background-image

Termal Havuz Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

termal-havuz-temizligi-ve-bakimi-nasil-yapilir

Termal Havuz Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Serapool Porselen
08/10/2021

Termal havuzlar genellikle geotermal bölgelerin yakınlarına kurulan, sıcak ve mineral yönünden zengin suyla dolu havuzlardır. Rahatlatıcı ve keyif verici bir havuz deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilirler. Bunun yanında termal havuzların sağlık açısından pek çok faydası olduğu düşünülmektedir ve bu havuzların kullanımı özellikle romatizmal hastalıkların semptomlarına iyi gelmektedir. Termal havuzlar hem oldukça sağlıklı hem de hoş bir tatil deneyimi sunan alanlardır. Genellikle çok sayıda kişi tarafından kullanılan termal havuzların temizliği ve bakımı çok önemlidir.

Açık veya kapalı alanda olmak üzere çeşitleri bulunan termal havuzları kirletecek ve zamanla mikrop yuvası haline getirecek birçok faktör vardır. Öncelikle açık termal havuzlar toz, kir, çöp gibi etkenlere maruz kalmaya yatkındır. Doğal alanlara yakın yapıldıkları için ağaçlardan ve çevrede bulunan diğer etmenlerden kaynaklı olarak çabucak kirlenebilirler. Bu etmenler arasında kuş pislikleri, yapraklar, çamur, toprak gibi elemanlar olduğu gibi termal havuzların kirlenmesine sebep olan başka durumlar da vardır. Termal havuz kapalı alanda bulunsa bile birçok kişi kullandığı için yine de zamanla kirlenebilir. Kullanıcıların vücutlarından dökülen kıl, ölü deri, kir ve saç gibi parçalar termal havuzun kirlenmesine neden olmaktadır. Bunun yanında suda yaşayan ve üreyen bakteriler de termal havuzu kirletebilir. Sıcaklık nedeniyle alan nemli olacağı için termal havuzlar bu bakterilerin yaşam alanı olmaya diğer havuzlara göre daha yatkındır.

Termal havuzları, keyifli zaman geçirmeyi sağlamalarının yanında bir şifa kaynağı oldukları için de kullanırız. Topluca kullanılan tüm alanlar gibi zaman içerisinde kirlenmeye yatkın olduklarından dolayı periyodik şekilde bakımlarının yapılması gerekir. Aksi takdirde şifa kaynağı olan bu harika mekanlar sağlıklı olmak bir yana, bir hastalık kaynağı haline gelebilir. Bunun yanında havuzlarda üreyen bakteriler ve diğer zararlı etmenler havuzdaki yararlı minerallerin etkinliğini azaltabilir. Yeterli sıklıkla temizlenmeyen termal havuzlarda kırmızı örümcek akarı ve amip gibi zararlı organizmalar suyu kirleterek cilt hastalıkları gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca yeterli hijyen sağlanmadığında koli basili ve giardiyaz gibi su yoluyla bulaşabilen hastalıklar bu hastalıkları taşıyan kullanıcılardan diğer kullanıcılara geçebilir. Tüm bu kötü durumların oluşmasının önüne geçmek için termal havuzlarda düzenli şekilde temizlik ve bakım yapılmalıdır.

Termal havuzların temizlik ve bakım süreçleri aslına bakılırsa termal havuz yapım aşamasından itibaren başlamaktadır. Bu noktadada en çok dikkat edilmesi gereken husus ise termal havuzların inşasında kullanılan kaplama malzemeleri ve fayansların seçimidir. Termal havuzların ne kadar sürede kirlendiği kullanım oranına göre dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yılın soğuk zamanlarında daha sık tercih edilen termal havuzlar yine bu zamanlarda daha dikkatli bir temizlik ve bakım gerektirir. Yaklaşık altı ayda bir genel bir termal havuz temizliği yapılmalıdır. Bunun yanında düzenli şekilde filtrasyon gibi hijyen için önemli sistemlerle gerekli temizlik ve bakım tamamlanmalıdır. Temizlik aksatıldığı takdirde termal havuzlar kısa bir süre içerisinde kirlenebilirler.

Termal Havuz Nasıl Temizlenir ?

Rahatlatıcı zaman geçirmek için ideal olan termal havuzların düzenli şekilde temizlenmesi ve rutin olarak bakımının yapılması gerekir. Öncelikle her havuzda olduğu gibi termal havuzlarda da su sirkülasyonunun sağlandığından her daim emin olmak gerekir. Pompa ve elektrik aksamı gibi sistemlerin gerektiği gibi çalışması sağlanarak su sirkülasyonunun sürekli olarak gerçekleşmesi sağlanmalıdır. Filtrasyon sisteminde bulunan herhangi bir aksaklık tüm sistemlerin tıkanarak su sirkülasyonunun engellenmesine yol açabilir. Bu nedenle filtre sistemi düzenli aralıklarla temizlenmeli ve bu sistemin bakımları eksiksiz şekilde yapılmalıdır. Doğru çalışan pompa ve filtrasyon sistemi ile suyun dibi için gerekli olan hijyen bu sistemler sayesinde sağlanır. Bu temizlik sistemleri aynı zamanda yüzey temizliğinin de sağlanması yöntemiyle desteklenmelidir. Yüzeyde biriken atıkların topaklanarak havuz dibinde birikmesi engellenmelidir. Bu şekilde filtrasyon aparatlarının daha uzun ömürlü olması ve işlevlerini koruması sağlanır.

Havuz yüzeyi temizliği manuel olarak yapılabileceği gibi taşmalı sistem veya skimmerler yardımıyla gerçekleştirilebilir. Taşmalı sistemde havuz suyu yüzeyden taşarak havuzun kenarlarındaki oluklardan akar ve filtre edilir. Skimmerli sistem ise havuz skimmerleri denilen aparatlar yardımıyla yüzeydeki suyun atıklardan arındırılmasını sağlar. Özellikle açık alanda bulunan termal havuzlar için su yüzeyi temizliğine özen gösterilmelidir. Yüzeyi kirleten dış etkenlerden ötürü zamanla bu kir ve tozlar birikerek havuzun dibini ve tüm sistemi kirletebilir. Kalabalık şekilde kullanılan havuzlarda yüzey temizliği için taşmalı havuz sistemi tercih edilir. Bunun yanında denge tankı denilen özel bir bölmeyi inşa etme olanağı yoksa havuz skimmerleri yüzey temizliği için kullanılabilir. Düzenli olarak sağlanan yüzey temizliği ve düzgün çalışan bir filtrasyon sistemi ile termal havuz temizliği için doğru adımlar atılmış olur. Bu sistemlerin doğru çalıştığından emin olmak için  havuzda yeterli sirkülasyon olup olmadığı sıklıkla  kontrol edilmelidir.

Filtrasyon ve yüzey temizliği sistemlerinin bakımı dışında periyodik olarak termal havuz bakımı yaptırmak gerekmektedir. Her hafta, her ay veya belirli dönemlerde uygulanması gereken termal havuz temizliği işlemleri vardır. Eğer bir termal havuz işletecekseniz bu bakımların masraflarını da önceden hesaba katmanız gerekir. Bu düzenli temizlik işlemleri için profesyonel yardım almanız akıllıca olacaktır. Termal havuzlar için klorlama, su değişimi gibi farklı şekilde yapılan temizlik işlemleri bulunmaktadır. Havuzun kirlerden arındırılması, gereken tüm ölçümlerin yapılması, pH değerlerinin dengelenmesi gibi işlemler termal havuz temizliği işlemleri arasındadır.

Termal havuz temizliği söz konusu olduğunda tabii ki bunun en iyi şekilde yapılması suyun tamamen boşaltılıp havuzun tekrar doldurulmasıyla olur. Ancak suyun sürekli değiştirilmesi oldukça zaman alıcı ve masraflı olacağından filtrasyon sistemi ve klorlama ile düzenli temizlik sağlanır. Klor maddesi sudaki birçok bakteriyi yok eder ve bu şekilde hijyen sağlar. Havuzun klorlanması belirli aralıklarla yapılmalıdır ve doğru miktarda klor kullanılmalıdır. Kullanılacak klor miktarının belirlenmesi için havuz suyunda klor ölçümü yapılır ve mevcut miktara göre su klorlanır. Termal havuzların sıkça kullanıldığı zamanlarda bu ölçüm haftada 2-3 kere yapılmalıdır. Sudaki serbest klor değeri kapalı havuzlarda 1-1,5 ppm ve açık havuzlarda 1-3 ppm aralığında olmalıdır. Termal havuzlar için bir diğer hijyen yöntemi de ozon sistemleri ile gerçekleştirilir.

Bu düzenli ve daha sık gerçekleştirilen bakımlarla beraber periyodik olarak genel bir termal havuz temizliği gerçekleştirilmelidir. Yılda birkaç kez termal havuzdaki su tamamen boşaltılmalıdır. Bu işlem havuzun büyüklüğüne göre birkaç saat sürebilir. Su tamamen boşaldıktan sonra havuz içerisinde gerekli incelemeler yapılır. Geotermal kaynaklı su yüksek miktarda mineral içerdiğinden ötürü havuz içerisinde tortulaşma ve kireçlenme oluşmaktadır. Kireç ve kirler iyice temizlendikten sonra çatlak veya kırıklar için gerekli bakımlar ve havuz içinde boyama gibi işlemler yapılır. Ardından havuzdaki sirkülason, tesisat, elektrik ve ışıklandırma gibi tüm sistemler kontrol edilir ve gerekli bakımlar yapılır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra termal havuz tekrar suyla doldurulur ve gerekli testler yapıldıktan sonra kullanıma hazır olur.

Termal Havuzun Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Termal havuz temizliği dikkatli şekilde uygulanması gereken bir süreçtir. Düzenli bakımlar sıklıkla yapılmalı ve genel temizlik için profesyonellerden yardım alınmalıdır. Termal havuz temizliğinde dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunur.

 • Bilinmeyen ürünleri kullanmaktan kaçınmak: Termal havuz temizliğinde kullanılan ürünlerin ne oldukları ve ne gibi etkilere sahip oldukları tam olarak bilinmelidir.
 • Suyun boşaltımı sırasında güvenli olduğundan emin olmak: Havuz suyu boşaltılırken oluşan basınç termal havuzda hasar oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle suyun boşaltımı sırasında güvenli olduğundan emin olmak gerekir.
 • Düzenli bakım ve periyodik temizliği aksatmamak: Gerekli tüm bakım ve temizlik uygulamalarının zamanında yapılmasını sağlamak gereklidir.
 • Temizlik için kullanılan tüm sistemlerin doğru çalıştığından emin olmak: Havuzda periyodik olarak genel bakım yapılması çok önemlidir. Ancak havuzda sirkülasyon ve filtrasyonu sağlayan sistemlerle temizlik daha düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sistemlerin ihtiyaç duyduğu bakım yapılarak doğru çalıştıklarından emin olmak gerekir.

Termal Havuz Ne Kadar Sürede Temizlenir ?

Bir termal havuzun genel temizliği havuzun boyutuna ve sistemlerin çalışma hızına göre farklı sürelerde gerçekleşmektedir. Öncelikle suyun tamamen boşaltılması bazı havuzlarda birkaç saat sürerken büyük havuzlarda yarım günü veya bütün günü bulabilir. Bu süre oldukça uzun görünse de havuz suyu çok hızlı şekilde boşaltıldığı takdirde oluşan basınçtan ötürü havuzda hasar oluşabilir. Havuz suyu tamamen boşaltıldıktan sonraki işlemler duruma göre 1 veya 2 günü bulabilir. Eğer havuz oldukça geniş bir havuzsa tabii ki temizlik için gereken süre de aynı oranla artmaktadır. Bu nedenle termal havuzu kullanmayı planlayan kişilere bu konuda gerekli bilgilendirme önceden yapılmalıdır. Havuzun temizlik işlemleri en erken saatte başlatılır. İlk olarak havuzun her yeri tazyikli suyla detaylı şekilde yıkanır ve temizlenir.

Termal havuzun genel temizliğinin ne kadar süre alacağını anlamak için yapılması gereken işlemler konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Kireçlenme ve tortulaşma gibi problemler için havuz dikkatlice baştan aşağı incelenir ve problemler tespit edilir. Mümkün olan en kısa sürede tespit edilen sorunlar çözüme kavuşturulur. Termal havuzun yapısına, bulunduğu ortama ve filtrasyon sistemlerinin etkinliğine göre havuz farklı şekillerde kirlenebilir. Örneğin açık ve yosun oluşumuna elverişli termal havuzlarda yosun problemlerinin giderilmesi gerekmektedir. Tüm temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra termal havuz için gerekli bakımlara geçilir. Bunun için havuzun görselliğini oluşturan parçalar dahil olmak üzere tüm bölümlerine tamir ve onarım yapılır. Kimi zaman havuz kaplama malzemelerinde  oluşabilen kırık ve çatlak gibi hasarlar onarılır. Havuz suyunun minerallerinden etkilenen parçaların renkleri matlaşabilir. Bu nedenle havuz için gerekli boyama işlemleri de yapılır.

Hijyen ve estetiğin yanında termal havuzlar için bir diğer önemli faktör de havuzun işlevini korumasıdır. Havuz doluyken mümkün olmayan veya zor olan bakım, onarım ve parça değişimi gibi işlemlere geçilir. Valf ve kapakçıklar, ısı eşanjörü, pompa, motor, filtrasyon sistemi ve su altı ışıklandırma sistemi gibi bölmeler dikkatlice incelenir ve sorunlar varsa tespit edilir. Tüm temizlik ve bakım işlemleri tamamlandıktan sonra termal havuz suyu tekrar doldurulmaya başlanır. Suyun boşaltılması gibi doldurulması için gereken süre de havuzun boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Havuz suyu dolduktan sonra pH değeri gibi değerler kontrol edilir ve termal havuz kullanıma hazır hale gelir. . Oldukça detaylı bir işlem olduğu için termal havuz temizliği ve bakımı toplamda ortalama 3-4 günü bulabilmektedir. Havuzun ihtiyaç duyduğu bakım, oluşan tortulaşma miktarı ve havuzun dolum-boşaltım süresi gibi faktörlere göre bu süre değişiklik gösterir.

Termal Havuz Temizliği İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

Termal havuzlarda düzenli bakım işlemleri basit bir şekilde ve çok fazla malzeme gerektirmeden yapılabilir. Ancak altı ayda bir yapılması gereken mevsimsel bakımlar için profesyonel yardım almak şarttır. İşinde uzman görevliler bu işlemler için çeşitli malzeme ve araç gereçler kullanırlar. Rutin termal havuz bakımı ve periyodik termal havuz temizliği için kullanılan birçok malzeme bulunmaktadır.

 • Havuz fırçası: Havuz fırçaları havuzların manuel olarak temizlenmesinde kullanılan araçlardır. Özellikle termal havuzlarda yüksek mineral oranından dolayı havuz dibinde ve çevresinde tortulaşma oluşabilir. Hem bu tortulardan hem de kirlerden kurtulmak için termal havuzlarda havuz fırçası kullanılır.
 • Termal havuz kepçesi: Özellikle açık alanda bulunan termal havuzların yüzeyine yaprak, çöp gibi atıklar düşmektedir. Bu atıkların hızlıca temizlenmesi gerekir, aksi takdirde birikerek daha büyük sorunlara neden olabilirler. Yüzeyde kir birikmesi yalnızca açık termal havuzlarda gerçekleşmez. Kapalı termal havuzlarda da kullanıcıların ölü derileri, saçları ve diğer faktörler de havuz yüzeyinde kirlilik oluşturur. Termal havuz kepçesi yardımıyla bu atıklar fazla birikmeden manuel şekilde temizlenir.
 • Termal havuz skimmerleri: Havuz yüzeyinin temizlenmesi yalnızca manuel şekilde yapılmamaktadır. Aynı zamanda termal havuz skimmerleri kullanılarak yüzeyde istenilen temizlik sağlanabilir. Skimmer sisteminde bulunan ve büyük çöplerin biriktiği sepetin düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Skimmer kullanımı yerine taşmalı havuz sistemi de tercih edilebilir. Termal havuz inşa edilmeden önce bu iki sistemden biri seçilmelidir.
 • Filtrasyon sistemi: Gözle görülebilen, büyük atıkların temizlenmesi için taşmalı havuz veya skimmer sistemleri kullanılır. Termal havuz filtrasyon sistemi bu iki sisteme göre daha küçük parçalı atıkların temizlenmesinde faydalıdır. Filtrasyon süreci sayesinde aynı zamanda havuzda su sirkülasyonu sağlanır ve sürekli olarak temizleme işlemi otomatik olarak gerçekleşir.
 • Klor: Gözle görülmeyen bakteri ve organizmalar klor gibi kimyasallar yardımıyla yok edilir.
 • Ozonlama sistemi: Termal havuzlarda dezenfektasyon sağlamanın bir diğer yolu da ozonlama sistemleridir. Oksidasyon kapasitesi yüksek olan ozon maddesi ile havuzda bu yöntem sayesinde hijyen sağlanır.
 • PH değeri düzenleyici kimyasallar: Havuzlarda düzenli olarak pH ölçümleri yapılır ve pH değerlerinin belirli bir aralıkta olması gerekir. PH değerlerini dengelemek için kimyasallar kullanılır.
 • Termal havuz temizlik robotu: Filtrasyon sistemlerinin temizleyemediği bölgelerde hijyen sağlamak için termal havuz temizlik robotlarından destek alınabilir. Bu temizlik robotları havuzda temizlik ve hijyen sağlamanın yanında filtrasyon sisteminin yükünü azaltırlar.
 • Dezenfektan: Havuz suyu periyodik genel temizlik için boşaltıldığı zaman baştan aşağı detaylı şekilde temizlenir. Yeterli hijyen sağlamak için bu süreçte çeşitli dezenfektan maddeler kullanılır.
 • Tazyikli su: Genel temizlik sırasında kireç, tortu ve kirlerden termal havuzun en etkili şekilde arındırılması için tazyikli su kullanılır. Suyun yüksek basıncıyla havuz bu birikintilerden arındırılır.
 • Kireç temizleyici: Termal havuzlarda kireç birikmesi sıkça görülmektedir. Bu nedenle genel temizlikte dezenfektan kimyasalların yanında kireç temizleyiciler de kullanılır.

Termal Havuzun Kirlenme Sebepleri Nelerdir ?

Topluca veya özel şekilde kullanılan tüm havuzlar gibi termal havuzlar da zamanla kirlenmektedir. Bunun temel sebebi termal havuzların da diğer havuzlar gibi durağan su kitleleri olmalarıdır. Tabiatta bulunan doğal sirkülasyon, bu durağan su kitlelerinde yoktur. Kendi içlerinde kapalı bir sistem oluşturmalarından dolayı termal havuzlar da dahil tüm havuzlar çevresel faktörler ve insan faktörlerinden dolayı kirlenmektedir. Özellikle açık termal havuzlarda kirlenme daha hızlı şekilde olur. Çünkü çevresel kirletici faktörler daha fazla ve çeşitlidir. Kapalı havuzlarda da kullanıcılardan ötürü kirlenme olur. Bu nedenlerden ötürü açık veya kapalı fark etmeksizin termal havuzların kirlenmesini etkileyen birçok etken bulunmaktadır.

 • Dışarıdan gelen toz ve çöpler: Özellikle rüzgarın etkisiyle havuz yüzeyine toz ve çöp gibi atıklar düşer. Bu atıklar zamanla birikip topaklanarak havuzun dibine çöker ve kirlilik yaratır. Bunun yanında havuz duvarlarına yapışarak kirli bir katman oluşturabilirler.
 • İçeride oluşan yosunlar: Havuzlarda, havuzun yapısına göre zamanla yosun oluşumu gerçekleşebilir. Özellikle termal havuzlar içerdikleri mineraller sebebiyle yosunlaşma için ideal bir ortam oluştururlar. Bu yosunlar zamanla kirlilik oluşturmalarının yanında rahatsız edici kokulara da sebep olabilirler.
 • Yaprak, dal gibi ağaç parçaları ve diğer doğal atıklar: Toz ve çöpler dışında havuzun bulunduğu bölgeye bağlı olarak bazı doğal atıkların havuz sistemine girmesi mümkündür. Bu atıklar yaprak gibi daha masum atıklar olabileceği gibi, böcekler ve kuş pislikleri de havuz sistemini kirletebilir. Bu durumda yalnızca göze hoş gelmeyen bir görüntü değil sağlığı da tehdit eden bir kirlilik oluşmaktadır.
 • Mineral birikmesinden dolayı oluşan kireçlenme: Havuzlarda kireçlenme ve tortulaşma sıkça görülür. Bu nedenle düzenli olarak bu minerallerin bir araya gelmeden önce fırçalanıp temizlenmesi gerekir. Termal havuzlarda mineral oranı diğer havuzlara göre oldukça fazladır. Bu yüzden kireçlenme durumu termal havuzlarda daha yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Suda yaşayabilen bakteri ve organizmalar: Termal havuzlarda kirlilik açısından ciddi sorunlara yol açabilecek bir diğer faktör de bakteri ve organizmalardır. Bunlar kullanıcılardan suya geçebileceği gibi dışarıdan da havuz sistemine girebilirler. Bakteri ve organizmalar havuzda hızlıca çoğalarak kısa zamanda büyük bir sorun haline gelebilirler.
 • Kullanıcıların vücutlarında bulunan atıklar: Ter, kıl, saç, idrar ve deride bulunan kirler gibi atıklar kullanıcıların vücutlarından suya geçer. Yeterli temizlik sağlanmadığı takdirde bu atıklar havuzda kirlilik oluşturur.

Termal Havuzda Kirlenmeyi Engellemek Mümkün Müdür ?

Termal havuzlar dahil tüm havuzlarda zamanla kirlenme olması kaçınılmazdır. Dolayısıyla kirlenmenin doğal bir sorun olduğu kabul edilmeli ve bunun için gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Temizlik ve hijyen koşulları olması gerektiği gibi sağlandığı sürece termal havuzlarda kirlenmeyi önlemek mümkündür. Ancak havuzun kirlenmesi her geçen gün gerçekleşen bir durumdur ve filtrasyondan manuel temizliğe tüm bakım işlemleri yapılmalıdır. Yalnızca hiçbir bakım ve temizlik işlemi aksatılmadığı sürece termal havuzda kirlenmenin önüne geçmek mümkündür.

Termal havuzda kirlenmeyi önlemenin ilk adımı tüm sistemlerin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmaktır. Filtrasyon sistemi doğru şekilde çalışmalı ve suyu her an otomatik olarak filtre etmelidir. Bunun yanında yüzey temizliği için kullanılan taşmalı sistem veya skimmer bölmeleri kontrol edilmelidir. Bu sistemler için gerekli bakımlar düzenli şekilde yapılmalıdır. Hijyen için kurulu olan bu sistemlerin tıkanmaması ve işlevlerini kaybetmemesi sağlanmalıdır. Bu sistemlere ek olarak manuel olarak yapılması gereken temizlik işlemleri de zamanında uygulanmalıdır. Havuz yüzeyinde biriken atıklar temizlenmeli ve mineral birikintileri kireçlenme oluşmaya başlamadan fırçalanıp temizlenmelidir. Havuzun yan duvarları ve dibinde birikmeye başlayan kirlerden de aynı şekilde kurtulmak gerekir.. Ayrıca havuzun tüm kimyasal değerleri düzenli olarak ölçülmeli ve gerekli ayarlamalar yapılmalıdır. Tüm bunların yanında termal havuzun iç kısmıyla beraber dışında da gerekli hijyen sağlanmalıdır. Düzenli olarak yapılan tüm bu uygulamalarla beraber termal havuz için yılda birkaç kez genel temizlik yapılmalıdır.  Bunun için işinin uzmanı profesyonellerden yardım alınmalıdır.

Termal Havuzun Kirli Olması Ne Gibi Sorunlara Yol Açar ?

Termal havuzlarda gerekli hijyenin sağlanması birincil öncelikler arasındadır. Bu havuzlar güzel zaman geçirmeyi sağlamalarının yanında şifa kaynağı olmalarından ötürü kullanılırlar. Havuzun temizliğinin aksatılması sonucu hijyeni olmayan bir ortam oluşabilir. Ardından bu kirli ortam sağlık için birçok faydası olduğu düşünülen termal havuzları bir hastalık yuvasına dönüştürebilir.

Termal havuzlarda biriken tüm kirler, kontrol altına alınmadıkları takdirde kullanım açısından sorunlar doğururlar. Öncelikle kirlerin birikmesi estetik olmayan bir görüntü oluşturur. Hiçbirimiz kirli görünen bir termal havuza girmeyi istemeyiz. Bu nedenle yalnızca ciddi hastalıklar oluşturma ihtimali olan faktörlerle değil, kirletici tüm faktörlerle başa çıkmak önemlidir. Termal havuzlarda kirliliğin oluşturacağı durumlardan biri havuzun işlevselliğini yitirmesidir. Sistemde biriken kirletici faktörler termal havuzdaki mineralleri etkileyerek daha az yararlı hale getirebilir.

Termal havuzlarda bakteri ve zararlı organizmaların birikmesi daha tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Kuş pislikleri ve böcek gibi dış etkenlerin yanında kullanıcılar da bu bakterilerin kaynağı olabilir. Havuz sistemine karışan mikrop ve bakteriler hızla üreyerek hastalık oluşturacak noktaya gelebilir. Termal havuzların nemli ve sıcak yapısı birçok bakteri için ideal yaşam alanı oluşturmaktadır. Ayrıca termal havuzlarda su yoluyla bulaşan hastalıklar da kullanıcılar arasında yayılabilir. Havuzda oluşan kirlilik yalnızca kullanıcılar için değil, çevre için de problem teşkil etmektedir. Kirlilik, havuzun sisteminden dışarıya taşarak etraftaki canlıları ve tabiatı etkileyebilir.

Termal Havuz Suyunu Ne Sıklıkla Değiştirmek Gereklidir ?

Termal havuzlarda temizliği sağlamak için yapılması gereken düzenli bakımların dışında havuz suyunun da periyodik olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Filtrasyon ve kimyasal temizleme görece daha kısa bir süre için yeterli olsa da tam bir temizlik havuz suyunun tamamen değiştirilmesi ile olur. Havuz suyunu değiştirmenin diğer bir faydası da havuz tamamen boşaltıldığında daha detaylı bir temizliğe imkan tanımasıdır.  Havuz suyu bu nedenle belirli zaman aralıklarıyla boşaltılır ve boş havuz daha etkili bir şekilde temizlenir. Standart havuzlarda havuz suyu değişimi yıllık olarak yapılmaktadır ve kimi havuzlarda değişim için gereken süre birkaç yılı bulabilmektedir. Özellikle özel olarak kullanılan havuzlarda çok sık şekilde suyu değiştirmek gerekmez.

Ancak termal havuzlar sıcaklık ve nem gibi faktörlerden dolayı daha kolay şekilde kirlenmektedir ve havuz suyu değişimi daha sık şekilde yapılmalıdır. Bilhassa çok fazla kişi tarafından kullanılan termal havuzlarda suyun kirlenmesi daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Termal havuzlarda suyun değiştirilmesi ortalama olarak 6 ayda bir yapılmalıdır. Her ne kadar temizlik için en etkili çözüm olsa da suyun değişimi oldukça zaman alan bir süreçtir. Havuzun boyutu su değişimi için gereken süreyi arttırmaktadır. Bu nedenle temizlik için yalnızca su değişimine bel bağlamak masraflı olur. Düzenli bakımlar sağlanarak havuz suyunun kirlenmesi engellenmelidir.

Termal Havuz Suyunun PH Değeri Kaç Olmalıdır ?

Termal havuzlarda temizliğin sağlanması ve havuzun yapısının korunması için suyun belirli bir pH değeri aralığında olması gerekir. pH değerlerindeki dengesizlikten ötürü suyun kirlenmesi ve yosun oluşması gibi problemler görülebilir. Bunun yanında pH dengesizliği fayans ve kaplamaların zarar görmesine ve aşınmasına neden olabilir. Termal havuzlarda pH değeri 7.2 ve 7.6 aralığında olmalıdır. pH ayarı yapılması için öncelikle suyun pH değeri belirlenir. Havuzun pH değerinde gerekli ayarlamaları yapmak için sıvı veya toz haldeki pH düzenleyiciler kullanılır. Bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşmak için Havuz pH Ayarı Nasıl Yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Termal Havuz Suyu pH Değeri Nasıl Belirlenir ?

Termal havuz pH ayarlamalarını yapmak için öncelikle pH değerlerini ölçmek gerekir. Ölçüm sonuçlarına göre değerlerin ne yönde ayarlanması gerektiği öğrenilir. Termal havuz suyunun pH değerlerinin ölçümü için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında dijital test aletlerinin yanında test kitleri, tablet testleri, hap testleri ve çubuklu testler gibi ölçüm yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler içinde termal havuzlarda pH değeri testi için en yaygın şekilde kullanılanı test kitleridir. Havuzdan alınan numuneler test kitine koyulur ve karıştırılır. Çıkan sonuç havuz suyunun pH değerini gösterir.