background-image

Kum Filtresi Nedir?

Kum Filtresi Nedir?

Kum Filtresi Nedir?

Serapool Porselen
22/10/2021

Su arıtma sistemlerinden biri olan kum filtresi, uygun fiyatlı ve havuzlarda da sıklıkla tercih edilen bir su filtrasyon malzemesidir. Havuz kum filtresinin kullanım alanları işletme havuzları, olimpik havuzlar ve kişisel havuzlardır. Kum filtresi havuz suyu içerisindeki partikülleri, çamurları, tortuları ve görünmeyen maddeleri sudan arındırmak ve suyu arıtmak için kullanılmaktadır. 2 tip kum filtresi vardır. Bunlardan biri yavaş kum filtresi, diğeri ise hızlı kum filtresidir. Bu filtrasyon yöntemi, havuz suyunda insan sağlığını etkileyecek maddeleri ayrıştırmakla birlikte temiz bir suda yüzme deneyimi sunar. 

Kum Filtresi Tarihçesi

Kum filtresi ilk olarak İskoçya’da bulunan bir çamaşırhane işletmesinin sahibi John Gibb tarafından üretilmiştir. Tarihi 1804 yılında dayanan kum filtresinden yola çıkarak tasarlanmış diğer su arıtma cihazları, çalışma prensibi olarak kum filtresi mekanizmasını örnek almışlardır. Kum filtreleri daha sonra İngiltere’de farklı varyasyonları yapılarak geliştirilmeye başlanmıştır. Kum filtresi ilk zamanlar içme suyunu arıtma işleminde de kullanılmıştır. Oldukça basit ve kullanışlı bir yapıya sahip kum filtreleri, günümüzde pek çok açık ve kapalı yüzme havuzunda kullanılan sistemler arasındadır. 

Kum Filtresi Ne İşe Yarar?

Havuz suyu yüzeyinde görülen maddeler (yaprak, böcek gibi) kadar, su dibinde görülmeyen pek çok madde bulunmaktadır. İnsan sağlığını etkileyen bu durum havuz temizliğinin oldukça önemli bir parçasıdır. Küçük büyük tüm tortu ve partiküller, filtre sistemleri sayesinde havuz suyundan arındırılmaktadır. Filtre sistemlerinden biri olan kum filtresi, su giriş ve çıkış vanalarındaki tıkanmaları engellemektedir. Bunun yanı sıra daha katı maddeleri de haznesinde hapsederek, havuzun kirlenmesini önler. 

Kum Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Yavaş kum filtresi ve hızlı kum filtresi olmak üzere 2 tür kum filtre çeşidi bulunmaktadır.

 • Yavaş Kum Filtresi

Yavaş kum filtresi, süzülecek olan suyun filtre sistemi içerisinden daha yavaş bir şekilde geçip partikül ve tortularından ayrıştırılarak tekrar havuza verilmesini sağlar. Hızlı kum filtresine göre sirkülasyon işlemi daha yavaş olur. Yavaş kum filtresine işletme havuzları ya da olimpik havuzlar gibi büyük ebatlara sahip havuzlarda daha az rastlanmaktadır. 

 • Hızlı Kum Filtresi

Yavaş kum filtresinin aksine, hem sirkülasyon işlemi hem de havuz suyunun süzülme işlemi daha seri bir şekilde yapılarak, temiz su havuza çok daha hızlı gönderilir. Genellikle bu artıma sisteminde tam otomatik hızlı kum filtreleri kullanılmaktadır. Havuz suyunun en dip noktasından en üst noktasına kadar filtreleme işlemi hızlı bir biçimde tamamlanır. 

Kum Filtresi Nasıl Çalışır?

Kum filtresinin çalışma mekanizması:

 • Kum filtresi nemsiz, düz bir zemine yerleştirilir. Havuzdan minimum 2 metre uzaklıkta olmalıdır.
 • Havuz suyu, filtrenin pompası ile emilir.
 • Filtre sisteminde bulunan ızgaralardan geçen su filtrelenir.
 • Daha sonra vana hattına gönderilen su, ikinci bir filtre işleminden geçer.
 • Kuvars kum dolu pompa haznesine yakalanan parçalar burada tutulur. 
 • Son olarak temizlenmiş ve arıtılmış su havuza tekrar gönderilir.  
 • Günlük olarak en az 8 saat filtre çalışması için kullanılması önerilmektedir.

Kum Filtresinin Özellikleri Nedir?

Kum filtresi, düşük maliyetli ve basit bir mekanizmaya sahip olan bir filtrasyon sistemidir. Kum dolu haznesi sayesinde, en küçük yabancı maddeleri bile havuz suyundan ayrıştırabilir. Elektrik ile çalışan kum filtresinin tek gideri kuvars kumudur. Cihazın üzerinde bulunan ayar düğmesi ile filtre sisteminin çalışma süreleri ve bekleme süreleri ayarlanabilmektedir. Su içerisindeki sirkülasyonu sağlayan ve havuz suyunun temiz kalmasına yardımcı olan kum filtresi, yüzme havuzlarının hemen hepsinde tercih edilebilmektedir. 

Kum Filtresinin Faydaları Nelerdir?

Kum filtresinin faydaları:

 • Filtre verimliliği yüksek bir sistemdir.
 • Su içerisinde çözünmeyen tüm maddeleri havuz suyundan arıtabilir.
 • Yüksek gider maliyetleri yoktur.
 • Uzun ömürlü kullanımlara uygundur.
 • Tüm havuz modelleri için kullanılabilmektedir.
 • Filtre haznesinde yer alan kuvars kumu sayesinde, sürekli sirkülasyon halindeki suyun içerisinde bulunan yabancı maddeleri hapsetmektedir.
 • Temizliği ve bakımı kolaydır.

Kum Filtresinin Avantajları Nelerdir?

Kum filtresinin avantajları:

 • Her ebattan havuzlarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Pahalı bir filtre sistemi değildir.
 • Havuz suyunu, %90 oranında görülmeyen partiküllerden arındırır.
 • Kum filtresi cihazı çok büyük boyutlarda olmadığından fazla yer kaplamaz. 
 • Filtre temizliği basittir.
 • Süzülen su, filtre içerisinden hızlıca geçer ve devir daim kısa sürede yapılır.
 • Kum filtresinin içerisinde bakteri ve mikrop üremez. 

Kum Filtresi Nerelerde Kullanılır?

Yüzme havuzlarında temizliğin sağlanabilmesi için havuz suyuna çeşitli kimyasallar eklenmektedir. Bu kimyasallar sayesinde havuz suyu temizlenirken, çeşitli madde ve tortular dışarıya atılamadığı için havuz dibinde kalır. Böylelikle havuz suyunu tamamen boşaltıp temizlemek yerine her gün çalıştırılabilecek filtre sistemleri yer alır. Filtre sistemleri arasında en yaygın kullanılanlardan biri de kum filtreleridir. Çocuk havuzları, olimpik havuzlar, halka açık havuzlar gibi hemen her havuz için kum filtreleri arıtma sistemi kullanılmaktadır. 

Havuzlarda Kum Filtresi Kullanılır Mı?

Filtre çeşitleri arasından en tasarruflu ve havuz suyunu en sağlıklı şekilde süzdürebilen modelde filtreler tercih edilmektedir. Kum filtresi de gözle görülmeyen partikülleri, çamurları ve diğer maddeleri havuz suyundan kolaylıkla ayrıştırmaktadır. Bu sebeple havuzlarda kum filtresi uygun motor gücünde seçilerek kullanılmaktadır. Kum filtresinin tek gideri olan kum yenileme işlemi, bu filtre sistemini tercih edilebilir kılmaktadır. 

Hangi Tür Havuzlarda Kum Filtresi Kullanılır?

Kum filtreleri, tüm havuz türleri için kullanılabilecek yapıdadır. Havuz işletmelerinin sahipleri ve kişisel havuz sahipleri, filtre seçimi yaparken daha tasarruflu yapıda ve bakım/onarım maliyetleri daha düşük olan filtre modellerini tercih etmektedir. Kum filtresi de bu noktada talepleri karşılayan bir türde olduğu için çocuk havuzlarından dalga havuzlarına kadar tüm yüzme havuz çeşitlerinde karşımıza çıkan bir arıtma sistemidir.

Havuzlarda Neden Kum Filtresi Kullanılır?

Havuz suyunu komple boşaltarak temizlemek hem maliyetli hem de uzun süreli bir uygulamadır. Bu yüzden her yüzme havuzunda bir filtreleme sistemine ihtiyaç duyulur. Kum filtresi ise düşük maliyetli , dayanıklı ve uzun ömürlü olduğundan dolayı en çok kullanılan havuz suyu arıtma sistemlerinden biridir. Özellikle yaz ve bahar aylarında havuzların en sık kullanıldığı süreçler içerisindeyken havuzların sirkülasyonları insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Temiz ve hijyenik görülen havuz suyunun dip bölgelerinde, hem insan vücudundan taşınan hem de diğer çevresel etkenlerden (rüzgar gibi) pek çok gözle görülmeyen madde birikir. Bu biriken zararlı maddeleri devamlı olarak temizleyen ve havuz suyunun hijyenik kalmasını sağlayan kum filtresi, açık ve kapalı tüm yüzme havuzlarında rahatlıkla kullanılmaktadır.