background-image

Havuz Isıtma Sistemi Nedir?

havuz-isitma-sistemi-nedir

Havuz Isıtma Sistemi Nedir?

Serapool Porselen
22/10/2021

Havuz suyu ısıtma sistemi, hem açık hem de kapalı havuzlar için kullanılan su ısısının kontrolünü sağlayan bir mekanizmadır. Havuz suyunun ortalama seviyede tutulması için havuz ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Havuz ısıtma sisteminde iki kaynaktan yararlanılır. Bunlardan biri güneş kollektörü kullanılarak ısıtma, diğeri ise doğalgaz kullanarak ısıtmadır. Güneş kollektörü sistemi daha tasarruflu ve daha az maliyetlidir. 

Havuz Isıtma Sistemi Ne İşe Yarar?

Havuzların 25°C - 27°C aralığında ortalama bir sıcaklığı bulunmaktadır. Bu sıcaklığın devamlı sağlanabilmesi oldukça önemlidir. Çoğu havuz kimyasalları belirli sıcaklıktaki ve formdaki havuz sularına eklendiğinde etkili olmaktadır. Bu sebeple havuz ısıtma sistemleri havuz suyunun temiz kalmasında önemli bir rol üstlenir. Kapalı ve açık havuzlara göre kullanılan ısıtma sistemleri ve ısı dereceleri farklılık göstermektedir. Ayrıca yüzme havuzlarının ebatları, yani ısıtılacak su miktarı da ısıtma sisteminin çalışma şekline etki etmektedir. 

Havuz Isıtma Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Havuz ısıtma sisteminin özellikleri:

  • Havuzların hacim ölçüsüne göre ısıtma sistemleri kullanılmalıdır,
  • Havuzların hangi mevsimlerde kullanılacağı belirlenerek buna uygun ısıtma sistemleri kullanılmalıdır,
  • Ekonomik ve hızlı ısıtma özelliği olan ısıtma sistemleri tercih edilmelidir,
  • Havuz ısıtmasının tam olarak çalışabilmesi ve verim alınabilmesi için ısı yalıtımının yapıldığından emin olunmalıdır,
  • Havuz ısıtma sistemlerinin montajının yapılacağı alan düz, nemsiz ve kuru bir bölge olmalıdır,

  • Olimpik havuzlarda, işletme havuzlarında, jakuzi, kaplıca gibi havuz türlerinde diğer yüzme havuzlarından daha yüksek performanslı bir ısıtma sistemi tercih edilmelidir.

Havuz Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Havuz ısıtma sistemleri arasında güneş kollektörü kullanılarak ısıtma, doğalgaz/yakıt ısıtma seçenekleri bulunmaktadır. İki sistemin de çalışma mekanizması aynıyken, enerji sağladıkları materyal farklıdır. Güneş kollektöründe su devir daim hattında bulunan eşanjör yardımıyla havuz ısıtılmaktadır. Havuz ısı pompasının yardımıyla havuza giden su, istenilen sıcaklıkta dengelenir. Doğalgaz/yakıt kullanılan ısıtma sistemlerinde ise kazanda bulunan yakıt sayesinde kombi mantığında çalışan bir sistem devreye girmektedir.  

Havuz Isıtma Sistemlerinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  • Isı Pompası

En uygun fiyatlı ve basit çalışma mekanizmasına sahip olan havuz ısıtma sistemi ısı pompasıdır. Isı pompası havadan alınan enerjiyi direkt olarak yaklaşık 5 katı büyüklüğünde bir enerjiyle havuza iletir. Bu çalışma prensibiyle havuz suyu insan kullanımına uygun olarak dengelenmektedir.

  • Isı Eşanjörü

Kullanılan doğalgaz ya da kömür gibi katı yakıtlar ile ısı eşanjörü devreye girerek, havuz suyunu istenilen sıcaklığa ayarlamaktadır. Birçok farklı model ve plaka yapısında ısı eşanjörleri vardır. Genellikle çelik veya titanyum malzeme ile kaplanır. Bir diğer adıyla ısı değiştirici, plakalı ısı eşanjörü ve elektrikli ısı eşanjörü olmak üzere iki alt kategoriye ayrılmaktadır.

  • Plakalı Isı Eşanjör

Plakalı ısı eşanjöründe kaynak kalorifer suyudur. Oldukça az yer kaplar ve maliyeti düşük bir ısıtma sistemidir. Plakalı ısı eşanjöründe 2 tane giriş portu, kanal yapılı transfer plakları ve 2 tane çıkış portu mevcuttur. Talebe göre büyük ebatlı yüzme havuzlarında birden çok giriş ve çıkış portu eklenerek kişiselleştirebilir yapıdadır. 

  • Elektrikli Isı Eşanjör

Elektrikli ısı eşanjörü hassas ısıtma özelliğine sahiptir. Diğer ısıtma sistemlerine kıyasla daha maliyetli bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Elektrikli ısıtma sistemleri endüstriyel eşanjörler kategorisinde yer alır. Yüksek tasarruf sağlayan ısıtma sistemlerine göre daha az tercih edilmektedir. Elektrik arızası veya elektrik kaçağı gibi durumlarda tehlike arz edebilir. 

Hangi Tür Havuzlarda Isıtma Sistemi Bulunur?

İçerisinde canlı bulunan süs havuzları da dahil tüm havuzlarda ısıtma sistemi bulunmaktadır. Isıtma sistemi sayesinde yüzme havuzlarının mevsimsel kullanım süreleri arttırılabilmektedir. Isıtma sistemi bulunmayan yüzme havuzları, içerisine eklenen temizlik kimyasallarının aktif olmasını engeller ve havuz ısısını insanların vücut ısısına göre dengeleyemez. İşletme havuzları, halka açık havuzlar, özel havuzlar, çocuk havuzları, spa havuzu, jakuzi, kaplıca, hamam gibi birçok farklı alanda ısıtma sistemleri su ısısının dengesi için kullanılmaktadır. Diğer Havuz Türleri ile ilgili özelliklere ulaşmak için blog yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Havuz Isıtma Sistemi Fiyatı Nedir?

Havuz ısıtma sistemlerinde, performans ve kalite açısından fiyat farklılığı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sistemin kullanılacağı havuz türüne göre (kişisel havuz, halka açık yüzme havuzları gibi) marka ve model üzerinden değişken maliyetlere sahiptir. Havuz ısıtma sistemi, havuzların kullanılabilirliği açısından büyük önem taşıdığından, uzun ömürlü ve dayanıklı yapıda tercih edilmelidir.