Havuz Pompası Nedir, Ne İşe Yarar?

havuz-pompasi-nedir-ne-ise-yarar

Havuz Pompası Nedir, Ne İşe Yarar?

Serapool Porselen
09/08/2021

Havuz pompaları havuz suyunu süpürge vakumu veya denge deposu aracılığıyla emen, daha sonra bu suyu farklı ölçülerdeki filtrelerden geçirerek temizleyen ve temiz suyu havuza dağıtım kanalları aracılığıyla geri pompalayan bir devir daim motorudur. Santrifüj pompa olarak da bilinmektedir. Havuz pompaları korozyona dayanıklı malzemeler ile tasarlanmıştır. Havuz pompası, yüzme havuzlarındaki sirkülasyon sisteminin kalbidir. Havuz pompası, hidrolik ıslak uç ve elektrik motorundan oluşmaktadır. Suyun görsel netliğini korumak, su kaynaklı bulaşıcı hastalıkları önlemek ve su devir daimini sağlamak için havuz su pompası kullanılmaktadır. Havuz pompaları aynı zamanda havuzda kullanılan kimyasalların orantılı bir biçimde yayılmasını sağlayarak, çeşitli bakteri oluşumlarını engellemektedir.

Havuz Pompası Nasıl Çalışır?

Havuz devir daim pompası, suyu ana gider aracılığıyla çeker, filtrelerden geçirir, filtredeki kalıntıları dışarı atar ve ana girişlerden temizlenmiş su tekrar havuza verilir. Şafta bağlı olan çark (pervane), mil sayesinde dönerek suyun süratle gövde hattına çekilmesini sağlar. Havuz pompasında bulunan yatak ise, akış hızının kontrolünü ve elektrik mekanizmasının düzenli çalışmasını sağlar. Ana pompa sayesinde tüm havuz suyu filtrelenmiş olur. Havuz tabanındaki ızgaralar sayesinde filtreleme işlemi de gerçekleşebilmektedir.

Havuz Pompası Çalışma Hızı Nedir?

Kullanılan havuz su pompası havuz büyüklüğüne ve motor gücüne göre değişkenlik göstermektedir. En sık kullanılan havuz pompası motorlarının hızı 3.450 rpm’dir. Pompalama hızı genellikle 2.5 metre/saniye’dir.

Havuz Pompasını Ne Sıklıkla Çalıştırmak Gereklidir?

Enerji maliyeti etkeni ve havuz kimyasalı durumuna göre havuz temizleme pompası kullanım sıklığı değişmektedir. Havuz pompasının gündüz çalışması önerilmektedir. Havuz suyunda bulunan klorun genellikle gece eklendiği varsayılarak, filtrelenme işleminin gün ışığının yoğun olduğu saatlerde yapılması daha doğrudur. Eğer havuz büyüklüğü fazla ise, havuz pompası tercihen gece çalıştırılmaktadır. Yüksek kullanım maliyeti hesaplanarak yapılan havuz pompası filtreleme çalışmalarında, çoğunlukla gece saatleri tercih edilmektedir. Yüzme havuzlarının kış dönemine kıyasla yaz ve bahar aylarında kullanım yüzdesi arttığından, havuz pompası ile temizleme işlemi çok daha sık yapılmaktadır. Hava sıcaklığına bağlı olarak pompanın çalışma saatleri farklılık göstermektedir. Pompa çalışma süresi minimum 4 saat, maksimum 112 saat’dir. Yaz ve bahar aylarında hemen her gün havuz pompasını çalıştırmak gerekmektedir. Büyük ölçekli havuzlarda, motor gücü ve çalışma hızı yüksek pompalar tercih edilmelidir. Havuz ölçülerine göre havuz pompasının tam çalışma süresini öğrenmek için, kullanılan pompanın dakika bazında ne kadar su pompaladığını bilmek gerekmektedir. Bu sayının 60 ile çarpımı sonrası havuz tonajına bölünerek, havuz pompasını çalıştırma zamanı hesaplanmaktadır.   

Havuz Pompası Çalışırken Havuza Girilir Mi?

Havuz pompası çalışırken havuza girilebilmektedir. Havuz pompasının çalışmadığı sürelerde havuza girildiğinde, yaprak, böcek gibi su yüzeyine düşen kalıntılar temizlenemez. Dolayısıyla kirli bir suda yüzülmüş olur. Havuz pompası çalışırken havuza girmek herhangi bir risk barındırmamaktadır. Tehlikeli bir durum yaratmaz.

Havuz Pompası Nasıl Kullanılır?

Havuz sirkülasyon pompası için uygun bir yer seçilmelidir. Havuz pompasından yüksek kalitede verim elde edebilmek için motoru kapalı ve havasız bir alanda tutmamak gerekir. Daha sonra filtreleme sistemine ait ekipmanlar yerleştirilir. Örn; Konektör hortumu gibi. Havuz ölçülerine uygun havuz pompası, belirlenen saat dilimlerinde düzenli olarak çalıştırılarak kullanılır. Sıklıkla filtre temizliği ve bakımı yapılmalıdır.

Havuz Pompası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Havuz pompasını kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Kullanılan havuz pompası susuz çalışmamalıdır.
 • Havuz pompası seçimi, havuz boyutlarına uygun belirlenmelidir.
 • Havuz pompasının emme kanallarında tıkanma oluşumuna dikkat edilmelidir.
 • Havuz pompasını hava sirkülasyonunun sağlandığı bir yerde tutmak, motorun daha kolay soğumasını sağlayarak, ısınmasını önler.
 • Havuz pompasını çalıştırmaya başlarken çıkış vanası kapalı konumda olmalıdır.
 • Havuz pompası çalışma devrine ulaştıktan sonra çıkış vanası açılabilir.

Havuz Pompası Ne Kadar Elektrik Tüketmektedir?

Havuz pompası elektrik tüketimi 110, 220, 380 volt arası değişmektedir. Kullanılan havuz pompasının motor gücüne bağlı olarak elektrik tüketimi farklılaşabilir. Sık kullanılan havuz pompalarının yanı sıra, daha az hızda bir havuz pompası %30 civarında tasarrufa yardımcı olabilmektedir. Havuz pompasının düzenli bakımının yapılması da elektrik tasarrufu için önemli bir etkendir. Sızıntılar, filtre doluluğu gibi sorunları olan havuz pompaları, olması gerekenden çok daha fazla güç harcayarak çalıştığı için, daha yüksek tutarlarda faturaya yansıma yapmaktadır.

Havuz Bakımı ve Temizliği İçin Kullanılan Diğer Malzemeler Nelerdir?

Havuz pompası ile temizliğin yanı sıra, havuz bakımı ve temizliği için birçok etkili yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir;

 • Yüzeysel temizlik için kullanılan en basit malzeme havuz temizleme kepçesidir. Su yüzeyindeki yaprak, böcek türündeki pislikleri kolayca toplamaya yarar.
 • Klor, ozon, bromin türevi kimyasallar su temizliği için kullanılır.
 • Havuz filtreleri, havuz ölçülerine göre sayısı arttırılarak havuz temizliğinde kullanılır.
 • Havuz suyunun pH değerini uygun seviyede (6,8 - 7,2) tutmak için, çöktürücü malzeme kullanılmaktadır. Çöktürücü malzeme belirli süre (en az 7-8 saat) bekledikten sonra temizlenmelidir. Havuz suyu temizliği çöktürücü ile sağlanmış olur.
 • Havuz denge tanklarının temizliği için, temizlik hizmeti servisleri kullanılmalıdır.
 • Havuz süpürgeleri zemin temizliklerinde kullanılan malzemelerden biridir. Havuz zemininde manuel olarak yönetilerek derinlemesine temizlik sağlanmış olur.
 • Havuz zemin temizliği için robotlar da mevcuttur. Bu robotların çalışma prensibi havuz süpürgeleri ile benzerlik göstermektedir. Sık kıllı fırçalardan oluşan tabanları ile havuz robotları da büyük ölçülü havuzlarda en çok tercih edilen malzemeler arasındadır.