background-image

Termal Havuz Nasıl Yapılır ?

termal havuz nasil yapilir

Termal Havuz Nasıl Yapılır ?

Serapool Porselen
07/10/2021

Termal havuzlar, keyif verici ve rahatlatıcı şekilde zaman geçirmemize olanak sağlayan, çoğunlukla doğal jeotermal alanların etrafına kurulan havuz türleridir. Araştırmalara ve pek çok uzmana göre sağlık için de birçok faydaya sahip olan termal havuzlar, özellikle kışları sayısız kişi tarafından güzel zaman geçirmek için tercih edilmektedirler. İçerdikleri vücuda yararlı mineraller ve sıcaklıklarından dolayı termal havuzlar fiziksel sağlığı destekleyici ve özellikle ortopedik problemlere şifa bulmak için kullanılan havuzlardır. Dünyada birçok farklı ülkede bulunan termal havuzlar, ülkemizde de jeotermal bölgelerin sıklığından dolayı oldukça yaygın şekilde bulunmaktadır. Termal tedavi merkezleri ve kaplıcalarda termal havuzlara rastlamamızın yanında bazı oteller de müşterilerine bu cezbedici havuz seçeneğini sunmaktadır.

Hakiki bir termal havuz deneyimi için bu havuzların özel bölgelerin etrafında kurulması ve bu bölgelerden gelen doğal mineralli ve sıcak suyun kullanılması gerekir. Bu nedenle özel kullanım amaçlı termal havuzlar çok yaygın değildir ve bu havuzlar genelde birçok kişi tarafından kullanılırlar. Bu sebepten ötürü termal havuz yapımında, oluşturulan projenin toplu kullanıma uygun, konforlu ve dayanıklı olmasına dikkat edilir. Bölgenin seçimi dahil termal havuz yapımı aşamaları profesyoneller tarafından özenle gerçekleştirilir. Bu şekilde sayısız kişiye yıllar boyu harika zaman geçirme fırsatı sunacak bir termal havuz inşa edilmiş olur. Sağlık problemlerine şifa arayanlardan tutun yalnızca iyi zaman geçirmek isteyenlere kadar birçok kişiye bu özenle yapılmış termal havuzlar kapılarını açar.

Termal havuz yapımı, dikkatlice izlenmesi gereken birçok aşama içermektedir. Öncelikle havuzun yapılacağı bölge iyi seçilmeli ve bölge sıcak yeraltı suyu kaynaklarının yakınlarında olmalıdır. Bu şekilde bu kaynaklardan gelen sudan en iyi şekilde faydalanılarak bir termal havuz projesi oluşturulabilir. Sonrasında tasarımda nasıl bir yol izleneceği konusunda karar kılınır ve planlama işlemleri başlatılır. Ardından kazı işlemleri yapılır ve havuzun temeli oluşturulduktan sonra su tesisatı ve elektrik sistemi kurulur. Havuzun bu temel sistemleri konusunda gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra son dokunuşlar yapılır ve havuz doldurularak kullanıma hazır hale getirilir. Kullanım sürecinde bakım ve temizlik işlemi aksatılmayan termal havuzlar uzun yıllar ilk günkü kalitesiyle işlevlerini sürdürmeye devam eder.

Termal Havuz Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Termal havuzlar sağladıkları özellikler sebebiyle birçok kullanıcı tarafından tercih edilirler. Bu kullanıcılara iyi bir hizmet sağlanması açısından termal havuz yapımı özenle gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Termal havuz yapımında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Profesyonel bir ekip tarafından dikkatlice yapılmalıdır: Termal havuz inşaatının en iyi şekilde tamamlanması için bu işlem işinde uzman profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir.
 • Termal havuz yapımında kaliteli ve uzun ömürlü malzemeler kullanılmalıdır: Uzun yıllar  kaliteli ve güvenli bir kullanım için termal havuz inşaatında mümkün olan en iyi malzemeler kullanılmalıdır.
 • Termal havuzun inşa edileceği alan dikkatli şekilde seçilmelidir: Jeotermal bölgeler termal havuzların yapılması için ideal bölgelerdir ve inşaat alanı buna göre belirlenmelidir.
 • Bölgenin yapısına uygun bir tasarım tercih edilmelidir: Yapım gerçekleştirilen bölgenin özelliklerine göre en iyi dizayn seçilmeli ve uygulanmalıdır.

Yuvarlak Termal Havuz Nasıl Yapılır ?

Termal havuz tasarımları bölgenin yapısı ve istenilen özelliklere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Yuvarlak veya dikdörtgen şekillerde olmak üzere veya daha yaratıcı tasarımlarla termal havuz yapımı gerçekleştirilebilir. İlk olarak yüzme fonksiyonu sağlanması amaçlanmayan termal havuzlarda yuvarlak veya oval bir tasarım tercih edilebilir. Daha yumuşak ve yaratıcı bir dizayn olan yuvarlak havuz tasarımı rahatlama sağlaması amaçlanan termal havuzlar için ideal bir seçenektir. Özellikle açık alana yapılan termal havuzlar için yuvarlak tasarım tercih edildiğinde daha doğal bir görünüm oluşur. Bunun yanında yuvarlak bir termal havuz tasarımıyla çeşitli eşya ve bitkiler gibi dizayn öğeleri için de yer açılmış olur. Bu tür avantajlarının yanında yuvarlak tasarım kullanımı beraberinde bazı zorluklar da getirmektedir.

Havuzun işletimi için gerekli su tesisatı ve elektrik sistemlerinin kurulumu yuvarlak havuzların yapısı gereği daha zahmetli olabilir. Ayrıca havuzun temizliğinde kullanılan skimmer ve filtrasyon gibi sistemlerin bulunacağı yerler yuvarlak termal havuzlarda dikkatli şekilde ayarlanmalıdır. Bunun yanı sıra yuvarlak havuzlarda kullanılan fayans gibi öğelerin de özel olarak seçilmesi gerekmektedir. Bu öğeler havuzun yapısına uygun olmalı ve gerekli şekilde ayarlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bu tip önemli faktörler dışında yuvarlak termal havuzların yapımı dikdörtgen termal havuzların yapımına göre çok farklılık göstermez. Yine aynı şekilde bölge belirlenir, temel kazılır, gerekli sistemler kurulur ve su doldurulur. Termal havuzların yapımında izlenen tüm adımlar izlenilerek ve yalnızca tasarımdaki farklılıklarla yuvarlak termal havuz kullanıma hazır hale getirilir. Bu tarz bir tasarımla hem göze hoş gelen hem de diğer saydığımız avantajlara sahip bir termal havuz tasarımı elde edilmiş olur.

Yuvarlak Termal Havuz Fiyatları Nelerdir ?

Yuvarlak termal havuz fiyatları havuzun boyutu ve kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca bu tip termal havuzlarda düz kenara sahip termal havuzlara göre inşaat süreci daha çok özen gerektirmektedir. Havuz içi ve çevresinde kullanılan malzemeler yuvarlak termal havuzlarda özel olarak seçilmelidir. Bunun yanında havuz temizliği ve işlevi için gerekli eklenti ve ekipmanlar da uygun şekilde monte edilmelidir. Bu tip sebeplerden ötürü yuvarlak termal havuz inşaatı maliyetli bir süreç olabilir. Aynı zamanda su tesisatı ve elektrik sistemi de havuz tasarımına uygun  şekilde kurulmalıdır. Çevredeki koşullara uyumlu olarak alandan en iyi şekilde faydalanmak amacıyla yuvarlak termal havuz tasarımı tercih edilebilir. Termal havuzların yapım maliyetinin diğer havuz türlerine göre daha farklı olduğu unutulmamalıdır. Yuvarlak termal havuzun yapılması için gereken fiyatı belirlemekteki en önemli faktör havuzun boyutudur. Ayrıca kendine özgü tasarımı da yuvarlak termal havuzları maliyetli bir seçenek haline getirmektedir.

Dikdörtgen Termal Havuz Nasıl Yapılır ?

Yuvarlak termal havuzların dışında bir diğer termal havuz tasarımı da dikdörtgen şeklinde yapılmaktadır. Enine ve boyuna düz bir alan sağlayan bu tasarım yüzme imkanı sağlaması amaçlanan termal havuzlarda kullanılmaktadır. Yuvarlak havuzların aksine düz bir şekilde yüzebilme olanağı sağlarlar. Bunun yanında havuzun inşa edildiği bölgenin yapısına göre dikdörtgen havuzlar çeşitli avantajlar sağlamaktadırlar. Yuvarlak şekilde bir temel kazılması mümkün değilse alanın özelliklerine göre gerekli ayarlamalar yapılarak dikdörtgen termal havuz tasarımı uygulanabilir. Daha modern ve minimalist bir estetiğe sahip olmalarının yanında havuz eklentileri daha kolay seçilip kurulabilir. Aynı zamanda havuzun kalabalık şekilde kullanılması planlanıyorsa çevre dizaynı gibi etkenlerden dolayı dikdörtgen termal havuz tercih edilebilir.

Havuz için gerekli olan kaplama malzemelerini  seçmek ve yerleştirmek konusunda da dikdörtgen termal havuz tasarımı avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle yuvarlak termal havuzlara göre tasarım ve inşa işlemleri daha az zahmetli olacaktır. Yuvarlak termal havuzlarda olduğu gibi dikdörtgen termal havuzlarda da benzer yapım aşamaları izlenir. Öncelikle termal havuzun inşa edileceği bölge belirlenir. Dikdörtgen havuzlar köşeli ve düz kenarlara sahip oldukları için tasarımda engeller bulunmayan düz bir alan gerekir. Ardından proje planlaması yapılır ve temel kazıldıktan sonra havuzda ihtiyaç duyulan sistemler kurulur. Dikdörtgen termal havuz inşaatı tamamlandıktan sonra havuz suyla doldurulur ve kullanıma hazır hale gelir. Doğru şekilde inşa edilen ve bakımı aksatılmayan dikdörtgen termal havuzlar yıllar boyu kullanıcılara keyifli bir termal havuz deneyimi yaşatmaya devam eder. Dikdörtgen tasarımları sayesinde düz bir şekilde yüzme imkanı sağlarlar ve egzersiz için uygun yapıya sahiptirler.

Dikdörtgen Termal Havuz Fiyatları Nelerdir ?

Daha modern ve ciddi bir görünümün yanında sağladığı diğer avantajlardan dolayı dikdörtgen termal havuz tasarımı tercih edilebilir. Yapım alanının durumuna göre diktörtgen şeklinde bir tasarım daha uygun olabilmektedir. Bunun yanında yüzme için kullanılması düşünülen termal havuzlarda bu tasarım sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlanır. Oluşturulan enine ve boyuna düz havuz alanı sayesinde engellere takılmadan yüzme fırsatı oluşturulur. Bu gibi özelliklerden dolayı dikdörtgen termal havuz tasarımı uygun olabilir. Dikdörtgen termal havuz yapım fiyatı havuz için planlanan boyuta, kullanılan malzemelere ve işçiliğin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Diğer tüm termal havuz tipleri gibi dikdörtgen termal havuzlar da standart havuzlara göre daha maliyetlidir. Kullanılan bazı malzemelerin farklı olması, sıcaklık ve nem gibi faktörlere karşı dayanıklılığın gerekli olması gibi özelliklerden dolayı maliyeti daha yüksektir. Bunun yanında alışılmış bir tasarım olduğundan dolayı fiyatı daha yaratıcı tasarımlara göre uygun olacaktır. Skimmer, su tesisatı ve elektrik sisteminin kurulumu ve diğer öğelerin yerleştirilmesi bu tip termal havuzlarda daha az zahmetlidir.

Yüzme Termal Havuzu Nasıl Yapılır ?

Termal havuzlar rahatlamak için ve tıbbi amaçlarla kullanılmalarının yanında spor ve egzersiz için de kullanıcılarına gayet iyi bir alan sağlarlar. Yüzmeye uygun şekilde tasarlanan ve inşa edilen termal havuzlar kullanıcıların sağlıklı bir yaşam için gerekli olan egzersiz ihtiyaçlarını karşılamalarına uygun bir fırsat oluştururlar. Diğer havuzlara göre daha yüksek ısıya ve mineral miktarına sahip termal havuzlar spor için çeşitli avantajlar oluştururlar. Öncelikle termal havuzlarda kasların ve eklemlerin ısınarak spora elverişli hale gelmesi daha kolay şekilde gerçekleşir. Böylece kullanıcılar daha az zaman harcayarak uyguladıkları spordan daha fazla verim alırlar. Bunun yanında termal havuzlardaki mineral oranı vücudu beslemekte ve spor sonrası daha hızlı iyileşme sağlamaya yardımcı olmaktadır. Tüm bu özelliklerinden ötürü yüzme termal havuzu seçenekleri tercih edilebilir.

Yüzme termal havuzları açık veya kapalı şekilde inşa edilebilir. Yapım işlemlerinin başlaması için öncelikle yüzme termal havuzunun inşa edileceği bölge dikkatli şekilde belirlenir. Sonrasında planlama, temel kazma, gerekli sistemleri kurma işleminden sonra havuzun inşaatı tamamlanır. Yüzme termal havuzu bu süreçten sonra suyla doldurularak yüzme için uygun duruma getirilir. Bu tip termal havuzlarda tasarım süreci büyük önem teşkil etmektedir. Öncelikle dikdörtgen şekle sahip bir tasarım tercih etmek yerinde olacaktır. Ayrıca fayansları farklı kullanıcıların yüzme için kullanabilecekleri alanlarda ayrım oluşturacak şekilde dizmek gerekir. Bu şekilde kullanıcılara yüzerken kolaylık sağlanmış olur. Fiyat konusunda, yapımda kullanılan malzemelerin kalitesi ve havuzun boyutu gibi özellikler değişiklik oluşturmaktadır. Bu havuzların yapımında kullanılan malzemeler plastik, çelik, çimento gibi havuz yapımında standart olarak kullanılan malzemeleri içermektedir. Bunun yanında yüzme kulvarları arasında sınır oluşturmak için özel havuz kaplama malzemeleri  kullanılmalıdır. Ortalama bir termal havuz maliyetinden çok farklı olmayacak şekilde yüzme termal havuzu inşaatı tamamlanabilir.

Prefabrik Termal Havuz Nasıl Yapılır ?

Günümüzde her alanda olduğu gibi termal havuz yapımında da çeşitli kolay yollar uygulanmaktadır. Prefabrik termal havuz yapımı bu yöntemlerden bir tanesidir. Termal havuz yapımında inşaat sürecine gerek olmadan kolay şekilde havuz yapımı işleminin tamamlanması prefabrik havuzlarla sağlanır. Prefabrik termal havuzların yapılması için öncelikle kazı yapılması gerekir. Sonrasında üretilen prefabrik termal havuz, su tesisatı kurulumundan sonra kazı yapılan bölgeye yerleştirilir. Prefabrik termal havuzların yapım işlemleri daha pratik ancak bir miktar daha masraflıdır. Ancak bakım konusunda sağladıkları avantajlarla uzun vadede daha avantajlı olabilirler. Daha pratik şekilde bakım ve temizlik imkanları sağlayan prefabrik termal havuzlar zamanla daha popüler hale gelmektedirler. Prefabrik havuz yapımında fiberglas gibi esnek malzemeler kullanılır ve isteğe göre ekstra bölmeler eklenebilir. Örneğin basamak gibi eklentiler prefabrik havuzlara kolaylıkla eklenebilmektedir.

Prefabrik havuz kurulum işlemi tamamlandıktan sonra havuzun çevre planlaması ve dizaynı gerçekleştirilir. Suyla doldurulduktan sonra gerekli kontroller tamamlanır ve prefabrik termal havuz kullanıma hazır hale gelir. Pratik bir kurulum ve zamanla daha kolay bakım ve temizlik arayan kullanıcılar için prefabrik havuzlar ideal seçeneklerdir. Prefabrik termal havuzlarda pek çok tasarım çeşidi uygulanabilir ve yaratıcı dizaynlar oluşturulabilir. Bu tip havuzların maliyeti kullanılan malzemeler ve boyut gibi özelliklere bağlı olarak değişim göstermektedir. Tamamen sızdırmazlık sağlanması için kaliteli malzemeler kullanılan bir prefabrik termal havuz tercih edilmelidir. Prefabrik havuz gövdelerinde çelik gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunun yanında bu tip havuzlar polyester, özel kumaşlar ve fiberglas gibi malzemeler de içermektedir. Daha küçük boyuta sahip ve kullanımda kolaylık sağlayan bir seçenek için prefabrik termal havuz seçeneği kullanılabilir.

Termal Havuz Betonu Nasıl Olmalıdır ?

Termal havuzda temeli oluşturmakta olan beton, yapısı bakımından çeşitli özelliklere sahip olmalıdır. Bu havuz türünde kullanılan betonun basınca dayanıklı olması, ileride hasar oluşarak ekstra masraf çıkmasını önlemek açısından önemlidir. Bunun yanında termal havuz yapımında kullanılan beton, ısı ve neme karşı dayanıklı bir beton türünden tercih edilmelidir. Termal havuzlarda tüm bu sebeplerden ötürü genellikle püskürtme beton kullanılmaktadır. Ayrıca beton döküm ve yapısal beton seçenekleri kullanmak da mümkündür. Bu şekilde termal havuzların yapısına ve özelliklerine uygun, dayanıklı bir beton türü tercih edilmiş olur.

Termal Havuz İçinde Nasıl Karolar Kullanılmalıdır ?

Termal havuzlarda işlevin yanında estetik de büyük önem taşır. Bu nedenle tüm tasarım öğeleri en kaliteli ve görsel açıdan hoş malzemeler arasından seçilmelidir. Doğru havuz içi karo seçimi hem daha güzel bir görünüm hem de daha iyi bir kullanım sağlar. Bunun yanında termal havuzlarda kullanılan karoların ısıya, neme ve kireçlenmeye dayanıklı ürünler olması gerekir. Havuz içi korolar yalnızca tasarım öğesi olarak görülmemelidirler. Termal havuzun suyla temas eden bu kısmı havuzun önemli bir işlevsel parçasını oluşturmaktadır. Tasarım ve kalite açısından sayısız avantaj sağlayan Serapool havuz içi karolar termal havuzlar için tercih edilebilir.

Doğal ve göze hitap eden bir tasarım için Natural Seri havuz içi karolar tercih edilebilir. Bu kategorideki ürünler şu tür seçenekleri içermektedir:

Bir diğer havuz içi karo seçeneği grubu da Olimpik Seri havuz içi karolar ürünlerinden oluşmaktadır. Bu kategori içerisinde şu ürünler ve daha fazlası bulunmaktadır:

Termal havuzlar için tercih edilebilecek bir diğer havuz içi karo ürünleri grubu da Universal Seri havuz içi karolar kategorimizde bulunmaktadır. Bu kategoride bulunan ürünlerimizden bazılarını şu şekilde sayabiliriz:

Bakterilere karşı ekstra bir savunma sağlayan seçenekler için antibakteriyel havuz içi karolar kategorimizi inceleyebilirsiniz. Bu kategoride bulunan ürünlerden bazıları şunlardır:

Termal Havuz Yapımında Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

Termal havuz yapımı için gerekli olan birçok malzeme ve araç gereç bulunmaktadır. Bu malzemelerin seçiminde her zaman kaliteli ve uygun fiyata sahip ürünler tercih edilmelidir. Termal havuz yapımında gerekli olan malzemeleri şu şekilde sayabiliriz:

 • Beton (Püskürtme beton, beton döküm veya yapısal beton kullanılabilir.)
 • Su pompası ve filtrasyon sistemi
 • Havuz skimmerleri veya taşmalı sistem için gerekli malzemeler
 • Geri dönüş jetleri ve ana drenaj gibi bölmeler
 • Yalıtım malzemeleri
 • Sıva, boya, fayans ve mermer gibi yüzey malzemeleri
 • Su tesisatı ve elektrik sistemi parçaları
 • Opsiyonel olarak ışıklandırma sistemleri

Termal Havuz Kaç Günde Yapılır ?

Termal havuzların yapımı için gereken süre havuzun boyutlarına ve türüne göre değişim göstermektedir. İnşaat için gerekli süre konusunda prefabrik termal havuzlar ekstra avantaj sağlamaktadır. Bir prefabrik termal havuzun yapımı ve kullanıma sunulması ortalama 5 ile 7 gün arasında tamamlanmaktadır. Diğer termal havuz türlerinde bu süre daha uzun sürmektedir. Ortalama büyüklüğe sahip bir termal havuz yapımı yaklaşık 15 ile 20 gün arasında tamamlanır. Termal havuzun boyutları arttıkça yapım için gereken süre de aynı şekilde artmaktadır. Bunun yanında standart tasarıma sahip termal havuzların yapımı daha az zaman alırken, daha yaratıcı tasarımlar ise daha uzun süre gerektirmektedir.

Termal Havuz Yapımındaki Önemli Faktörler Nelerdir ?

Termal havuzlar oldukça büyük bir alanı kaplayan ve kullanıcıların rahatlamak için tercih ettikleri alanlardır. Büyük ve yapımı da bir o kadar maliyetli projeler oldukları için termal havuzların yapımı iyi planlanmalı ve uygulanmalıdır. Termal havuz yapımında birçok önemli faktör bulunmaktadır ve bu faktörlerin başında inşaat alanının doğru şekilde belirlenmesi bulunur. Yapım alanı jeotermal bir bölgeye yakın ve sıcak yeraltı sularına ulaşım bakımından uygun olmalıdır. Bölge ile ilgili önemli diğer bir faktör de termal havuz yapımı için yeterli alanın bulunmasıdır. Havuzun planlanan tasarım şekline göre alanın yapısının da uygun olması gereklidir. Önceden belirlenen bir tasarım yoksa dizayn alanın şekline uygun bir biçimde oluşturulur.

Bölge seçimi dışındaki diğer en önemli faktörlerden biri de yapım sırasında kullanılan malzemelerin kalitesidir. Kaliteli malzemeler kullanılarak inşa edilen bir termal havuz, kullanım açısından avantajları da beraberinde getirir. Malzemeler dışındaki önemli etken de bu malzemeleri kullanacak kişilerin konu hakkındaki yetkinliğidir. Termal havuz yapımı işinin ehli profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. Tasarım sürecinden havuzun kullanıma sunulmasına kadar bu ekip gerekli tüm işlemleri doğru şekilde gerçekleştirmelidir.

Termal Havuz Fiyatı Nedir ?

Termal havuzların yapımı, bu havuzların özellikleri bakımından diğer havuz türlerine göre daha maliyetlidir. Öncelikle, termal havuz fiyatları havuzun boyutu ve malzeme seçimine göre değişiklik göstermektedir. Yaklaşık 50 metrekarelik bir termal havuzun yapım maliyeti 100.000 TL ile 300.000 TL arasında tutabilmektedir. Tabii ki bu fiyatın belirlenmesinde havuzun yapımında tercih edilen malzemelerden havuzun türüne kadar birçok faktör etkili olmaktadır. Örneğin prefabrik havuzlar ilk yapılırken, sağladıkları avantajlar bakımından daha masraflı olabilmektedirler. En güncel termal havuz yapım fiyatlarına ulaşmak için aklınızdaki boyutları da belirterek farklı firmalardan fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Termal Havuz Nasıl Temizlenir ?

Termal havuzların yapımı oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Ancak termal havuz inşaatı tamamlandıktan sonra bile büyük uğraş isteyen süreçler tamamen bitmez. Termal havuz temizliği ve bakımı da termal havuz inşaatı kadar emek ve özen gerektiren bir işlemdir. Termal havuzların temizliğiyle ilgili ihtiyacınız olan detaylı bilgileri "Havuz temizliği ve bakımı nasıl yapılır?" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Her ne kadar termal havuzların temizlenmesi zor bir iş olsa da havuzun kullanımı için oldukça önemlidir. Termal havuzlarda rutin bakım ve temizlik işlemleri gerçekleştirilmediğinde kötü sonuçlar oluşabilir. Estetik problemlerin dışında insan sağlığını tehdit eden durumlar görülebilir. Bu nedenle termal havuz temizliği ve bakımı için düzenli olarak bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu işlemlerin başında havuz temizliğinde kullanılan sistemlerin doğru şekilde çalıştığından emin olmak bulunur. Eğer termal havuz taşmalı sisteme sahipse bu sistemin bakımları rutin olarak gerçekleştirilmelidir. Taşmalı sistem olmayan havuzlarda skimmer sistemleri için de aynı bakımlar yapılmalıdır.

Manuel olarak yüzey temizliğini gerçekleştirmek de havuz temizlik sistemlerinin işlevi açısından faydalıdır. Yüzey temizliğinde rol oynayan sistemlerin bakımının yanında filtrasyon sisteminin bakımı da gerekli sıklıkta gerçekleştirilmelidir. Su sirkülasyonunun doğru şekilde sağlandığından ve pompanın düzgün şekilde çalıştığından emin olmak gerekir. Termal havuz temizliğinde bir sonraki adım bakteri ve mikroplardan kurtulmaktır. Bunun için klorlama veya ozonlama gibi işlemler uygulanır. Bu şekilde gözle görülemeyen organizmaların suda yaşayıp üremelerinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca termal havuz suyunun pH değerleri de doğru aralıkta tutulmalıdır. Bu işlem hem hijyenin sağlanması hem de havuz suyunun pH değerlerinin kullanıma en uygun seviyede tutulması için gereklidir. Düzenli olarak pH değeri ölçümleri  ve pH düzenleyiciler kullanılarak ayarlamalar yapılır. Bu tip rutin bakım ve temizlik uygulamalarının yanı sıra periyodik olarak termal havuzlarda genel temizlik uygulanır.

Termal havuzlarda periyodik genel temizlik, hijyenin en etkili şekilde oluşturulmasını sağlar. Ancak zaman alıcı ve zahmetli bir süreç olduğu için diğer işlemlere göre daha az sıklıkla yapılır. Yüksek nem, sıcaklık ve mineral miktarlarından dolayı termal havuzlarda kirlenme ve kireçlenme diğer havuzlara göre daha sık görülmektedir. Bu nedenle yaklaşık altı ayda bir olmak üzere termal havuz suyu tamamen boşaltılır ve havuzun içi detaylı şekilde temizlenir. Tazyikli su ve dezenfektan yardımıyla termal havuz kireç, tortu ve kalıntılardan arındırılır. Genel temizlikle yapılan arındırma işlemi adeta termal havuza tekrardan can verir. Bu temizlik ve bakım işleminin sonrasında termal havuz kullanıma daha uygun hale gelir. İşlemler tamamlandıktan sonra termal havuz tekrar suyla doldurulur.

Her ne kadar termal havuz temizliği ve bakımı zahmetli bir süreç olsa da yapılması gereklidir. Düzenli olarak tüm sistemlerin bakımı gerçekleştirildiğinde ve periyodik mevsimsel bakımlar aksatılmadığında termal havuz daha iyi bir kullanım sağlar. Bu işlemler özenle yapılarak termal havuzun kirlenmesi ve sağlık için bir tehdit oluşturacak duruma gelmesi engellenir. Termal havuz yapımı sonrasında bakım ve temizlik işlemleri olması gerektiği gibi tamamlandığı sürece yıllar boyu kullanım sağlanır.