4 dakika okuma süresi
Havuz Nozulu Nedir?
Havuz Nozulu Nedir?

Havuz nozulu, havuz temizleme ekipmanlarının bağlandığı, havuz duvarlarına yerleştirilen ve pompalı vakum hattına bağlı olan bir araçtır. Nozul çıkış uçları, havuz temizleme ekipmanlarının kullanılacağı zamanlarda açılırken, havuzun kullanıldığı esnalarda kapalı konumda tutulmaktadır.

Havuz nozulu, havuz büyüklüğüne ve kullanılacak temizlik araçlarının sayısına göre farklılık göstermektedir. Genellikle sert plastikten üretilen havuz nozulu üzerinde gizleme kapağı yer almaktadır. 

HAVUZ NOZULU NE İŞE YARAR?

Havuz içi temizliğinde kullanılan havuz nozulu, havuz ekipmanlarına ait bağlantıların yapıldığı sökülüp takılabilen aparatlar olarak görev yapar. Havuz nozulu; havuz süpürgesi, havuz robotu ve diğer temizlik makinalarının kullanımı esnasında yardımcı bir elemandır.  

HAVUZ NOZULUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Havuzların temizliği ve bakımında birçok farklı araç kullanılmaktadır. Bahsedilen temizlik ekipmanlarının havuz içerisinde her noktada rahatlıkla kullanılabilmesi için gerekli olan bağlantı sistemini havuz nozulu ile birlikte sağlamak mümkündür. Pratik bir bağlantı aracı olan havuz nozulu, çoğunlukla 2 dişli olarak bulunur ve minimum 7000 debi hızındayken çalışmaktadır. 

HAVUZ NOZULU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Havuz nozulu çeşitleri:

1. PASLANMAZ NOZUL

Çeşitli marka ve modellerde bulunan paslanmaz nozul, havuz suyunda bulunan kimyasallardan etkilenmemektedir. Uzun ömürlü ve dayanıklı yapıdaki paslanmaz nozul, aşınmalara karşı da korunaklıdır. Açık ve kapalı yüzme havuzlarında kullanılabilen, tıkanma yapmayan paslanmaz nozul modeli uygun fiyatlı bir havuz ekipmanıdır. 

2. VAKUM NOZULU

Havuz vakum nozulu, genellikle havuz süpürgelerinin bağlandığı nozul çeşitlerindedir. Havuz perde duvarlarında bulunan vakum nozulları, yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Yapıştırılarak havuz duvarına sabitlenen vakum nozulu, 2 bağlantıya sahiptir. 

3. TAŞIRMA NOZULU

Taşmalı havuzlarda kullanılan taşırma nozulu, diğer nozul türleri gibi havuz duvarına sabitlenerek kullanılmaktadır. PVC gövdeye sahip taşırma nozulu, havuz suyuna karşı dayanıklı formdadır. Taşırma nozulu, temizlik ekipmanlarının 75 bar  ve 90 bar basıncına uygun olan boru bağlantısıyla kullanılmaktadır. 

4. JET NOZUL

Jet nozul modeli, büyük ve geniş ebatlara sahip havuzlarda tercih edilen bir havuz bağlantı aracıdır. Özellikle yüksek debilerde kullanabilen jet nozullar, deformasyona karşı dayanıklı ve güçlüdür. Jet nozul, havuz robotlarının bağlantısında etkili olan nozul çeşitlerindendir. 

HAVUZ NOZULU NASIL KULLANILIR?

Havuz nozulu, havuz ölçülerine ve havuz türüne göre belirlenerek, havuz duvarlarına monte edilmektedir. Bağlantı aracı yani havuz nozuluna, havuz temizliği için tercih edilen havuz ekipmanı bağlanır. En sık tercih edilen havuz nozul çeşidi vakum nozuldur. Çıkış uçları ile bağlantı sağlayan havuz nozulunun kullanımı oldukça kolaydır. 

HAVUZ NOZULU HANGİ TÜR HAVUZLARDA KULLANILIR?

Havuz nozulu belirli havuz türlerinde kullanılabilmektedir. Örnek olarak:

  • Açık yüzme havuzları,
  • Olimpik havuzlar,
  • Süs havuzları,
  • Eğlence havuzları vb. 

HAVUZDA KAÇ TANE NOZUL BULUNMALIDIR?

Havuz derinliği ve büyüklüğüne göre nozul sayıları artıp azalmaktadır. Derinliği 1.35 cm’den fazla olan yüzme havuzlarında 8 m²’de bir havuz nozulu eklenebilmektedir. Derinliği 1.35 cm’den az olan yüzme havuzları için 6 m²’de bir havuz nozulu kullanılmaktadır. 

Debi hesabına göre de havuz nozullarının adedini belirlemek mümkündür. Havuz metrekaresi ve debi sayısı bölünerek havuzda bulunması gereken nozul sayısı öğrenilmektedir.