background-image

Porselen Mozaik Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

porselen mozaik alırken dikkat edilecekler

Porselen Mozaik Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Serapool Porselen
22/10/2021

Porselen Mozaik Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Porselen mozaiklerin kullanılacağı havuzların bulunduğu bölgeler için iklim şartlarının uygun olup olmamasına dikkat edilmelidir. Porselen mozaikler yapıları gereği -30 ve +50 sıcaklıklara dayanıklıdır. Havuz eğer bu sıcaklarının üstünde veya altında bir bölgeye inşa edilecekse porselen mozaik kaplamaların kullanımı uygun olmaz. Porselen mozaik karolar ve diğer havuz döşemeleri düşük su emme özelliğine sahip olmalıdır. Aksi takdirde uzun vadede şişme ve kabarma yapabilir. Porselen mozaiklerin bakteri ve mikrop tutmaması ve kolay temizlenebilir yapıda olması insan sağlığı açısından önemlidir. Bunların yanı sıra porselen mozaiklerin satın alındığı firma tarafından tadilat veya onarım gerektirdiği durumlarda sürekli olarak tedarik edilebilir olmalıdır. 

Porselen Mozaiklerin Kullanım Amacı Nedir?

Porselen mozaikler, uzun süreli kullanımlara uygun olduğu için havuzlarda kaplama malzemesi olarak en çok tercih edilen materyallerden biridir. Estetik açıdan birçok farklı tasarım  ve desende bulunan porselen mozaikler, havuzların görünümlerine ayrı bir hava katmaktadır. Porselen mozaikler, kir ve leke tutmadığı için havuzların hem zeminlerinde hem de duvarlarında kullanılmaktadır. Havuzların yanı sıra spa, hamam ve sauna gibi alanlarda da porselen mozaiklere rastlanmaktadır. 

Porselen Mozaik Fiyatlarını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Porselen mozaiklerin fiyatlarını belirleyen birden çok faktör vardır. Bunlardan ilki pişirme tekniğidir. Çok yüksek  sıcaklıklara dayanıklılıkta, pişirme tekniğinin önemi büyüktür. Porselen mozaiklerin 2,5 x 2,5 ve 5 x 10 aralığındaki boyutları da fiyatı etkileyen bir diğer faktördür. İşçilik de malzemelerin fiyatlandırmalarında etkilidir. Birçok farklı markaya ait ve çeşitli kalite sınıflarında bulunan porselen mozaiklerin maliyetleri, markalar arasında

 değişkenlik göstermektedir. 

Porselen Mozaik Faydaları Nelerdir?

Porselen mozaik faydaları:

 • Havuzlara estetik bir görünüm katar.
 • Porselen mozaikler çizilmez, böylelikle yüzeyleri  zarar görmez.
 • Kir tutmaz ve kolay temizlenebilir. 
 • Hijyenik yapısı sayesinde bakteri ve mikrop  oluşumunu engeller.
 • Birçok renk ve desen ile döşenmiş tasarım alternatifleri oldukça fazladır.
 • Sıcak ve soğuk ısı değişimlerinden etkilenmez; yağmur, kar ve dona karşı son derece dayanıklıdır. 
 • Aşınma, çizilme ve darbeye karşı yüksek mukavemete sahiptir. Dolayısıyla ürünlerde kırılma ve çatlama yaşanmaz. 
 • Kişiye özel  farklı model ve boyutlarda üretimi yaptırılmaktadır.

Porselen Mozaik Modelleri Neye Göre Değişmektedir?

Mozaiklerde genellikle kullanılan malzeme porselen olduğu için yapısal olarak bir değişiklik bulunmamaktadır. Porselen mozaik kaplamalar, dört mevsim kullanım için tasarlanmaktadır. Desen, renk ve biçimlerine göre modeller çeşitlendirilmektedir. Ayrıca şekillerine göre de modeller değişiklik göstermektedir. Kare, petek şekli, dikdörtgen tarzlarda havuzun bulunduğu atmosferi değiştirecek porselen mozaik kaplamalar mevcuttur. Kaliteli baskılar yapıldığı takdirde, porselen mozaiklerin modelleri de daha canlı ve estetik görünüme sahip olur. 

En İyi Porselen Mozaik Modelleri Nelerdir?

En iyi porselen mozaik modelleri, kullanım alanlarına, malzeme yapılarına ve ürün kalitelerine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak Türkiye’nin ilk porselen mozaik üreticilerinden biri olarak Serapool Porselen’e ait mozaikler, en iyi mozaikler olarak düşünülebilir. Bu bağlamda aşağıdaki mozaikler için en iyi porselen mozaik modelleridir diyebiliriz.

En iyi porselen mozaik modelleri:

Porselen Mozaik Tasarım ve Üretim Malzemeleri Nelerdir?

Porselen mozaiklerin hammaddesi beton veya seramik dokulu olarak tercih edilmektedir. Mozaiklerin tasarımları birbirleriyle uyumlu renkler kullanılarak yapıldığı gibi kendinden desenli düz renkler kullanılarak da yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra mozaik tasarımları özel isteğe göre de üretilebilmektedir. En çok tercih edilen tasarım renkleri ve desenleri ise şunlardır:

 • Mavi-turkuaz-lacivert, 
 • Beyaz-kobalt-gri,
 • Petek deseni,
 • Çizgi deseni,
 • Tek bir mozaik içerisinde küçük/büyük kare mozaikler vb. 

Porselen Mozaik Malzemesi Neye Göre Değişiklik Göstermektedir?

Porselen mozaikler, su emme oranlarına , iklim şartları  ile gelecek darbelere dayanıklılığına  ve hammaddesine (beton yapılı-seramik yapılı ) göre değişiklik göstermektedir. Her markanın mozaik kaplamalar için verdiği garanti süreleri farklıdır. Bu durum üretimde kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Havuzların ömrünü doğrudan etkileyen kaplama malzemelerinin nitelikleri, temizlik açısından da büyük önem taşır. Havuz kaplaması seçerken bu kriterler baz alınarak havuz yapısına uygun bir porselen mozaik döşemesi seçilmelidir. 

Porselen Mozaik Suya Karşı Dayanıklı Malzemeden Mi Üretilmiştir?

Her havuz döşemesi gibi porselen mozaikler de suya karşı dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Havuz suyuna devamlı maruz kalan bir yapıya sahip olan porselen mozaiklerde, kabarma ve sonrasında çatlama gibi problemlerin önüne geçebilmek için düşük su emme oranı bulunmaktadır. Hem havuz tesisatında bulunan su yalıtımı hem de porselen mozaiklerin kaliteli dokuları sayesinde suya dayanıklı bir havuz kaplaması olarak kullanılmaktadır. 

Porselen Mozaik, Darbelere Karşı Dayanıklı Malzemeden Mi Üretilmiştir?

Tüm havuz kaplama malzemeleri gibi porselen mozaik kaplamalar da darbe ve sert müdahalelere karşı dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Porselen mozaiğin markasına göre dayanıklılık kalitesi de farklılık göstermektedir. A sınıfı malzemeler ile özenle hazırlanan porselen mozaikler güçlü darbeler karşısında da dayanıklılık gösterebilir. Porselen mozaikler daha düşük kalitede üretildiği takdirde, en ufak darbede çatlayabilir. Bu durumda yüksek maliyetler ortaya çıkabilir. 

Porselen Mozaik Güvenli Midir?

Satın alınan firmaya, kullanılan pişirme tekniklerine ve malzemelere göre kaliteli porselen mozaikler sağlıklı kullanım koşullarında güvenli döşemelerdir. 4 mevsim kullanılan havuzlarda da dönemsel kullanılan havuzlarda da sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca hem işletme ve tesislerin havuzları için hem de kişisel havuzlar için porselen mozaik son derece güvenli bir şekilde kaplama malzemesi olarak seçilmektedir. Birçok artısı olduğundan dolayı havuzların kullanım ömrünü de olumlu şekilde etkilemektedir. 

Porselen Mozaik Gibi Havuz için Gerekli Diğer Parçalar Nelerdir?

Porselen mozaik gibi havuz için gerekli diğer parçalar:

 • Tesisat alt yapısı için gerekli mekanizmalar,
 • Filtre sistemi,
 • Merdiven kaymazları,
 • Tutamak kaymazları,
 • Izgaralar,
 • İç-dışbükey parçalar,
 • Havuz taşma kanalları,
 • Havuz içi bordürler,
 • Havuz merdiveni,
 • Talebe göre atlama tahtası vb.

Neden Porselen Mozaik Yerleştirilmelidir?

Porselen mozaikler, havuz döşemesinde sağladığı birçok  avantajdan  dolayı tercih edilmektedir. Porselen mozaik, hem havuz zemin ve duvarlarında hem havuz dışında hem de spa ve sauna gibi alanlarda garantili bir üründür. Daha az derz uygulaması gerektirdiğinden işçilik maliyeti de düşüktür. Porselen mozaiklerin 4- 6 mm arasındaki kalınlıkları sayesinde dayanıklılık seviyeleri de diğer mozaiklere göre yüksektir. Bu sebeplerden dolayı yüzme havuzlarında en sık görülen döşeme malzemesi porselen mozaiktir. 

Mozaik Uygulama Malzemeleri ve Hizmeti Nereden Alınabilir?

Mozaik uygulama malzemeleri ve hizmetinin alınabileceği yerler:

 • Mozaik uygulama malzemeleri, inşaat malzemeleri satan firmalardan satın alınabilir veya farklı markalara ait yapı marketlerden de temin edilebilir. 
 • Mozaik kaplamalar,  üretici firmalardan satın alınabilir. 
 • Üretici firmaların fayansları döşeme hizmeti de bulunmaktadır. Serapool Porselen, kaliteli işçiliği ve zengin desen çeşitliliği ile mozaik kaplamaların tedariğini ve uygulama hizmetini sizlere sunmaktadır. 

Serapool Porselen Havuz Mozaiği Ürünleri Nelerdir?

Serapool porselen havuz mozaiği  ürünleri: