background-image

Hamam İnşaatı Nasıl Yapılır?

hamam-insaati-nasil-yapilir

Hamam İnşaatı Nasıl Yapılır?

Serapool Porselen
22/10/2021

Hamam, bir diğer adıyla Türk banyosu, Osmanlı zamanından beri kullanılan, özel bir ısıtma düzeneği olan, şifalı ve soğuk/sıcak doğal kaynak sularının bulunduğu yıkanma alanına verilen isimdir. Hamamların zemin ve duvar kaplamaları mermerden yapılmaktadır. Benzer şekilde yıkanmak için kullanılan kurnalar da mermer kaplamadır. Hamamların boyutları işletmelerin içerisine yapıldığında daha büyük ebatlar, şahsi olarak evlerin içinde kullanılacaksa daha küçük ebatlarda tercih edilir. Tüm tesis ve kişisel hamamların inşaatları aynı şekilde yapılır. Öncelikle kurna sayısı ve hamamı kullanılması planlanan kişi sayısı ile birlikte bir proje çıkarılarak ölçüleri belirlenir. Sonrasında gerekli inşaat malzemelerinin temini sağlanarak alanında uzman kişilerce hamam inşaatı tamamlanır.

Hamam İnşa Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Hamam inşa edilirken dikkat edilmesi gereken faktörler:

 • Hamam mermerlerinin yapı olarak suya dayanıklı şekilde seçilmesi gerekir.
 • Sıcak su buharı için belirli noktalara havalandırmalar yapılmalıdır.
 • Isıtma sisteminin ve ısıtma için kullanılacak cihazların bulunduğu kuru ve nemsiz bir alan oluşturulmalıdır.   
 • Hamam zemini sürekli ıslak olduğundan, kaymaz kaplamalar kullanılmalıdır.
 • Kurnaların ve muslukların oturma seviyesinde yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Gözeneksiz mermer kaplamalar tercih edilmelidir.
 • Zeminde su birikmesi yaşanmaması için su tahliye kanallarının sıklığı hamam büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır.
 • Varsa göbek taşının da ısıtma sistemine dahil edilmesi gerekmektedir.

Hamam Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Ev içlerine yaptırılan şahsi hamamlar için genellikle 6 m² - 15 m² aralığındaki ebatlar tercih edilmektedir. Kişisel hamamların yapılacağı alana göre metrekaresi arttırılıp azaltılabilir. İşletme ve tesislerde bulunan hamamlar için genellikle 60 m² - 100 m² aralığındaki ebatlar tercih edilmektedir. İşletme ve tesis hamamlarında özellikle sağlık alanında (fizik tedavi gibi) kullanılacak hamamlar için belirli ölçülere uyulmalıdır. 

Hamam İnşaatı Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Hamam inşaatı yaparken kullanılan malzemeler:

 • Beton,
 • Demir,
 • Su tahliye kanalları,
 • Sıcak ve soğuk su muslukları,
 • Kaplamalar için derz malzemeleri,
 • Hazır kurna kalıpları,
 • Gözeneksiz, az gözenekli mermer kaplama,
 • Estetik görünüm için çini işlemeler vb. 

Hamam İnşaatlarında Nasıl Fayanslar Kullanılmalıdır?

Hamam inşaatında kullanılan fayansların en önemli özelliği kaymaz yapıda olmasıdır. Islak ve nemli zemin tehlike arz etmektedir. Bu sebeple kaydırmaz fayanslar tercih edilmelidir. Fayanslar yüksek ısıya dayanıklı formda seçilmelidir. Kırılma, çatlama gibi riskler barındırmamalıdır. Fayansların su sızdırmaz ve su geçirmez özellikte olmaları da oldukça önemlidir. 

Hamam İnşaatlarında Derz Nasıl Yapılır?

Hamam inşaatında yapılan derz işlemi, havuz inşaatındaki derz işlemi prensibiyle aynıdır. Fayansların arası 3 cm şeklinde aralık bırakılır. Derz uygulaması yapılacak alanların temizlenmiş ve inşaat kalıntılarından arındırılmış olması gerekmektedir. Derz işleminden önce mutlaka fayans altına su yalıtımı yaptırılmalıdır. Derz uygulamasını destekleyen su yalıtımı, havuz suyunun sızdırmaması için büyük önem taşır. Derz uygulaması bittikten sonra en az yarım saat beklenerek bez veya sünger yardımıyla derz yapılan alanlar temizlenmelidir. Derz işlemi esnasında fayans aralarında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir.

Hamam İnşaatı Isıtması Nasıl Yapılır?

Hamamlarda ısıtılması gereken alanlar hamam zemini, yaslanma alanı ve varsa göbek taşı zeminidir. Elektrik tesisatı ile belirlenen bölgelerin kaplamalarının altından bir ısıtma sistemi döşenir. 40-60 derece aralarında ayarlanan ısı derecesi, hamam büyüklüğüne ve genişliğine göre arttırılabilir. Hamamlarda ısıtma işlemi esnasında kullanılan ısıtma kabloları, ısı iletimi yüksek olan modellerden seçilmelidir. Isı ayarlamalarının kolayca yapılabilmesi için her bir ısıtılan alanın kendi ayar düğmesi olacak şekilde inşa edilmelidir. 

Hamamlarda Isıtmanın Önemi Nedir?

Sıklıkla banyo için ve sağlık problemlerinin tedavileri için tercih edilen hamamlarda, her yaş aralığında insan bulunmaktadır. Bu sebeple ısı derecesi çok iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Soğuk olan hamamlarda buharın faydalarından yararlanılamaz. Ayrıca ısısı düşük olan hamamlar insanların üşütüp hasta olmalarına sebep olabilir. Isıtma sistemlerinin özelliklerine göre kullanıma açılmadan önce hamamlar belirli seviyeye getirilerek ısıtılmalıdır. İnsan vücudunun mikroplarından arındırılmasına yardımcı olmak için de hamamların sıcaklığı önemlidir. 

Hamamlarda Bulunan Isıtma Güvenli Midir?

Hamamlar, ısıtma açısından herhangi bir güvenlik problemi teşkil etmemektedir. Isıtma sistemleri ve yalıtımı, hamamlar için özel olarak tasarlanan ısıtma mekanizmalarından tercih edilir. Bu ısıtma mekanizmaları uzun süreli kullanıma, yüksek sıcaklığa ve neme karşı dayanıklı yapıdadır. Isı izolasyonu sayesinde ısıtma sistemleri daha da güvenli hale gelmektedir. 

Hamam İnşaatı Maliyeti Nedir?

Büyük ölçüde birçok kişinin kullanımına açık hamamların inşaatları yüksek maliyetlidir. Mermer kaplamalar, kurna sayıları, göbek taşı, halvet gibi özellikli hamamlar kaliteli işçilik ve kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlandığı için fiyatlandırmaları da yüksektir. Evlere yapılan kişisel hamamların fiyatları ise hamam büyüklüğüne göre daha uygun fiyatlıdır. 

Hamam Çeşitleri Nelerdir?

Hamam çeşitleri:

 • Türk Hamamı,
 • Fin Hamamı,
 • Ev Tipi Osmanlı Hamamları,
 • Çok Kubbeli Hamamlar,
 • Odalı Hamamlar vb.

Hamamın Faydaları Nelerdir?

Hamamın faydaları:

 • Sağlık açısından buhar ve sıcak hava ile birlikte tıkalı üst solunum yollarına iyi gelmektedir.
 • Sağlık açısından kas ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Hasta kişiler doktor önerileri ile belirli aralıklarda hamamlara gider.
 • Vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlar.
 • Yüksek sıcaklık ile birlikte kan akışı hızlanarak metabolizmayı çalıştırır ve olumlu yönden etkiler.
 • Vücut temizliği açısından oldukça elverişli bir yıkanma alanı sunar.
 • Sonradan yapılan kaplıcalara kıyasla tarihi kaplıcalarda ısıtma suyu değil yeraltı kaynak suyu kullanıldığı için cildin tazelenmesine ve güzelleşmesine yardımcı olur.

Hamam Neden Kullanılmalıdır?

Banyo yapmak , eklem ve kas rahatsızlıklarını tedavi etmek, üst solunumun tıkalı olma durumlarında yüksek sıcaklık ve buharın faydalarından yararlanmak için hamamlar tercih edilmektedir. Yüzyıllardır süregelen hamam alışkanlığı, her hane içinde banyo olmadığından eski zamanlarda çok daha yaygın olarak kullanılmaktaydı. İnsanları rahatlatan ve gevşeten atmosferi sayesinde hamamlarda uzunca süreler şifalı sular ile banyo yapılırdı. Halen günümüzde vücudumuzun derin temizliği için hamamlar kullanılmaktadır. 

Hamam Nasıl Temizlenmelidir?

Gün içerisinde pek çok kişiyi misafir eden hamamlar için, dezenfeksiyon ve hijyen oldukça önemlidir. İşletme ve tesislerde kullanılan hamamların temizliği her akşam ve sabah olmak üzere 2 kez yapılır. En genel temizlik ise haftanın bir günü hamam kapatılarak yapılmaktadır. Yüzey temizlik sıvıları, dezenfeksiyon tabletleri ve buharlı temizlik ile hamam temizliği özenle yapılmalıdır. Hamamların mikrop kapmaya ve bakteri oluşumuna müsait bir ortam olması, sık temizlik gerektirmektedir. Kişisel hamamlar için de aynı malzemeler kullanarak hamam temizliği yapılabilir. Hamamları temiz tutmak için tıpkı havuza giriş öncesinde olduğu gibi duş alınmalıdır.