background-image

Olimpik Havuz Nedir?

olimpik-havuz-ne-demek

Olimpik Havuz Nedir?

Serapool Porselen
22/10/2021

Olimpik kelimesi, en genel anlamıyla çeşitli spor müsabakaları olarak düzenlenen etkinliklerin, olimpiyat standartlarına göre yapılması anlamına gelmektedir. Olimpik yüzme havuzları, Uluslararası Yüzme Federasyonu’nun (FINA) standartlarına uygun olarak tasarlanan, yüzme sporuyla ilgilenen bireylerin antrenman amacıyla kullanabildiği ve olimpik yüzme yarışı ile su sporu müsabakalarına uygun olan yüzme havuzlarıdır. Olimpik havuzların diğer yüzme havuzlarına göre birden çok ekipmanı bulunmaktadır. Olimpik havuzlar standartlara uygun olacak şekilde inşa edilmediği takdirde müsabaka amaçlı kullanılamaz. Olimpik havuzların yarışma esnasında varış noktası güneşin doğrudan geldiği bir alana göre ayarlanmamalıdır. Aksi halde yüzücüler için yarışma koşulları zorlaşabilmektedir.

Olimpik Havuz Türleri Nelerdir?

Olimpik havuz türleri:

 • Tam olimpik (uzun kulvarlı) yüzme havuzları  ve
 • Yarı olimpik (kısa kulvarlı) yüzme havuzları

Olimpik Havuzların Özellikleri Nelerdir?

Havuz kenarlarında hakemler ve cankurtaranlar için ayrılmış alanlar vardır. Kulvar renkleri beyaz ve turuncu olarak yaptırılmaktadır. Havuza atlama platformlarının yükseklikleri yarışmaların derecelerine göre değişkenlik gösterdiğinden ayarlanabilir olmalıdır. Kapalı havuzlar olimpik müsabakalar için açık havuzlara kıyasla daha çok kullanılmaktadır. Yarışmalar esnasında olimpik havuzlarda ip ve can simidi bulundurulmalıdır. Olimpik havuzların yüzey alanları genellikle 1250 m2’ dir. 

Olimpik Havuzların Yüzme Havuzlarından Farkı Nedir?

Olimpik havuzlar birçok yönden diğer yüzme havuzlarından farklıdır. Olimpik havuzlar yarışmalar için kullanılır. Halka açık bir havuz değildir. Çeşitli sayıda kulvarları bulunur. Kademeli olarak yüksek atlama tahtaları mevcuttur.  Olimpik havuzlarda işaret bayrağı, seperatör gibi çeşitli ekipmanlar yer almaktadır. Bu sayede, su sporlarına ve yarışmalara yönelik bir havuza dönüştürülür. 

Döşeme Açısından Olimpik Havuz ve Yüzme Havuzlarının Farkı Var Mıdır?

Olimpik yüzme havuzlarının, uluslararası standartlara göre yapılması gerekmektedir. Bu nedenle bu havuzların yapımında kullanılan olimpik havuz kaplama malzemelerinin de yüksek standartlarda olması gerekmektedir. Belirli kriterleri karşıladığı takdirde standartlara uygun olan her fayans mavi tonlarında olacak şekilde kullanılmaktadır. Diğer yüzme havuzlarına benzer olarak olimpik havuzlarda da kaymaz karolar, ızgaralar ve kenar tutamakları ve teras kaymazları kullanılmaktadır. Havuz fayanslarının döşenmesiyle ilgili detaylı bilgi için “Havuz Fayansı Nasıl Döşenir?” başlıklı içeriği okuyabilirsiniz. 

Olimpik Havuz Ebatları Ne Kadardır?

Tam olimpik yüzme havuzlarının ebatları: Eni 50 metre, boyu 25 metre, derinliği 2 metre olacak şekilde ölçüleri mevcuttur. En için 21 metreden az olmaması şartı vardır. 

Yarı olimpik yüzme havuzlarının ebatları: Eni 16 metre, boyu 25 metre, derinliği 2 metre olacak şekilde ölçüleri mevcuttur. Derinlik boyutu arttırılarak/azaltılarak diğer yarışmalar için de uygun hale getirilebilir.

Olimpik Havuzlar İçin Özel Olarak Kullanılan Malzemeler Var Mıdır?

Olimpik havuzların yapısına, çevre düzenlemesine, kulvar yapılarına ait standartlar ve diğer tüm standartlar FINA (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) tarafından belirlenmiştir. Kullanılan malzemelerin bu standartlara uygun olması gerekmektedir. 

Bununla beraber FINA standartlarına göre olimpik havuz duvarları, su yüzeyinden 0.8 metre derine dek uzanan ve kaygan olmayan yüzeylere sahip olmalıdır. Sporculara tehlikeye mahal vermeyecek biçimde kendisine dokunup geri gitmesini sağlayabilecek bir yapıya sahip olmalıdır. Bunun için duvarlarda buna uygun karolar kullanılmalıdır.

Olimpik havuzlar, yapım süreçleri ekseriyetle kamu kuruluşları ve yüzme sporu faaliyeti gösteren kulüpler ile eğitim kuruluşları tarafından yaptırılan özel havuzlardır. Bundan dolayı kurumun maliyet politikaları ekseninde, tercihen daha dayanıklı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır.

Olimpik Havuzlarda Su Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Olimpik havuzların su özellikleri 25°C - 27°C arasındadır. Olimpik havuzlarının standart pH değeri 7.2 - 7.6 aralığında olmalıdır. pH ölçümleri belirli aralıklarda yapılmalı ve standart pH değerinin üzerine çıkarsa veya altına düşerse havuz suyuna gerekli pH düzenleyiciler eklenmelidir. Müsabakalardan önce genel havuz suyu temizliği yapılmalıdır. 

Olimpik Havuzlarda Su Sıcaklığı Hangi Aralıkta Olmalıdır?

Havuz ısısı standartlar çerçevesinde belirlenerek 25°C - 27°C aralığında sabittir. İdeal bir yüzme deneyimi için su sıcaklığı standartlara uygun olarak ayarlanmalıdır. Su sıcaklığı devamlı ölçülmelidir. 

Olimpik Havuzlarda Kaç Kulvar Olmalıdır?

Yarışmalar esnasında sporcuların kenar dalgalanmalarından etkilenmesini önlemek için ilk ve son kulvarlar kullanılmadan, genellikle 8 kulvar üzerinden yarışmalar yapılır. 

Yarı olimpik yüzme havuzlarının kulvar sayısı: Yarı olimpik yüzme havuzları, 5 kulvardan oluşan (kısa kulvar) müsabakalar için tercih edilen olimpik yüzme havuzlarıdır.

Tam olimpik yüzme havuzlarının kulvar sayısı: Tam olimpik yüzme havuzları, 10 kulvar kullanılarak (uzun kulvar) düzenlenen yüzme sporu müsabakaları için tercih edilen olimpik yüzme havuzlarıdır.

Olimpik Havuzlarda Kulvar Genişliği Ne Kadardır?

Kulvarlar 2,5 m genişliğindedir. Kulvar çizgileri turuncu ve beyaz renklerde belirlenmektedir. Kulvar genişliği her müsabaka için geçerli olan bir ölçüdedir. Kulvarların genişliği de diğer havuz özellikleri gibi yarışma standartlarına göre belirlenmiştir. Yarışmacıların kulaç mesafeleri, beden ölçüleri ve diğer yarışmacıyla arasındaki mesafe hesap edilerek kulvar genişliği standartları oluşturulmuştur.  

Olimpik Havuzlar Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Olimpik havuzlar diğer yüzme havuzları gibi belirli periyotlarda genel ve yüzeysel şekilde temizlenmelidir Filtreleme sistemi haricinde havuz hijyenini sağlamak için ayrıca haftalık ve aylık periyotlarda temizlik yapılmaktadır. Havuz içerisinde bulunan skimmerlar (filtreler) günlük olarak temizlenmeli kirden arındırılmalıdır. Haftalık olarak havuzun duvar ve tabanı temizlenmelidir. Havuzun kimyasal pH değerleri sürekli olarak kontrol edilmelidir. Olimpik havuzların komple boşaltılıp temizlenmesi için temizlik robotları da kullanılabilmektedir. “Havuz Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?” başlıklı blog yazımızda havuz temizliği ayrıntılı olarak verilmektedir. 

Olimpik Havuz ve Yarı Olimpik Havuz Kullanım Kuralları Nelerdir?

Havuzlara hem yarışmalardan  hem de antrenmanlardan önce duş almadan girilmemelidir. Antrenman ve yarışma esnalarında bone kullanılmalıdır. Havuz önlerindeki ayak havuzları kullanılarak ayak dezenfektanı yapılmalıdır. Mayo ve bikini dışında herhangi bir giysi ile olimpik ve yarı olimpik havuzlar kullanılmamalıdır. Havuz uyarı işaretlerine dikkat edilmelidir. 

Olimpik ve Yarı Olimpik Havuzlardaki Uyarı İşaretleri Nelerdir?

Olimpik havuzlarda ve yarı olimpik havuzlarda su derinliğini belirten işaretler bulunmaktadır. Kulvarların önlerinde numaralandırma işaretleri mevcuttur. Geri dönüş için uyarı bayrakları havuz bitiş duvarının 5 metre uzağına dikilmelidir. Havuz içinde kulvarların başlangıç ve bitiş sınırları için renkli çizgiler bulunmaktadır. Bir diğer uyarı işareti ise havuz kenarlarında bulunan atlamayın işaretidir. Olimpik havuzlarda bulunan diğer işaretler için Serapool rakam yazıları ve semboller  ürünlerini inceleyebilirsiniz.. 

Olimpik Havuzlarda Hangi Sporlar Yapılmaktadır?

Olimpik havuzlarda yapılan sporlar:

 • Kısa kulvar ve uzun kulvar yüzme yarışmaları (50 metre-1500 metre arası),
 • Bayrak yarışları (100 metre-200 metre arası),
 • Serbest stil yüzme yarışmaları (50 metre-1500 metre arası),
  • Sırt üstü stil yüzme yarışmaları(50 metre-200 metre arası),
 • Kurbağalama stil yüzme yarışmaları (50 metre-200 metre arası),
 • Kelebek stil yüzme yarışları (50 metre-200 metre arası),
 • Atlama yarışmaları,
 • Su altı hokeyi yarışmaları,
 • Paletli yüzme yarışmaları,
 • Su altı rugby yarışmaları,
 • Su altı futbolu yarışmaları vb.