background-image

Taşmalı Havuz Nedir?

Taşmalı Havuz Nedir?

Taşmalı Havuz Nedir?

Serapool Porselen
22/11/2021

Özellikle yaz aylarında gerek keyif gerek ise rahatlatıcı zaman geçirme amaçlı olarak çeşitli türlerde havuzları kullanırız. Havuzlar bizim için harika bir hoş vakit geçirme alanı oluştururlar. Bizler için bu alanı oluşturan havuzların düzenli aralıklarla temizlik ve bakımlarının yapılması gerekir. Bu temizlik ve bakım için hem manuel hem de otomatik yöntemler kullanılmaktadır. Havuzlarda yeterli hijyeni sağlamak için hem havuz dibinin hem de havuz yüzeyinin doğru şekilde temizlenmesi gerekir. Taşmalı havuz sistemi, havuz yüzeyinde gerekli olan bu temizliği oluşturmak için kullanılan sistemlerden biridir. Bu sistemin kullanıldığı havuzlarda su havuz yüzeyinin üzerinde bir seviyeye çıkar ve taşan su havuzun çevresinde bulunan kanallar aracılığı ile denge tankı ismi verilen bölgeye aktarılır. Zaman içerisinde taşan su filtrasyon sistemine gönderilmek üzere denge tankında birikir. Ardından bu su filtre edilmek üzere filtrasyon sistemine yollanır ve temizlendikten sonra havuz sistemine geri gönderilir.

Taşmalı havuz sistemi sayesinde havuz suyu, havuz yüzeyinde biriken kir ve toz gibi atık maddelerden arındırılır. Böylece havuz yüzeyinde etkili bir temizlik sağlanmış ve bu atık maddelerin birikerek daha büyük bir sorun haline gelmesi önlenmiş olur. Havuz yüzeyinde temizlik sağlanması için taşmalı havuz sistemi dışında skimmer sistemleri veya havuz kepçesi gibi aparatlar kullanılmaktadır. Taşmalı havuz sistemi aynı skimmerlı havuzlarda olduğu gibi otomatik şekilde bir temizlik sağlar. Ancak taşmalı havuzun işleyişi farklıdır ve yapımında denge tankı inşası gerekir. Taşmalı sistemli havuz yapımı başlamadan önce buna yönelik bir planlama yapılmalı ve denge tankı için yeterli alan olduğundan emin olunmalıdır. Böylece çok da zor olmadan havuz yüzeyinde ideal temizlik sağlayacak bir sisteme sahip bir havuz yapımı gerçekleştirilebilir.

Taşmalı Havuz Özellikleri Nelerdir?

Havuz yüzey temizliği yönünden avantajlar sağlayan taşmalı havuzlar hijyen, görsellik ve kullanım kolaylığı gibi özelliklerinden dolayı tercih edilmektedirler. Taşmalı havuz sisteminin kullanıcılar tarafından tercih edilmesine neden olan birçok özellik bulunmaktadır. Taşmalı havuzların özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Daimi şekilde havuz yüzeyi temizliği sağlaması. Taşmalı havuzlar, yüzeyden daha üst düzeye taşan suyun denge tankına akmasını sağlayan oluklar ile çevrelenir. Bu oluklar yoluyla denge tankına akan su ardından filtrasyon sistemine gönderilir ve temizlendikten sonra sisteme tekrar aktarılır. Böylece sürekli olarak etkili bir havuz yüzeyi temizliği sağlanır.
 • Durağan ve rahatlatıcı bir havuz ortamı yaratması. Taşmalı havuz sisteminde taşan su direkt olarak filtrasyon sistemine gitmek yerine denge tankına aktarılır. Denge tankı havuzda bulunan suyun dengeli bir şekilde kalmasını sağlar. Böylece aşırı taşma veya su seviyesinin aşırı inmesi engellenmiş olur. Sonuç olarak durağan ve rahat bir yüzme deneyimi sağlayan bir havuz elde edilir.
 • Yapımı için denge tankı inşasına ihtiyaç duyulması. Taşmalı havuzlar kullanıcılara pek çok avantaj sağlamaktadır. Ancak yapımlarında denge tankına ihtiyaç duyulduğu için daha fazla alan kaplarlar. Denge tankı inşaatı aynı zamanda havuz yapım süresinin bir miktar daha uzun olmasına neden olur.
 • Genellikle toplu halde kullanılan havuzlarda daha sık şekilde tercih edilirler. Taşmalı havuz sistemi daimi bir yüzey temizliği ve dengeli bir su seviyesi sağlar. Özel kullanım amaçlı yapılan havuzlarda skimmer sistemleri yeterli olurken, toplu kullanım amaçlı havuzlarda taşmalı sisteme ihtiyaç duyulabilir.

Taşmalı Havuzun Faydaları Nedir?

Havuzlarda hijyen ve temizliğin sağlanması, kullanım açısından en önemli faktörlerden biridir. Taşmalı havuz sistemleri, temel olarak havuzlarda ihtiyaç duyduğumuz bu yüzey temizliğinin sağlanması için kullanılır. Böylece uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanıma uygun, bakım konusunda kolaylıklar oluşturan, keyifle kullanabileceğimiz bir havuza sahip olmamızı sağlar. Bunların yanı sıra taşmalı havuzlar kullanım açısından birçok fayda ve kolaylık sağlamaktadır. Öncelikle denge tankı kullanımı sayesinde su yüzeyi her zaman belirli bir seviyede kalmaktadır. Yağmur gibi dış etkenlerden dolayı havuzlarda su yüzeyi kimi zaman yükselebilmekte veya kullanıma ve buharlaşma gibi faktörlere bağlı olarak su miktarı azalabilmektedir. Taşmalı havuzlarda denge tankı bu durumun oluşmasını engeller ve su yüzeyini her daim dengede tutar.

Taşmalı havuz sistemi, havuz içerisinde su sirkülasyonunun sürekli olarak sağlanmasını ve su yüzeyinin temizlenerek berraklığını korumasını sağlar. Böylece göze hoş görünen ve aynı zamanda oldukça hijyenik bir havuz sistemi oluşturulmuş olur. Taşmalı havuzların hoş görünümünün bir diğer nedeni ise taşan suların büyük dalgalar oluşturmasının engellenmesi ve havuzun durağan bir biçimde kalmasıdır. Bu durağan yapı yalnızca havuzun görünümü açısından değil aynı zamanda da kullanımı açısından yararlıdır. Çünkü durağan yapıya sahip bir havuz yüzme ve içerisinde keyifli zaman geçirme açısından kolaylık oluşturmaktadır. Tüm bu özellikleri nedeniyle taşmalı havuzlar toplu olarak kullanımı amaçlanan havuzlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak diğer havuz sistemlerinden önemli bir farkı, taşmalı havuz inşasında denge tankı yapımına ihtiyaç duyulmasıdır. Bu durum taşmalı havuzlar için daha geniş bir alana ve yapımı için daha uzun zamana gerek duyulmasına sebep olmaktadır. Fakat sonucunda tüm bu ekstra uğraşa değen bir havuz elde edilmektedir.

Taşmalı Havuz Ne İşe Yarar?

Yeterli alana ve kaynağa sahip olunan durumlarda taşmalı havuz sistemleri sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun başlıca sebebi taşmalı sistemin, birçok farklı kullanım alanına sahip havuzlarda ideal yüzey temizliği sağlamasıdır. Bu havuzlar, öncelikli olarak keyifli zaman geçirme amaçlı özellikle yaz aylarında kullanılmaktadır. Ayrıca havuz ısıtma sistemleri sayesinde bu kullanım yalnızca yaz aylarıyla sınırlı kalmamakta ve dört mevsime yayılmaktadır. Yüzme havuzlarına otellerde, sauna ve hamamlarda, özel konutlarda ve birçok diğer alanda rastlarız. Hoş vakit geçirmek için ideal bir alan yaratmalarının yanında yüzme ve dalış gibi sporların eğitimleri için de kullanılmaktadırlar. Bu becerileri geliştirmek isteyen kişiler için kontrollü bir alan sağlamaktadırlar. Havuzların eğitim açısından sağladıkları fırsatlar yalnızca sporcular için değil cankurtaranlar ve askerler için de yararlı olmaktadır. Bu yönden taşmalı havuzlar birçok hobi ve mesleğin gelişiminde rol oynarlar.

Taşmalı havuzların bizler için yarattıkları fırsatlar yalnızca eğlence ve eğitim ile sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda birtakım fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde, terapi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Örneğin aşırı kilolara sahip kişiler iskelet sistemlerini çok yorma ihtimali olan sporları yapmak yerine yüzme sporunu tercih edebilmektedir. Böylesine önemli amaçlar için kullanılmakta olan havuzların temizlik ve bakımı büyük önem arz etmektedir. Havuzlarda hijyenin sağlanması öncelikli olarak havuz yüzeyinin temiz tutulmasıyla gerçekleştirildiği için taşmalı sistem kullanımı büyük avantaj oluşturur. Böylelikle taşmalı sistem ile hem fonksiyonel özelliklere sahip hem de estetik bir görünüm yakalamak için kullanıma uygun bir havuz elde edilmiş olur. Taşmalı havuzlar egzersiz, eğlence, eğitim ve terapi amaçlı kullanılmalarının yanında dekoratif amaçlı da kullanılabilmektedirler.

Taşmalı Havuz Nerelerde Kullanılır?

İdeal bir yüzey temizliği ile genel hijyeni desteklemekte olan taşmalı havuzlar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Öncelikle otel, sauna ve hamam gibi dinlenme merkezlerinde taşmalı havuzlara rastlamaktayız. Bu işletmeler müşterilerine keyifli zaman geçirecek bir alan olarak havuz hizmeti sağlamaktadır. Bu tür mekanlarda havuzlar genellikle toplu şekilde kullanılmaktadır ve bu şekilde kullanıma uygun olan taşmalı havuzlar sıklıkla tercih edilmektedir. Dinlenme ve eğlence merkezlerinin yanı sıra taşmalı havuzlardan, yüzme, dalgıçlık ve cankurtaranlık eğitimi verilen yerlerde de yararlanılmaktadır. İdeal bir eğitim ortamı oluşturulması için kontrollü bir mekana ve daima dengesini ve durağanlığını koruyan bir su kitlesine ihtiyaç duyarız. Taşmalı havuz, bu özelliklere en iyi şekilde uymaktadır ve yüzme eğitimi için oldukça kullanışlı bir ortam oluşturur.

Terapi amaçlı olarak da kullanılmakta olan taşmalı havuzlar, bazı fizik tedavi merkezlerinde bulunmaktadır. Bu mekanlarda, diğer sporları yapmaya yeterince elverişli olmayan kişilerin kullanımına sunulmaktadır. Elbette, tedavi amaçlı olarak yalnızca yüzme havuzları değil, termal havuzlar da kimi zaman tercih edilmektedir. Özellikle romatizmal hastalıkların tedavisinde faydası olduğu düşünülen termal havuzlarda taşmalı sistemden yararlanılabilmektedir. Taşmalı havuz sisteminden, yalnızca genel kullanıma sunulan havuzlarda değil, özel kullanıma yönelik inşa edilen havuzlarda da faydalanılabilir. Yeterli alana sahip müstakil evler ve villalarda, taşmalı havuz sistemine sahip havuzlar yapılabilir. Taşmalı havuzlar sağladıkları fonksiyonel özelliklerin yanında dekoratif açıdan da hoş bir görünüm yaratmaktadır. Pek çok farklı kullanım amacına yönelik çeşitli alanlarda taşmalı havuzlara rastlayabiliriz. Taşmalı havuzların yapımı ve kullanımında en önemli faktör yeterli alanın olmasıdır. Bu özelliği taşıyan ve havuz yapımına uygun olan mekanlarda taşmalı havuz inşa edilebilir.

Taşmalı Havuz Nasıl Yapılır?

Kullanım kolaylığı ve bakım açısından sağladığı çeşitli avantajlar nedeniyle taşmalı havuz sistemi sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak taşmalı havuz inşaatı için belirli adımlar dikkatli şekilde uygulanmalı ve birçok önemli faktöre dikkat edilmelidir. Taşmalı havuz yapımında öncelikli olarak, havuzun inşa edilmesi planlanan alanın incelenmesi ve taşmalı havuz yapımına uygunluğunun test edilmesi gerekir. İlk olarak zemin etüdü ve tüm gerekli ölçümler yapılır. Hem havuz için hem de denge tankı inşası için yeterli miktarda alan olmalıdır. Taşmalı sistemin yapılması özel işlemler gerektirdiği için havuz yapımına başlanmadan bu sistemin kullanılıp kullanılmayacağı belirlenmelidir. Tüm bu uygulamalar ve karar sürecinden sonra planlama ve proje oluşturma adımına geçilir. Havuzun kullanım amacı, kullanıcı sayısı ve istenilen estetik özellikler gibi faktörlere bağlı olarak havuz projesi çizilir.

Proje çiziminden sonra kazı işlemlerine başlanır ve havuzun temeli hazırlanır. Ardından havuzun su tesisatı ve elektrik sistemlerinin kurulumu tamamlanır. Denge tankı da taşmalı havuz yapımı sürecinde havuz projesine göre belirlenen bölgeye inşa edilir. Havuz inşası tamamlanmadan önce taşma oluklarının ve denge tankı ile aralarında bulunan bağlantının doğru bir biçimde kurulduğundan emin olunur. Gerekli tüm sistemlerin kurulumu ve doğru çalıştıklarının denetimi gerçekleştirilir. Sonrasında taşmalı havuz için kaplama ve döşeme malzemeleri yerleştirilir. Böylece taşmalı havuz inşaatı tamamlanmış olur ve havuz doldurulduktan sonra kullanıma hazır hale gelir. Taşmalı havuz yapım süreci denge tankı inşaatı da gerektirdiğinden dolayı skimmer sistemi kullanılan havuzlara göre daha uzun sürer. Ancak bu sistem kalabalık şekilde kullanılan büyük havuzlarda daha etkili bir yüzey temizliği sağlaması açısından oldukça yararlıdır. Sonuç olarak, doğru bakımla uzun yıllar  kullanıma uygun olan işlevsel bir taşmalı havuz elde edilmiş olur.

Taşmalı Havuz Fiyatları Nelerdir?

Bu işlem için yeterli alana sahipseniz, taşmalı havuz sahibi olmak isteyebilirsiniz. Taşmalı havuz yapımı fiyatları birçok farklı faktöre göre değişiklik göstermektedir. İnşaat işlemleri için öncelikle sahip olduğunuz alanın taşmalı havuz yapımına uygun olup olmadığını iyi bilmelisiniz. Bu yüzden ilk olarak yapılması gereken işlem alanın incelenmesi ve uygunluğunun kontrol edilmesidir. Ardından isteklerinize göre bir proje çizilip inşaat işlemlerine geçilebilir. Taşmalı havuz inşaatının maliyeti havuzun boyutu, tasarımı, kullanılan su yalıtım malzemeleri, kaplama malzemeleri ve birçok diğer faktöre bağlı olarak değişim göstermektedir. Bunun yanında taşmalı havuz sistemleri için kurulması gereken denge tankı da ekstra bir maliyete sahiptir. Taşmalı havuz yapımının maliyeti örneğin bir skimmerlı havuz yapımının maliyetine göre daha fazladır.

Taşmalı havuz fiyatları söz konusu olduğunda en önemli faktörlerden biri havuzun ölçüleri ve boyutudur. Daha büyük ve daha fazla kişinin kullanacağı havuzlar daha masraflı olmaktadır. Örneğin yaklaşık 18-20 m² ölçüye sahip prefabrik bir taşmalı havuz 30.000 ile 40.000 TL gibi bir fiyat aralığında inşa edilebilir. Prefabrik yerine betonarme havuz seçimi yapıldığında bu fiyat aralığı da değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra toplu kullanım için özel olarak tasarlanmış, daha büyük boyutlara sahip bir taşmalı havuzun maliyeti 300.000 ile 400.000 TL arasında değişebilmektedir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz bir taşmalı havuz yaptırırken masraflardan kaçınmamak ve en kaliteli malzemelerin kullanılmasını sağlamak önemlidir. Taşmalı havuz yapımı için bu nedenle daima profesyonellerle çalışmalı ve en güncel fiyatlar için havuz yapımında uzman bir firmayla görüşmelisiniz.

Taşmalı Havuz Betonu Nasıl Olmalıdır?

Taşmalı havuz yapımında dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri betonun basınca karşı dirençli ve doğru şekilde atılmış olmasıdır. Havuzun temelini oluşturan beton zaman içerisinde birçok farklı yönden basınca maruz kalmaktadır. Bu basınç hem havuzun içinden hem de havuzu çevreleyen alandan gelmektedir. Atılan betonda herhangi bir problem olması durumunda havuz zamanla hasar alabilir. Bu hasara bağlı olarak havuzun su sızdırması veya çok hızlı bir şekilde kirlenmesi gibi durumlar görebiliriz. Buna benzer problemler yaşamaktan kaçınmak için başta atılan betonun taşmalı havuz yapımında kullanılmaya uygun olması gereklidir. Dayanıklı bir taşmalı havuz betonu için öncelikle doğru bir statik proje çizilmelidir. Bu projede betonu destekleyici öğeler doğru şekilde yerleştirilmelidir. Bu adımlar uygulandıktan sonra taşmalı havuz betonu döküm sürecine geçilebilir.

Taşmalı havuz betonunu dökmeden önce ilk olarak havuzun altyapısını oluşturan demirler doğru şekilde donatılmalıdır. Su sızdırmaz bir beton türünün seçilmesi taşmalı havuz betonu için çok önemlidir. Taşmalı havuzun perde betonu dökülürken bu işlem tek seferde tamamlanmalıdır. Su borularına ve elektrik sistemlerine beton döküm işlemi sırasında hasar verilmemelidir. Beton dökümü sonrasında duruma göre belirli ayarlamalar yapılarak betonun tam olarak oturması ve düzgün şekilde yerleşmesi sağlanmalıdır. Taşmalı havuz betonu kalıbının tutması için, diğer yapılarda sıklıkla kullanılan tahta dayamalardan yararlanmamak gereklidir. Çünkü bu dayamalar havuz betonu içerisinde bırakıldıkları zaman, belirli bir süre sonra suyun da etkisiyle deforme olarak havuzun yalıtımını bozarlar. Taşmalı havuz betonu kuruduktan sonra düzenli olarak sulanmalı ve dayanıklılık kazanması sağlanmalıdır. Doğru beton türünün kullanımı, projenin doğru şekilde çizilmesi ve gerekli işlemlerin doğru şekilde yapılması ile dayanıklı ve iyi bir yalıtıma sahip taşmalı havuz betonu atılmış olur.

Taşmalı Havuz İçinde Nasıl Karolar Kullanılmalıdır?

Taşmalı havuzlarda iyi bir temel ile işlevsellik sağlanırken estetik koroların kullanılmasıyla da hoş bir görünüm yakalanır. Havuzlar öncelikle fonksiyonelliğe ihtiyaç duymaktadırlar ve fonksiyonelliğe ek olarak görsel açıdan da iyi olmalıdırlar. Bu görsellik, istediğiniz görünüme en uygun koroların seçilmesiyle kolaylıkla sağlanır. Taşmalı havuzlarda kullanılan korolar yalnızca estetik görünüm için değil dayanıklılık açısından da önemlidir. Havuz içi korolar sürekli olarak suyla temas etmek durumunda kalırlar. Bu nedenle suya ve darbelere dayanıklı havuz içi koro seçimi yapmak akıllıca olacaktır. Havuz içi kaplama için cam mozaik, seramik veya porselen kaplama seçilebilir. Porselen kaplama dayanıklı ve estetik bir görünüm sağlamak için ideal seçim olacaktır. Havuz içi koro çeşitlerinin ortalama fiyatları ürünün modeli, kalitesi ve rengi gibi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kaplama yapılacak havuzun boyutu da toplam fiyatı etkilemektedir.

Havuz içi koro tercihiniz olarak aşınmaya ve darbelere dayanıklı, birinci sınıf kalite Serapool ürünlerini seçebilirsiniz. Taşmalı havuz içinde kullanabileceğiniz Serapool havuz içi karo ürünlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Estetik ve hoş bir tasarıma sahip Natural Seri havuz içi karolar taşmalı havuz içinde tercih edilebilir. Bu kategori, aşağıdaki ürünler ve daha fazlasından oluşmaktadır:

Taşmalı havuz içinde tercih edilebilecek havuz içi karolardan oluşan bir diğer kategori olarak Olimpik Seri havuz içi karolar örnek verilebilir. Bu kategoride aşağıdaki ürünler ve daha fazlası bulunur:

Sade ve şık bir seçenek olarak taşmalı havuzlarda Universal Seri havuz içi karolar tercih edilebilir. Bu kategorideki havuz içi karoları şu şekilde örneklendirebiliriz:

Ekstra hijyenik bir seçenek olan antibakteriyel havuz içi karolar taşmalı havuzlarda tercih edilebilir. Bu kategoride bulunan bazı ürünleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Taşmalı Havuz Yapımında Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

Taşmalı havuz yapımı için birçok çeşitli malzeme kullanılmaktadır. Diğer tüm havuz türleri gibi, taşmalı havuz inşaatında kullanılan malzemeler de en kaliteli ve dayanıklı malzemelerden seçilmelidir. Bu malzemeleri kısaca şu şekilde sayabiliriz:

 • Beton, demir ve yalıtım malzemeleri
 • Denge tankı, su pompası ve filtrasyon düzeneği
 • Yüzey malzemeleri (sıva, boya, fayans, vs.)
 • Su tesisatı, elektrik sistemi, isteğe bağlı olarak ışıklandırma gibi sistemler
 • Kenar ızgaraları gibi taşmalı havuz sistemini oluşturan parçalar

Taşmalı Havuz Yapımındaki Önemli Faktörler Nelerdir ?

Pratik bir havuz yüzeyi temizliği sağlayan taşmalı havuz sistemleri kullanım kolaylığı gibi avantajlardan dolayı pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Ancak uzun yıllar konforlu kullanım sağlayacak bir taşmalı havuz yapımı için çeşitli önemli faktörlere dikkat etmek gerekir. Öncelikle taşmalı havuz yapımı bu tip havuzlarda uzmanlaşmış profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bunun yanı sıra taşmalı havuz yapımının gerçekleştirileceği alan havuz yapımına uygun ve denge tankı inşaatı için yeterli alana sahip bir bölge olmalıdır.

Taşmalı havuz yapımı sırasında önemli olan bir diğer faktör ise kullanılan malzemelerin dayanıklı ve kaliteli malzemeler arasından seçilmesidir. Havuz yapımı oldukça zaman alan ve kaynak gerektiren bir süreç olabilir. Bu nedenle yaptırdığınız havuzu mümkün olduğunca uzun süre sıkıntısız kullanmak istersiniz. Uzun yıllar ilk günkü gibi kullanım sağlamanın en önemli adımı taşmalı havuz yapımında kaliteli malzeme kullanımıdır. Tüm bu önemli faktörlere uyarak işlevsel ve estetik bir taşmalı havuz sahibi olmak mümkündür.

Taşmalı Havuz ve Skimmerlı Havuz Arasındaki Fark Nedir ?

Taşmalı havuz sistemi, havuzlarda yüzey temizliğini sağlamak için sıklıkla tercih edilen bir sistemdir. Havuzlarda yüzey temizliği için kullanılan otomatik sistemlerden bir diğeri ise skimmerlı havuz sistemidir. İki farklı sistem de çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Taşmalı havuz ve skimmerlı havuz arasındaki farkları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Taşmalı havuz yapımında denge tankı inşaatı da gerekmektedir. Bu durum taşmalı havuzlarda yapım süresini ve masraflarını skimmerlı havuzlara göre daha yüksek hale getirmektedir.
 • Taşmalı havuzlarda, havuz yüzeyindeki su havuzdan taşar ve oluklar yardımıyla önce denge tankına sonra filtrasyon sistemine gönderilir. Skimmerlı havuzda su seviyesi havuz yüzeyinin altında tutulmaktadır.
 • Taşmalı havuzların çevresi suyun taşarak denge tankına ve filtrasyona gönderilmesinin sağlandığı oluklarla kaplıdır. Bu nedenle taşmalı havuzlarda skimmerlı havuzlara göre daha etkili bir yüzey temizliği sağlanabilir.
 • Taşmalı havuz sistemleri kalabalık şekilde kullanılan havuzlarda daha sık şekilde tercih edilmektedir.

Gizli Taşmalı Havuz Nedir ?

Taşmalı havuzlarda yapısı gereği havuz etrafını tamamen çevreleyen kenar ızgaraları bulunur. Her ne kadar taşmalı havuz sistemi havuz suyunda durağan ve hoş bir görünüm oluştursa da bu kenar ızgaraları kimi kullanıcı için havuzun estetiğini bozabilir. Bu durumda gizli taşmalı havuz sistemi sayesinde bu kenar ızgaraları olmadan taşmalı havuzun özelliklerinden yararlanmak mümkündür. Gizli taşmalı havuzlar yine standart taşmalı havuzlara benzer bir şekilde çalışmaktadır. Ancak bu tür taşmalı havuz seçeneğinde kenar ızgaraları yerine uzaktan bakınca kolay şekilde görülmeyen oluklar kullanılır.

Gizli taşmalı havuzlarda kullanılan su olukları özel tasarıma sahiptir ve havuzun estetiğini bozmayacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Havuz kenarlarında bulunan ve havuzun içine doğru yerleştirildiği için kolayca görülmeyen bu oluklar gizli taşmalı havuz sisteminde havuz yüzeyi temizliğini sağlamakta kullanılırlar. Tasarım açısından daha zahmetli olduğu için bu havuz türü standart taşmalı havuz sistemlerine göre daha masraflı olacaktır. Ancak, çeşitli tasarım seçeneklerine sahip gizli taşmalı havuz sistemleri daha doğal ve estetik bir görünüm arayan kullanıcılar için idealdir.

Taşmalı Havuz Nasıl Temizlenmelidir ?

Diğer tüm havuzlarda olduğu gibi taşmalı havuzlarda da düzenli şekilde temizlik ve bakım işlemlerinin yapılması gereklidir. Havuz temizliği ve sistemlerin bakımı aksatıldığı takdirde hijyenik olmayan koşullar ortaya çıkar ve bunun sonucunda zamanla havuz kullanılamaz hale gelebilir. Yüzey ve dip temizliği de dahil olmak üzere havuzun hem içinde hem de çevresinde yeterli temizlik sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra havuzda otomatik olarak temizlik sağlayan sistemler rutin şekilde kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Taşmalı havuzlarda havuz yüzeyi temizliği taşmalı sistem aracılığıyla otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Havuz yüzeyinden taşan su havuzu çevreleyen oluklar aracılığıyla denge tankına gönderilir. Kirli su, filtrasyon sistemine gitmeden önce denge tankında toplandığı için taşmalı havuzlarda denge tankı bölmesinin düzenli bakımı yapılmalıdır.

Denge tankının rutin bakımlarıyla birlikte filtrasyon sistemi de zaman zaman temizlenmelidir. Otomatik temizlik sistemleri taşmalı havuzlarda belirli bir miktarda hijyen sağlamaktadır. Buna ek olarak manuel şekilde temizlik için havuz kepçesi ve havuz fırçası gibi aparatlar kullanılabilir. Böylelikle taşmalı havuz gözle görülen atık maddelerden arındırılmış olur. Bakteri ve mikrop gibi gözle görülmeyen kirletici maddeler için de kimyasal temizlik uygulanır. Yılda birkaç kez belirli aralıklarla havuz suyu tamamen boşaltılarak genel bir havuz bakımı yapılır. Ardından havuz tekrar taze su ile doldurularak gerekli ayarlamalardan sonra kullanılabilir hale gelir. Tüm bu işlemler doğru şekilde tamamlandığı takdirde uzun yıllar boyu hijyenik bir havuz keyfi yaşanır.