı gibi havuz hijyeninde önemli kimyasallar doğru pH değerlerinde işlevlerini yerine getirebilmektedir. Hijyen ve sağlık açısından önemli olan pH değerleri aynı zamanda havuzun zamanla zarar görmemesi için de elzemdir. Dengesiz pH değerleri bulunan bir havuzdaki kaplama malzemeleri aşınmaya uğrayacak ve hasar alacaktır. Hem havuzu hem de kullanıcıları korumak için pH değerlerinin ayarlanmasında çeşitli kimyasallar kullanılır.

Havuz suyunun pH değerleri düzenli aralıklarla ölçülmeli ve elde edilen sonuca bağlı olarak pH değerleri düşürülmeli veya arttırılmalıdır. Havuz pH değerlerinin düşürülmesi için havuz pH düşürücü kullanılır. 7.6 değerinin üzerinde pH değerine sahip bir havuz suyunun pH değerlerini dengelemek için pH düşürücüden yararlanmak gerekir. 100 m³ su için 1 kilogram kadar havuz pH düşürücü kullanımı pH değerini yaklaşık 0,1 miktarında azaltmaktadır. Bu şekilde havuzun pH değeri dengelenecek ve klor gibi kimyasallar daha etkin bir biçimde çalışarak hijyeni sağlayacaktır. Havuz suyunun pH değerinin çok fazla düşmesi durumunda ise havuz pH yükseltici kimyasallardan yardım alınır. Aşırı düşük pH değerleri kullanıcıların derilerinde yanma ve kaşıntıya sebep olabilmektedir. Havuzda pH değerlerini yükseltmek için sodyum karbonat gibi maddeler kullanılır. Havuzda pH düşürücü ve yükseltici kimyasallar kullanırken oranı iyi ayarlamak gerekir. Çünkü fazla kullanım sonucunda pH değerlerinde büyük bir dengesizlik oluşabilir.

2. Yosun Giderici

Havuzda kirlilik yaratan diğer bir etken de yosun oluşumudur. Havuzlar zaman zaman yosun tutmaktadır ve bu yosun oluşumu kontrol altına alınmadığında havuz temizliği için oldukça kötü bir durum oluşturabilir. Yosun oluşumunun nedeni, havuz ortamının yosunların yaşaması ve çoğalması için uygun koşulları sağlamasıdır. Özellikle yağmur yağışına bağlı olarak havuz suyundaki nitrat oranı artmaktadır ve nitrat yosunlar için bir besin kaynağıdır. İhtiyaç duyduğu besin kaynağı ve ideal yaşam alanını bulan yosunlar havuzda zamanla birikmeye başlar. Bu durum hem estetik olmayan bir görünüm yaratmaktadır hem de yosun oluşumuna bağlı olarak, havuzda yüzme sırasında kullanıcıları rahatsız edecek bir ortam ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yosunlar canlı organizma olduğu için yosun oluşumu zamanla bakteri ve mikropların çoğalmasını da tetikleyecektir. Tüm bu sebeplerden ötürü yosun oluşumu havuz bakımında ciddiye alınması gereken bir problemdir.

Yosun oluşumu ve birikmesini önlemek için, düzenli olarak yapılacak temizlik ve bakım işlemlerinin yanında, yosun giderici kullanmak da iyi bir çözüm yöntemidir. Yaklaşık 100 m³ suya 1 litre olmak üzere yosun giderici karıştırılarak kullanılır. Kullanılan ürünün markasına ve diğer özelliklerine göre gereken miktar değişebilir. Yosun gidericiden alacağınız verim yosun oluşma miktarına bağlıdır. Eğer havuz çok yosun tutmamışsa çok uğraş gerektirmeden bu yosunlardan kurtulmanız mümkündür. Ancak yosun oluşumu oldukça ilerlemişse yosunların manuel olarak temizlenmesi ve belirli aralıklarla yosun giderici kullanmak gerekebilir. Ama bu durumda da dikkatli olunmalı ve havuz suyuna yüksek oranda yosun giderici katılmamalıdır. Çünkü tüm kimyasal temizleyiciler gibi, yosun giderici de havuz suyunun kimyevi dengesini bozabilir. İnternet üzerinden veya havuz kimyasalları satan bir mağazadan yosun giderici temin etmek mümkündür.

3. Sıvı Topaklayıcısı

Havuzdaki filtrasyon sistemi belirli boyuttaki atıklar söz konusu olduğunda oldukça etkilidir ve temizlik işlemini iyi şekilde tamamlar. Ancak çok küçük boyuttaki partiküller filtrasyon sistemi tarafından emilemediği için bu maddeler havuz suyunu kirletir ve berraklığını bozabilir. Kimi atık madde topaklanmaya yatkınken kimiyse topaklanmaz ve küçük parçalar halinde suda asılı kalır. Suda asılı kalan bu küçük parçalar havuzda hoş olmayan bir görünüm ve her yere yayılmış bir kirlilik yaratır. Bu sorun havuzun görünümünü bozmasının yanında yüzme keyfinizi de kaçırabilir. Çünkü havuza her girdiğinizde küçük atıklar vücudunuza yapışır ve rahatsız eder. Yani havuz temizliğinde topaklanma ve tortu oluşumu ne kadar kötü etkiye sahipse atıkların topaklanmaması da bir o kadar can sıkıcıdır. Küçük boyutlu atıkların topaklanarak filtrasyon sistemi tarafından temizlenebilecek boyuta gelmesi için sıvı topaklayıcısı kullanılır.

Sıvı topaklayıcısı kullanırken en etkili sonuçlar için ilk olarak havuzun pH değerlerinin normal aralıkta olduğundan emin olunur. Yüksek pH değeri topaklanmanın oluşumunu yavaşlatacağı için düşük pH değerleri tercih edilmektedir. 100 m³ suya yaklaşık 30-200 mililitre oranında olmak üzere sıvı topaklayıcı karıştırılır. Bu oran farklı ürünlerde değişiklik gösterebileceğinden ürünle birlikte gelen talimatları okuyun ve oranı talimatlara göre belirleyin. Havuza sıvı topaklayıcı karıştırıldıktan sonra 1 saat kadar motorlar çalıştırılıp havuzda su sirkülasyonu devam ettirilir. Bu şekilde sıvı topaklayıcının havuz suyuna iyice karışması ve küçük partiküllere yapışması sağlanır. Ardından motorlar kapatılır ve birkaç saat içerisinde havuzdaki küçük partiküller topaklanarak dibe çökecektir. Dibe çöken bu topaklanmış partiküller havuz dibi süpürgesi ile temizlenebilir. Eğer havuzunuzda küçük partiküller kirlilik yaratıyorsa bu partiküllerden kurtulmak için havuz malzemeleri satan bir marketten veya internet üzerinden sıvı topaklayıcı edinebilirsiniz. Fazla kullanılması durumunda sıvı topaklayıcısı gözleri ve cildi tahriş edebilmektedir, bu yüzden miktarı dikkatli ayarlanmalıdır.

4. Klor

Havuzda gözle görülebilen atıkların temizlenmesi manuel olarak veya otomatik sistemler yardımıyla yapılmaktadır. Bu temizlik her ne kadar hijyeni bir noktaya kadar sağlasa da bakteri ve mikroplara karşı yeterli değildir. Havuzlar birçok organizmanın yaşayıp üremesi için ideal ortamı sağlamaktadırlar. Bu organizmalar eğer kimyasal yöntemlerle kontrol altına alınmazlarsa havuzu kullanılamaz hale getirebilirler. Bakteri ve mikroplar havuzda çoğalarak insan sağlığını tehdit edecek noktaya gelebilirler. Havuzlarda kimyasal temizlik için kullanılan en bilindik maddelerden biri klordur. Düzenli aralıklarla havuz klorlanarak gözle görülemeyen bakteri gibi organizmaların yok edilmesi sağlanılır. Klor kullanımı için öncelikle pH seviyesinin doğru aralıkta olması gereklidir. Yüksek pH seviyelerinde klor maddesi etkili şekilde hijyen sağlayamadığından pH değerlerinin düşürülmesi gerekebilir. Sonrasında  100 m³ suya yaklaşık yarım kilogram karıştırılması yeterli olacaktır. Klor suyla karıştırıldığında hipokloröz asit denilen bir madde ortaya çıkar. Asidik özelliklere sahip olan bu madde suyun dezenfekte olmasını sağlar.

Klor kullanımında miktarın ayarlaması dikkatli şekilde yapılmalıdır. Düşük miktarda klor kullanımı yeterli derecede hijyen sağlamayacaktır ve bu durumda bakteri oluşumu artmaya devam eder. Yüksek miktarda kullanılan klor ise kullanıcılar için ciltte tahriş gibi problemlere yol açmaktadır. Fazla kullanılan klor aynı zamanda solunum problemlerine sebep olabileceği gibi, hormonal bozukluklara varan durumlar oluşturabilmektedir. Bu sebeple havuzun hacmi kesin olarak bilinmeli ve klor miktarı da buna göre ayarlanmalıdır. Havuzda hijyen sağlamak için oldukça etkili bir yöntem olan klorlamanın bir alternatifi ozonlu temizlik sistemidir. Havuzlarda ozon jeneratörü ile üretilen ozon gazı ile dezenfektasyon sağlamak mümkündür. Ozonlu temizlik sistemi daha sağlıklı bir seçenek olarak bilinmektedir. Ancak klorlama daha hesaplı olduğu için daha sık olarak tercih edilmektedir. Havuz malzemeleri satan bir marketten rahatlıkla edinebileceğiniz klor ile havuzda dezenfektasyon sağlayabilirsiniz. Miktarını doğru şekilde ayarlayarak en etkili ve güvenli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

5. Havuz Fırçası

Havuzda kirlenme, yalnızca kirletici maddelerin havuz sistemine girerek suyun içerisinde dağınık halde durmasıyla gerçekleşmemektedir. Sisteme karışan bu kirletici maddeler zamanla bir araya gelerek havuzun dibine, kenarlarına ve dış kısmına yapışır ve topaklanmaya sebep olur. Oluşan topaklanma göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturmasının yanında hijyen açısından da oldukça olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Tortulaşan kirler sürekli olarak daha da büyüyerek havuz içerisinde sürekli olarak kirlilik yaratacak bir ortam oluşmasına sebep olabilirler. Havuzda sürekli olarak temizliği sağlamak için bu tortulaşmayı önlemek ve eğer oluşursa mümkün olan en kısa zamanda yok etmek gereklidir. İyi çalışan yüzey temizleme, filtrasyon ve dip temizleme sistemleri bu tortulaşmanın önüne geçmek için ilk adımdır. Sonrasında havuz kimyasalları ile daha detaylı bir temizlik sağlanır. Ancak tüm bunların yeterli gelmediği durumlar olabilir ve kirlerin tortu haline gelmesiyle karşı karşıya kalınabilir.

Tortulaşan kir, mantar, yosun, kireç gibi etkenleri manuel olarak temizlemek için havuz fırçası kullanılır. Oluşan bu tür inatçı kirlerden kurtulmak için tortulaşma oluşan bölge havuz fırçası yardımıyla iyice fırçalanır ve temizlenir. Havuz fırçaları farklı saplara takılarak havuzun içinde ve dışında her yere erişim sağlamak mümkün hale getirilir. Diğer sistemler her ne kadar etkili şekilde çalışsa da kirlerin ve diğer maddelerin tortulaşması mümkündür. Havuz temizliğindeki tüm işlemler gibi kirlerin tortulaşması gözlemlendiğinde hemen harekete geçilmelidir. Etkili bir biçimde havuz fırçası ile temizlik sağlamak için bir miktar güç uygulamak gerekli olacaktır. Havuzun dibi, kenarları ve dış alanında havuz fırçası ile temizlik sağlanabilir ve tortulaşmanın önüne geçilebilir.

6. Havuz Kepçesi

Havuzlarda yüzey temizliği yeterli derecede hijyen sağlamanın ilk aşamasıdır. Bu aşama doğru şekilde yapıldığında havuzun tüm diğer temizlik sistemleri etkili bir biçimde korunur ve havuzda genel olarak temizlik sağlanır. Çünkü havuz yüzeyine düşen kirletici maddeler yalnızca yüzeyde kalmamakta ve zamanla havuz dibine doğru çökmektedir. Bu kirletici maddeler havuzun dibine çökerken aynı zamanda topaklanırlar. Kirlerin topaklanması, havuzda temizliğin sağlanmasını daha zor hale getirmekte ve filtrasyon sistemine ekstra yük bindirmektedir. Havuzlarda yüzey temizliği, otomatik olarak taşmalı sistem veya havuz skimmerları yardımıyla gerçekleştirilir. Bu sistemlerin yanında yüzey temizliği manuel olarak havuz kepçesi ile yapılabilir. Havuz kepçesi aynı zamanda bu otomatik sistemleri destekleme amaçlı da kullanılabilir. Küçük boyutlara sahip havuzlarda tüm yüzey temizliği için yalnızca havuz kepçesi yeterli olabilir. Ancak genellikle otomatik sistemlerden yardım almak gerekli olacaktır.

Yüzey temizliğinde olan rolünün yanında, havuz kepçesi aparatı havuz içindeki kirletici maddeleri almak için de kullanılabilir. Yaprak ve dal gibi büyük boyutlu kirletici maddeler söz konusu olduğunda havuz kepçesi oldukça işlevsel bir temizlik aletidir. Ancak daha küçük maddeler ve tortulaşmakta olan kirler için pek yardımı olmayacaktır. Havuz temizlik malzemeleri satan bir marketten havuz kepçesi edinebilir ve havuzunuzun yüzey temizliği için kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu aparatın fiyatları kepçenin boyutlarına göre farklı olabilir ancak çok yüksek miktarda değişkenlik göstermez. Eğer yüzey temizliği ile manuel olarak uğraşmak istemiyorsanız havuz skimmerleri ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer otomatik yüzey temizleme yolu olan taşmalı sistem de havuz kepçesi aparatı için diğer bir alternatiftir.

7. Havuz Süpürge Hortumu

Havuzda yüzey temizliği gibi dip temizliği de büyük öneme sahiptir. Temiz bir havuz her yönüyle hijyenik ve kirletici maddelerden arındırılmış olmalıdır. Havuz dibinde kirlenme oluşması durumunda havuzda yüzmek ve keyifli zaman geçirmek oldukça zorlaşacaktır. Bunun yanında dağınık şekilde dolaşan kirler zamanla birleşip topaklanabilir ve havuz dibinde tortu oluşturabilir. Kirlerin tortulaşması sonucunda sürekli olarak kirlenme yaratacak bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca biriken ve topaklanan kirler havuzun filtrasyon sistemini zorlayabilir. Bu nedenle öncelikle havuz yüzeyini daima temiz tutmalı ve havuz dibine batan kirler için havuz süpürgesi kullanmalıyız. Havuz süpürgesi dibe batan ve batmakta olan kir ve atıkların temizlenmesi işlemini gerçekleştiren aparattır. Bu aparat yardımıyla hijyenik, temiz ve berrak bir havuz suyu elde edilebilir. Yüzey temizleme ve filtrasyon sistemlerinin yeterli olmadığı durumlarda havuz süpürgesi kullanımından yararlanılır.

Havuz süpürgesinin en önemli parçalarından biri havuz süpürgesi hortumudur. Çünkü havuz süpürge hortumunun kondisyonu havuz süpürgesinin çalışma performansına etki etmektedir. Kirli ve eski havuz süpürge hortumu süpürgenin emme gücünü olumsuz şekilde etkileyecektir. Havuz süpürge hortumu, kirlerin temizlenmesi sırasında havuz kimyasallarına ve kirletici maddelere maruz kalmaktadır. Tüm bu maddeler zamanla havuz süpürge hortumunun içinde birikebilir ve topaklanma oluşturabilir. Oluşması muhtemel olan bu topaklanma ve kimyasallardan dolayı gerçekleşen ufak tefek hasarlar havuz süpürgesinin emme gücünü düşürebilir. Temiz ve kaliteli bir havuz süpürge hortumu daha iyi şekilde temizlik sağlanmasında büyük yardımcıdır.

Havuz Fayansının Kalitesi Havuz Bakımını Etkiler Mi ?

Havuz bakımında kullandığımız malzemelerin yanında önemli faktörlerden biri de havuzun bizzat kendi yapısıdır. Örneğin havuz yapısında kullanılan fayanslar havuz bakımını önemli derecede etkilemektedir. Kaplama malzemesi olarak seramik kullanılan havuzlarda bakım sağlamak ve bu havuzları aşınmalardan korumak porselen kullanılan havuzlara göre daha zordur. Bu iki malzeme arasındaki temel farklar yapımlarında kullanılan hammaddelerden ve üretim şekillerinden kaynaklanmaktadır. Daha yüksek basınçlarda preslenen ve daha yüksek sıcaklıklarda pişirilerek üretilen porselen, seramiğe göre dış etkenlere karşı daha dayanıklıdır. Bunun yanında seramiklerin su emilimleri daha yüksektir ve kaplama malzemesi olarak seramik kullanılan havuzlar bakteri ve yosun oluşumuna daha yatkındır.

Havuzlarda kaplama malzemesi olarak yüksek kimyasal dayanıma sahip olan porselenin seçilmesi akıllıca olacaktır. Bu işlem için seramik tercih edildiği takdirde zamanla daha yüksek miktarda aşınma ve hasar oluştuğu görülebilir. Çünkü seramik malzemesinin kimyasal dayanım oranları düşüktür ve klor, pH düşürücü, yosun giderici gibi maddeler seramikte aşınma yaratabilir. Oluşan bu aşınma sonucunda karo kayıpları görülebilir ve bu durum estetik olmayan bir görüntüye sebep olacaktır. Bunun yanında porselen yerine seramik tercih edilmesi bakım süreçlerinin zorlaşmasına neden olabilir. Yosun oluşumuna daha yatkın bir ortam yaratan seramik kaplama kullanıldığında havuzda daha fazla kirlilik oluştuğu görülebilir. Havuz kaplamasında porselen kullanımı hem bakım hem de temizlik açısından pek çok avantaj oluşturmaktadır.

Yüksek basınçla preslenen porselen karoların yapısında gözenek oluşmaz. Böylece su emmemeleri sağlanır ve bu özellikleri porselen karoları daha dayanıklı hale getirir. Üretim yöntemlerinden dolayı porselen sert ve dayanıklı bir malzemedir. Termal şok ve havuz kimyasalları gibi dış etkenlere seramikten daha dayanıklıdır. Pürüzsüz yapıları sayesinde leke tutmamakta ve kolay şekilde temizlenmektedirler. Tüm bu özellikleri nedeniyle havuzda porselen karo kullanımı havuzun bakımı açısından oldukça faydalıdır. Elbette porselen karo tercihinde kaliteli bir seçim yapmak da yüksek öneme sahiptir. Kullanılan malzeme kadar bu malzemenin kalitesi de hesaba katılmalıdır. Havuz kaplama malzemesi olarak kaliteli bir porselen karo seçimi ile havuzun bakım ve temizliğini daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Uygun fiyatlara ve yüksek kaliteye sahip porselen karo seçenekleri için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.