background-image

Havuz Türleri Nelerdir?

Havuz Çeşitleri Nelerdir

Havuz Türleri Nelerdir?

Serapool Porselen
19/07/2021

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık ve eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve özelliklere sahip birçok çeşidi bulunan içi su dolu alanlara yüzme havuzu denilmektedir. Yaşam standartlarının gelişmesi, kısa tatillerde deniz kenarına ulaşım güçlüğü, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımların artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantılı olarak artışında etkilidir. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım amaçlarına göre alt başlıklara ayrılmaktadır.

Havuz çeşitleri aşağıda belirtilmiştir;

  • Açık Yüzme Havuzları,
  • Olimpik Yüzme Havuzları (Tam Olimpik-Yarı Olimpik),
  • Süs Havuzları,
  • Termal Havuzlar,
  • Eğlence Havuzları,
  • Soğuk Su Havuzları,
  • Terapi Havuzları,
  • Su Oyunları Havuzları,
  • Atlama Havuzları,
  • Ayak Yıkama Havuzları

Açık Yüzme Havuzları

Açık yüzme havuzları, genellikle spor ve eğlence amacı ile kullanılan, üzeri kapalı olmayan ve bu sebeple daha çok yaz ya da bahar aylarında kullanımı tercih edilen yüzme havuzlarıdır.

Yeterli ısıtma sistemi ile kış aylarında da faaliyet gösterebilir. Derinliklerinin değişken olması sebebiyle tüm yaş kategorilerine hitap edebilir. Genellikle 0.30-1.80 metre arası derinliğe sahiptirler. Fakat çocuk yüzme havuzlarının derinlikleri 50 cm’den fazla olmamaktadır. Havuz ısısı en fazla 32°C’dir. Ph seviyesi ortalama olarak 7.2-7.8 aralığında, serbest klor milyonda 1-3 ppm aralığında olmalıdır. Açık yüzme havuzlarının yapımında betonarme, özel üretim porselen, drenaj hattı, deşarj rögarı, boru, süzgeç, aydınlatma armatür kovası gibi birçok malzeme ve araç kullanılmaktadır. Serapool’un ürettiği porselen ve havuz kaplama malzemelerinin uzun ömürlü ve dayanıklılığı ile, tam fonksiyonel bir açık yüzme havuzuna sahip olunabilmektedir.

Açık yüzme havuzlarında havuz suyu dezenfeksiyon maddeleri minimum konsantrasyonda olmalıdır. Topaklama (Çökeltme), Filtrasyon-Oksidasyon ve Dezenfeksiyon maddelerinin kombinasyonlarına ihtiyaç vardır. Hemen tüm havuzlarda geçerli olduğu gibi, havuza girmeden evvel duş alınması, havuza girerken bone takılması ve havuzdan sonra tekrar duş alınarak temizlenilmesi hijyen kuralları gereğince önerilmektedir. Yüzme havuzlarının kullanım süresi kısıtlı olduğundan, batı ve güney yönleri kullanılarak inşası yapıldığı takdirde, gün ışığından daha uzun süre faydalanmak ve kullanım ömrünü uzatmak mümkündür. Herhangi bir tehlike arz edici durum yaşanması halinde, havuz işletmelerinde cankurtaran, ip ve can simidi bulundurulmalıdır. Serapool bünyesinde üretilen havuzların kaymaz yüzeye sahip olması, bu tür tehlike durumlarını önlemektedir.

Olimpik Yüzme Havuzları

Olimpik yüzme havuzları, Uluslararası Yüzme Federasyonu’nun (FINA) standartlarına uygun olarak tasarlanan, yüzme sporuyla ilgilenen bireylerin antrenman amacıyla kullanabildiği ve olimpik yüzme yarışı ile su sporu müsabakalarına uygun olan yüzme havuzlarıdır. Tam Olimpik ve Yarı Olimpik olmak üzere iki çeşit Olimpik yüzme havuzu vardır.

Olimpik havuzlarda işaret bayrağı, atlama alanları, seperatör gibi çeşitli araçlar yer almaktadır. Bu sayede, su sporlarına ve yarışmalara yönelik bir havuza dönüştürülür. Eni 25 metre, boyu 50 metre, derinliği ise en az 2 metre olacak şekilde ölçüleri mevcuttur. Olimpik yüzme havuzlarının yapımında betonarme, özel üretim porselen, drenaj hattı, deşarj rögarı, boru, süzgeç, aydınlatma armatür kovası gibi birçok malzeme ve aracın yanı sıra Serapool bünyesinde tasarlanan antibakteriyel havuz içi karolar ve porselenlere de yer verilmektedir.

Kulvarlar 2,5 m genişliğindedir. Yarışmalar esnasında kenar dalgalanmalarından etkilenilmemesi için ilk ve son kulvarlar kullanılmadan 8 kulvar üzerinden yarışmalar yapılır. Havuz ısısı 25°C - 27°C ‘dir. Müsabakalarda kısa kulvar ve uzun kulvar olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Havuza girmeden önce duş almak, havuza girerken bone takmak ve havuzdan sonra tekrar duş alınarak temizlenmek hijyen açısından önem arz etmektedir. Atlamalarda veya herhangi bir tehlike arz edici durum yaşanması halinde, yarışma ve antrenmanlar esnasında cankurtaran, ip ve can simidi bulundurulmalıdır. Serapool’un teras kaymazları ve merdiven kaymazları kullanılarak risk barındıran olaylarla karşılaşma ihtimali azalmaktadır.

Kapalı ve açık olmak üzere iki türlü olimpik havuza da rastlanması mümkündür. Fakat en çok kapalı havuzlar kullanılır. Bu sebeple varış noktasına ulaşılan yerin doğrudan güneş almaması, sporcuyu rahatsız edecek şekilde karşıdan bir gün ışığına maruz kalmaması önerilmektedir.

Olimpik yüzme havuzlarının, uluslararası standartlara göre yapılması gerekmektedir. Bu nedenle bu havuzların yapımında kullanılan olimpik havuz kaplama malzemelerinin de yüksek standartlarda olması gerekmektedir. Bu bağlamda Serapool Porselen olarak yüksek kaliteli Olimpik Seri ürünlerimiz sorunsuz çözüm sunmaktadır.

Tam Olimpik Yüzme Havuzları (Uzun Kulvar Havuzları):

Tam olimpik yüzme havuzları, 8 kulvar kullanılarak (uzun kulvar) düzenlenen yüzme sporu müsabakaları için tercih edilen olimpik yüzme havuzlarıdır.

Eni 50 metre, boyu 25 metre, derinliği 2 metre olacak şekilde ölçüleri mevcuttur. En için 21 metreden az olmaması şartı vardır. Havuz ısısı 25°C - 27°C’dir.

Yarı Olimpik Yüzme Havuzları (Kısa Kulvar Havuzları):

Yarı olimpik yüzme havuzları, 5 kulvardan oluşan (kısa kulvar) müsabakalar için tercih edilen olimpik yüzme havuzlarıdır.” Bu nedenle Kısa Kulvar Havuzları da denilmektedir.

Eni 16 metre, boyu 25 metre, derinliği 2 metre olacak şekilde ölçüleri mevcuttur. Havuz ısısı 25°C -27°C’dir. Derinlik boyutu arttırılarak/azaltılarak diğer yarışmalar için de uygun hale getirilebilir.

Süs Havuzları

Süs havuzları, yüzme imkanı olmayan ve görsellik barındıran havuzlardır. Estetik görünümleri sayesinde ortamı renklendiren ve serinletme sağladığı için de sıklıkla tercih edilen havuzlardan biri süs havuzlarıdır.

Boyut, derinlik ve en tamamen kullanım alanının ölçütlerine bağlı olarak planlanır. Sabit bir ölçüsü yoktur. Genellikle 20-60 cm arasında değişkenlik gösterir. Eğer herhangi bir su canlısı barınmayacak ise, sabit bir sıcaklığı yoktur. Fakat bir su canlısı bulundurulmak istenirse 25°C - 26°C dereceler uygundur. Yine su canlısı barındırmıyorsa hijyen kriteri minimum düzeydedir (temiz görünüm amaçlı), çünkü yüzme amaçlı kullanılmamaktadır. Japon balığı, koi balığı türleri en çok tercih edilen havuz balıkları çeşitleri olarak bilinmektedir. Su temizliğini korumak için filtre sistemi kullanılmaktadır.

Aynı zamanda bahçe havuz çeşitlerinden biri olan süs havuzlarının düşük enerji tüketimli olmasına dikkat edilir. Kayrak taşlar, beton plakalar, mozaikler, fıskiyeler ve seramikler gibi materyallerden oluşurlar. Geniş renk skalasına sahip Serapool mozaikleri ve porselenleri ile süs havuzları daha estetik bir şekil alabilmektedir. Işıklandırma sistemi mevcut ise, özellikle çocukların dikkatini çekmesi sebebiyle elektrik çarpması gibi tehlikelere maruz kalınabilir. LED ışıkların özenle kapatılması ve herhangi bir kaçak barındırmamasından emin olunmalıdır.

Termal Havuzlar

Termal havuzlar, genellikle şifa bulmak için kullanılmakla birlikte, rahatlatıcı etkiye de sahiptirler. Doktorların hastalarına da önerilerde bulunduğu şifalı su sayesinde Türkiye’nin birçok noktasında bulunan termal havuzlara sık ziyaretler söz konusudur. Fizik tedavi, psikoterapi ve iklim kürü gibi tedavilerine ihtiyacı olanlara yöneliktir. Bunların yanında sadece şifa için de gidilmektedir.

Farklı tehlike boyutları mevcuttur. Bunlardan bazıları; fazla durulduğunda astım hastalarına, yeni doğum yapmış lohusalara, hamilelere ve tansiyon hastalarına zarar verebilmektedir. Termal havuzların ısısı genellikle 35°C-56°C’dir. Genellikle havuz derinlikleri en fazla 2 m’dir.  Diğer en boy ölçüleri işletmeden işletmeye farklılık göstermektedir. Sabit bir ölçüsü yoktur. Açık olanları çok nadir görülmekte birlikte, çoğunlukla kapalı termal havuzlar mevcuttur. Bu sebeple gün ışığından yararlanma ihtiyacı hissedilmez. Termal havuzlar özellikle kış aylarında tercih edilmektedir. Yapısal şekilli beton ve püskürtme modelli beton termal havuz fayans çeşitleri arasında en çok kullanılan malzemelerdir.

Eğlence Havuzları

Eğlence havuzları Aquapark olarak da bilinmektedir. Su kaydırakları, yamaç kaydırağı, su üstünde bulunan eğlence makineleri ve dalga havuzları bulunmaktadır.

Boyutları 60 cm-1.80 m arası değişkenlik göstermektedir. Her bir bölümü için ayrı büyüklüklerde havuzları bulunmaktadır. Havuz ısısı en fazla 32°C’dir. Eğlence havuzlarında havuz suyu dezenfeksiyon maddeleri minimum konsantrasyonda olmalıdır. Topaklama (Çökeltme), Filtrasyon-Oksidasyon ve Dezenfeksiyon maddelerinin kombinasyonlarına ihtiyaç vardır. Eğlence havuzlarının batı ve güney yönleri kullanılarak inşası yapıldığı takdirde, gün ışığından daha uzun süre faydalanmak ve kullanım ömrünü uzatmak mümkündür. Havuza girmeden önce duş alınması, havuza girerken bone takılması ve havuzdan sonra tekrar duş alınarak temizlenilmesi hijyen kuralları gereğince önerilmektedir. Boğulma, yaralanma gibi bir olay yaşanması ihtimaline karşın havuz işletmelerinde cankurtaran, ip ve can simidi bulundurulmalıdır.

Soğuk Su Havuzları

Soğuk su havuzlarına şok havuzları da denilmektedir. Vücut sıcaklığının birden azalması ve birden yükselmesi özellikleri ile bilinmektedir.

Genellikle saunadan sonra tercih edilir. Sıcaklık sebebiyle gevşemiş kasların tekrar sıkılaşmasını ve akışı hızlandırmasını sağlar. Çoğunlukla kare ve dikdörtgen olarak yapılır. En ve boy tamamıyla işletme tercihine göre değişkenlik gösterir. 1.10 metre -1.35 metre derinliğe sahiptirler. Her bir alan 10 ölçüsündedir. Hacim ise 2 m3 ölçüsündedir. Havuz ısısı 15°C’den fazla olmamalıdır. Suyun klor seviyesi 0.3-0.6 mg/lt şeklindedir. Havuz içindeki su devamlı sirkülasyon halinde olduğundan dolayı, temiz su eklenerek yenilenmelidir ve bu işlem havuz zemininde gerçekleşmelidir. Sert plastik ve beton materyalleri ile inşa edilmektedir. Hemen tüm havuzlarda geçerli olduğu gibi, havuza girmeden evvel duş alınması ve havuzdan sonra tekrar duş alınarak temizlenilmesi hijyen kuralları gereğince önerilmektedir.

Terapi Havuzları

Terapi havuzları, yüksek enfeksiyon tehdidi altındaki yüzücüler (hastane, klinik..) içindir.

Havuz derinliği en fazla 1.35 metredir. Havuz ısısı 35 °C civarlarındadır. Bunun yanı sıra termal terapi havuzları da mevcuttur. Şelale duşlar ve duvar masaj sistemleri ile tedavilerde kullanılır. Her mevsim tercih edilmektedir. Spa masajları da bu havuzlarda sıklıkla talep edilen terapi çeşitlerinden biridir. Bölgesel masajlar için ise birçok bel, boyun, sırt gibi bölümler için ayrı ayrı ekipmanları bulunmaktadır. Havuz öncesi duş alınması ve havuzdan sonra tekrar duş alınarak temizlenilmesi hijyen açısından önem arz etmektedir.

Terapi havuzlarında benzersizliği yakalamak için Serapool çeşitli ebat, desen ve özelliklere göre üretimler yapmaktadır.

Su Oyunları Havuzları

Su oyunları havuzları, voleybol, basketbol, futbol, su topu vb. oyunlara elverişli havuzlardır. Genellikle spor amaçlı kullanılmaktadır.

Su oyunları havuzları her yaşa hitap edebilmektedir. Derinlikleri genelde 0.6 cm  – 1.35 metre arasıdır. Olimpik havuzda su topu oynanacaksa, havuz suyu derinliği 2.20 metre olmalıdır. Sutopu sahasının ebadı 20 metre en 30 metre boy olacak şekilde tasarlanır. Özel su topu havuzu 33 metre en 21 metre boy olacak şekilde tasarlanır. Su oyunları havuzuna girmeden önce duş alınması, havuza girerken bone takılması ve havuzdan sonra tekrar duş alınarak temizlenilmesi hijyen kuralları gereğince önerilmektedir. Herhangi bir tehlike arz edici durum yaşanması halinde, havuz işletmelerinde cankurtaran, ip ve can simidi bulundurulmalıdır.

Atlama Havuzları

Atlama havuzlarını, kule ve tramplen atlama gibi sporlar için çoğunlukla sporcular kullanmaktadır. Bu tip su sporlarında, yüksekliklere göre atlayışlar gerçekleştirilir ve atlayış esnasında akrobasi hareketler yapılarak estetik bir dalış yapılır.

Derinlikleri en az 3,40 metredir. Tramplenler su üzerinden 1-3 metreye kadar yukarıda bulunmaktadır. Kule atlamada ise su üzerinden 5-10 metreye kadar yukarıda bulunmaktadır. Yanlış dalış ve ters atlama gibi tehlike arz edici bir durum yaşanması halinde, havuz işletmelerinde cankurtaran, ip ve can simidi bulundurulmalıdır. Hemen tüm havuzlarda geçerli olduğu gibi, havuza girmeden evvel duş alınması, havuza girerken bone takılması ve havuzdan sonra tekrar duş alınarak temizlenilmesi hijyen kuralları gereğince önerilmektedir.

Ayak Yıkama Havuzları

Ayak yıkama havuzları, asıl havuzları kullanmadan önce ayak temizliği ve hijyeni için tasarlanmıştır. Bu nedenle genellikle giriş alanlarında yer alır.

0.10 cm-0.15 cm derinlik ölçüsü mevcuttur. Akar gideri olduğundan dolayı boşaltma kanalı kullanılmamaktadır. En çok dikdörtgen ve kare şekillerinde tercih edilir. Vücut dezenfeksiyonu her havuz çeşidi için geçerli olmakla birlikte, özellikle ayakta açık yaralar ve iltihaplar mevcut ise kullanım kısıtlanmalıdır. Havuz materyallerinden yapılabildiği gibi (beton, fayans)  plastik malzemelerden de üretilebilmektedir. Özellikle şahsi havuzlarda plastik türleri görülmektedir. 54 cm-42 cm, 120 cm-70 cm gibi ölçüler en sık rastlanan ayak yıkama havuzu ölçüleridir. En önemli tehlikesi kayma problemidir. Serapool kaydırmaz karoları sayesinde ayak yıkama havuzları daha az riskli hale gelmektedir.