background-image

Peyzaj Ağaçları Nelerdir?

Peyzaj Düzenlemesinde Kullanılabilecek Ağaçlar

Peyzaj Ağaçları Nelerdir?

Serapool Porselen
08/12/2021

Peyzaj en geniş tanımıyla; doğal unsurların kültür ile arasında bir bağ oluşacak şekilde düzenlenmiş alanlardaki çalışmalara verilen isimdir. Peyzaja ait fiziki elemanlar arasında canlı varlıkların tamamı, bitkiler, doğal kaynaklar, yer altı ve yer üstü kaynakları, kendiliğinden oluşmuş vadi, ova, dağ ve beşeri bina ile yapılar yer almaktadır. Peyzaj alanları rahatlama/dinlenme ortamları yaratmak için doğal kaynakların aktif bir şekilde kullanıldığı ve yararlanıldığı alanlardır. Peyzaj ile ilgili daha detaylı bilgi için Peyzaj Nedir? yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Peyzaj çalışmalarının yürütüleceği mekanlara ve alanlara göre kullanılacak bitki, ağaç ve doğal unsurlar seçilmektedir. Dış mekanlar, iç mekanlar, halka açık mekanlar, şahsi mekanlar gibi kategoriler ile bu alanlara uyum sağlayabilecek peyzaj ağaçları ve bitkileri kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra bahsi geçen alanların iklim şartları ve atmosferleri de peyzaj yapılandırmasını etkileyen faktörlerden bazılarıdır. 

1. Süs Kirazı: 

İlkbaharın başlamasıyla birlikte pembe renkteki çiçekleri açarak tam bir görsel şölen oluşturan süs kirazları, her ortamda rahatlıkla yetişebilmektedir. Süs kirazı ağacının dikilecek alanı rüzgar almayan bir bölge olduğunda, çiçeklerinin daha uzun süre ağaçta kalması sağlanabilir. Ağacın çiçeklenme süresi çok uzun değildir. 

2. Dağ Defnesi: 

Koyu yeşil renkteki yaprakları, çiçekleri dökülse bile dört mevsim yeşil kalır. Yarı gölgeli alanlarda daha sağlıklı ve verimli bir şekilde büyüyebilmektedir. Dağ defnesinin açık pembe renginde çiçekleri bulunur. Mayıs aylarından yaz sonuna dek çiçek açmaya devam eder. Soğuk iklim koşullarına dayanıklı bir peyzaj ağacıdır. 

3. Duman Ağacı: 

4 metreye kadar uzayabilen duman ağacı, kırmızı-bordo renkli yapraklarıyla oldukça estetik bir görüntüye sahiptir. Mevsime göre renk değiştiren yaprakları sebebiyle genellikle birden fazla şekilde yan yana dikilmektedir. Duman ağacı gür ve kabarık bir ağaç olduğundan her fidan arası en az 2 metre boşluk bırakılmalıdır. 

4. Mor İnci: 

İsmi gibi mor renkli küçük toplar halinde meyveleri açan mor inci ağacı, ilkbahar aylarından Kasım ayına dek canlı kalır. Meyve ile dolu dalları sebebiyle peyzaj düzenlemelerinde kullanılan mor inci ağacı, yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı dayanıklı bir türdür. 

5. Dağ Defnesi: 

Beyaz ve pembe tonlarında açan çiçekleri ile dağ defnesi, diğer peyzaj ağaçlarına kıyasla daha narin bir ağaçtır. 3 metreye dek büyüyen dağ defnesi ağacı, budamaya ihtiyaç duymaz. Dikim zamanı ilkbahar ayları olan ağacın, uzun bir büyüme süreci mevcuttur. 

6. Erguvan: 

Pembe ve mor renkteki çiçekleri ile erguvan ağacı, dekoratif amaçlı kullanıma uygundur. Güneşi doğrudan gören alanlarda yetişmeyi seven erguvan ağacı yaz aylarında çiçek açmaktadır. Oldukça hızlı bir şekilde büyüyen erguvan ağacının belirli bir dikim zamanı yoktur. Dört mevsim dikilerek peyzaj düzenlemelerinde yerini alır. 

7. Mavi Sedir:

Mavi sedir ağacı, hemen tüm bahçe ve peyzaj aranjmanlarında kullanılmaktadır. Meyvesiz olan bu ağaçların +40 ve -30 sıcaklıklarına kadar dayanıklılığı bulunmaktadır. Yapıları çok sağlam olan mavi sedir ağaçlarının 300 yıla yakın ömürleri vardır. 

8. Japon Akçaağacı: 

Park, bahçe ve mesire alanları gibi pek çok yerde bulunan japon akçaağacı, pembe yapraklarıyla oldukça güzel görünümlü bir peyzaj ağacıdır. Doğrudan güneşe maruz kalmayan yerlerde daha sağlıklı bir şekilde büyür ve sarı, kırmızı, turuncu  yeşil yapraklı türleri de bulunur.

9. Gülibrişim: 

Rüzgara ve diğer mevsimsel koşullara dayanıklı gülibrişim ağacı, benzer dekorasyon bitkilerine göre daha az bilinen peyzaj ağaçlarından biridir. Gülibrişim ağacı kokulu bir ağaçtır. Mimoza ağacı olarak da tanınabilmektedir. İlkbahar ve yaz ayları boyunca çiçeklenmektedir. Boyları 15 metreye ulaşan gülibrişim ağaçları, pembe renk çiçek açmaktadır. 

10. Taş Armudu: 

Yenilebilen meyvelerini sonbahar başlangıcında (Eylül ayı) veren taş armudu ağacı, 3 metreye kadar büyüyebilen bir ağaç türüdür. Çalı şeklinde bulunan taş armudu ağacına özellikle bahçeli evlerin peyzaj düzenlenmelerinde yer verilmektedir. Soğuğa dayanıklı bir meyve ağacıdır. 

11. Leylak: 

Boyları 4 metreyi bulabilen leylak ağaçları, birçok farklı çeşide sahiptir. Büyük yaprakları ve lila-mor renkteki çiçekleriyle estetik bir görünümü vardır. Oldukça güzel bir koku yayan leylak ağaçları, özellikle deniz kenarlarında yoğunlukta görülmektedir. Özel bir dikim zamanı yoktur. Güneş gören yerlerde büyüyen ve gelişen leylak ağaçları peyzaj aranjmanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. 

12. Oya Ağacı: 

Bu ağaç türünün gövde olarak diğer ağaçlardan farklı bir yapısı vardır. Pürüzsüz ve koyu gri renkteki yapıları sayesinde hem çiçekleri hem de gövdeleri dekoratif bir görünüm sağlar. Yaz ve sonbahar aylarında çiçeklenen oya ağacı, pembe, beyaz ve mor renklerde açmaktadır. 3,5 metreye yakın boyları ile peyzaj düzenlemeleri için ideal ağaçlardan biridir. 

13. Mavi Ladin: 

Mavi ladin ağaçları iğne yapraklı ağaç formundadır. Parlak gri-yeşil renkteki iğne yaprakları ile hoş bir görünüme sahiptir. Bahçe ve parkları çevrelemek için de sıklıkla kullanılmaktadır. Kahverengi kozalakları ile dört mevsime dayanıklı bir yapısı vardır. Boyları 20 metreden fazla uzayabilmektedir.  

14. Saray Manolyası: 

Oldukça uzun bir ağaç türü olan saray manolyası, yaklaşık 40 metreye kadar  büyüyebilmektedir. Yaprak döken tür ve devamlı yeşil kalan tür olmak üzere iki çeşidi bulunan saray manolyasında,  yaprak döken türlerinde önce çiçekler açar daha sonra yapraklar açar. Çiçekleri pembe, kırmızı, beyaz, mor ve sarı renklerde bulunmaktadır. Kokulu bir ağaç olan saray manolyası dekoratif bir görünüme sahiptir. 

15. Cennet Bambusu: 

Her mevsim geçişinde yapraklarının rengi değişen cennet bambusu ağacı, yaprakları hiç dökülmeyen bir türdür. +40 ve -18 arasında yaşayabilen bir ağaçtır. Yaprakçıkları şekil olarak bambuya benzediğinden cennet bambusu ismini almıştır. Boyu 2,5 metreye kadar  uzayabilmektedir. Her türlü ortamda yetişebilmektedir. 

16. Lale Ağacı:

Lale çiçeğinin ağaç versiyonu olarak peyzaj düzenlemeleri için kullanılan lale ağacı, uzun boyu ve geniş gövdesiyle bilinmektedir. Lale ağacına özel bir dikim zamanı yoktur, dört mevsim yetiştirilebilmektedir. +20 ve -30 derecelerde sağlıklı bir şekilde yaşayan lale ağacının, kış mevsiminde hem yaprakları hem de çiçekleri dökülmektedir. 

17. Yıldız Manolya: 

Yıldız şeklindeki beyaz çiçekleri sebebiyle yıldız manolya ağacı olarak adlandırılan bu tür, 15 metreden fazla büyüyebilmektedir. Mart ayından itibaren çiçek açmaya başlayan yıldız manolyanın dikim zamanı ise ekim ayıdır. Çok soğuk iklim şartlarında verimli bir ağaç olarak yetişemez. 

Havuzlu Bahçelerde Nasıl Ağaç Kullanılmalıdır?

Havuzlu bahçelerde kullanılacak ağaçlar ve bitkiler, havuz konumuna  ve mevsim şartlarına göre belirlenmelidir. Havuz, bahçenin güneş gören kısmında ise güneşe doğrudan  maruz kaldığında yapısı ve formu bozulmayacak ve uzun süreler sağlıklı kalacak ağaçlar tercih edilmelidir. Örneğin erguvan ağacı, leylak ağacı gibi... Havuzun konumu daha gölge ve az güneş alan bir alanda ise güneş ışığına daha az ihtiyaç duyan ağaçlar seçilmelidir. Örneğin japon akçaağacı, cennet bambusu ağacı gibi... Yetiştirilecek ağaçların dikim zamanları dikkate alınarak uygun vakitlerde ekilmelidir. Güzel kokulu ve dekoratif duran peyzaj ağaçları, havuzlu bahçeleri estetik bir görünüme kavuşturmaktadır. Havuz Kenarında Hangi Bitkiler Kullanılır? başlıklı yazımızı inceleyerek havuzlu bahçelerde kullanılabilecek bitki türlerini öğrenebilirsiniz.