background-image

Prefabrik Havuz Nedir?

prefabrik havuz nedir

Prefabrik Havuz Nedir?

Serapool Porselen
08/11/2021

Havuzlar, özellikle yaz aylarında yaygın şekilde kullanılan, eğlence ve rahatlama alanlarıdır. Toplu halde kullanılanlar olduğu gibi özel kullanım amaçlı havuzlar da bulunmaktadır. Havuzların yapımında farklı yöntem ve teknikler kullanılır. Sıfırdan inşa edilen betonarme havuzların yanı sıra, fabrikada özel olarak imal edilen ve yapım alanına monte edilen prefabrik havuzlar da bulunmaktadır. Prefabrik havuz, fabrikada hazırlanan ve inşaat bölgesine özel ekipmanlar kullanılarak yerleştirilen ve sabitlenen havuz türüdür. İnşaat aşamasında pratiklik ve hızlılık sağlamasının yanında, prefabrik havuz bakım ve temizleme işlemleri açısından da avantajlıdır. Bir havuz sahibi olmak isteyen ancak bakım işlemlerine fazla zaman harcayamayan  kullanıcılar için uygundur.

Genellikle pratiklik arayan kullanıcıların tercih ettiği prefabrik havuzların birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Prefabrik havuzlar; hijyen, yapım hızı ve sağlamlık gibi yönlerden fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra prefabrik havuzların maliyeti de betonarme havuzlara göre daha uygundur. Ancak boyutları nedeniyle taşıma sırasında hasar almaları mümkün olduğundan, nakliye konusunda dezavantaj oluşturabilirler. Havuzunuzdan beklediğiniz özelliklere göre betonarme veya prefabrik seçimi yaparken bu tür avantaj ve dezavantajların gözden geçirilmesi akıllıca olacaktır. Havuz seçiminde havuz türlerini her yönüyle gözden geçirerek doğru bir karar vermek uzun vadede yarar sağlayacaktır. Prefabrik havuzlar kullanıcılara sağladıkları avantajlar nedeniyle oldukça popüler bir havuz türüdür. Birçok kullanıcı prefabrik havuzlar sayesinde keyifli ve eğlenceli vakit geçirmektedir. Kurulum ve kullanım açısından pek çok kolaylık sağlayan prefabrik havuzlar yeterli alana sahip herkes tarafından tercih edilebilir.

Prefabrik Havuz Ne İşe Yarar ?

Prefabrik havuz, diğer havuz türleri gibi birçok farklı kullanım alanına sahip bir havuz türüdür. Eğlenmek, rahatlamak ve iyi zaman geçirmek için ideal bir alan sağlamasının yanı sıra egzersiz için de oldukça kullanışlı bir seçenek oluşturur. Özellikle yaz aylarında havuzlar birçok kişinin kullandığı alanlardır. Yazları serinlemek için suya girmek çok eski zamanlardan beri yaygın şekilde yapılmakta olan bir aktivitedir. Yapay, durağan ve birçok rahatsız edici faktörden arındırılmış olan havuzlar bu aktivite için ideal bir alan oluşturmaktadırlar. Yosun, kum ve taş gibi doğal faktörlerin yanı sıra kirletici etkenlerden de arındırılmış olmaları havuzları yüzme ve dinlenme için oldukça uygun alanlar haline getirmektedir. Prefabrik havuzlar, diğer havuz türlerinin sağladıkları bu özellikleri kullanıcılara çeşitli avantajlarla birlikte sunmaktadır.

Yapay bir su kitlesi olan prefabrik havuzlar, kaliteli vakit geçirmenin yanında kullanıcılara spor için de uygun bir ortam oluşturmaktadırlar. Kalp ve damar sağlığını korumak ve fit kalmak için yapılabilecek spor türlerinden biri yüzmedir. Doğal su kaynaklarında da yüzme sporunu yapmak mümkündür ancak dalga gibi dış etkenler bunu zorlaştırmaktadır. Hem durağan hem de belirli ölçülere sahip bir yapıya sahip olması nedeniyle havuzlar yüzme sporu için daha iyi bir seçenektir. Sağladıkları kontrollü ortam sayesinde yüzme için güvenli ve ilerlemenin kolayca gözlemlenebileceği bir ortam yaratırlar. Prefabrik havuzlar, keyifli şekilde sağlıklı ve fit kalmak için çok iyi bir ortam oluşturmaktadırlar. Ayrıca prefabrik havuzlar yüzme eğitimi için de ideal alanı yaratırlar ve sağladıkları hoş görünümle dekorasyonu zenginleştirmek için kullanılabilirler. Tüm bunları sağlamalarının yanı sıra, kurulum ve kullanım kolaylığı gibi önemli faydalara sahiptirler.

Prefabrik Havuzun Avantajları Nelerdir ?

Prefabrik havuzlar, betonarme havuzlar başta olmak üzere diğer havuz türlerine göre farklı yöntemler kullanılarak inşa edilmektedirler. Özellikleri ve sağladıkları avantajlar bakımından diğer havuzlarla kıyaslandığında farklılık göstermektedirler. Bu farklılıkları detaylı şekilde öğrenmek havuz seçimi yaparken oldukça yararlı olacaktır. Prefabrik havuzların kullanıcılar açısından sağladıkları pek çok avantaj bulunmaktadır. Prefabrik havuzların sağladığı bazı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Fabrikada üretilerek kullanım alanına monte edilen prefabrik havuzlar, bu yapım şeklinden dolayı maliyet ve inşa süresi açısından avantajlıdırlar. Oluşturdukları kolay yapım imkanları sayesinde maliyet açısından betonarme havuzlara göre daha uygundurlar. Bunun yanında yapım işlemleri de betonarme havuzlara göre daha kısa sürmektedir ve çok az zaman içerisinde kullanıma hazır hale getirebilirler.

Yapımının daha az maliyetli olmasının yanı sıra, bir prefabrik havuzun maliyeti önceden daha net bir şekilde hesaplanabilir. Çünkü fabrikadan hazır olarak getirilip monte edilirler ve bu yüzden yapım sırasında sonradan ekstra masraflar çıkması daha nadirdir. Ayrıca çeşitli işçilik hatalarının oluşma ihtimali de prefabrik havuzlarda yine aynı nedenle daha azdır.

Prefabrik havuzların yapısı, bakteri  oluşumuna karşı diğer havuzlara göre daha dayanıklıdır. Bir bütün halinde getirilip monte edildiklerinden dolayı diğer havuzlardaki yosun ve kir birikmesine sebep olan gözeneklere sahip değillerdir. Böylece prefabrik havuzların temizliği ve bakımı daha kolay yapılmaktadır. Gözeneksiz yapıları bakterilerin oluşması ve üremesine karşı ekstra bir savunma sağlamaktadır.

Genellikle, oldukça dayanıklı ve sızdırmaz bir malzeme olan fiberglastan üretilirler. Bu nedenle prefabrik havuzlar, hasarlara ve sızdırmaya karşı oldukça dayanıklı bir seçenektir. Ayrıca prefabrik havuzların basınç dayanıklılığı oldukça iyi bir seviyededir ve kaliteli bir prefabrik havuz uzun yıllar kullanıma uygundur.

Prefabrik Havuzun Dezavantajları Nelerdir ?

Kurulum ve yapım açısından diğer havuzlara göre farklı olan prefabrik havuzlar, bu farklılıklardan dolayı bazı olumsuz yönlere de sahiptirler. Prefabrik havuzlar sağladıkları avantajların yanı sıra birtakım dezavantajlar da oluşturmaktadırlar. Her ne kadar genelde avantajları yönünden dikkat çekiyor olsalar da prefabrik havuzların negatif yönleri de bulunmaktadır. Bir prefabrik havuz sahibi olmaya karar vermeden önce tüm bu negatif yönler ve dezavantajlar hakkında bilgi edinmek yararlı olacaktır. Bu şekilde havuz seçimi yaparken seçenekleri her yönden değerlendirerek tercihinizi yapabilirsiniz. Prefabrik havuzların sağladıkları bazı dezavantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • İlk olarak kurulum sırasında prefabrik havuzun kaliteli olup olmadığını anlamak oldukça zordur. Çünkü kullanılan malzemelerden dolayı prefabrik havuzlar genellikle birbirlerine benzemektedir. Bu benzerlikten dolayı farklı firmaların ürettiği farklı prefabrik havuzlar arasındaki kalite farkı belirgin olmayabilir.
 • Yine üretim şeklinden kaynaklanan diğer bir dezavantaj da prefabrik havuzların özel tasarımlara çok uygun olmamasıdır. Prefabrik havuzlar fabrikada belirli ölçüler ve özellikler kullanılarak üretilmektedirler. Bunun yanında genellikle standart derinliğe sahiptirler ve bu derinlik betonarme havuzlara göre daha düşüktür. Ancak bazı firmalar isteğe özel tasarıma sahip prefabrik havuzlar üretmektedir.
 • Her ne kadar yapım maliyetleri betonarme havuzlara göre düşük olsa da prefabrik havuz üretiminde kullanılan bazı malzemeler yüksek fiyata sahip olabilir. Özellikle fiberglas ve reçine gibi malzemeler oldukça maliyetli olabilir.
 • Prefabrik havuzların dezavantajlı olduğu bir diğer konu da nakliye ve taşıma işlemleridir. Bir bütün halinde taşınması gerektiği için havuz bu sırada fazla yer kaplar ve hasar alma ihtimali oluşur.
 • Prefabrik havuzlar yapıldıkları alandaki değişimler sonucunda hasar alabilirler. Deprem, toprak kayması ve havuzun inşa edilen zemine baskı yapması gibi durumlar prefabrik havuzun yapısında değişimlere sebep olabilir. Bu değişimler sonucunda sızma gibi problemler oluşabilir ve tamir süreci oldukça masraf çıkarabilir.

Prefabrik Havuz Hangi Ortamlar İçin Uygundur ?

Prefabrik havuzlar, havuz yapımına uygun tüm ortamlarda rahatlıkla kurulup kullanıma sunulabilir. Açık alanlarda prefabrik havuz yapımı uygun olduğu gibi kapalı alanlara da prefabrik havuz yapılabilir. Ancak özellikle belirli türde ortamlar prefabrik havuz için daha uygun olacaktır. Prefabrik havuzlar fabrikada yapılarak kullanım alanına monte edildikleri için belirli boyutlara sahiptirler. Taşıma açısından zorluk oluşturacağı için çok büyük boyutlara sahip bir havuz için prefabrik havuz tercihi uygun olmayacaktır. Bu nedenle toplu şekilde kullanılması planlanan havuzlar için diğer havuz türlerini tercih etmek daha akıllıca olacaktır. Özel kullanım için düşünülen havuzlarda prefabrik havuz tercihi rahatlıkla yapılabilir. Yapım alanı havuz inşaatına uygun olduğu sürece her alanda prefabrik havuz kullanılabilir.

Özel bahçeler veya kapalı havuz alanlarında prefabrik havuz kullanmak mümkündür. Alanın düz olması yapım açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanında alanın yeterli boyutlara sahip olması da prefabrik havuz açısından gerekli ortamı oluşturur. Temizlik ve bakım açısından ekstra avantajlar sağlayan prefabrik havuzların bu özelliği de alanın doğru seçimiyle optimize edilebilir. Çevrede havuzu kirletici etkenlerin azlığı prefabrik havuz için daha iyi bir ortam sağlar. Alanın aynı zamanda su tesisatı ve elektrik sistemlerinin kurulumu açısından uygun olması gerekmektedir. Eğer prefabrik havuzda ısıtma sistemi kullanılması planlanıyorsa bu sistemin kurulumunun da uygunluğu önemli bir faktördür. Kısacası, gerekli sistemlerin kurulması için uygun olan ve havuzun ölçülerine uyan herhangi bir alan prefabrik havuz için uygundur. Yapısı nedeniyle prefabrik havuzlar özel kullanım için daha uygun bir seçenek olacaktır.

Prefabrik Havuz Montajı Nasıl Yapılır ?

Prefabrik havuzlar diğer havuzlardan farklı olarak yapım alanında sıfırdan inşa edilmek yerine fabrikada üretilir ve alana monte edilirler. Bu montaj sürecinde belirli aşamaların dikkatli şekilde izlenmesi ve montaj sürecinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Montaj işlemlerinin yapılması için öncelikle alanın incelenmesi ve prefabrik havuz için uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Sonrasında uygun bir prefabrik havuz modeli seçilir veya bazı durumlarda isteğe göre özel modeller de yapılabilmektedir. Prefabrik havuz montajı için öncelikle havuzun monte edileceği alanda kazı işlemleri yapılır. Gerekli derinlik ve boyutlarda kazı yapıldıktan sonra alanın düzleştirilmesine başlanır. Düzleştirme işlemlerinin sonrasında zemine beton dökülmesi gibi gerekli altyapı çalışmaları tamamlanır.

Prefabrik havuz montajı yapılmadan önce tamamlanması gereken işlemlerden biri de su tesisatı, filtrasyon gibi sistemlerin kurulmasıdır. Tüm bu ön çalışmalar sonrasında prefabrik havuz montajın yapılacağı alana getirilir. Ardından prefabrik havuz dikkatli şekilde alana yerleştirilir ve montaj işlemleri gerçekleştirilir. Dış alanın tasarımında istenilen değişiklikler varsa onlar tamamlanır. Prefabrik havuz montaj çalışmaları tamamlandıktan sonra havuz suyla doldurulur. Bu işlemin ardından filtrasyon sisteminin doğru şekilde çalışıp çalışmadığı, su sirkülasyonunu olması gerektiği gibi gerçekleşip gerçekleşmediği gibi durumlar kontrol edilir. Suyun pH değeri ve kullanıma uygunluğu gibi özellikleri de kullanmadan önce test edilir. Gerekli tüm denetim ve testler yapıldıktan sonra prefabrik havuz kullanıma uygun hale gelmektedir. Tüm işlemler doğru şekilde uygulanarak monte edilen kaliteli bir prefabrik havuz yıllar boyu keyifli bir şekilde kullanıma uygun bir alan sağlamaktadır.

Prefabrik Havuz Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Prefabrik havuzun uzun süre ilk günkü kaliteyle kullanılabilmesi için montaj sürecinin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Montaj sırasında yapılabilecek bir hata ileride prefabrik havuzda problemler oluşmasına sebep olabilir. Bir bütün olarak üretilen ve kullanım alanına monte edilen prefabrik havuzların montajında yapılan hatalar tüm yapıyı etkilemektedir. Bu etkiler de zamanla havuzun kullanımı açısından sorunlara yol açabilmektedir. Prefabrik havuz montajında en iyi sonuçları almak ve oluşabilecek sorunlardan kaçınmak için en doğru yöntemler kullanılmalıdır. Prefabrik havuz montajında dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Montaj ve havuzun seçimi gibi işlemler yapılmaya başlamadan önce, ilk olarak havuzun kurulacağı alan dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Prefabrik havuz yapımına uygun, düz bir alan seçilmelidir.
 • Montaj işlemleri öncesinde havuzun boyutlarına göre doğru miktarda kazı yapılmalıdır. Prefabrik havuzun çevresi ve tabanında montaj öncesinde gerekli olan boşluklar bırakılmalıdır.
 • Havuzun temeli için kullanılacak alan doğru teknikler kullanılarak düzleştirilmeli ve beton doldurulmalıdır. Bu işlemler de yine ölçülere uygun şekilde gerçekleştirilmelidir.
 • Su tesisatı, filtrasyon ve elektrik sistemlerinin kurulumu eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Sistemlerin doğru şekilde çalıştığından emin olunmalıdır.
 • Prefabrik havuz kullanım alanına yerleştirildikten sonra doğru şekilde yerleştirildiğinden tam olarak emin olunmalıdır. Montaj işlemleri başlamadan önce gerekli ölçümler yapılmalı ve havuz doğru şekilde yerleştirilmelidir.
 • Prefabrik havuzun montajı sırasında işçilikten kaynaklanacak tüm sorunlardan kaçınmak için dikkatli şekilde çalışılması gerekir.
 • Montaj ve su doldurma işlemlerinden sonra dikkat edilmesi gereken bir husus da prefabrik havuz kullanıma sunulmadan önce gerekli kontrollerin tamamlanmasıdır. Tüm sistemlerin çalıştığından ve suyun kullanıma uygun olduğundan emin olmak için bütün testler yapılmalıdır.

Prefabrik Yüzme Havuzu Maliyeti Ne Kadar ?

Prefabrik havuzlar kullanım ve kurulum açısından sağladıkları avantajların yanında görece uygun fiyatları ile de dikkat çekmektedirler. Bir prefabrik havuzun kurulum maliyetini etkileyen birçok çeşitli faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında tabii ki prefabrik havuzun kendisinin fiyatı başta gelmektedir. Bunun yanında alanın kazılması, prefabrik havuz montajına uygun hale getirilmesi, gerekli sistemlerin kurulması ve havuzun montajı gibi işlemler de maliyeti etkilemektedir. Farklı firmalar farklı tasarım ve boyutlara sahip birçok farklı modelde prefabrik havuz üretmektedir. Prefabrik havuz fiyatları tasarım şekli ve ölçülere göre farklı fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında kullanılan materyaller de prefabrik havuz fiyatını etkileyen faktörler arasındadır.

Özel kullanıma uygun daha küçük bir prefabrik havuza çok yüksek fiyatlar olmadan sahip olmak mümkünken daha büyük ve özel tasarıma sahip prefabrik havuzların fiyatları daha yüksek olmaktadır. Montaj işlemlerinde birçok kişi koordine şekilde çalışmak durumunda olduğundan ve bu işlemler ustalık gerektiren çalışmalar olduğundan dolayı prefabrik havuz maliyetinde bunları da hesaba katmak gerekir. Ancak hayalini kurduğunuz prefabrik havuza diğer havuz türlerine kıyasla daha uygun bir fiyata sahip olmanız mümkündür. En güncel fiyatlar için iyi bir firmayla iletişime geçebilir ve aklınızdaki tasarım ve ölçüleri belirterek bir fikir edinebilirsiniz.

Prefabrik Havuz ve Betonarme Havuz Arasındaki Farklılıklar Nelerdir ?

Prefabrik havuz ve betonarme havuz farklı yapım yöntemlerine sahip iki havuz türüdür. Bu farklı yapım yöntemlerinden kaynaklanan çeşitli farklı özelliklere sahiptirler. Havuz seçimi yapılırken bu farklılıkları göz önünde bulundurmak gereklidir. Prefabrik havuz ve betonarme havuz arasındaki farklılıkları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Betonarme havuzlar yapım alanında sıfırdan inşa edilirler ve yapım süreçleri daha uzun sürmektedir. Prefabrik havuzlar ise fabrikada üretilir ve kullanım alanına monte edilirler.
 • Betonarme ve prefabrik havuzlar arasındaki bir diğer farklılık da betonarme havuzların kirlenmeye daha yatkın olmalarıdır. Betonarme havuzlarda kaplama için kullanılan malzemelerin arasındaki boşluklarda kirler tortulaşabilir ve yosun oluşumu görülebilir.
 • Prefabrik havuzlar bir bütün halinde fabrikada üretilip kullanım alanına monte edildiği için taşıma konusu sıkıntılı olabilir. Betonarme havuzlarda böyle bir sıkıntı yoktur ve sıfırdan inşa edildikleri için tasarım konusunda daha yaratıcı seçimler yapmak mümkündür.

Prefabrik Havuz Ölçüleri Nelerdir ?

Birçok farklı ölçü ve tasarıma sahip prefabrik havuz modelleri bulunmaktadır. Dikdörtgen, yuvarlak ve oval şekillerde prefabrik havuz modelleri farklı ölçülerle karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında daha özel ve orijinal tasarımlara sahip prefabrik havuzlar görmek de mümkündür. Yaklaşık 15 m² boyutlarında seçenekler olduğu gibi prefabrik havuz boyutları 70-80 m² seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

Daha küçük ölçülere sahip prefabrik havuz seçenekleri 3x5 metre, 4x5 metre ve 4x8 metre gibi ölçülere sahiptir. Prefabrik havuzlarda daha büyük ölçüler arasında 5x10 metre ve 6x12 metrelik seçenekler de bulunmaktadır. Çeşitli firmalar istenilen özel ölçülere uygun olarak prefabrik havuz üretimi yapmaktadır. Aklınızdaki ölçülere sahip prefabrik havuzların fiyatları için kaliteli bir firmayla iletişime geçebilirsiniz. Fiyatlar havuzun boyutuna, tasarımına ve kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olarak değişim gösterecektir.

Prefabrik Havuz Kullanışlı Mıdır ?

Prefabrik havuzlar, birçok kullanıcının tercih ettiği ve memnun kaldığı havuz türleri arasındadır. Öncelikle kurulum ve yapım aşamalarının daha hızlı ve daha az zahmetli olması yönünden tercih edilirler. Hızlı şekilde kullanıma sunulacak bir havuza sahip olmak için prefabrik havuz ideal bir seçimdir. Sonrasında prefabrik havuzlar kullanım açısından da kolaylık sağlamaktadırlar. Yapısı nedeniyle bir prefabrik havuz kirlenme ve yosun oluşumu gibi durumlara karşı ekstra dayanıklıdır. Diğer havuzlarda bulunan gözenekli yapıların olmaması nedeniyle prefabrik havuzlarda temizlik sağlanması daha kolaydır. Yapımda kullanılan malzemeler sebebiyle prefabrik havuzlar basınca karşı dayanıklı ve sızdırmaz yapıdadır. Tüm bu özellikler prefabrik havuzları oldukça kullanışlı bir havuz seçimi haline getirmektedir.

Prefabrik havuzlar her ne kadar oldukça kullanışlı olsa da doğru ortamlarda kullanım en etkili sonuçları sağlamaktadır. Örneğin daha büyük ve toplu kullanım amaçlanan bir havuz yerine özel kullanım alanlarında prefabrik havuz tercih etmek daha akıllıca olacaktır. Böylece prefabrik havuzların temizlik ve bakım konularında sağladıkları avantajlar maksimize edilebilir. Daha büyük bir prefabrik havuzun montaj işlemleri sırasında taşınması oldukça zor olacağı gibi kullanım sırasında temizliği de daha zahmetlidir. Kullanılan ortam ve kullanım şekli gibi faktörler daha iyi şekilde belirlenerek prefabrik havuzların daha kullanışlı olması sağlanabilmektedir.

Prefabrik Havuz Nasıl Temizlenir ?

Prefabrik havuzlarda kirlenme ve yosun oluşumu gibi sorunlar daha az miktarda gerçekleşse de düzenli şekilde havuz temizlik ve bakım işlemlerinin yapılması önemlidir. Havuz temizliği aksatıldığı takdirde hem havuzun yüzeyi hem de dibi kirler ve yabancı maddelerle kaplanır ve prefabrik havuz kullanılamayacak hale gelebilir. Bakım konusunda gereken özen gösterilmediği zaman da filtrasyon gibi önemli sistemler işlevlerini kaybetmeye başlayacaktır. Bu tür durumlardan kaçınmak ve prefabrik havuzu ilk günkü gibi kullanmaya devam etmek için temizlik ve bakım işlemleri düzenli şekilde yapılmalıdır.

Prefabrik havuzlarda temizliğin sağlanması için öncelikle su sirkülasyonunun gerçekleştiğinden ve otomatik temizleme sistemlerinin doğru şekilde çalıştığından emin olmak gerekir. Bunun için suyun hareketi zaman zaman gözlemlenmeli ve filtrasyon sisteminin bakımları aksatılmamalıdır. Aynı zamanda yüzey temizliği manuel veya otomatik olarak gerçekleştirilmelidir. Bu işlem havuz skimmerleri yardımıyla, taşmalı sistemle veya havuz kepçesi gibi aparatlarla yapılabilir.

Gözle görülebilir kirler için bu tarz temizlik yöntemleri yeterli olsa da bakteri ve mikroplar için havuz temizleyici kimyasallar kullanılmalıdır. Bu kimyasallar arasında en yaygını klor olarak bildiğimiz kimyasaldır. Havuz, klorlama işlemi ile bakteri ve mikroplardan arındırılmalıdır. Ayrıca havuzun pH değeri de kirliliği etkileyen faktörler arasında olduğu için bu değerleri de doğru aralıkta tutmak gerekir. Son olarak belirli aralıklarla prefabrik havuzdaki tüm su boşaltılmalı ve tamamen değiştirilmelidir. Tüm bu yöntemler ile prefabrik havuzda hijyenik bir ortam sağlamak mümkün hale gelir.

Prefabrik Havuzda Su Hangi Aralıklarla Değiştirilmelidir ?

Otomatik olarak işleyen sistemler ve düzenli bakımların yanında klorlama gibi işlemlerle prefabrik havuzlarda genel temizlik sağlanır. Her ne kadar bu işlemler oldukça etkili olsa da havuz temizliğini tam anlamıyla sağlamak için suyun periyodik olarak değiştirilmesi faydalı olacaktır. Bu şekilde taze ve temiz su kullanılmaya başlanacağı gibi havuzun boş olduğu süreç boyunca daha detaylı bir temizlik gerçekleştirilebilir. Prefabrik havuzlarda hijyenin sağlanması için düzenli aralıklarla suyun boşaltılıp yerine temiz su doldurulması oldukça yararlı bir işlemdir.

Bu işlemin sıklığını etkileyen en önemli faktör havuzun büyüklüğüdür. Yüksek miktarda suyla doldurulması gereken prefabrik havuzlarda su değişimi işlemi oldukça zaman alabilmektedir. Hesaba katılması gereken diğer bir etken de havuzun kullanım sıklığı ve kaç kişi tarafından kullanıldığıdır. Havuzun daha çok kişi tarafından ve daha sık şekilde kullanıldığı dönemlerde daha çok kirlilik oluşur. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz pandemi koşulları sebebiyle su değişiminin toplu olarak kullanılan prefabrik havuzlarda daha sık şekilde yapılması gerekmektedir. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulmalı ve bunlara göre bir su değiştirme düzeni belirlenmelidir. Mevsimsel olarak veya altı ayda bir değişim uygulanabilir.

Prefabrik Havuza Ne Kadar Klor Atılmalıdır ?

Gözle görülebilen kirlerin temizlenmesi için kullandığımız sistemlerin yanında prefabrik havuzlarda kimyasal temizleme yöntemlerinden de yararlanmak gerekir. Klor kullanımı ile prefabrik havuzun kimyasal temizliği yapılır ve bakteri gibi gözle görülemeyen kirletici etkenlerden havuz temizlenmiş olur. Havuzu klorlama işlemi belirli ölçüler kullanılarak ve dikkatli şekilde yapılması gereken bir uygulamadır. Sonuçta klor kimyasal bir maddedir ve fazla kullanılması zehirlenmelere yol açabilirken az kullanılması sonucunda da gerekli hijyen sağlanamaz.

Prefabrik havuzda klor kullanımı havuzun hacmine göre değişim göstermektedir. Daha büyük havuzlarda sudaki kimyasal dengeyi sağlamak için daha fazla klor kullanımı gerekirken daha küçük havuzlarda ise daha az miktar yeterli olmaktadır. İlk başta düzenli olarak test yaparak doğru klorlama miktarı ve sıklığı belirlenmelidir. Serbest klor değeri kapalı havuzlarda 1-1,5 ppm ve açık havuzlarda 1-3 ppm aralıklarında olmalıdır. Prefabrik havuzlarda bu değerleri sağlayacak miktarda klor kullanılmalıdır. Düzenli olarak klor oranının test edilmesi ve klorlama işlemlerinin yapılmasıyla doğru klor oranı korunmalıdır.

Prefabrik Havuz Isıtma Sistemi Nedir ?

Havuzlar genellikle yaz aylarında kullanılan eğlence, spor ve rahatlama alanlarıdır. Ancak havuz ısıtma sistemleri yardımıyla soğuk mevsimlerde de havuzun keyfini çıkarmak mümkündür. Havuz ısıtma sistemleri havuzunuzun sıcaklığını yükseltmenizi sağlayan araçlardır.

Prefabrik havuz ısıtma sistemleri ile havuz sıcaklığının arttırılması ve yaz kış demeden kullanılması sağlanabilir. Bu şekilde yüzmek yalnızca yaz aylarına özgü bir aktivite olmaktan çıkartılarak yıl boyu yapılabilen bir aktiviteye dönüştürülebilir. Bunun yanında prefabrik havuz ısıtma sistemleri ile havuzunuzu daha rahatlatıcı bir alana çevirmeniz de mümkün olur.

Prefabrik Havuzlara Isıtma Sistemi Döşenebilir Mi ?

Farklı çeşitlere sahip havuz ısıtma sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları güneş enerjisi kullanırken bazıları ise elektrik gibi enerji kaynaklarından faydalanırlar. Prefabrik havuzların ısıtılmasında bu sistemlerden yararlanılabilir. Havuzun kurulumu sırasında veya sonrasında güvenli bir şekilde prefabrik havuz ısıtma sistemleri de kurularak dört mevsim kullanıma uygun bir havuz inşa edilebilir. Bu işlemler için bir uzmandan yardım alınmalı ve yalnızca havuz ısıtma işlemi için özel olarak tasarlanmış ürünler kullanılmalıdır.

Bazı sistemlerin kurulumu yalnızca havuz yapımı sırasında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle daha geniş bir seçenek imkanına sahip olmak için prefabrik havuz montajı öncesinde ısıtma sistemleri kullanılıp kullanılmayacağının belirlenmesinde fayda vardır.