background-image
porselen-havuz-nedir

Porselen Nedir ?

Serapool Porselen
22/11/2021

Porselen, kaolin ve kil gibi doğal maddelerden elde edilen 1,200 °C ile 1,400 °C seviyesinde yüksek sıcaklıklarda pişirilerek üretilen, geniş kullanım alanına sahip bir malzemedir. Tabak, bardak ve demlik gibi ev eşyalarında kullanılmasının yanında diş protezi yapımında ve havuz kaplama malzemelerinde de kullanılmaktadır. Porselen ürünler, üretiminde kullanılan teknikler ve yüksek pişirme sıcaklığı nedeniyle birçok konuda fayda sağlamaktadır. Öncelikle porselen darbelere karşı dayanıklı ve oldukça güçlü bir malzemedir. Porselen malzemesiyle üretilen ürünlerin yüzeyleri pürüzsüzdür, aşınmaya karşı dayanıklıdır ve fazla leke tutmaz. Pürüzsüz yüzeyleri sayesinde bu ürünlerin su emme oranları düşüktür ve kolay şekilde temizlenirler.

Yapısı nedeniyle ışığı geçirme özelliği bulunan porselenin doğal rengi beyazdır. Bu beyaz renk boyadan gelmemektedir ve porselenin üretim sırasında geçirdiği aşamaların sonucunda oluşur. Porselen ürünlerin geçirgenlik özelliği yalnızca ışık için geçerlidir ve elektriği iletmezler, yalıtım konusunda oldukça etkili bir seçenektirler. Yalıtkanlık özelliğinin yanı sıra porselen, kimyasal maddelere karşı da dayanıklıdır ve bu nedenle havuz karolarında tercih edilebilir. Porselenin dayanıklılık özelliği yalnızca kimyasal maddelerle sınırlı değildir. Bu özelliğinin yanında aşırı soğuk ve sıcak hava şartlarına karşı da dayanıklılık özelliği bulunur. Tüm bu özellikleri nedeniyle porselen hijyen ve dayanıklılık gerektiren birçok alanda tercih edilir. Porselen ürünler, hijyen ve dayanıklılık özelliğinin yanında şıklık ve uzun ömürlülük de sağlamaktadır.

Porselen Ne İşe Yarar ?

Üretiminde kullanılan teknikler ve yapımında kullanılan hammaddelerden ötürü sahip olduğu özellikler, porselenin pek çok işe yaramasını sağlamaktadır. Porselen birçok mutfak ve ev eşyalarının üretilmesinde, dekoratif objelerde, elektrik yalıtımı gereken durumlarda, bazı laboratuvar ekipmanlarında, diş protezlerinde ve havuz  kaplama malzemelerinde kullanılır. Örneğin havuz karolarında porselen kullanması havuz bakımı ve temizliği açısından çeşitli faydalar sağlamaktadır. Yüksek basınçla sıkıştırılarak ve yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen porselen karolar uzun yıllar boyu sağlam kalacak şekilde havuzlarda kullanılmaktadır. Dayanıklılık özelliklerinin yanında pürüzsüz yapıları nedeniyle suyu fazla emmezler ve fazla leke tutmazlar. Bu özellikleri sebebiyle porselen karolar kullanıcılara temizlik ve uzun bir kullanım ömrü sağlamaktadır.

Porselen yalnızca fonksiyonel özelliklerinden ötürü değil, estetik görünüşünden dolayı da tercih edilen bir malzemedir. Porselenden üretilen, ilginç tasarımlara sahip ve hoş bir görüntü oluşturan tabak, fincan ve çaydanlık gibi mutfak eşyalarının yanı sıra vazo gibi dekoratif ev eşyaları bulunmaktadır. Bu tür ev eşyaları, işlevsel özellikleriyle birlikte harika bir görünüm oluşturmak için de tercih edilmektedirler. Porselen eşyaların bakımı oldukça kolaydır çünkü leke tutmaya yatkın değildirler ve kolayca temizlenmektedirler. Hijyenik ve doğal maddelerden üretilen bir malzeme olduğundan dolayı, mutfak eşyaları için porselen oldukça sağlıklı bir tercihtir. Temiz ve dayanıklı yapısıyla birlikte doğal beyaz rengi porselenin diş kaplamalarında da kullanılmasına sebep olmuştur. Tüm bu özellikleri ve kullanım alanlarından dolayı porselen birçok işe yarayan işlevsel bir malzemedir.

Porselen Kaç Yılında Bulundu ?

Günümüzde çok yüksek sıcaklıklar ve gelişmiş teknikler kullanılarak üretilen porselenin geçmişi çok eskilere ulaşmaktadır. Porselene benzer ürünlerin ilk örnekleri milattan önce 1500’lü yıllarda Antik Çin’de görülmüştür. Porselenin bu ilkel formları, milattan sonra 25 yılından 220 yılına kadar hüküm süren Han Hanedanı döneminde daha yüksek ısıların kullanımının mümkün olmasıyla porselen halini almıştır. 7. ve 8. yüzyıllara gelindiğinde porselen üretimi mükemmelleştirilmiş ve günümüzdeki porselen ürünlerde gördüğümüz beyaz renk ve ışığı geçiren yapı sağlanmıştır. Porselen sanatının mükemmelleştirildiği bu yüzyıllar ve sonrasında takip eden dönemler boyunca porselen ürünler özellikle İslam dünyasına ihraç edilmiştir. Oldukça aranan bir ürün olan porselenin üretim teknikleri, zamanla diğer Doğu Asya uygarlıkları olan Kore ve Japonya’ya da ulaşmıştır. Farklı coğrafyalarda üretilmeye başlanan porselen ürünlerin üretiminde kullanılan hammadde ve bu ürünlerin tasarımı da bu şekilde çeşitlenmeye başlamıştır.

Porselenin Avrupalı ülkeler tarafından tanınması ise coğrafi keşifler sonucunda Portekizli tüccarlar aracılığıyla olmuştur. Doğu Asya gezintileri sırasında tüccarlar, porselen ürünlerini keşfetmiş ve o sırada gelişmekte olan ekonomilere sahip Avrupa ülkelerinde, bu ürünlere büyük ilgi oluşacağını düşünmüşlerdir. Estetik bir görünüşe ve kullanım açısından birçok faydaya sahip porselen ürünleri zamanla Avrupa’da yüksek derecede popülerlik kazanmışlardır. Porselen ismi İtalyanca “istiridye” anlamına sahip olan porcellana’dan gelir. Bunun sebebi porselen ürünlerle ilk kez tanışan Avrupalıların, bu ürünlerin istiridyeden elde edilmekte olan inci kullanılarak üretilmiş olduklarını düşünmeleridir. Aynı inci gibi bembeyaz bir renge ve pürüzsüz ve parlak bir yapıya sahip olan porselenin isimlendirilmesinde bu özellikleri etkili olmuştur. Porselen kelimesi Türkçe’ye ise Fransızca yoluyla geçmiştir.

Çin’den gelen porselen ürünlerinin taklitleri Avrupa’da da üretilmeye çalışılsa da 1700’lü yıllara kadar bu konuda başarı elde edilememiştir. Ancak zaman geçtikçe porselen üretim teknikleri Avrupa’da da geliştirilmeye başlanmıştır. Böylece porselen ürünler tasarım konusunda daha da gelişmeye ve değişmeye başlamıştır. Bunun yanında daha yüksek sıcaklıklar sayesinde daha kaliteli porselen ürünler üretmek mümkün hale gelmiştir. Fransa ve İtalya’da yumuşak hamurlu porselen denilen ve daha kolay üretilen porselen türleri ortaya çıkmıştır. Böylelikle yalnızca tasarım konusunda değil, üretim yöntemleri konusunda da gelişme gerçekleşmiştir.

Porselen Hangi Maddeden Yapılır ?

Kullanım açısından porselen ürünler, hoş bir görünümün yanında dayanıklılık, hijyen ve uzun ömürlülük de sağlamaktadır. Porselen yalnızca üretim teknikleri açısından değil yapımında kullanılan maddelerden dolayı da bu özelliklere sahiptir. Porselen ürünlerin üretiminde yalnızca doğal maddeler kullanılır ve özel tekniklerle şekillendirilen bu maddeler yüksek sıcaklıklarda pişirilerek en iyi sonuçlar elde edilir. Böylece uzun yıllar boyu kalitesini koruyacak porselen ürünler elde edilmiş olur. Porselenin yapımında kullanılan maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kaolin: Porselen yapımında en yüksek oranda kullanılan hammadde kaolin maddesidir. Aynı zamanda arı kil olarak da bilinen kaolin bir kil türüdür.
 • Kuvars: Birçok farklı çeşide sahip, sert ve kristalli bir mineral türüdür. Porselen yapımında kuvars kullanımı sayesinde özellikle ısıya daha dayanıklı bir ürün elde edilir.
 • Feldspat: Kaya formundaki bir mineral türüdür. Kaolin ve kuvars maddeleriyle birlikte porselen yapımında en yaygın şekilde kullanılan hammaddelerden biridir.
 • Kil: Porselen yapımında özel bir kil türü olan kaolin kullanılmaktadır. Bunun yanında zaman zaman diğer kil türlerinden de yararlanılmaktadır.
 • Steatit: Magnezyum açısından zengin bir hammadde olan steatit de porselen yapımında kullanılmaktadır. Steatit aynı zamanda sabun taşı olarak da bilinir.
 • Kemik külü: Kemiklerin kalsinasyonu ile  elde edilen bir hammaddedir ve yüksek miktarda kalsiyum oksit ve fosfor pentaoksit içerir. Yapısındaki özellikler nedeniyle bazı porselen ürünlerin üretiminde kullanılmıştır.
 • Kaymaktaşı: Daha çok süs eşyası yapımında kullanılan kaymaktaşından porselen ürünlerin üretiminde de yararlanılmaktadır. İtalya ve Almanya’da önemli kaymaktaşı kaynakları bulunduğu için Avrupa’da porselen üretiminde üzerinde çalışılmış hammaddelerden biridir.
 • Petunts: Yıpranmış bir volkanik tüf türüdür. Tarihi olarak porselen üretiminde büyük öneme sahip bir hammadde olmuştur ve hala porselen üretiminde az da olsa kullanılmaya devam etmektedir.
 • Boya: Porselen ürünlerin estetik dizaynını tamamlamak için birçok farklı renkte boya ve ilgi çekici tasarımlar kullanılır. Bu işlem için porselen ürünlerde kullanılmaya uygun özel boyalar tercih edilir. 

Porselenin Kullanım Amacı Nedir ?

Porselenin temel olarak kullanım amacı, kullanıldığı alanda göze hoş gelen bir tasarım yaratmanın yanında dayanıklılık, hijyen ve uzun ömürlülük sağlamaktır. Porselen ürünler doğal hammaddelerden üretildiklerinden dolayı kullanımları insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmaz. Mutfak araç gereçlerinde, diş protezlerinde ve sağlıklı ürünler kullanılmasının önemli olduğu havuz fayanslarında bu nedenle porselen kullanmak faydalı olacaktır. Doğal hammaddelerden üretilmesinin oluşturduğu sağlıklı yapısının yanı sıra, porselenin üretim teknikleri de diğer faydalı özelliklerine sebep olmaktadır. Pürüzsüz yapıya sahip olan porselen ürünler leke ve kir tutmaya karşı dayanıklıdır. Yine aynı özelliklerinden dolayı porselen ürünler kolayca temizlenebilir ve bu ürünlerde hijyen sağlamak oldukça kolay şekilde gerçekleştirilir.

Eski zamanlardan beri porselen ürünler birçok kültür tarafından kullanılmış ve sayısız kullanıcı tarafından tercih edilmiştir. Porselen zarafet ve şıklığı aynı zamanda işlevsellik ve dayanıklılıkla birleştiren malzemelerden biridir. Porselen kullanımının ideal olduğu durumlarda eğer bu malzeme tercih edilmezse aynı sonuçlara ulaşmak çok zor olacaktır. Örneğin porselen ev eşyalarının tasarım, kalite ve işlevsellik açısından pek fazla alternatifi bulunmamaktadır. Diğer materyaller ile aynı hoş görünümü ve kolay temizlenme gibi özellikleri yakalamak mümkün olmayabilir. Başka bir kullanım alanından örnek vermek gerekirse, havuz karolarında porselen kullanımı en ideal seçeneklerdendir. Alternatif materyaller porselenin sağladığı dayanıklılık, bakım ve temizlik kolaylığı, estetik görünüm gibi özellikleri sağlamak konusunda geri kalabilirler.

Porselen Nerelerde Kullanılır ?

Pek çok faydalı özelliğinin yanında şık ve pürüzsüz bir yapısı olan porselenin kullanım alanı oldukça çeşitlidir. Öncelikle porselenin en sık şekilde karşımıza çıkma şekli çeşitli mutfak eşyalarında kullanımıdır. Tabak ve bardak gibi servis araç gereçlerinin yanında demlik ve tencere gibi mutfak eşyalarında porselen yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu mutfak eşyalarında porselen kullanımıyla eşsiz bir tasarım ve hoş bir görüntü yakalanır. Ayrıca porselen mutfak eşyaları dayanıklı, uzun kullanım ömrüne sahip ve sağlıklı ürünlerdir. Porselenin pürüzsüz yapısı sayesinde bu eşyalar kolayca temizlenirler. Porselenin doğal ve güçlü yapısı aynı zamanda diş protez ve kaplamalarında kullanımını mümkün kılmaktadır. Paslanmaz yapıya ve kırılmalara karşı dayanıklılığa sahip porselen, bu özelliklerinden dolayı diş kaplamalarında kullanılır. Çeşitli dekoratif objelerin ve birçok farklı ev eşyasının da porselen ile yapıldığını görürüz.

Porselenin önemli bir diğer kullanım alanı da havuzlardır.  Havuz içi kaplama malzemesi olarak porselen ürünler kullanılabilir. Bu ürünler öncelikli olarak havuzların bakım ve temizliğinde birçok avantaj sağlamaktadır. Üretim sırasında yüksek basınçla sıkıştırıldıkları için pürüzsüz yapıya sahip olan porselen karolar hijyenik bir alan oluşturma konusunda faydalıdırlar. Bunun yanında havuz kimyasallarına dayanıklı olmaları nedeniyle porselen karoların aşınması zordur ve uzun süre kullanılmaları mümkündür. Kimyasallara karşı sahip oldukları dayanıklılığın yanında bu ürünler sıcağa, soğuğa, darbelere ve su emilimine karşı da dayanıklıdırlar. Tüm bu özelliklerden dolayı havuz içi kaplama malzemesi olarak porselen karo ürünleri tercih edebilirsiniz. Havuz içi karo seçeneklerimizi incelemek için havuz içi karolar linkine tıklayabilirsiniz.

Porselen Karo Nedir ?

Karo birçok yapının kaplanmasında kullanılan ve seramik, kiremit, metal ya da cam gibi malzemelerden üretilmiş döşeme taşıdır. Porselen karo bu döşeme taşının porselenden üretilmiş halidir. Konutların ve iş yerlerinin birçok alanı, banyolar, hamamlar ve havuzlarda porselen karo ürünleri kullanılabilir. Yapısı nedeniyle porselen karolar kullanıcılara pek çok avantaj sağlamaktadırlar. Suya, kimyasallara ve darbelere karşı dayanıklı olan bu ürünler havuz içi karo tercihi olarak idealdir. Sitemiz üzerinden birçok farklı porselen karo çeşidine rahatlıkla erişebilirsiniz. Sitemizde bulabileceğiniz porselen karo çeşitlerini ve bu kategorilerdeki bazı ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Natural Seri havuz içi karolar:

Ve buna benzer birbirinden farklı havuz için karolar bulunmaktadır.

Olimpik Seri havuz içi karolar:

Universal Seri havuz içi karolar:

Antibakteriyel havuz içi karolar:

Hangi Porselen Daha Kalitelidir ?

Porselen kendi içinde farklı türlere ayrılan bir malzemedir. Farklı amaçlara sahip ve üretimi sırasında farklı özelliklere sahip olması hedeflenen birçok çeşit porselen türü bulunmaktadır. Kullanım amaçları konusunda çeşitlilik olduğu için bir porselen türünün diğerlerinden daha iyi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak sertlik, dayanıklılık ve pürüzsüzlük hedeflenen durumlarda en iyi seçenek sert porselen olacaktır. Diğer porselen türleri de farklı hedefler için oldukça iyi seçenekler oluşturmaktadırlar. Porselen türlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sert porselen: Standart kaolin, kuvars ve feldspat oranları kullanılarak elde edilen ve en çok karşımıza çıkan porselen türüdür. 1400 °C sıcaklıkta pişirilirler ve sertlikleri ve dayanıklılıkları bu şekilde sağlanır.
 • Yumuşak porselen: Sert porselenden temel farkı üretimde kullanılan malzemeler ve pişirme sıcaklığıdır. İlk olarak Avrupa’da porselen üretimi konusunda yapılan denemeler sırasında ortaya çıkmıştır. 1200 °C sıcaklıkta pişirilerek üretilir ve sert porselene göre daha pürüzlü bir yapıya sahiptir.
 • Diş porseleni: Diş protez ve kaplamalarının yapımında kullanılan porselen türüdür ve formulünde yüksek oranda feldspat içerir.
 • Fosfat porseleni: Kemik külünden üretilen bu porselen türü “kemik porseleni” olarak da bilinmektedir.
 • Seger porseleni: Yumuşak bir porselen türüdür ve üretiminde sert porselene kıyasla daha düşük sıcaklıklar kullanılmaktadır.
 • Frit porseleni: Yapımında yüksek miktarda frit kullanılır ve kil, kuvars, mermer ve tebeşir gibi maddeler de karıştırılmaktadır. Düşük derecede pişirilerek üretilir.
 • Laboratuvar ekipmanı porseleni: Bazı laboratuvar ekipmanlarının üretiminde kullanılan porselen türüdür.
 • Yalıtım porseleni: Çeşitli elektrik devrelerinde porselenin yalıtkanlık özelliğinden yararlanılmaktadır. Bu devrelerde yalıtım için kullanılan porselen yalıtım porseleni olarak bilinmektedir.

Porselen Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Porselen ürünler kalitesine bağlı olarak oldukça pahalı olabilir bu nedenle porselen ürün seçimi yaparken birçok faktöre dikkat etmek faydalı olacaktır. Öncelikle bu ürünlerden uzun ömürlülük ve dayanıklılık gibi özellikler bekleriz. Bunun yanında porselenin estetik açıdan da hoş bir görüntü sağlaması önemlidir. Ayrıca porselenin pürüzsüz yapıya sahip olması lekelenmelere karşı ekstra savunma sağlayacak ve ürünün temizlenmesini kolaylaştıracaktır. Bu özelliklere sahip bir porselen satın almak için öncelikle ürünün gerçekten porselen olmasına dikkat edilmelidir.

Porselen satın alırken bilinmesi gerekenler aşağıdadır:

 • Gerçek porselen sert ve pürüzsüz olmalıdır.
 • Porselenin ışığı geçirme özelliği de hakiki porseleni anlamak için kullanılabilir. Bir ışık kaynağına tuttuğunuzda ışığı geçiriyorsa porselenin hakiki olduğu anlaşılır.
 • Eğer oldukça kalın bir porselen ürünüyse ışığı geçirme özelliği çok da belirgin olmayabilir. Bu nedenle öncelikle satın aldığınız kaynağın güvenilirliği önemlidir.
 • Porselen satın alırken beğendiğiniz bir tasarımı seçmeye özen göstermelisiniz.

Porselen Suya Karşı Dayanıklı Malzemeden Mi Üretilmiştir ?

Porselen havuz içi karo ürünlerini özellikle avantajlı yapan bir konu da porselenin suya karşı dayanıklı olmasıdır. Yüksek basınçla preslenerek ve yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen porselen karolar diğer seçeneklere göre daha az su emer. Çünkü üretim sırasında uygulanan yüksek basınç, bu ürünlerin daha az gözenekli olmasını sağlar. Düşük su emilimi de hijyen ve kullanım ömrü açısından avantajlar sağlamaktadır.

Porselenin bu özelliği sayesinde sudaki kirletici maddelerin karolara nüfuz etmesi engellenmiş ve daha iyi hijyen sağlanmış olur. Bunun yanında porselenin suya dayanıklılık özelliği kullanım ömrünün de artmasını sağlamaktadır. Suya dayanıklı malzemeden üretilen porselen karolar havuz içi kaplama malzemesi olarak kullanım için idealdir. Bu özelliğin sağlanması için kaliteli porselen ürünler tercih edilmelidir. Üretim sırasında yeterli basınç veya ısı sağlanmazsa iyi bir porselen ürününden beklenen bu özellik sağlanamayabilir.

Porselen Darbelere Karşı Dayanıklı Malzemeden Mi Üretilmiştir ?

Porseleni çekici yapan en önemli özelliklerden bir diğeri ise darbelere ve dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı bir malzeme olmasıdır. Sert porselen, isminden de anlaşılabileceği gibi porselen türleri arasında en sert ve darbelere karşı dayanıklı olan türdür. Porselenin standart formülü kaolin, kuvars ve feldspat maddelerini içermektedir ve bu karışım yüksek ısılarda pişirilerek oldukça dayanıklı hale getirilir. Sonuçta bu hammaddeler ve üretim tekniği sayesinde oldukça güçlü bir ürün elde etmiş oluruz.

Üretim süresince yeterli ısı sağlanmadığı takdirde bu dayanıklılık sağlanamayacaktır. Ancak kaliteli ve üretim standartlarına uyularak üretilmiş porselen ürünleri aradığınız dayanıklılığı uzun yıllar boyu sağlayacaktır. Porselenin dayanıklılık özelliği, havuz kaplama malzemesi olarak kullanımı açısından ideal hale getirmektedir.

Porselen Güvenli Midir ?

Porselenin diğer bir özelliği de sağlık açısından oldukça güvenli bir malzeme olmasıdır. Toksik özellikleri olmayan porselen malzemesinin üretiminde doğal hammaddeler ve sağlığa zararlı olmayan yöntemler kullanılır. Böylece mutfak eşyalarından tutun diş kaplamalarına kadar birçok alanda kullanılabilen güvenli bir ürün elde edilmiş olur.

Özellikle günümüzde birçok alanda, insan sağlığı açısından güvenli olmayan ve toksik özelliği olan malzemelerin kullanımına rastlıyoruz. Bu nedenle porselen gibi doğal ve güvenli malzemelerin kullanımının önemi de zamanla artıyor. Porselenin güvenli bir ürün olması için her zaman en uygun teknikler ve hammaddeler kullanılmaktadır. Bu durum da porseleni gayet güvenli bir malzeme haline getirmektedir.

Porselen Ve Seramik Arasındaki Fark Nedir ?

Seramik ürünler ve porselen ürünler ilk bakışta birbirlerine oldukça benzer görünebilir ancak bu ürünlerin arasında önemli farklar bulunmaktadır. Başlıca üretimde kullanılan hammaddeler ve yapım teknikleri bu ürünler arasındaki farkları oluşturmaktadır. Özellikle bazı ürünler için seramik ile porselen arasında tercih yaparken bu iki malzeme arasındaki temel farkları bilmek gereklidir. Porselen ve seramik arasındaki bazı farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Seramik ürünlerin üretimi sırasında porselen ürünlerin üretimine göre daha düşük sıcaklık kullanılır.
 • Porselen ürünler seramik ürünlere göre su ve diğer dış etkenlere göre daha dayanıklıdır. Bunun sebebi seramik ürünlerin gözenekli ve porselenin de daha pürüzsüz olmasıdır. Seramik ürünlerde zamanla çatlaklar meydana gelerek bakteri oluşumuna uygun bir ortam oluşabilir.
 • Porselen ürünler seramik ürünlere göre daha hijyeniktir ve bakımları daha kolaydır.
 • Seramik malzemesi porselene göre daha kırılgan ve dayanıksızdır. Porselen ise oldukça güçlü ve dayanıklı bir malzemedir.
 • Porselen sıcaklık değişimlerine ve kimyasal maddelere karşı seramikten daha dayanıklıdır.
 • Seramiğin üretimi porselene göre daha ucuzdur. Porselen özellikle havuzlarda kullanım için daha uygun bir üründür. Seramiğe karşı sağladığı avantajlar nedeniyle ve üretimindeki farklılıklardan ötürü daha pahalı bir seçenektir.

Soğuk Porselen Nedir ?

Soğuk porselen, mısır nişastası ve beyaz tutkal kullanılarak üretilen bir el işi malzemesidir. Aynı zamanda, istenilen kıvama ulaşmak için materyalin içinde çeşitli yağlar veya kimyasallar kullanılabilir. Kuruması için sıcaklık uygulaması gerekmez ve hava temasıyla zaman içerisinde kurumaktadır. Bu nedenle evde yapılan bazı el işi ve zanaatkarlık uygulamalarında kullanılır. Soğuk porselenin bazı özellikleri şöyledir:

 • Basit hammaddelerle kolay şekilde yapılabilen bir hobi malzemesidir.
 • İsminde porselen bulunmasına rağmen porselenin bir türü değildir.
 • Çeşitli zanaat projelerinin yapımında kullanılmaktadır.
 • Hava teması sayesinde kurur ve sertleşir.

Bavaria Porselen Nedir ?

Bavaria porselen, kökeni Almanya’nın Bavyera eyaleti olan porselen türüdür. Genellikle mutfak gereçleri ve ev eşyaları olarak üretilmektedir. Porselen ilk olarak Çin’de üretilmeye başlanan ve coğrafi keşifler sonucunda Avrupa’ya ulaşan bir malzemedir. İlk olarak Avrupa’da porselen üretimi için yapılan çalışmaların çoğu başarısız olmuştur. Ancak 18. yüzyıla gelindiğinde başarı elde edilmeye başlanmıştır. Avrupa’da porselen üretiminde başarının ilk olarak elde edildiği ve porselen üretiminde önde gelen bölgelerden biri Bavyera bölgesidir. Bavaria porselen ürünlerinin bazı özellikleri şu şekildedir:

 • Kendine özgü Avrupai bir tasarıma sahip ürünlerdir.
 • Özel üretim olduğu için oldukça pahalı bir seçenektir.
 • Hakiki Bavaria porselen el yapımıdır ve zarif bir tasarım sahiptir.

Porselen Dolgu Nedir ?

Porselen dolgu, diş tedavisinde porselen kullanımıyla uygulanan bir yöntemdir. Diş eksikliği durumunda hem işlevsel hem de estetik nedenlerle yapılmaktadır. Bu diş eksikliğinin kaynağı dişin doğal yapısından kaynaklanan durumlar veya yaralanmalara bağlı diş kaybı olabilir. Porselen dolgu yönteminin bazı özellikleri şöyledir:

 • Bir veya iki seansta uygulanabilen hızlı bir işlemdir.
 • Dişin doğal görünümü ve rengine uygun porselen dolgu kullanımıyla estetik bir görünüm elde edilir.
 • Dayanıklı bir malzeme olan porselenle yapıldığı için uzun ömürlü kullanım sağlar.

Porselen Lamina Nedir ?

Aynı porselen dolgu gibi porselen lamina da diş tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde diş dokusu çok ince olmak üzere bir miktar inceltilir ve üzerine porselen kaplama yapılır. Porselen lamina işlemi dişlerin rengini ve yapısını daha estetik hale getirmek için uygulanır. Bunun yanında kırık veya yamuk dişleri düzelterek daha sağlıklı bir hale getirmekte de bu işlemden yararlanılabilir. Bu işlem sırasında sağlıklı diş dokusu çok az miktarda inceltilmektedir. Porselen lamina uygulamasının bazı özellikleri şöyledir:

 • Dişlerin daha beyaz ve estetik hale getirilmesinde veya yapısal bozuklukların düzeltilmesinde kullanılır.
 • Yaklaşık 1 haftalık bir süreç içerisinde, 2 veya 3 seansta uygulanmaktadır.
 • Tırnak yeme gibi alışkanlıkları veya çene yapısında bozukluklar olan kişilerde uygulanmamaktadır.

Kırılan Porselen Nasıl Yapıştırılır ?

Porselen oldukça dayanıklı bir malzeme olsa da porselen ürünler zaman zaman kırılabilir. Darbelere veya zaman içerisinde aşınmaya bağlı olarak bu kırılmalar gerçekleşebilir. Uzun yıllar kullanım sağlamak için kırılan porselenlerin tamiri ve bakımı doğru şekilde yapılmalıdır.

Kırılan porselen ürünlerin yapıştırılması işlemi Japon yapıştırıcısı gibi güçlü bir yapıştırıcı yardımıyla gerçekleştirilebilir. Bunun için kırık bölgelerin birleşim yerlerine yapıştırıcı yeterli miktarda sürülür ve parçalar birleştirilir. Yapıştırıcının kuruması için bir süre bu parçalar birleşik halde tutulmalıdır. Japon yapıştırıcısının yanı sıra sprey yapıştırıcı gibi seçenekler de kullanılabilir.