background-image

Porselen Havuz Ürünleri Nelerdir?

Porselen Havuz Ürünleri

Porselen Havuz Ürünleri Nelerdir?

Serapool Porselen
10/09/2021

Porselen havuz kaplama malzemelerinin en önemli özelliklerinden biri, üstün sağlamlık ve dayanıklılık performansıdır. Bu özellikleri sayesinde havuz porselenleri aşınma, çizilme ve darbeye karşı yüksek mukavemete sahiptir. Dolayısıyla ürünlerde kırılma ve çatlama yaşanmaz.

Su geçirmeyen ve leke tutmayan pürüzsüz yüzeyi ile bakteri oluşumunu engelleyen porselen havuz kaplama malzemeleri oldukça hijyeniktir. Termal şok ve havuz kimyasallarına karşı üstün mukavemet gösterir.

Sıcak ve soğuk ısı değişimlerinden etkilenmez; yağmur, kar ve dona karşı son derece dayanıklıdır.

Porselen havuz ürünlerinin sızdırmazlık özelliği, nemin karolara nüfuz etmesini engelleyerek küf ve kir oluşumunu önler. Temizliği de son derece kolaydır.

Porselen havuz kaplama malzemeleri; havuz içine özel karolardan, içbükey ve dışbükey parçalardan, kaydırmaz dış mekan teras karoları ile merdiven karolarından, tutamaklardan, ızgaralardan ve köşebentlerden oluşmaktadır.

Porselen Havuz Tutamakları

Porselen havuz tutamakları, havuz kenarlarında bulunur. Havuz suyunun temizlenmesine yardımcı olan havuz tutamakları; oluklu, açılı, pahlı, olimpik gibi ayrı boyut ve özelliklerde bulunabilmektedir. Kaymaz yüzeyleri ile havuza giriş esnasında oldukça işlevseldir. Porselen havuz tutamaklarının farklı iklim koşullarına da dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır. Bir diğer özelliği ise profilli havuz tutamağı ve profilsiz havuz tutamağı olarak ikiye ayrılan modeliyle tercihe sunulmasıdır. Farklı hammaddeler kullanılarak havuz tutamakları üretilebiliyor olsa da bunların hiçbiri porselen havuz tutamaklarına alternatif olarak ifade edilemezler. Nitekim porselen havuz tutamakları, yapısal olarak diğerlerinden farklı ve çok daha kalitelidir.

Porselen Havuz Karoları

Porselen havuz karoları, havuz zemininde ve duvarlarında kullanılmaktadır. Bakteri oluşumunu engelleyen porselen havuz karoları donmaya ve fazla ısıya dayanıklı yapıdadır. Sıcak ve soğuk ısı değişimlerinden etkilenmez; güneş ışığına ve donmaya karşı son derece dayanıklıdır. Estetik açıdan da birçok alternatifinin bulunması ile havuzları dekoratif bir görünüme kavuşturmaktadır. Porselen havuz karoları, farklı ebatları, özgün renkleri ve yaratıcı tasarımlarıyla kullanıcılarına sınırsız renk, boyut ve desen seçeneği sunar. 5 × 5 ölçülerinden 33 × 33 ölçülerine kadar porselen havuz karoları bulunmaktadır. Sağlıklı ve yüksek kaliteli havuz yapım süreçlerinde, havuz içi seramik karolar yerine porselen havuz karoları daha fazla tercih edilmektedir.

Porselen Izgaralar

Havuzların kenar bölgelerinde kullanılan ızgaralar, suyun taşmasını önlemektedir. Bu ızgaralar Havuz Tahliye Izgarası’ olarak da bilinmektedir. Havuz kenarında kullanılan ızgaraların darbelere direnç göstermesi önemlidir. Nitekim havuz ızgaralarında, suyu altında bulunan havuz taşma kanalına geçirmek üzere özel olarak tasarlanan gözenekli yapısı nedeniyle daha fazla kırılma gerçekleştiği bilinmektedir. Porselen havuz ızgaraları, çarpmalara, darbelere ve insan trafiğine karşı en dayanıklı malzemedir. Bu nedenle yaralanmaların önüne geçmek için tercih edilmektedir.

Izgaraların fazla olmaması havuz suyunun taşmalar ile birlikte azalmasına yol açar. Porselen ızgaralarda tıkanıklık yaşanmaması için belirli sürelerde temizlenmesi gerekmektedir.

Porselen ızgaralar; kalite, hijyen, dayanıklılık ve estetik açıdan plastik ızgaralara göre çok daha üstün özelliklere sahiptir.

İçbükey ve Dışbükey Parçalar

Kenar ve yer birleştirme parçaları olarak bilinen iç ve dışbükey parçalar, her havuz model ve şekline uygundur. Havuz porselenlerinin kesişme noktalarında kullanılan iç ve dışbükey parçaların, porselen karolarla aynı desende olması önerilir. Bu noktada aynı serinin aynı ürün grubuna ait parçaları tercih edilebilir. Hem havuz kenarlarında hem de havuz içinde kullanılmaktadır. Havuz kenar ve köşelerindeki keskin ve sivri alanları yumuşatarak, düşme ve kayma durumlarındaki tehlikeleri en aza indirmektedir. Ayrıca havuzlara estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Havuz İçi Bordürler

Porselen yapıda olan havuz içi bordürler, genellikle dikdörtgen şeklinde bulunmaktadır. Havuz etrafındaki düzenlemelerde kullanılan bordürlerin alternatiflerine göre çok daha canlı ve parlak bir yüzeyi vardır. Aynı zamanda fayans bordürolarak da bilinmektedir. Bordürlerin dizaynlarında özel taleplere göre farklılıklar yapılabilmektedir. Bordürler porselen karo ve porselen mozaik olarak üretilebilmektedir.

Merdiven Kaymazları

Merdiven kaymazları, güvenli bir şekilde havuza girerken ve havuzdan çıkarken kullanılan merdiven basamaklarında bulunmaktadır. Hem metal hem de porselen formda havuz merdivenleri bulunmaktadır. Havuzlarda, havuz içinden başlayan ve dikey formda kenara kadar uzanan metal merdivenler kullanılabileceği gibi, havuza hem estetik anlamda değer katan hem de daha rahat kullanım imkanı sunan havuz içi merdiven basamakları da kullanılabilmektedir. Porselen merdiven kaymazları işte bu yapıdaki havuz merdivenlerinde kullanılabilir.

Merdiven basamaklarının en önemli özelliği, yüzeylerinin yüksek kaydırmaz şekilde olmasıdır. Ağırlıkları taşıyabilen sağlam yapılı bir merdiven kaymazı tercih edilmelidir. Havuz suyu içerisindeki kimyasallara dayanıklı olması da en önemli özellikleri arasındadır. Merdiven kaymazları, havuz içindeki ve havuz dışındaki merdivenlerde kullanılabilir.

Tutamak Kaymazları

Tutamak kaymazları, genellikle porselen rengi, antrasit gri, açık mavi ve kobalt renklerinde üretilmektedir. Özellikle havuz çevresinde kullanılan tutamak kaymazları yüksek ölçüde kaydırmaz yapıda olmalıdır. Genellikle insanların tutunarak havuzdan çıktıkları tutamaklar ile ızgaralar arasında ve ızgaralar ile güneşlenme terasları arasında kullanılan tutamak kaymazları ile kaymaya ve düşmeye bağlı yaralanmaların ve sakatlanmaların minimum seviyeye indirilmesi amaçlanmaktadır. Havuz bölgesinde tutamak kaymazları en çok temas edilen yerler arasında olduğu için hijyen ve bakteri oluşumunu engellemek adına porselen tutamak kaymazları tercih edilmektedir.

Teras Kaymazları

Havuz kenarları, güneşlenme terasları, verandalar ve balkonlar gibi üstü açık alanlar ile insan trafiğinin yoğun olduğu tüm alanlar teras kaymazlarının kullanım alanları içerisindedir. Kaydırmazlık özellikleri sayesinde su ile temas eden tüm alanlarda kullanılabilen teras kaymazlarının ana malzemesi porselendir. 12,5 × 25 ölçülerinden 33 × 66 ölçülerine kadar  farklı ebat seçenekleri ile porselen teras kaymazları üretilmektedir. Kaydırmaz özelliklerini korundlu ve standart kaydırmaz karo gibi farklı niteliklerden alan teras kaymazları, kullanılacak alana göre farklı kaydırmazlık derecelerine sahip olabilirler. Desenli ve düz renklerde bulunan teras kaymaları özgün peyzaj düzenlemeleri için farklı seçenekler sunmaktadır. Porselenin doğal yapısı nedeniyle çarpmalara ve darbelere karşı dayanıklıdır. Aşınmaya karşı da yüksek dayanıma sahip olduğu için insan trafiğinin çok olduğu alanlarda (AVM zeminleri, bahçeler, otel koridorları, havuz kenarları vs.) kullanıma uygundur.

Porselen Mozaikler

Havuz zemininde, duvarlarında ve etrafında kullanılan porselen mozaikler; seramik, cam ve diğer mozaik türlerine göre daha kullanışlıdır. Havuzların yanı sıra spa döşemelerinde de porselen mozaik kullanılmaktadır. Porselen mozaik ölçüleri, havuz modeline ve boyutuna göre değiştirilebilmektedir. Porselen moziklerin seçimi, havuz estetiği ve havuzun bulunduğu ortama göre değişmektedir. Porselen mozaikler, diğer mozaik türlerine nispeten daha yüksek kimyasal dayanıma sahiptir.

Rakam Yazıları ve Semboller

Atlamak yasaktır ibaresi ve havuz derinliğini bildiren ölçülerin bulunduğu porselen malzemeli fayanslar çoğunlukla havuz kenarlarında tercih edilir. Şahsi havuzlardan ziyade olimpik havuzlarda ve otel havuzlarında kullanılan bu yazı ve semboller, havuz suyu derinliğinin ifade edilmesi gereken alanlara ya da uyarı ve işaretçilerin kullanımını gerektiren havuz kenarlarına uygulanmaktadır. Genellikle beyaz zemin üzerinde mavi renkte olacak şekilde üretilmektedir. Profilli ve profilsiz modelleri bulunmaktadır. Hem ızgara aralarına hem de havuz fayanslarının bitimine uygulanabilmektedir. Havuzun yapısına bağlı olarak 12x25 cm ölçülerinden ve 38x25 cm ölçülerine kadar farklı ebatlarda temin edilebilir.

Havuz Taşma Kanalları

Havuz ızgaralarına ek havuzdan taşan suların biriktiği ve tahliye edildiği kanallara havuz taşma kanalları denilmektedir. Hem havuz içinde hem de havuz etrafında kullanılabilmektedir. En çok tercih edilen renkleri gri, açık mavi, kobalt ve beyazdır. Havuz taşma kanalları, havuzun büyüklüğüyle doğru orantılı olarak ölçülüdür. 15 × 12,5 ölçülerinden 30,6 × 30,6 ölçülerine kadar havuz taşma kanalları bulunmaktadır. Büyük bir havuz için büyük boy havuz taşma kanalı tercih edilmelidir. 3 çeşit kanal vardır; içten taşmalı, üstten taşmalı ve delikli. Bu kanallar birbirini tamamlar nitelikte kullanılabilirler. Delikli kanallar, havuz suyunun kanal dışına tahliyesi için uygundur. Serapool olarak havuz taşma kanallarına “Tünel Sistemi” ile yeni bir bakış açısı getirdik.

Yağmur Kanalları

Havuz kenarında ya da yağmur suyuna maruz kalan alanlarda yağmur suyu birikimini önlemek ve yağmur suyunu tahliye etmek amacıyla kullanılan tahliye kanallarına yağmur kanalı denilmektedir. Porselen yağmur kanalları, uygulanacak alanın yapısına göre farklı parçalardan oluşmaktadır. Yağmur suyu tahliye edilecek köşe alanları için, Yağmur Kanalı Köşesi, kanalın tahliyesinin gerçekleşmesi için delikli yağmur kanalı, yağmur suyunun tek yönlü ilerleyişini gerektiren durumlar için ise tek taraf yağmur kanalı kullanılabilir. Delikli olan yağmur kanalı, yağmurla birlikte gelen toz, yaprak gibi maddelerin daha kolay akıp gitmesini sağlar. Yağmur kanalları, özel talep haricinde porselen renginde üretilmektedir. Havuzların dışında kullanılan işlevsel bir peyzaj unsurudur. Yağmur oluğu olarak da bilinmektedir.

Porselen Havuzların Özellikleri Nelerdir?

Porselen, seramiğe göre çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bu sebeple hemen tüm havuzlarda porselen tercih edilmektedir. Porselen havuzların özellikleri aşağıda verilmiştir:

 • Sağlam ve dayanıklı olması,
 • Aşınma, çizilme ve darbeye karşı yüksek mukavemete sahip olması,
 • Kaymaz yüzeyi sayesinde güvenli olması,
 • Leke tutmaması,
 • Kolay temizlenebilir olması,
 • Hijyenik olması,
 • Bakteri oluşumunu engellemesi,
 • Dekoratif ve estetik bir görünüme sahip olması,
 • Yoğun yalıtımlı yapısının olması,
 • Sıcak ve soğuk ısı değişimlerine dayanıklı olması,
 • Düşük su emme özelliğinin olması,
 • Renk ve desen seçeneklerinin diğer havuz kaplama malzemelerinden fazla olması.

Porselen Havuzlar Nerelerde Kullanılır?

Şık tasarımlarının yanı sıra su basıncına dayanıklılığı ve yüksek-düşük ısıya elverişli yapısı ile porselen havuzlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Su içerisindeki kimyasallardan etkilenmeyen porselen, havuzların daha uzun ömürlü kullanılmasını sağlar. Porselen kaplı havuzlar, dört mevsim kullanıma uygun olduğu için olimpik havuzlarda, açık ve kapalı yüzme havuzlarında, özel havuzlarda ve eğlence amaçlı havuzlarda görülebilmektedir.

Porselen havuz karoları, iç ve dış mekanlarda, yoğun insan trafiğinin olduğu yerlerde, düşük su emme ve aşınmaya dayanıklı olmaları nedeniyle de tercih edilmektedir.