background-image

Havuz Su Yalıtımı Nedir?

Havuz Su Yalıtım Nasıl Yapılır

Havuz Su Yalıtımı Nedir?

Serapool Porselen
29/09/2021

Havuz su yalıtımı, su sızdırmasını önlemek, havuzların uzun ömürlü kullanımlarına yardımcı olmak ve dayanıklı bir betonarme yapı oluşturmak amacı ile kullanılan izolasyon uygulamasıdır. Havuzların zemin, duvar, köşe, su tahliye noktaları, su giriş noktaları gibi bölümleri su yalıtımı olmadığında suyun sızdırmasını engelleyecek özellikte değildir. Bu sebeple tüm yüzme havuzu çeşitlerinde su yalıtımı olmalıdır.

Havuzda Su Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Havuzlar için yapılan su yalıtımları, havuz suyunun havuz dışına akmasını ve su kaçaklarını engellemektedir. Su yalıtımı aynı zamanda havuz suyunun hijyenik ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde kullanılabilmesini sağlar. Bunların yanı sıra zemindeki su basıncına ve değişkenlik gösteren hava koşullarına karşı da su yalıtımı oldukça önemlidir. 

Havuzda Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yalıtım yapılacak havuzun yapısına ve ölçülerine göre yalıtım malzemeleri temin edilir. Su yalıtım malzemeleri arasında çimento esaslı su yalıtım malzemesi, poliüretan membran su yalıtım malzemesi, derz dolgu ve su yalıtım boyaları kullanılmaktadır. Havuz zemini ve duvarları inşaat bittikten sonra temizlenmelidir. Havuz inşaatı tamamlandıktan sonra su yalıtımı 2 kat olacak şekilde tüm yüzey ve duvarlara uygulanır. Uygulama işlemi bitiminden en az bir hafta sonra su sızdırmazlığı test edilmelidir.  

Havuz Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Havuz su yalıtımı malzemeleri aşağıdaki gibidir:

 • Çimento Esaslı Su Yalıtım Malzemesi

Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri tek bileşenli ve iki bileşenli olmak üzere iki çeşitten oluşur. Oldukça sağlam ve güçlü yalıtım malzemeleridir. Çimento esaslı su yalıtım malzemelerinin diğer özellikleri arasında esneklik ve UV dayanıklılığı gibi nitelikler de mevcuttur. Toz hali ve sıvı hali bulunmaktadır. 

 • Poliüretan Likit Membran Su Yalıtım Malzemesi

Benzer yalıtım malzemelerine göre daha esnek yapıda bulunan poliüretan likit membran su yalıtım malzemeleri, uygulaması kolay bir materyalden oluşmuştur. Bu sebeple en çok tercih edilen yalıtım malzemelerinden biridir. Likit halde bulunan poliüretan likit membran su yalıtım malzemeleri iki ince kat halinde işlem görmektedir. Havuz su yalıtımında ayrıca havuz yapımı esnasında kullanına havuz kaplama malzemeleri de etkilidir. Porselen havuz karoları, düşük su emilim oranına sahip olduğu için yalıtım süreçlerinde daha başarılı havuzlar inşa edilmesine olanak tanır.

Su Yalıtım Malzemelerinin Özellikleri Nedir?

Su yalıtım malzemelerinin özellikleri:

 • Esneklik barındırır,
 • Yüksek (+50) ve düşük (-30) hava sıcaklıklarına karşı dayanıklılık barındırır,
 • Havuz ömrünü korumaya yardımcı kimyasal içerikler barındırır,
 • UV dayanıklılığı sağlar,
 • Havuz köşe, kenar ve su tahliye bölgelerinde su sızdırmalarına karşı etkili koruma sağlar,
 • Havuz suyu ısısının korunmasını sağlar. 

Havuzda Su Yalıtımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yalıtımın yapılacağı tüm yüzeylerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Su geçirmez malzemeler tamamen pürüzsüz bir yüzeye uygulandığında daha etkili ve kalıcı olmaktadır. Yalıtımın ilk katı atıldıktan sonra kurumasını beklemek gerekir. Kurumadan ikinci kat atılmamalıdır. Tüm işlem bittikten sonra su yalıtımının oturması için en az 7 gün havuz su ile doldurulmamalıdır. İşlemin tamamlanmasının ardından havuz tamamen doldurularak sızdırmazlık testi yapılmalıdır. Kalitesiz ve ikinci sınıf su yalıtım malzemelerinden kaçınılmalıdır. Usta ve bilirkişiler ile yalıtım uygulaması yapılmalıdır. 

Havuz Su Yalıtımının Avantajları Nelerdir?

Havuz su yalıtımının avantajları:

 • Havuzların kullanım süresini uzatır,
 • Havuzların uzun vadede deforme olmalarını engeller,
 • Havuz suyunun ısısını kontrol altında tutar,
 • Havuz suyunun kaçak/sızdırma yapmasını engeller,
 • Havuzların değişken hava koşullarında zarar görmesini engeller.

Havuz Su Yalıtımının Önemi Nedir?

Havuz su yalıtımı, gelecekte ortaya çıkabilecek tadilat ve onarım problemlerine karşı etkilidir. Havuz suyunun havuzda kalması ve taşkınları önlemesi açısından büyük bir rol oynar. Su yalıtımı olmayan havuzlarda kısa sürede zemin ve duvar fayanslarında aşınmalar meydana gelmektedir. Ayrıca havuz suyunun sızıntı yapma ihtimali de yalıtım olmayan havuzlarda çok daha yüksektir. Bu sebeple tüm yüzme havuzları için su yalıtımı inşaat tamamlandıktan hemen sonra yapılmalıdır. 

Havuz Su Yalıtımı ve Havuz İzolasyonu Farkı Nedir?

Havuz su yalıtımı ve havuz izolasyonu, havuzların aynı koruma yöntemlerinin farklı isimlerle adlandırılmasıdır. İki uygulamada da asıl amaç su sızdırmazlığını önlemek ve havuzun kullanım süresini olumlu yönde etkilemektir. Bu sebeple izolasyon malzemeleri de yalıtım malzemeleri de aynı işlevdedir. 

Su Geçirmez Havuz Malzemeleri Nelerdir?

Su geçirmez havuz malzemelerinin arasında, derz dolgu ürünleri, teknik tesisat donanımları, havuz içi karolar, porselen mozaikler ve iç-dış bükey parçalar bulunmaktadır. Bahsedilen ürünlerin su geçirmezliği %100 olup, kaliteli materyallerden üretilmiş olmaları tercih edilmelidir. Serapool Porselen havuz malzemeleri su geçirmez ve dayanıklı yapıdadırlar. 

Sürme Esaslı Su Yalıtım Malzemeleri Nedir?

Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri, kullanılan izolasyon malzemelerinin yapılarına bağlı olarak sürme tekniği ile uygulanmasını sağlayan malzemelerdir. Hemen hemen tüm yalıtım malzemeleri sürme esaslıdır. Sürme yoluyla su yalıtımı uygulaması havuzlarda tercih edilen su yalıtımı metotlarından biridir.

Bitümlü Su Yalıtım Malzemesi Nedir?

Bitümlü su yalıtım malzemeleri esnek yapıda bulunan izolasyon malzemeleridir. İçerisinde bulunan diğer kimyasallar sebebiyle değişken hava koşullarında uzun vadede deformelere yol açabilir. Örneğin fayans çatlaması ve kırılması gibi. Asfalt yalıtım olarak da adlandırılmaktadır.

Poliüretan Esaslı Su Yalıtımı Nedir?

Poliüretan esaslı su yalıtımı, nem ve su emme özelliği diğer yalıtım malzemelerine göre daha düşük ve daha pahalı bir havuz izolasyon çeşididir.  Yüksek (+50) ve düşük (-30) hava koşullarına karşı dayanıklı bir yalıtım malzemesidir. Poliüretan esaslı malzemeler sadece su yalıtımları için değil, havuzların delik veya çatlak görülen bölgelerin onarımları için de kullanılabilmektedir.