background-image
Sauna Nedir ?

Sauna Nedir ?

Serapool Porselen
08/12/2021

Neredeyse hepimiz sauna ismini duymuşuzdur ve birçoğumuz bu alanları kullanmışızdır. Peki, “Sauna nedir ve ne işe yarar? Sauna, yüksek sıcaklıkta tutulan ve böylelikle vücut ısısını normalin üzerine çıkaran yerlerdir. Yaz kış demeden vücudumuzdaki ağrılar ve gerginlikten kurtulmak için sauna adını verdiğimiz bu alanları kullanırız. Saunalar, genellikle 70 °C ile 100 °C sıcaklıkları arasında tutulmaktadır. Bu sıcaklık ortalama insan vücudu sıcaklığı olan 37 °C’den bir hayli yüksektir. Bu yüzden sauna kullanımı sonucunda vücut sıcaklığı yükselir ve terleme artar. Yüksek sıcaklığa bağlı olarak rahatlama hissi oluşur ve kaslardaki gerginlik azalır. Bunun yanı sıra terleme ile vücuttaki toksinlerin bir bölümü atılır. Ayrıca sauna kullanımı ile kan damarları genişler ve kan dolaşımı hızlanır.

Uzun bir tarihe sahip saunalar oldukça popülerdir ve neredeyse binlerce yıldır birçok farklı toplum tarafından kullanıldıkları düşünülmektedir. Bunun en büyük sebebi, bu alanların kullanılmasının oldukça rahatlatıcı ve keyif verici olmasıdır. Saunaya girdiğinizde vücudunuz rahatlar ve günün tüm stresini atarsınız. Ayrıca saunaya girmenin sağladığı pek çok olası fayda da kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Oldukça keyifli bir aktivite olmasının yanında, sauna kullanımının sağlık için yararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak uzun süre sauna kullanmak zararlı olabilir ve istenmeyen durumlara yol açabilir. Bu sebeple sauna kullanımı doğru süre aralığı içinde yapılmalıdır. Sauna kullanımının yanında saunaların yapımında da belirli kurallara uymak gerekir. Sauna yapımı, kullanımı, faydaları, türleri ve saunalar hakkında diğer birçok bilgiyi yazımızda detaylı şekilde bulacaksınız.

Sauna Ne Demek ?

Daha önce de belirttiğimiz gibi saunalar uzun bir tarihe sahip ve birçok kültürde önemli bir yere sahip alanlardır. Örneğin bu bölgelere benzer alanlar Rus kültüründe “banya”, Japon kültüründe “onsen” ve Türk kültüründe de “hamam” isimleriyle karşımıza çıkar. Ancak saunanın kökeni Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Finlandiya’ya dayanır ve “sauna” ismi de Fince bir kelimedir. Eğer ki "Sauna ne demek?” diye soruyorsanız bu dildeki anlamını incelememizde fayda var. Oldukça eski bir kökene sahip bir kelime olduğu için bu kelimenin asıl anlamı hakkında yalnızca teori üretebiliriz. Sauna kelimesinin kökeni konusunda çeşitli teoriler bulunmaktadır. Bu teoriler arasında doğruya en yakın olduğu düşünülen iki teori dikkat çekmektedir.

Bahsettiğimiz bu teorilerin ilkine göre “sauna” kelimesi Fince’nin ve Baltık dillerinin kökeni olan eski bir dilden gelmektedir. Bu teoriye göre kelimenin asıl hali “savna” veya “sakna”dır. Bu kelimenin anlamının “küçük kulübe” anlamına geldiği düşünülmektedir. Bölgedeki diğer dillerde de saunaya benzer kelimelere rastlamaktayız, örneğin Kuzey Sami dilindeki “suovdnji” kelimesi gibi. Diğer bir teoriye göre ise sauna kelimesinin kökeninin eski bir Alman diline dayandığı düşünülmektedir. İki coğrafyanın birbirine yakınlığı düşünüldüğünde bu çok da mantıksız bir teori değildir. Bu teoriye göre kelimenin kökeni “staghna” veya “stakna” kelimelerinden biridir. Bu kelimeler “yığın” anlamına gelmektedir ve saunanın yapısı düşünüldüğünde kelime kökeninin bu olması olasıdır. Saunaların ısıtılmasında kullanılan odun ve taş yığınları düşünülerek bu isim kullanılmış olabilir. Günümüzde kullandığımız sauna kelimesi, Fince kökenlidir ve dilimize de bu dilden geçmiştir.

Saunanın Tarihçesi

Öncelikle, “Sauna ne işe yarar?” gibi soruların cevaplarına geçmeden, saunanın uzun ve ilginç tarihini inceleyelim. Sauna yapımının ve kullanımının tarihçesi şaşırtıcı derecede eski zamanlara dayanmaktadır. İlk sauna kullanımının milattan önce 2,000 yılına dayandığı düşünülmektedir. Bu dönemde sauna teknolojisini ilk kullananlar Kuzey Avrupa ve Baltık halkları olmuştur. Daha basit bir teknolojiye sahip olan ilk saunaların ısısı şimdiki saunalar kadar yüksek değildir. Günümüzde de Finlandiya’da bu tür eski tip saunalar bulunmaktadır ancak bunlara “savusaunat” yani duman saunası denmektedir. İlk olarak bu bölgelerde ortaya çıkan sauna kullanımı zamanla diğer soğuk bölgelere de yayıldı. Soğuk bir iklime sahip olan yerlerde sauna gibi alanların kullanımı da doğal olarak daha çok tercih edilmekteydi.

Saunanın ortaya çıkışındaki ilham kaynağının mağaralar olduğu düşünülüyor. Zira bu ilk sauna örnekleri insan yapımı mağaraları andırmakta. Bu yapılar uzun süre sıcak kalma özelliklerinden dolayı ilk olarak bir yaşam alanı olarak kullanılmıştır. İlk sauna örneklerinde yapının sağladığı fayda yalnızca sıcaklık değil, aynı zamanda hijyen de olmuştur. Çünkü bu yapılarda ısıtma için kullanılan duman aynı zamanda sterilizasyon yani temizleme görevini de yapmıştır. Dolayısıyla insanlar saunaya, ilk kullandıkları dönemde yalnızca iyi vakit geçirmek için değil, hayatlarını sürdürmek için ihtiyaç duymuşlardır. Soğuk bir iklimde hem ısınma hem de temizlik gibi ihtiyaçları karşılayan bu alanlar hayati öneme sahip olmuşlardır.

Saunalar uzun bir süreç boyunca çeşitli toplumlar tarafından kullanılmış ve geliştirilmiştir. Ahşap temelli yapılan ilk sauna örneklerinden sonra sanayi devrimiyle beraber daha ileri tasarım ve yapım teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca zamanla saunanın ulaşabileceği sıcaklık miktarı da artmış ve daha etkili bir sistem halini almıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında ilk olarak Almanya ardından İsviçre, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg gibi Avrupa ülkelerinde sauna kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Daha sonra globalleşmenin de etkisiyle sauna kullanımı tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde saunalar sayısız kullanıcının tercih ettiği hoş vakit geçirme alanları haline gelmiştir.

Saunanın Özellikleri Nelerdir?

Tarih boyunca birçok gelişim ve değişime uğramış saunanın kendine özgü çok sayıda dikkat çekici özelliği bulunmaktadır. Sauna çeşitlerini incelemeye ve “Ozon sauna nedir?” gibi soruları cevaplamaya başlamadan önce genel olarak saunanın özelliklerine bir göz atalım. Saunaların en çarpıcı özelliği, kullanım sırasında alan içerisinde yüksek sıcaklık seviyelerinin görülmesidir. Bu sıcaklık seviyesi genellikle 70 °C seviyelerindeyken kimi zamanlarda 100 °C seviyelerine çıktığını görebiliriz. Bu seviyeye çıkan sıcaklık dereceleri normal şartlarda kısa süre içerisinde bile ölümcül olabilir. Dolayısıyla saunalarda nem oranlarının belirli bir noktada tutulması tehlikeli durumların önüne geçmektedir. Bir saunada sıcaklık ve nem sıcak taşların üzerine su dökülerek oluşturulan buhar ile sağlanır. Böylelikle bir süre boyunca tolere edilebilecek sıcaklık ve nem oranlarına sahip bir alan oluşturulur.

Sauna, isim kökeni Finlandiya olan hamam benzeri yapılara denir. Bu tür yapıların benzerlerine, birçok farklı kültürde birbirinden bağımsız olarak rastlarız. Saunaların, sauna benzeri diğer yapılardan temel farkları, saunanın ısısı, nem oranı ve yapısı gibi özellikleridir. Örneğin kültürümüzde bulunan hamamlarda nem oranı daha yüksekken sıcaklık genellikle saunaya göre daha düşüktür. Saunalardaki sıcaklık 70 °C’nin üzerindeyken hamamlarda ortalama sıcaklık genellikle 50 °C civarındadır. Bu yüksek sıcaklık seviyesi nedeniyle saunaların daha hızlı şekilde vücudu etkilediğine şahit olabilirsiniz. Ardından kullanıcıların bu alanlarda hızlı bir şekilde terlemeye başladığı görülebilir. Sonuç olarak saunanın özellikleri sayesinde vücuttan toksinler, ter yoluyla atılmaya kısa sürede başlar.

Sauna Çeşitleri Nedir ?

Yüksek sıcaklık ve nem seviyelerine sahip sauna türü alanlar farklı kültürlerde ve farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Yani saunalar bu tip alanların bir türüdür. Bunun yanı sıra saunalar da kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılmaktadırlar. Saunanın çeşidi kullanım ve yapım gibi konularda farklılıklar oluşturmaktadır. Örneğin, “Sauna ne kadar sıklıkla yapılmalı, sauna ne şekilde kullanılmalı?” gibi soruların cevapları farklı sauna tiplerinde farklı olmaktadır. Kısaca farklı sauna çeşitlerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kuru Sauna: Bu sauna tipinde birçok saunada alışkın olduğumuz buhar seviyeleri yoktur. Daha çok kuru ve sıcak bir ortam bulunur. Dolayısıyla vücuttan çıkan ter, dış ortamın nemi değildir. Bu nedenle, bu tip saunaların detoks etkisinin daha yüksek olduğuna inanılır.
 • Ozon Sauna: Bu sauna çeşidi, ilk olarak diğer saunalardan yapısı bakımından farklılığıyla dikkat çeker. Ozon saunada bir odada durmak yerine daha küçük bir kabine girilir. Burada ozon buharı deriye ve derinin altına nüfuz edecek şekilde kullanılır.
 • Islak Sauna: Bu tip saunalarda ısıtma genellikle özel taşlarla yapılır ve bu taşların üzerine su dökülür. Dökülen bu su sıcağın etkisiyle buharlaşır ve odayı buhar kaplar. Nem oranının yüksekliği nedeniyle ıslak saunada kullanıcıların kuru saunaya göre daha çok terlediği görülür.
 • Ahşap Sauna: Birçok sauna tipinde ahşaptan yararlanılmaktadır. Ahşap saunalar, daha geleneksel model sauna tipidir. Bu saunalarda sıcağa ve neme dayanıklı özel ahşaplar kullanılmalıdır.
 • Bio Sauna: Bu sauna çeşidi daha yumuşak bir deneyim arayan kullanıcılara yöneliktir. Kimi kullanıcılar için saunalardaki sıcaklık ve nem rahatsız edici olabilir. Bu kullanıcılar sıcaklık ve nem oranları daha düşük olan bio saunayı tercih edebilir.
 • Modern Sauna: Geleneksel saunalarda daha eski ısıtma ve nemlendirme yöntemleri kullanılırken bu tip saunalar daha modern teknolojilerden yararlanır. Örneğin modern saunalarda infrared ısıtma teknolojileri ve daha farklı yapım teknikleri kullanılabilir.

1. Kuru Sauna

Sauna türlerinden biri kuru saunalardır ve bu saunalar tarihte ilk ortaya çıkan saunalara oldukça benzerdir. Kuru saunalarda ısıtma sistemi ıslak saunalara göre farklıdır ve yüksek nem oranına sahip bir alan oluşmaz. Saunanın bu şekilde kullanımı, “Sauna nedir ne işe yarar?” konularında değişiklik oluşturmaktadır. Çünkü bu tip saunalar kullanım açısından ıslak saunalara göre daha farklıdır. Kuru saunalarda sıcaklık daha yüksek seviyelere çıktığı için bu saunalarda daha kısa süre kalmak gerekir. Aynı zamanda düşük nem oranı nedeniyle terlemeyle toksinlerin atılması daha etkili şekilde gerçekleşir. Zira kuru saunalarda attığımız ter, ortamın neminden dolayı değil sıcaklığından dolayı oluşmaktadır.

Kuru saunaların yapı bakımından detoks için daha uygun olduğuna inanılır. Bunun yanında sağlık açısından bu alanların kullanımının faydalı olduğu düşünülmektedir. Eklem ağrıları ve kas gerginliği gibi sorunlara kuru saunaların iyi gelmesi mümkündür. Ayrıca çok sayıda kişi astım gibi problemlerin çözümü için kuru saunaların faydalı olduğuna inanmaktadır. Ancak kuru sauna kullanımı herkes için uygun olmayabilir ve bu alanlar beraberinde birçok tehlikeyi getirebilir. Kuru saunada fazla zaman geçirmek ciddi sonuçlara neden olabilir. Yine de dikkatli bir kullanım ile kuru sauna kullanımından oldukça olumlu etkiler almak mümkün olacaktır.

2. Ozon Sauna

Birçok farklı sauna türü arasında bu tip sauna türü oldukça merak uyandırıcıdır. Çünkü ozon sauna adını duyduğumuzda aklımızda direkt olarak bir görüntü canlanmaz. Bu yüzden aynı “Bio sauna nedir?” sorusu gibi ozon saunanın ne olduğu da sıkça sorulmaktadır. Saunalar genellikle alışkın olduğumuz bir görünüme sahiptirler. Çoğu sauna bir oda şeklindedir ve birçok kişi bu alanı kullanabilir. Ancak ozon saunalar öncelikle kendine özgü yapılarıyla dikkat çekmektedir. Ozon saunalar, daha çok bir kapsül olarak kabul edeceğimiz bir yapıya sahiptirler. Bu tip sauna çeşidi bireysel kullanıma yönelik olarak tasarlanır ve alışkın olduğumuz sauna görünümünden uzaktır. Diğer sauna türleri ise birçok kişi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmaktadır.

Görünüm ve kullanıcı sayısı dışında ozon saunaları diğer sauna çeşitlerinden ayıran başka bir etken ise bu tip saunaların çalışma prensipleridir. Bu sauna çeşidinde ozon gazının deriye ve derinin altına nüfuz etmesi hedeflenir. Ozon, oksijenden elde edilen bir gaz türüdür ve birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanıcılar ozon sauna kabinine girer ve kabinde bekleyerek saunayı kullanırlar. Kabinin içerisinde ise ozon gazı kullanılarak kullanıcının terlemesi sağlanır. İleri teknolojik teknikler kullanılarak yapılan bu sauna türünün sağlık açısından birçok etkisi olduğu düşünülmektedir. Örneğin, ozon sauna kullanımının, selülitlerin giderilmesi, yorgunluğun azaltılması gibi konularda etkili olduğu iddia edilmektedir.

3. Islak Sauna

Daha alışkın olduğumuz bir sauna türü ise ıslak saunadır. Saunanın birçok türünden biri olan ıslak sauna en yaygın sauna türlerinden birisidir. Diğer sauna türleri arasından ıslak saunanın  tercih edilmesi, “Sauna nedir, faydaları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını etkilemektedir. Çünkü yüksek nem oranına sahip bu tip saunalar, vücuttaki etkileri ve sauna deneyimi açısından farklılıklar oluşturur. Öncelikle ıslak saunalar buhar odası şeklinde adlandırdığımız yapılarla karıştırılmamalıdır. Zira buhar odalarında nem oranı ıslak saunalara göre daha yüksek ve sıcaklık daha düşüktür. Bunun yanı sıra buhar odalarındaki buhar, odanın dışarısından sağlanırken ıslak saunalar farklı bir şekilde çalışır.

Islak sauna, adından da anlaşılacağı üzere yüksek bir nem oranına sahip sauna türüdür. Geleneksel olarak bu saunalar sıcak taşlar ile ısıtılmaktadır. Bu saunalarda bulunan nem, saunayı ısıtmak için kullanılan taşların üzerine su dökülmesiyle oluşturulur. Geleneksel yöntemlerle beraber kimi zaman daha modern yöntemler de bu tür saunaların ısıtılmasında kullanılabilir. Ancak nemin oluşturulma yöntemi genellikle aynı olacağından çoğunlukla sıcak taşların kullanıldığını söyleyebiliriz. Islak saunalar kuru saunalara göre daha hızlı ve yüksek bir terleme sağlar. Ancak atılan terin bir miktarı odada bulunan nemden dolayı oluşmaktadır. Diğer sauna türleri gibi ıslak saunalar da birçok kişi tarafından hem keyifli vakit geçirmek için hem de şifa kaynağı olarak kullanılır.

4. Ahşap Sauna

Günümüzde sauna yapımında birçok farklı materyal türünden faydalanılmaktadır. Bu materyaller cam, taş, metal ve ahşap gibi materyaller veya bunların bir kombinasyonu olabilir. Örnek olarak, doğru şekilde yalıtım yapıldığı takdirde cam duvarlara sahip bir sauna inşa edilebilir. Bu hammaddelerin her biri sauna yapımı söz konusu olduğunda kendine özgü avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Özellikle ahşap saunalar; “Sauna nedir, nasıl yapılır? sorusuna farklı bir boyut kazandırmaktadır. Çünkü yüksek sıcaklık ve nem derecelerine ulaşan bu yapıların tamamen ahşaptan yapılması büyük ustalık ve bilgi isteyen bir süreçtir. Ahşap, hepimizin bildiği gibi kolayca yanabilen bir hammaddedir ve yüksek sıcaklık seviyelerine ulaşan ortamlarda tercih edilmez. Bunu yanında nem oranı kullanılan ahşabı zaman içerisinde kötü şekilde etkileyebilir.

Sauna yapımında ahşap kullanımı, ahşabın yapısı nedeniyle dikkatli olunması gereken bir konudur. Doğru ahşap türü seçilmeli ve bu ahşap gerekli şekillerde işlenmelidir. Kullandığımız ahşabın saunada kullanımının elverişli olması için bunlar kesinlikle şarttır. Aynı zamanda dizayn sırasında bu kullandığımız ahşapla ısı kaynağı arasında yeterli mesafe olması sağlanmalıdır. Gerekli tüm önlemler olması gerektiği gibi alındığı takdirde oldukça estetik ve kullanışlı bir ahşap sauna yapılabilir. Saunaların ilk örnekleri ahşap temelli olarak inşa edilmiştir. Bu nedenle ahşap sauna daha otantik ve hoş bir görüntü oluşturmaktadır.

5. Bio Sauna

Pek çok farklı sauna çeşidi bulunmaktadır ve bunların bazıları hakkında isimleri nedeniyle hemen fikir sahibi olmak mümkündür. Ancak bio saunalar isimleri bakımından pek fazla ipucu barındırmazlar. Bu nedenle; “Ozon sauna nedir, ne işe yarar?” sorusu gibi bio saunalar da oldukça merak edilen sauna türleri arasındadır. Temel olarak bio sauna daha düşük sıcaklık seviyelerine sahip sauna türlerine verilen isimdir. Kimi kullanıcı saunalardaki yüksek sıcaklık oranından rahatsız olmaktadır. Ayrıca bazı kullanıcılar saunada daha uzun süre kalmayı amaçlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı daha düşük sıcaklık seviyesinde saunalara ihtiyaç duyulur. Yüksek sıcaklıklar olmadan saunanın etkilerini hissetmek isteyen kullanıcılar bio saunaya yönelebilir.

Bio saunalarda ortalama sıcaklık yaklaşık 50-60 °C civarında ve nem oranı da %60-70 oranları arasındadır. Bu oranlar bakımından bio saunalar saunadan çok hamamları andırmaktadır. Ancak hamamlarda bu oranlardan daha yüksek nem oranı bulunur. Bio saunada sıcaklık ve nem oranlarının bu oranlarda olmasının temel nedeni daha hoş ve hafif bir deneyimin hedefleniyor olmasıdır. Daha uzun bir sauna deneyimi arayan veya saunalardaki yüksek sıcaklık ve nemi tolere edemeyen kullanıcılar bio sauna kullanımını tercih edebilir. Bunun yanı sıra çeşitli rahatsızlıklardan dolayı sauna kullanması uygun olmayan kişiler de bu saunaları kullanmaktadır. Ancak bio sauna kullanırken de diğer saunalarda olduğu gibi dikkatli olunmalı ve çok uzun süre saunada kalınmamalıdır.

6. Modern Sauna

Saunaların birçok çeşidi bulunur ve bunlardan biri modern saunadır. “Modern sauna nedir saunanın yararları bu tip kullanımda nasıl olmaktadır?” gibi sorular yaygındır. Saunalar oldukça uzun bir süredir kullanılmakta olan alanlardır ve zaman içerisinde geliştirilmişlerdir. Günümüzde birçok saunada yıllar içerisinde geliştirilmiş geleneksel tekniklerden faydalanılır. Bunun yanı sıra modern sauna çeşidinde en yeni teknolojilerden yararlanılmaktadır. Saunaların ısıtılmasında yaygın bir teknik olan sıcak taşların kullanımı yerine bu tür saunalarda daha modern teknolojiler bulunur. Kullanılan bu modern teknolojilere bağlı olarak odanın sıcaklığı ve nem oranı daha verimli şekilde kontrol edilebilmektedir.

Etkileri bakımından geleneksel tip saunalara göre büyük farklılıklar bulundurmayan modern saunaların temel faydası kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Bu saunalar kullanıcılara stabil bir sıcaklık ve nem miktarı sağlamaktadır. Ayrıca modern saunalar tasarım açısından da oldukça ilgi çekici ve hoş olabilir. Geleneksel saunalarda alışkın olduğumuz görüntü yerine daha rafine ve modern bir tasarım tercih edilebilir. Bazı kullanıcılar daha kontrollü bir alan oluşturan modern saunaları tercih ederken bazıları ise daha geleneksel yöntemlerle çalışan saunaları kullanmayı seçer. Temel olarak modern saunalar bir saunadan beklenen tüm özellikleri karşılamaktadırlar.

Saunanın Faydaları Nelerdir?

Çeşitli türlere sahip saunalar öncelikle rahatlamak ve iyi vakit geçirmek için kullanılan alanlardır. Bunun yanı sıra sauna kullanımının fiziksel ve mental açıdan birçok faydası olduğu düşünülür. Dolayısıyla birçok kişi “Saunanın faydaları, sauna nelere iyi gelir?” gibi konuları merak etmektedir. Saunanın sağlık açısından bazı olası faydalarını kısaca şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kas ve eklemlerdeki ağrılar sauna kullanımı ile azalabilir. Çünkü sauna kullanımı sırasında kan damarları genişler ve rahatlar. Böylelikle kan dolaşımı hızlanır ve daha etkili bir hale gelir. Daha iyi kan dolaşımı sayesinde özellikle spor sonrası oluşan kas ağrıları daha kolay geçer.
 • Ayrıca sauna kullanımı ile sıcaklık nedeniyle rahatlama hissi oluşur ve kaslardaki gerginlik azalır. Bu durum da ilk maddede bahsettiğimiz kas ağrılarını azaltan diğer bir faktördür.
 • Sauna kullanımı ile stres seviyelerinde azalma görülebilir. Bunun bir sebebi sauna kullanımının keyifli bir aktivite olması, diğeri ise daha önce bahsettiğimiz, saunanın kan dolaşımına etkileridir.
 • Saunanın kan dolaşımına etkileri yalnızca kas ağrıları ve stres üzerinde etkili değildir. Bazı araştırmalara göre sauna kullanımının kalp sağlığını da olumlu etkileyebileceği gözlemlenmiştir.
 • Kullanılan sauna türüne göre cilt problemleri de olumlu şekilde etkilenebilir. Aşırı yağlı cilde sahip kişiler kuru saunalardan, kuru cilde sahip kişiler ise ıslak saunalardan yararlanabilir.
 • Sauna kullanımı genellikle nefes almayı kolaylaştıran ve balgamı azaltan bir aktivitedir. Bu nedenle astım problemiyle baş etmeye çalışan bazı kişiler sauna kullanımından fayda görebilir. Ancak sauna kullanımı bu tür rahatsızlıkları olumsuz yönde de etkileyebileceğinden öncelikle bu konuyu doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Sauna kullanımı ile yüksek miktarda ter atılır ve vücuttaki toksinlerin de bu terle birlikte vücuttan atıldığı düşünülmektedir. Yani saunaların aynı zamanda detoks etkisi de olabilir.

Sauna Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Vücutta birçok faydaya sahip olma potansiyeli bulunan saunaları birçok kişi tercih etmektedir. Ancak saunanın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için sauna kullanma sıklığı gibi konulara dikkat edilmelidir. Sauna kullanımı konusunda “Saunada ne kadar kalınır?” gibi sorularla birlikte saunanın ne sıklıkla kullanılması gerektiği de merak konusudur. Elbette bu sorunun cevabı bir noktada kullanılan sauna türüne bağlı olmakla beraber saunayı aşırı sık kullanmamak gerekir.

Aşırı sauna kullanımı zamanla vücutta su kaybına ve elektrolitlerin düzensizliğine yol açabilir. Aynı zamanda sauna kan damarlarını genişlettiği için fazla sauna kullanımı düşük tansiyon seviyelerine neden olabilir. Dolayısıyla sauna kullanımını belirli bir oranda tutmak ve aşırıya kaçmamak sağlık açısından önemlidir. Uzmanlara göre haftada 1 veya 3 kere olmak üzere 20 dakikalık bir sauna kullanımı ideal olacaktır. Ancak saunanın ısısına, nem oranına ve türüne göre bu sürenin daha düşük tutulması gerekebilir.

İdeal sauna kullanım sıklığını etkileyen diğer önemli faktörler ise kullanıcının sağlık durumu, yaşı ve kilosu gibi faktörlerdir. Vücudu sauna kullanımına olumsuz tepki veren kişilerin sauna kullanımından uzak durması gerekebilir. Sauna kullanım sıklığında önemli olan vücudunuzu dinlemek ve aşırıya kaçmamaktır.

Sauna Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

Bizlere keyifli zaman geçirme fırsatı sunan saunaların kullanımı konusunda bir diğer önemli etken ise sauna sıcaklığıdır. Sauna sıcaklığının doğru ayarlanması, sauna deneyiminin en iyi şekilde geçmesi için gereklidir. Böylelikle bu deneyimden en iyi şekilde fayda sağlanmış ve saunanın yaratabileceği riskler azaltılmış olur. Sauna sıcaklığını ayarlamak için geleneksel ve modern olmak üzere çeşitli yöntemler kullanılır. Örneğin infrared ısıtma veya sıcak taşlar kullanılarak ısıtma gibi teknikler yaygın olarak kullanılmaktadır. “İnfrared sauna nedir?” sorusu gibi sauna sıcaklığının ayarlanması hakkında sorular sıkça merak edilmektedir.

Türlerine göre sauna sıcaklığı farklı derecelerde ayarlanabilir. Standart bir saunada ortalama sıcaklık 70 °C ile 100 °C arasında ayarlanılır. Bu sıcaklık seviyelerini tolere etmek normalde oldukça zor olsa da sauna ortamındaki nemin doğru ayarlanması ile iyi sonuçlar alınır. Geleneksel yöntemler kullanılan saunalarda sıcaklık ve nem ayarları daha zordur. Bu nedenle geleneksel saunaları kullanmak deneyim ve bilgi gerektirmektedir. Ancak modern tip saunalarda sıcaklık ve nem gibi faktörler kolayca otomatik olarak ayarlanmaktadır. Böylelikle hoş bir deneyim sağlayan ve kullanılması güvenli bir sauna ortamı elde edilir.

Sauna Taşı Nedir?

Oldukça eski bir teknoloji olan saunanın ısıtılması için genellikle geleneksel yöntemlere başvurulur. Saunanın sıcaklığı ve nemi sauna taşı dediğimiz özel taşlar ile gerçekleştirilir. Peki sauna taşı nedir ve bu taşların özellikleri nelerdir? Saunalarda sıcaklığı ayarlamak için ısıtılmış volkanik taşlardan yararlanırız. Bu taşlar saunanın sıcaklığını yükseltmenin yanında nemin kontrolü için de kullanılırlar. Öncelikle bu sıcak taşlar saunanın içerisine yerleştirilir. Ardından belirli aralıklarla bu taşların üzerine su dökülerek buhar oluşması sağlanır.

Yüksek sıcaklık seviyelerine sahip taşlarla temas eden su anında buhara dönüşür ve odayı kaplar. Nem seviyesi azaldıkça bu işlem tekrarlanır ve saunanın buharlı bir ortam olması sağlanılır. Tüm bu sürecin en iyi şekilde gerçekleşmesi için bu taşların seçimi büyük önem taşır. Saunada kullanılan taşların uzun süre sıcaklığını koruyabilmesi gereklidir.

Sauna Taşı Nasıl Kullanılır ?

Genellikle volkanik taşlardan elde edilen sauna taşlarının kullanımı aslında oldukça basittir. Öncelikle sauna taşı seçiminde doğru tür taşların seçilmesi gerekir. Aynı zamanda bu taşların kaliteli olması da önemlidir. Ardından taşlar saunanın boyutlarına göre belirlenir ve ısıtıcının üzerine yerleştirilir. Yeterli süre boyunca ısıtıcı ile taşlar ısıtıldıktan sonra taşlar suyla ıslatılır ve buhar oluşması sağlanır.

Saunada istenilen sıcaklık ve nem oluştuktan sonra sauna kullanıma hazır hale gelir. Nem seviyesi istenilen seviyenin altına düştükçe taşlar tekrar ıslatılır. Böylelikle saunada daima dilediğiniz seviyede nem ve sıcaklık olması sağlanmış olur. Sonuç olarak sauna taşı sayesinde keyifli ve şifa verici bir sauna deneyimi yaşamanız mümkün hale gelir.

Sauna Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Şifa kaynağı olarak gördüğümüz saunalar hakkında bilinmesi gereken birçok şey vardır. Bunlar arasında belki de en önemlilerinden biri sauna kullanırken zamanlamayı doğru yapmaktır. Çünkü vücudunuzu çok zorlayacak şekilde sauna kullanmamalısınız ve aşırı uzun süre saunada kalmamalısınız. Bunun yanı sıra yapısı gereği diğer sauna türlerinden farklı olan ozon saunalar hakkında merak ettikleriniz olabilir. Örneğin bu sauna türü hakkında “Ozon sauna zararları nelerdir, ozon sauna faydaları nedir? gibi sorularınız olabilir. Küçük bir kabin şeklinde olan ozon saunaların selülitlerin giderilmesi gibi etkilere sahip olduğu iddia edilmektedir. Ancak ozon saunanın halsizlik gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Saunanın ilginç özelliklerinden biri binlerce yıldır birçok kültürün buna benzer sistemleri kullanmış olduğudur. Bu sistemler günümüze kadar ulaşmış ve şimdiki halini almıştır.

Sauna Nasıl Yapılır ?

İlk olarak sauna yapımı oldukça bilgi ve deneyim isteyen bir işlemdir. Saunanın boyutları, kullanılan hammaddeler ve tasarım gibi önemli konulara dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra konforlu bir kullanım sağlayan “Sauna ağacı nedir? gibi konular da iyi bilinmelidir. Sauna yapımı için öncelikle  hedeflenen bölge dikkatle incelenir ve uygunluğu denetlenir. İster toplu kullanım için isterse özel kullanıma yönelik sauna inşaatı yapılabilmektedir.

Yapım hedeflenen bölge incelenip uygun olduğu belirlendiğinde tasarım aşamasına geçilir. Bölgenin yapısına uygun bir sauna tasarımı yapılır ve gerekli malzemelerin de alınmasıyla yapım başlar. Isı yalıtımı gibi konular sauna yapımında özellikle büyük önem teşkil eder. Gerekli yapım işlemlerinin tamamlanmasından sonra tüm malzemeler monte edilir ve sauna kullanıma hazır hale getirilir.

Sauna Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Önceden de belirttiğimiz gibi sauna yapımında deneyim ve bilgi sahibi olmak büyük öneme sahiptir. Çünkü sauna yaparken dikkat edilmesi gereken birçok etken bulunmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse sauna yaparken dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sauna yapımında hammaddeler doğru şekilde seçilmelidir. Örneğin yüksek ısı ve nem oranına sahip saunalarda doğru ahşaplar kullanılmalıdır.
 • Sauna yapımında, yapılan sauna türü hakkında geniş bilgi sahibi olunmalıdır. Örnek olarak ozon sauna yaparken, “Ozon sauna ne işe yarar?” gibi konular hakkında gerekli bilgiler öğrenilmelidir. Bu şekilde amacına uygun ve iyi bir tasarıma sahip sauna yapımı gerçekleştirilebilir.
 • Tasarımın amaca uygun şekilde yapılması, sauna yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer faktördür. Hem işlevsel hem de estetik bir tasarım tercih edilmelidir.
 • Isı kaybını önlemek ve ısıyı odada hapsetmek için saunalarda doğru şekilde yalıtım yapılması gerekir.
 • Yapım işlemleri, sauna yapımı konusunda bilgili ve yeterli deneyime sahip kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Saunanın Ölçüleri Nasıl Olmalıdır ?

Sauna kullanımı da yapımı da dikkatli olunması gerekilen işlemlerdir. Dolayısıyla bu konularda birçok yaygın soru bulunmaktadır. Örneğin sauna kullanımı konusunda “Saunada ne kadar kalmalı?” sorusu yaygınken, yapım söz konusu olduğunda saunanın ölçüleri merak konusudur. Saunanın ölçülerinin doğru şekilde belirlenmesi işlevsellik açısından çok büyük öneme sahip bir konudur. Aşırı büyük bir saunada ısı kontrolü oldukça zor olurken, çok küçük bir sauna ise yeterli miktarda kullanıcıya hizmet edemeyecektir.

Ortalama bir saunanın ölçüsü yaklaşık 5-6 m² civarındadır. Bunun yanı sıra daha küçük veya daha büyük boyutlara sahip saunalar da yapılabilir. Saunalar genellikle 2 metre yüksekliğe sahiptirler. Genellikle bu ölçülerin tercih edilmesinin sebebi en etkili şekilde ısı ve nem miktarının ayarlanabilmesidir.

Saunada Nasıl Fayanslar Kullanılır ?

Sauna zemininde kullanılan birçok çeşit materyal vardır. Bunlar beton, tahta veya fayans gibi materyaller olabilir. Hoş bir görüntü yaratan ve saunaya farklı bir hava katan fayans türleri sauna tasarımında daha estetik olabilir. Saunada kullanılan bazı fayans türlerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Porselen mozaikler
 • Spa fayansları
 • Kaydırmaz karolar
 • Şık tasarıma sahip kaliteli fayans türleri

Saunada kullanılmak üzere çeşitli Serapool Porselen ürünleri tercih edilebilir. Bu ürünlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Sauna Ekipmanları Nelerdir ?

Sauna deneyimini bir üst düzeye çıkaran çeşitli sauna ekipmanları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra saunayla ilgili olmayan bazı ekipmanlar sauna ekipmanı sanılmaktadır. Örneğin sauna belt hakkında, saunayla alakası olmamasına rağmen “Ssauna belt nedir, sauna belt ne işe yarar?” gibi konular merak edilmektedir. Sauna ekipmanları ve malzemeleri hakkında detaylı bilgi için Sauna Malzemeleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Kısaca bahsetmemiz gerekirse, bazı sauna ekipmanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sauna sobası ve soba kontrol paneli
 • Sauna termometresi
 • Sauna kum saati
 • Sauna kovası ve kepçesi
 • Sauna aydınlatma ekipmanları

Sauna Yapım Maliyeti Nedir ?

Sauna kullanımı konusunda “Ssaunada ne kadar durulur?” sorusu ne kadar yaygınsa, saunanın yapımı hakkında saunanın maliyetinin ne olduğu sorusu da o kadar yaygındır diyebiliriz. Birçok kişinin ve işletmenin sahip olmak istediği saunaların yapım maliyeti birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Örneğin saunanın boyutları, tasarımı, kullanılan hammaddeler gibi faktörler sauna yapım maliyetini önemli derecede etkilemektedir.

Uzun yıllar boyu kullanım sağlayacak işlevsel bir sauna yapmak için maliyetlerden kaçınmamak gerekir. Kaliteli ve sauna yapımına en uygun malzemeler seçilmelidir. Sauna yapımı 10000 TL ile 60000 TL arasındaki bir miktara tamamlanabilir. En güncel ve doğru fiyatlar için sauna yapımı konusunda uzman bir firmadan bilgi almanız gerekir.