background-image

Havuz Dezenfektanı Nedir?

havuz nasil dezenfekte edilir

Havuz Dezenfektanı Nedir?

Serapool Porselen
07/10/2021

Yüzme havuzlarında suyun temiz ve hijyenik bir yapıda olmasını sağlayan maddelere havuz dezenfektan maddeleri denilir. Bahsedilen dezenfektan maddelerinin başında klor gelir. Klor seviyesi dengeli tutulduğu sürece, havuz suyunun berrak ve temiz görünümü sağlanır. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen havuz dezenfektanları doğru ve etkili ürünlerden oluşmalıdır. 

Havuz Dezenfektanın Özellikleri Nelerdir?

Havuz dezenfektanın özellikleri:

  • Kullanılan tüm dezenfektan maddelerinin oksitleyici özellikte olmaları gerekir. Çünkü oksitleme işlemi havuz suyunda bulunan zararlı maddelerin ayrışmasını sağlar.
  • Dezenfektanların havuz suyunu temizleme özelliğinin yanı sıra insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek yapıda olması gerekir.
  • Havuz suyuna ne kadar dezenfektan maddesi kullanılacağını öğrenmek için suyun pH değerinin mutlaka ölçülmesi gerekir. 
  • Dezenfektan maddelerinin yosun önleyici özellikte olmaları gerekir.
  • Dezenfektan maddelerinin içerisinde yüksek seviyelerde alkol bulunmamalıdır.
  • Dezenfektan maddelerini kullanmak için havuz suyunun %100 kirlenmesi beklenmemelidir. Sık yapılan pH ölçümleri sonucu dezenfektan maddeleri kullanılmalıdır. 
  • Bazı dezenfektan maddeleri havuz suyu tamamen boşaltılıp yeniden doldurulduğunda uygulanır, buna dikkat edilmelidir. Dezenfektan maddesinin üzerindeki uyarılar dikkate alınmalıdır.

Havuz Dezenfektanı Ne İşe Yarar?

Temiz bir havuz suyunda yüzmek için havuz dezenfektanları önemli bir rol oynar. Havuz suyu bazen dış etkenlerle (yaprak, toz, kir gibi) bazen de iç etkenlerle (pH değeri ölçümü yapılmaması sonucu suyun kirliliğinin fark edilmemesi gibi) kirlenebilmektedir. Bu sebeple havuz suyunun özellikle yaz aylarında gerekli dezenfektan maddeleri ile temiz tutulması gerekmektedir. Havuz dezenfektanları ayak havuzlarında da sıklıkla kullanılan maddelerdir. Ayak havuzu dezenfektanı havuzlara girişlerde temiz bir şekilde havuzun kullanılabilmesini sağlar. 

Havuz Dezenfektanı Nasıl Kullanılır?

Havuz dezenfektanları arasında kışlık olarak, yazlık olarak ve sürekli kullanılacak dezenfektanlar olarak bir ayrım söz konusudur. Kışın havuz suyunu boşaltmadan, suyun havuz kaplamalarına zarar vermemesi ve kireçlenmemesi için havuz dezenfektan maddelerinin üzerinde yazdığı şekilde uygulanmalıdır. Yazlık olarak kullanılan dezenfektan maddelerinde ise öncelikle pH ölçümü yapılır. Eksik ve fazla maddelere göre dezenfektanlar sıvı ya da toz halde havuz suyuna eklenir. Sürekli olarak kullanılacak dezenfektanlar ise genellikle yosunlaşmayı engellemek amacı ile haftalık ve aylık olacak şekilde eklenmektedir. 

Havuzlarda Hangi Aralıklarla Dezenfektan Kullanılmalıdır?

Havuzların en sık kullanıldığı zaman dilimlerinde, yani bahar ve yaz aylarında haftalık olarak yapılan pH ölçümündeki değerlere göre dezenfektanların kullanım aralıkları belirlenir. Bu sürelerde en fazla 2 haftada bir havuz suyu tamamen boşaltılıp havuz dezenfektanları kullanılmalıdır. Ayak havuzlarındaki suyun yenilenmesi ve dezenfeksiyon sirkülasyonu ise hemen her gün yapılmalıdır. 

Havuz Dezenfektanı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havuz dezenfektanı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Tüm dezenfektan maddeleri koruma eldivenleri giyilerek kullanılmalıdır,
  • Dezenfektan maddelerinin üzerinde yazan bekleme süreleri dikkate alınmalıdır. Dezenfeksiyon işlemi gerçekleştikten hemen sonra havuzların kullanılmaması gereken belirli zaman dilimleri mevcuttur. 
  • Dezenfektan maddeleri insan sağlığını tehdit eden içeriklerden oluşuyorsa, bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Dozajı ve kullanım sıklığı özenle takip edilmelidir.

Havuzlarda Dezenfektan Kullanımı Zorunlu Mudur?

Yüzme havuzlarında dezenfektan kullanımı zorunludur. Aksi halde temiz bir havuz suyunda yüzmek mümkün hale gelmez. Havuz suyu birçok sebepten çok kısa sürelerde kirlenebilir. Örneğin insan vücudunun taşıdığı mikroplar ve mikroorganizmalar (güneş kremi, sabun artığı gibi) ile çevresel faktörler (yaprak, toz) gibi.  

Havuz Dezenfektanları Zararlı Mıdır?

Havuz dezenfektanlarının içerikleri dengeli bileşenlerden oluştuğu için, uygun miktarlarda kullanıldığı sürece zararlı değildir. Fakat dezenfektan kullanım sıklığı göz ardı edilerek, üzerlerinde yazan kullanım miktarları önemsenmeden uygulandığında hem insan sağlığına hem de havuzların ömrüne zararlı olabilir. 

Havuz Dezenfektanlarının Fiyatı Nedir?

Havuzların büyüklüklerine, kirlenme sıklığına ve kullanım sıklığına göre havuz dezenfektanı giderleri değişkenlik göstermektedir. Toz ve sıvı klor, kış bakımı dezenfektanları, arıtma tabletleri, ayak dezenfektanları gibi pek çok kalemi bulunan havuz dezenfektanlarında, markaya göre fiyatlarda farklılık görülmektedir.