background-image

Havuz Kenarında Hangi Bitkiler Kullanılır?

havuz-kenarinda-kullanilabilecek-bitkiler

Havuz Kenarında Hangi Bitkiler Kullanılır?

Serapool Porselen
08/11/2021

Havuz etrafındaki ambiyansı etkileyen faktörlerden biri de peyzaj düzenlemeleridir. Görsel bir ahenk kazandıran bitkiler ve aksesuarlar kullanmak estetik açıdan zengin bir havuz etrafı dekorasyonu oluşturmayı sağlar. Havuz kenarına dikilen bitkiler ve çiçekler sayesinde hem daha keyifli bir ortam oluşturulmuş olur hem de havuz çevresine efektif bir botanik görünümü verilir. Mevsim koşullarına uygun bitkiler kullanıldığında daha uzun süreli verim elde edilebilir. Bu sebeple bitki ve çiçekler için dayanıklı yapıdaki türler tercih edilmelidir.  

1-Akasya: 

Sarı, kırmızı ve pembe renklerde bulunan akasya çiçeği dört mevsim yetiştirilmeye müsait bir türdür. Çiçeğin tohumu çimlendirerek ekilebileceği gibi direkt tohum olarak da yetiştirilebilir. Akasya, yaz mevsiminde çiçek açmaya başlar. Bu sebeple kış mevsiminde sık sık sulanmalı ve yaza hazırlanmalıdır. Çiçeğin daha canlı olması için organik gübreler kullanılabilir. Açık havuzlarda bahçe süs bitkileri olarak kullanılan çiçekler arasındadır. 

2- Hanımeli: 

Sarmaşık bitkiler arasında yer alan hanımelinin, 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Oldukça kolay büyüyen ve bulunduğu yeri hızla saran bir yapısı vardır. Soğuk iklim şartlarına dayanıklı bir çiçek olan Hanımeli, halka açık havuzlarda ve bu havuzların çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Havuz etrafında en çok güneş alan bölgelere ekilmesi önerilmektedir. Dışarda tercih edildiği gibi kapalı havuz kenarlarında da rahatlıkla yetiştirilebilir. 

3-Mazı: 

Gür bir ağaç yapısına sahip olan mazı, işletme havuzlarından özel havuzlara kadar çevre süslemelerinde en çok kullanılan bahçe havuzu bitkileri arasında yer almaktadır. Mazılar özel havuzlarda çit görevi de görmektedir. Güzel kokulu, genellikle piramit şekilli ve mevsim fark etmeden canlılığını korumaya devam eden bir bitkidir. Mazı ağacı eğer çit amaçlı kullanılacaksa en az 20 metre aralıklarla dikilmelidir. 

4-Çiçekli Kiraz Ağacı: 

Sakura ismiyle de bilinen çiçekli kiraz ağacı, 9 metreye kadar ulaşabilen boyutlarıyla çok estetik bir görünüme sahiptir. Meyve vermeyen çiçekli kiraz ağacının pembe ve beyaz tonlarında çiçekleri bulunmaktadır. Bitkinin dikim zamanı ilkbahar mevsimidir. Çok soğuk iklim koşullarına dayanıklı değildir. Sadece açık havuzlar etrafında tercih edilir. 

5-Begonvil:

Pembe, sarı ve turuncu renklerde açan begonvil çiçeğinin birden çok türü bulunmaktadır. Sonbahar mevsiminde çiçekleri açan begonvilin boyu 10 metreden fazla büyüklüğe ulaşabilmektedir. Yüzme havuzlarının güneş gören kenarlarına güzel kokusu sebebiyle de dikilen begonvilleri çok susuz bırakmamak gerekmektedir. Toprağının nemli olması önemlidir. 

6-Bambu: 

Fazla bakıma ihtiyaç duymayan bambu bitkisi, tropikal görünümü ile havuz çevrelerinde bolca yer almaktadır. Bambu, bir diğer ismi ile daracaena sanderiana bitkisi fazla uzamayan ve yapısının büyüdükçe değiştiği bir türdür. Havuz etrafında gölge bölgelerde de kullanabilen bambular için sık sulama yapmaya gerek yoktur.  

7-Zebra Çimeni: 

Zebra otu ya da zebra çimeni çok düşük sıcaklıklara bile dayanabilen bir bitkidir. Yeşil üstüne şerit şeklinde krem rengi şeritleri bulunan bitki, açık yüzme havuzlarının bahçelerinde kullanılabilmektedir. Fazla güneşe maruz kaldığında ve yaz mevsiminde sık sulanmadığında kurak bir görünüme sahip olabilir. 7-8 metreye dek büyüyen zebra çimeni, havuz çevresinde beton veya taş zeminden daha çok tercih edilmektedir. 

8-Açelya: 

Açelya özellikle güneşten maksimum faydalanabilmek adına konumlandırılan havuzlarda yetişmesi ve sağlıklı kalabilmesi zor bir çiçektir. Bu sebeple gölge veya kısmi güneş alan yerlere dikilmesi daha uzun süreler canlı bir şekilde çiçek vermesini ve solmamasını sağlar. Sarı, pembe, eflatun ve beyaz renklerde bulunur.

9-Hibiscus:

Mor, beyaz, turuncu ve sarı renklerde açan hibiscus, oldukça büyük çiçekleri olan bir bitkidir. Bir diğer adı nar çiçeği olan bitki, hem açık hem de kapalı havuzların ortam düzenlemeleri için tercih edilmektedir. Çelik, tohum ve aşılama şekillerinde yetiştirilebilmektedir. 

10-Fırça Çalısı: 

Kırmızı çiçekleri ve çok yapraklı yapısı ile havuz etrafında çit olarak kullanılabilen  fırça çalısının boyları 3 metreye kadar  ulaşabilmektedir. Mevsim normallerinde canlı kalabilen bitki, eksi sıcaklıklara dayanıklı bir yapıya sahip değildir. Güneşi seven bir çiçek olduğundan açık veya kapalı havuzların çevre dekorasyonları için rahatlıkla seçilebilir. 

11-Eçeverya: 

Havuz etrafı düzenlemeleri için en fazla tercih edilen bitkiler arasında yer alan eçeverya, 150’den fazla çeşide sahip bir çiçektir. Yaprak çeliği yöntemi ile dikilen eçeverya çiçeğinin bir diğer adı da sukulenttir. Mevsim aralarında kuruyan yapraklar kesildiğinde birden fazla çiçeklenme ile daha aktif olabilir. 

12-Plumeria:

Kış mevsimindeki düşük sıcaklıklara dayanıklı olmayan plumeria hassas bir çiçektir. Plumerianın beyaz, pembe, sarı ve kırmızı renk alternatifleri bulunmaktadır. Amerikan fulu olarak da bilinen çiçek, kapalı havuzlarda da yetiştirilebilmektedir. Uzun süre çiçek açmış bir biçimde kalabilen plumeria, estetik ve zarif görünümü ile dekorasyon bitkisi olarak kullanılmaktadır. 

13-Fil Azığı: 

Küçük bir ağaç görünümünde olan fil azığı, kızıl büyümeye başlar ve bordo renge dönerek gelişir. 4-5 metre boylarına ulaşan fil azığı çiçeği, tüm yüzme havuzlarının çevre düzenlemelerinde kullanılabilmektedir. Her mevsim geçişinde budama yapılarak canlı ve verimli kalması mümkün hale gelebilir. Uzun süreler sulama yapılmasa bile oldukça dayanıklı bir forma sahip olduğundan sağlam bir şekilde kalabilir.

14-Sempervivum: 

Çiçek görünümlü yapraklara sahip olan sempervivum bitkisi, çok sıcak ve çok soğuk iklim şartlarında yaşayabilen bir formdadır. Bakım ve sulama uygulamalarına en az ihtiyaç duyan bitkiler arasındadır. Özellikle çok geniş çevresi olmayan havuz kenarlarında dekoratif amaçlı kullanılabilir ve fazla büyük bir boyuta sahip olmadığından oldukça şık bir görünüm sağlar. 

15-Tesbih Sukulent: 

İnci tanesi ismiyle de bilinen tesbih sukulent, otsu yapıdadır. Bulunduğu ortamı hızlıca saran ve uzun vadeli hayatta kalabilen bir bitkidir. Bu sebeple hem açık havuzların dış mekan düzenlemelerinde hem de kapalı havuzların iç mekan düzenlemelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Fazla büyümeyen bir formdadır ve doğrudan güneş alan bölgelerden ziyade kısmi güneş alan bölgelerde yetiştirilmesi önerilir.

16-Dudleya Sukulent: 

Dudleya sukulentin diğer sukulent çeşitlerinden farklı olarak daha büyük ve yukarıya doğru uzayan bir yapısı bulunmaktadır. Diğer sukulent türlerine benzer şekilde yaprak dökmeyen bir bitki olduğundan bakımı da kolaydır. Direkt olarak toprağa da dikilebilir, saksı içerisinde de yetiştirilebilir. Kişisel havuzlar, işletme havuzları, halka açık havuzlar gibi pek çok farklı ortamlarda havuz etrafı süsleme amacı ile kullanılabilmektedir.

17-Damkoruğu: 

400’den fazla türü olan damkoruğu çiçeği, devamlı olarak yeşil kalabilmektedir. Boyları en fazla 6-8 cm uzunluğundadır.  Çok sık sulanmamalı ve yeri değiştirilmemelidir. Sarı renkli açan çiçekleri bulunan damkoruğuna iyi bakıldığı takdirde uzun süreler canlı bir şekilde kalabilmektedir. 

18-Sütleğen: 

Silindir şeklinde bir gövdeye sahip olan sütleğen, birden fazla türe sahiptir. Açık yeşil bir rengi vardır. Süt otu olarak da bilinmektedir. Sütleğenin çiçeği bulunmamaktadır. Genellikle açık havuzların etrafında yetiştirilmektedir. 

19-Palmiye: 

Uzun boylu bir ağaç olan palmiye açık havuzların çevresinde kullanılmaktadır. Tropikal bir ağaç türü olduğundan yılda bir kez budamak ve ilaçlamak yeterli olacaktır. Yüzme havuzlarının etrafında bulunan araziye çok yakışan ve dekoratif bir görünüm elde etmeyi sağlayan palmiyelerin ömürleri de oldukça uzundur.Süs ağacı olarak kullanılan palmiyelerden büyüdüklerinde gölgelik olarak da yararlanılabilmektedir.

20-Kalanşo: 

Kalanşo çiçeğini yazın gölge alanlarda, kışın ise güneş gören alanlarda yetiştirmek gerekmektedir. 130’dan fazla türe sahip olan kalanşonun, beyaz, turuncu, sarı ve pembe renkleri bulunmaktadır. Kapalı havuzların çevresinde kullanılacak ise nemli bir ortam yaratılmalıdır. 5-6 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında yaşayabilen bir çiçek türü değildir. 

21-Canna: 

Canna, bir diğer ismi ile tesbih çiçeği çok renkli ve 40’dan fazla türü bulunan bir çiçek çeşididir. Boyu 2 metre kadar uzayabilir. Geniş yaprakları sayesinde estetik bir görünümü olan Canna, çok soğuk iklim koşullarında dayanıklılığı olmayan hassas bir çiçektir. Genellikle birden çok şekilde ekilerek kullanılır. Açık ve kapalı yüzme havuzlarında gerekli yaşam koşulları sağlandığı sürece her yıl yeniden açmaktadır. 

22-Cennet Kuşu: 

Starliçe olarak da bilinen cennet kuşu, büyük ve geniş yapraklı bir bitkidir. Turuncu renkteki çiçekleri bulunan cennet kuşu genellikle saksı üzerinde yetiştirilmektedir. İç ve dış mekanlarda taş saksılar ile efektif bir atmosfer yaratan bu bitkiyi ve toprağını devamlı nemli tutmak gerekmektedir. Direkt olarak güneş ışığı görmemeli, daha kısmi gün ışığı tercih edilmelidir. 

23-Misket Limonu: 

Misket limonu ağacı, yaydığı güzel koku ve estetik yapısı sayesinde açık yüzme havuzlarının etrafına dikilerek kullanılmaktadır. Hem saksıda hem de doğrudan  toprakta büyüyebilen misket limonu ağacı, aynı zamanda meyve de verdiğinden sağlıklı kalabilmesi ve ilerleyen dönemlerde de meyve vermeye devam etmesi için aşılama süreçleri atlanmamalıdır. Çok düşük sıcaklıklar olmadığı sürece dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Hangi Tür Havuzların Kenarında Bitki Kullanılabilir?

Her bitkinin kendine özgü yaşam standartları bulunduğundan, tüm havuz türlerinin etrafında bu ortam sağlandığı sürece bitki kullanımı uygun olmaktadır.  Kapalı havuzlarda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri nemli bir alan oluşturmaktır. Bu hem insan sağlığı hem de bitkilerin uzun vadeli canlılıklarını sürdürmesi için oldukça önemlidir.