background-image

Havuz Filtre Sistemi Nedir?

Havuz Filtre Sistemi Nedir

Havuz Filtre Sistemi Nedir?

Serapool Porselen
07/10/2021

Yüzme havuzlarında kullanılan filtre sistemi, su devir daimini sağlayan cihazların içerisinde bulunan filtreler ile dışarıdan gelen suyun temizlenmesinin ardından tekrar havuz içine aktarılması şeklinde çalışır. Bu çalışma mekanizması sayesinde su sirkülasyonu sağlanarak, havuz suyu hijyenik ve temiz tutulmuş olur. Süs havuzları hariç tüm havuz çeşitlerinde filtre sistemi kullanılmaktadır. Havuz filtre sistemi kullanılmadan önce, havuz yüzeyinde ve dibinde görülen büyük parçalı maddelerin temizlenmesi gerekir. Filtre sistemini tıkayacak ve sistemin düzgün çalışmasını engelleyecek maddelerin el ile toplanması, filtre sisteminin ömrünü etkilemektedir. 

Havuz Filtre Sistemin Özellikleri Nelerdir?

Havuz filtre sistemin özellikleri:

 • Havuzların kullanım amaçlarına göre çalışma performansı uygun olan bir filtre sistemi kullanılmalıdır.
 • Filtre sayısı havuzların ebatlarına göre belirlenmelidir.
 • Filtre sistemleri elektrik tasarruflu özelliği bulunan markalardan tercih edilmelidir. Böylelikle daha ekonomik bir sisteme sahip olunur.
 • Filtre sistemlerinin ömürleri vardır. Ortalama bir filtreleme sistemi 5-10 yıl arası kullanılabilmektedir. Bu süre zarfından sonra verimli bir şekilde çalışamayacağından yenilenmesi gerekir.  
 • Havuz filtresi ve pompasının uyumluluğu oldukça önemlidir. Filtrelerin çalışma basınçlarının yüzde 20 kadarı pompaların basınçları olarak hesaplanmalıdır. 
 • Filtre sistemlerinin su teması ile deforme olmasından kaynaklı olarak fiber kaplama olanlarının tercih edilmesi önerilir.

Havuz Filtre Sistemi Ne İşe Yarar?

Filtre sistemi havuz suyunun temizliğinde ve hijyen seviyesinin kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Havuzda görünen ve görünmeyen tüm mikropların ve pisliklerin ayıklanması filtreleme sistemi sayesinde yapılır. Filtre ile temizlenen ve devir daimi sağlanan havuz suları berrak ve temiz bir görünüme kavuşur. 

Havuz Filtre Sisteminin Önemi Nedir?

Hem 4 mevsim  hem de sadece yaz ve bahar aylarında kullanılan havuzların genel su sirkülasyonları için filtre sistemi oldukça önemlidir. Havuz suyunun içerisinde bulunan çeşitli kirlilikleri filtrelemek ve ayrıştırmak havuz suyunun temiz tutulabilmesini sağlar. Filtre sistemi kullanılmayan veya nadir kullanılan havuzlarda, su pis ve kirli gözükmektedir. Ayrıca bu durum insan sağlığı açısından da zararlıdır. Temiz olmayan havuz suyu pek çok cilt ve enfeksiyon hastalıklarına sebebiyet verebilmektedir. Örneğin üst solunum yolu enfeksiyonu, göz ve kulak enfeksiyonları gibi.  

Havuz Filtre Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Havuz filtre sistemi çeşitleri:

 • Kartuş filtre sistemi,
 • Kum filtre sistemi,
 • Bez filtre ve çember sistemi,
 • Vanalı filtre sistemi,
 • Vanasız filtre sistemi,
 • Diatomlu toprak filtre sistemi.

Havuz Kum Filtresi

Havuz kum filtresi, filtre sistemlerinin arasında en sık kullanılan modellerden biridir. Bu filtrelerin içinde zeloloit, kuvars, cam veya antrasit kum bulunur. Havuz kum filtrelerinde ortalama filtrasyon hızı 50 m³/h/m²’dir. Kum filtreleri, 300 mm - 920 mm arası boyutlarda bulunmaktadır. Kum filtreleri; plastik kum filtresi ve polyester kum filtresi olmak üzere iki türde bulunmaktadır. Polyester kum filtreleri daha uzun ömürlü ve daha dayanıklı yapıdadır. 

Havuz Filtresi Nasıl Çalışır?

Havuz filtresi, havuz suyunun pompa basıncı sayesinde filtre içine çekilerek tortularından ve kalıntılarından arındırılarak tekrar havuza gönderilmesi şeklinde çalışır. Bu mekanizma, havuz filtresinin ayrıştırdığı tortu ve kalıntıları haznesinin içinde biriktirir. Haznenin düzenli aralıklarla temizlenmesi, filtrenin çok daha güçlü ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Filtre seçimi, filtrelenecek suyun debisine ve miktarına göre yapılmaktadır. Hemen her havuz filtresinin çalışma prensibi benzerdir. 

Her Havuzda Filtre Bulunur Mu?

Süs amacıyla kullanılan havuzlar dışında tüm yüzme havuzlarında filtre bulunmaktadır. Süs havuzlarında da su canlıları mevcut ise filtre bulundurulmalıdır. Havuz suyunun, dolayısıyla havuzların görünümünün berrak ve canlı olmasının en büyük yardımcısı filtre sistemidir. En az bir adet filtre sistemi tüm havuzlarda mevcuttur. Filtre sistemlerinin çalışma periyotları filtrenin marka ve modeline göre değişkenlik gösterir. Filtreler sayesinde temizlenen havuzlarda yüzme sporunu yapmak ve eğlenmek çok daha sağlıklıdır. 

Havuzlarda Filtre Bulunması Zorunlu Mudur?

Havuzların su sirkülasyonlarını yapabilmeleri  ve hijyenik bir suda yüzebilmek için tüm havuzlarda filtre bulunması zorunludur. Havuzlardan kapılan pek çok farklı hastalık bulunur. Bu hastalıklara hem çocuklar hem de yetişkinler maruz kalabilir. Bu sebeple havuz suyu ne kadar sık filtreden geçip mikrop ve bakterilerden temizlenirse, suyun berraklığı ve saflığı o kadar artar. Filtre sistemi bulunmayan havuzların kirlenme hızları çok daha yüksektir. Havuzlar, deniz ve okyanuslar gibi kendilerini yenileyemediği için mutlaka bir filtre sistemi ile suyun devir daiminin sağlanması gerekmektedir.  

Havuz Temizliği için Havuzda Filtre Kullanmak Gerekir Mi?

Havuz temizliği için kullanılan kimyasal maddeleri desteklemek ve su temizliğini sağlamak amacıyla filtre kullanmak gereklidir. Suyun sirkülasyonu ne denli sık olursa, temiz kalma süresi de o kadar artar. . Su devir daimi sayesinde filtre sistemi her çalıştığında havuz suyuna karışan mikrop ve bakteriler yok olur. Böylelikle insan sağlığını etkileyecek bir durum oluşmaz. Havuz bakımı ve temizliğinin detaylı anlatımı için “Havuz Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?” blog içeriğini ziyaret edebilirsiniz. 

Havuz Filtrasyon Sistemlerinin Fiyatları Nelerdir?

Havuz filtrasyon sistemlerinin pek çok farklı model ve markası bulunmaktadır. Havuzların en ve boy ölçülerine ve kullanım amaçlarına göre sayılarına karar verilen bu filtre sistemlerinin fiyatları da farklılık göstermektedir. Kişisel havuzlara kıyasla otel, eğlence merkezi gibi işletmelerde kullanılan filtre sistemi daha profesyonel ve yüksek performanslıdır.  Havuz filtreleri, havuz suyunun temizliğini sağlamak için en çok kullanılan ekipmanlardan biridir.