background-image

Havuz Termometresi Nedir?

havuz-termometresi-nedir

Havuz Termometresi Nedir?

Serapool Porselen
08/11/2021

Havuz termometresi, havuz suyunun sıcaklığını ölçmek için kullanılan bir havuz ekipmanıdır. Havuz suyu, içerisinde bulunan kimyasalların aktive edilmesi için sıcaklık ayarına ve insanların yüzmek için ihtiyaç duydukları ortalama sıcaklık ayarına göre sabitlenmelidir. Sabitlenen havuz suyu ısısını sürekli takip etmek için kablolu havuz termometresi, kablosuz havuz termometresi, dijital havuz termometresi, yüzer tip havuz termometresi ve güneş enerjisi ile çalışan havuz termometresi arasından kullanılacak havuz için en uygunu tercih edilir. Bütün havuz termometrelerinin ölçümlediği sıcaklık ayarı farklıdır. Neredeyse tüm yüzme havuzlarında havuz termometresi bulunurken, en sık görülen havuz modeli ise ısıtmalı havuzlardır. Havuz termometresi, ısıtma sisteminin takibini ve kontrolünü sağlar. 

Yüzer Tip Havuz Termometresi Nedir?

İnce ve uzun dikdörtgen şeklindeki termometrelerden farklı olarak, yüzer tip havuz termometresi yuvarlak ve kadranlı bir formda bulunur. Havuz suyunun sıcaklığını ölçen cihazlardan biri olan yüzer tip havuz termometresi, sürekli olarak havuzda tutulmaz. Sıcaklık ölçümünden sonra alınmalıdır. Batmadan, su üstünde kalarak ölçüm yapar.

Havuz Termometresi Tarihçesi

Termometre bir diğer adıyla sıcaklıkölçer, 1592 yılında Galileo Galilei tarafından bulunmuştur. İlk termometreler gaz ile çalışmaktaydı. Daha sonra gazlı termometrenin doğru bir ısı değeri vermediği tespit edilerek gaz yerine sıvı ile ölçüm yapan bir termometre icat edildi. En düşük sıcaklık değerini 0 alan bu termometreler evrilerek günümüzdeki cıvalı termometreler olarak kullanılmaya başlandı. Hem ısı hem de nem oranı için havuz suyunun ölçümlerinde kullanılan havuz termometreleri ise diğer termometrelere göre suya karşı dayanıklı bir biçimde üretildi. 

Havuz Termometresinin Özellikleri Nedir? 

Havuz termometresinin özellikleri:

 

 • Buğu yapmaz ve sıcaklık derecesi net bir şekilde görülebilir,
 • Havuz ısısının kolay bir şekilde ölçümünü yapmayı sağlar,
 • Çok kısa sürede havuz ısısını ölçer,
 • Kaliteli bir havuz termometresi her zaman doğru ısı değerini gösterir,
 • Çarpma ve darbelere karşı dayanıklı yapıdadır,
 • Yüzer tip havuz termometreleri batmaz özelliğe sahiptir,
 • Oldukça düşük maliyetlidir,
 • Uzun vadeli kullanıma uygundur.  

 

Havuz Termometresi Ne İşe Yarar?

Yüzme havuzlarında ideal havuz suyu sıcaklığı 25°C - 27°C aralığındadır. Bu değer aralığı, gün içerisinde havuzun bulunduğu alanın, iklim koşullarının ve havuzu kullanan kişilerin sıklığı gibi etkenlerle değişkenliğe uğrar. Havuz termometreleri, havuz sıcaklığı ölçümlerinin yapılabilmesini sağlar ve havuzların ideal sıcaklık değerinden daha düşük ya da daha yüksek bir değere ulaştığında ortalama sıcaklığa tekrar ayarlanması gerektiğini gösterir. Havuz kullanılırken yüzücüler için en uygun sıcaklıkta ayarlanmalıdır. Bu sıcaklık ayarı, mikrop ve bakteri oluşumu gibi hijyen konusunda da önemli bir role sahiptir. Çok sıcak ya da çok soğuk havuz suyunda mikrop, bakteri ve yosunları önlemek için kullanılan kimyasallar etki göstermeyebilir. Böylelikle havuz termometresi ile ölçülen değere göre su sıcaklığı arttırılıp azaltılmaktadır.    

Havuz Termometresi Nasıl Çalışır?

Kalem formda ve simit formda olan havuz termometrelerinin iki farklı çalışma mekanizması vardır. İlki basit ve kolay bir şekilde kablosuz, havuza bırakılarak yüzen tip termometrelerin LED ekranlarında su derecesinin direkt olarak görülebildiği çalışma şeklidir. İkincisi ise havuz duvarına sabitlenen kablolu termometrenin, havuz dışarısında bulunan gösterge cihazından havuz suyu ısının ve neminin görülebildiği çalışma şeklidir.  

Havuz Termometresi Nasıl Kullanılır?

Yüzer tip havuz termometreleri derece ölçümü santigrat olarak ayarlandıktan sonra havuz suyuna bırakılarak kullanılır. Kablolu havuz termometreleri ise hem derecenin gösterileceği cihazın hem de ölçüm yapacak cihazın belirlenen bölgelere takılmasından sonra derece ölçümü santigrat olarak ayarlanır ve su sıcaklığı her değiştiğinde dijital panelde gösterilir. Isı değeri gösterge cihazından daha büyük dijital panele aktarıldığında havuzu kullanan kişilerin de havuz suyu ısısını görmeleri mümkün hale gelir. 

Havuz Termometresi Hangi Havuzlarda Kullanılmalıdır?

Havuz suyunun sıcaklık dengesi tüm yüzme havuzlarında hemen hemen aynıdır. Bu sebeple havuz termometreleri açık, kapalı ve olimpik gibi bütün yüzme havuzları için kullanılabilir. Havuz suyunun sıcaklığını ölçmek ve buna uygun sıcaklık ayarlamaları yapmak için havuz termometreleri hem maliyet hem de işlevsellik olarak en ideal ısı ölçüm cihazıdır. Havuzların genel ısı değerleriyle ilgili bilgilerin bulunduğu Havuz Türleri içeriğini ziyaret edebilirsiniz. 

En İyi Havuz Termometresi Markaları Nelerdir?

En iyi havuz termometresi markaları:

 • Bestway,
 • TFA,
 • Gemaş,
 • Ruiqas,
 • Poolline vb.