background-image

Gölet Havuz Nedir ?

golet-havuz-nedir

Gölet Havuz Nedir ?

Serapool Porselen
01/10/2021

Hoş ve huzur verici bir yapıya sahip olan gölet havuzlar, yapımında doğal yöntemlerden yararlanılan özel bir havuz türüdür. Kullanılan bölgede estetik ve göze hoş gelen bir görünüm yaratmak, kimi zaman da yüzme havuzu olarak kullanılmak üzere inşa edilirler. Kamuya açık parklarda, şirketlerin veya site gibi ortak yaşam alanlarının bahçelerinde gölet havuzlara rastlarız. Çeşit çeşit bitkileri ve hayvanları kendine ait mini ekosistemde barındırabilen gölet havuzlar mükemmel bir manzara ve daha doğal bir yaşam alanı oluşturmak için idealdir. Gölet havuzlar, rahatlatıcı yapılarıyla stresi azaltır ve sistemlerinde barındırdıkları bitkiler sayesinde çevrelerine temiz hava sağlarlar.

Gölet nedir? sorusunun cevabını tam manasıyla anlamak için birçok farklı gölet havuz projesini incelemek ve bu gölet havuzların çevrelerine sağladığı doğal ve estetik yapıya şahit olmak gereklidir. Günümüzde birçok park ve ortak yaşam alanında gölet havuzlara rastlamak mümkündür. Aynı zamanda gölet havuzları, lüks evlerin bahçelerinde de görebiliriz. Bulundukları bölgede yarattıkları zarif ve doğal etki sebebiyle bu tür havuzlara olan ilgi zamanla artmaktadır. Kendi başına doğal bir ekosistem oluşturduğu için bu havuzların temizliği ve bakımı daha az uğraşla tamamlanabilir. Ayrıca çeşitli canlılara ev sahipliği yapması açısından doğal yaşam tutkunları için ideal bir seçenektir. Dolayısıyla gölet havuzlar hem yaşam alanlarının görüntüsüne kattıkları doğal etki hem de diğer özellikleri açısından oldukça iyi bir opsiyondur.

Gölet Havuz Ne İşe Yarar ?

Daha doğal bir yaşam hepimizin ilgisini çekmektedir ve stresten uzak bir hayat sürmek için yaşam alanımızda rahatlatıcı öğelerin olmasını isteriz. Tabiata daha yakın yaşadığımız zamanlarda huzur verici doğal alanlara rastlamamız ve ulaşmamız daha kolaydı. Ancak zamanla değişen ve hala değişmekte olan yaşam şeklimizden dolayı bu tip alanlara ulaşamaz olduk. Gölet havuzlar sayesinde özlem duyduğumuz bu güzel ve stresten uzaklaştırıcı doğal alanlardan birini yaşam alanlarımızın merkezine yerleştirmemiz mümkün. Artık teknoloji sayesinde doğal göletlerin kendilerine özgü işleyişlerini taklit edebiliyor ve tam olarak onlara benzer bir yapı olan gölet havuzları oluşturabiliyoruz.

Sağladıkları inanılmaz görüntünün yanında gölet havuzlar aynı zamanda birçok hayvan ve bitkiye yaşam alanı sağlayabilmektedir. Yaşam alanı sağlanan bu hayvan ve bitkiler zamanla bölgede küçük çaplı bir ekolojik sistem oluşturmaktadır. Günümüzde birçok sebepten dolayı tahribata uğrayan tabiat, oluşturduğumuz bu tip küçük ekosistemler ile zenginleşmektedir. Bunun yanında gölet havuzlar yaşam alanı oluşturdukları bitkiler ve organizmalar ile hem kendi kendilerine temizlik ve hijyen hem de çevrelerine oksijen sağlamaktadırlar. Buna ek olarak gölet havuz sisteminde bulunan kurbağa ve balık gibi hayvanlar doğal ve güvenli bir yaşam alanına kavuşmaktadırlar. Ayrıca gölet havuzlar, yapımında bazı değişiklikler uygulanarak yüzme havuzu olarak da kullanılabilmektedirler. Daha doğal bir opsiyon kullanarak yaşam alanınızda bir yüzme havuzuna sahip olmak istiyorsanız gölet havuz sahibi olmayı düşünebilirsiniz.

Özetle gölet havuzlar, günümüzde sıkça eksikliğini çektiğimiz doğal ve rahatlatıcı bir yaşam ve dinlenme alanı oluşturmakta ideal bir havuz seçeneğidir. Oluşturdukları mini ekosistem sayesinde tabiat ve insanlar için oldukça yararlıdırlar. Özellikle birçoğumuzun stresle başa çıkmaya çalıştığı modern yaşamda estetik görünüme sahip, ortak veya özel yaşam alanı oluşturmakta kullanılırlar.

Gölet Havuzun Faydaları Nelerdir ?

Günümüz modern dünyasında tabiattan gittikçe uzaklaşmaktayız. Doğal alanlara yakın olmak hem fizyolojik hem de psikolojik sağlık açısından yararlıdır ancak bunu yapmak giderek zorlaşmaktadır. Dinlenme ve rekreasyon alanlarında artık daha sık şekilde karşımıza çıkmakta olan gölet havuzlar bu ihtiyacın bir nebze giderilmesinde faydalıdır. Gölet havuzların sağladığı estetik ve doğal görüntü rahatlama ve dinlenme açısından idealdir. Dahası gölet havuzlarda şelale tasarımına yer verilerek görsel açıdan sağlanan güzellik işitsel yolla da desteklenebilmektedir. Tüm bu özelliklerin yanında gölet havuzlarda hijyen için klor gibi kimyasal maddelerin kullanılmasına gerek yoktur. Gölet havuzdaki bakteri ve organizmalar gerekli temizliğin sağlanmasında kullanılır. Bu durum gölet havuzları insan sağlığı ve çevrenin korunması yönünden diğer havuz türlerine göre daha uygun yapmaktadır. Hem ekolojik denge hem de daha sağlıklı bir yaşam için gölet havuzlar tercih edilebilir.

Barındırdığı mini ekosistem sayesinde kendi kendini temizleyen gölet havuzlar kimyasal maddelerden dolayı oluşan kötü kokulara neden olmaz. Ayrıca bu kimyasal maddeler kullanılmadığından ötürü işletme için gerekli harcamalar daha düşüktür. Yani hem sağlık hem de doğa için çeşitli faydalar oluşturan gölet havuzlar finansal açıdan da avantajlıdır. İnşaat için uygun alana bağlı olarak gölet havuzlar dilediğiniz boyutta inşa edilebilir. Havuzun boyutunun yanı sıra tasarım konusunda daha yaratıcı davranmak mümkündür. Bölgenin uygunluğuna göre bir gölet havuz projesinde tasarım konusunda çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Temizlikte kimyasal maddelere gerek duyulmadığından ötürü havuz dizaynında doğal materyallere ve çeşitli bitkilere de yer verilebilir. Konu tasarım ve görselliğe geldiğinde gölet havuzlar neredeyse sınırsız çeşitlilik sağlarlar. Tasarım, boyut ve kullanılabilen materyaller bakımından bu denli bir çeşitlilik olması, estetik açıdan aradığınız sonuçlara ulaşmanızda yardımcı olur.

Sonuç olarak, gölet havuzlar dizayn konusunda çeşitlilik, kullanım kolaylığı, insan sağlığına ve tabiata uygunluk gibi faydalar oluşturmaktadır. Günün stresinden uzaklaşarak rahatlamak için ideal bir çevre oluştururlar. Bunu da zahmetli bir şekilde değil kolay ve tamamen kullanıcı odaklı şekilde başarmamızı sağlarlar. Tüm bu nedenlerden ötürü gölet havuzlar özellikle geniş ortak kullanım alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanında yine aynı faydalardan dolayı özel kullanım alanları için de gölet havuzlara olan ilgi artmaktadır.

Gölet Havuz Özellikleri Nelerdir ?

Gölet havuzlar pek çok ilgi çekici özelliğe sahiptirler. Ekolojik sisteme yararlarının yanında estetik görünümleri ve kolay bakımları ile de dikkat çekmektedirler. Bu tür özellikleri sayesinde gölet havuzlar özellikle dinlenme alanlarında sıkça tercih edilir hale gelmişlerdir.

 • Gölet havuzlar, bulundukları alana doğal ve rahatlatıcı bir görünüm kazandırırlar. Görünüm açısından sağladıkları hoşluğun yanında şelale gibi eklentilerle diğer duyulara da hitap ederler. Tabiattan uzak kaldığımız modern yaşamda, doğayla iç içe olmak için iyi bir seçenektirler.
 • Otel bahçeleri ve park gibi ortak kullanım alanlarını görsel açıdan zenginleştirmek için idealdirler. Bunun yanında evlerin bahçeleri gibi özel kullanım alanlarında da tercih edilebilirler.
 • Bu tür havuzlar yalnızca estetik bir görünüm yaratmak için kullanılmazlar. Gölet inşaatı aşamaları sırasında belirli ayarlamalarla gölet havuzların yüzme havuzu olarak kullanılması sağlanabilir.
 • Gölet havuzlar, sistemlerinde barındırdıkları bitki, bakteri ve organizmalar sayesinde doğal temizlik sağlarlar. Ayrıca filtrasyon sistemi ile ekstra hijyen oluşturulur. Ancak rutin şekilde bakım yapılması kötü kokuların oluşmasını önlemek için gereklidir. İlkbahar ve sonbahar sonlarına doğru mevsimsel temizlik gerekir. Bu bakımları kendiniz yapabileceğiniz gibi bu iş için profesyonel yardımdan da faydalanabilirsiniz.
 • Büyük bir gölet havuzun inşaatı için aynı şekilde büyük ve geniş bir alan gerekir. Ancak gölet havuzlar farklı boyutlarda inşa edilebilir. Bu nedenle alanın boyutuna göre bir tasarım belirlenebilir. İnşaat bölgesinin yapısı gibi faktörler gölet havuz yapımı için daha önemlidir.
 • Gölet havuzu yapımı için su yalıtımı materyallerinin yanında filtrasyon gibi çeşitli sistemler ve dizayn malzemelerine gerek duyulur.
 • Gölet havuzlar birçok bitkiye ev sahipliği yapabileceği gibi balık ve kurbağa gibi hayvanları da barındırabilir. Sistemlerinde bulunan bitkiler sayesinde temiz hava sağlarlar.
 • Fiberglas, plastik, beton, tuğla veya astarlı gölet havuz seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerin her biri çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Havuzun inşa alanı ve gölet havuzdan beklentilerinize göre bu malzemeler yardımıyla aradığınız sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Gölet Havuz Nasıl Yapılır ?

Pek çok ilgi çekici özelliğe ve önemli faydalara sahip gölet havuzlar dinlenme alanlarının tasarımında büyük yere sahiptir. Ortak kullanım alanlarında yer bulmalarının yanında gölet havuzlar, özel kullanım için de uygundur. Yeterli alana sahipseniz ve bahçenizde stresten uzak, rahatlatıcı bir alan oluşturmak istiyorsanız gölet havuzlardan yararlanabilirsiniz. Bunun için özellikle gölet havuz inşaatına yoğunlaşmış uzmanlardan yardım almanız faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra gölet havuz yapımı hakkında detaylı bilgiye sahip olarak sürecin nasıl işleyeceğini önceden kestirmeniz mümkündür. Bu şekilde gerek ayırmanız gereken bütçe gerekse ihtiyacınız olan alan hakkında önceden bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir gölet projesi nasıl yapılır anlamak için gölet havuz yapım aşamalarını incelememiz gerekir. Bu aşamalar hakkında yeterli bilgiye sahip olarak yaşam alanınıza harika bir eklenti olacak bu havuzun nasıl yapıldığını anlamış olursunuz.

Bir gölet havuzunun yapımı için öncelikle havuzun inşa edileceği alanın uygunluğunun test edilmesi gereklidir. Bunun için ilk olarak alan detaylı şekilde incelenmeli ve gerekli uygulamalar yapılmalıdır. Alanda keşif ve zemin etüdü yapılarak öncelikle en uygun bölge seçilir, sonrasında da seçilen bölgenin gölet havuz yapımına uygun olup olmadığı belirlenir. Bölge dikkatli şekilde belirlendikten sonra gölet havuz projesine başlanır. Bu süreçte müşterinin istek ve beklentileri öğrenilir, tasarımda bunlar dikkate alınır. Tasarım tamamlandıktan sonra gölet havuz inşaatı başlar. İlk olarak bölgede belirli değişiklikler yapılır ve havuz temelini oluşturacak yer inşaat sürecine uygun duruma getirilir. Havuz için temel kazma işlemi yapıldıktan sonra gerekli su ve elektrik teçhizatı yerleştirilir. Elektrik, su ve ışıklandırma için ihtiyaç duyulan sistemler kurulduktan sonra havuzun yüzeyden belirli olacak kısmı düzenlenir. Son olarak tüm bu işlemler tamamlandığında havuz suyla doldurulur ve gölet havuz inşaatı tamamlanmış olur.

Gölet havuz inşaatı sonrası havuz içerisindeki ekosistemin kendi kendine yeter hale gelmesi belirli bir süre alabilir. Bu konuda gerekli bilgileri gölet havuz inşaatınızı yapan firma yetkililerinden alabilirsiniz. Gölet havuzun büyüklüğü, bölgenin genel yapısı ve havuzun tasarımına göre inşaat için gereken süre değişiklik göstermektedir. Yapım sonrasında ise harika bir görüntü oluşturan, kendi mini ekosistemine sahip ve bakımı oldukça kolay bir havuza sahip olursunuz. Ancak iyi bir tasarıma sahip ve yıllar boyu sorun çıkarmayacak bir gölet havuza sahip olmak için işin uzmanlarından yardım almanız önemlidir. Bunun yanında gölet havuz inşaatı yapılmadan önce havuzun yüzme için kullanılıp kullanılmayacağını belirlemeniz yararlı olacaktır. Bu şekilde havuzda gereken düzenlemeler bu tercihinize göre yapılır ve gölet havuz yüzmeye uygun şekilde inşa edilir.

Gölet Havuzu Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

Gölet havuzu konusunda beklenti ve taleplerinizi en iyi şekilde oluşturmak için yapım süreci ile birlikte, kullanılan malzemeler hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Bir yapay göletin yapım süreci konusunda bilgi edinerek aklınızda daha iyi bir tasarım oluşturabilirsiniz. Eğer yapay gölet nasıl yapılır merak ediyorsanız gölet havuz yapımında kullanılan malzemeler hakkında gerekli bilgileri öğrenmeniz gerekir. Bu şekilde aynı zamanda tüm bu işlemler için ayırmanız gereken bütçe hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir gölet havuzunda fiberglas, astar, tuğla, plastik ve beton gibi malzemeler kullanılır. Kullanılan malzemelere göre gölet havuz türü ve özellikleri değişim göstermektedir. Öncelikle temel kazıldıktan sonra su yalıtımı yapılması için yalıtım materyaline ihtiyaç duyulur. Sonrasında elektrik sistemi ve su tesisatı belirli malzemeleri gerekli kılar. Su tesisatı için genellikle plastik borular kullanılır. Bunun yanında her ne kadar gölet havuzlarda hijyen, barındırdığı organizmalar ile sağlansa da iyi bir filtrasyon sisteminden de yararlanılır. Havuzun tabanı için tuğla, beton, taş veya fayans gibi materyaller tercih edilebilir.

Ayrıca tercihe bağlı olarak havuz skimmerleri, havalandırıcı sistemi, ısıtma sistemi veya ışıklandırma sistemi de kullanılabilir. Bu sistemlerin kullanılması yapım süresi ve maliyette değişiklikler oluşturmaktadır. Ancak sonuçta elde edeceğiniz gölet havuzu işlev ve kullanım açısından zenginleştirmektedir. Son olarak havuzun dış tasarımı için de çeşitli malzemelere ihtiyaç duyarız. Ahşap, doğal taşlar ve bitkiler dış tasarımda kullanılabilir. Bu tür materyaller ile rahatlıkla natürel ve estetik bir görünüm oluşturulabilir.

Gölet havuzunuzun uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılabilmesi için materyallerin doğru şekilde seçilmesi gereklidir. Bunun yanında bu materyallerin bütçenize uygun olması da bir gerekliliktir. Gölet havuz yapımında kullanılan malzemelerin doğru seçimi için profesyonel yardım almanız önerilmektedir. Bu şekilde en uygun fiyatlarla kaliteli ve uzun ömürlü materyaller kullanılarak yapılmış bir gölet havuza sahip olabilirsiniz. Kullanılan materyaller ve yapım süreci hakkında sağladığımız bu bilgiler ışığında beklentilerinizi daha iyi şekilde oluşturabilirsiniz.

Gölet Havuz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Gölet havuzunuzun sağlayacağı huzur verici ortamı yıllar boyu korumak istiyorsanız başta yapım süreci sırasında çeşitli faktörlere dikkat edilmesi faydalı olacaktır. İyi bir tasarıma sahip, göze hoş gelen ve işlevsel bir havuz profesyonel şekilde inşa edilmelidir. Biyolojik gölet yapımı dikkat, özen ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle gölet havuz inşaatı için profesyonel yardım almanız doğru olacaktır. Gölet havuz yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli faktör vardır.

 • İlk olarak gölet havuzu inşaatı için alan seçilirken dikkatli olmak gerekir. Seçilen alanın yeterli büyüklüğe sahip olması ve gölet havuz yapımına uygunluğu önem taşır.
 • İnşaat bölgesi seçiminde eğim ve toprağın yapısı gibi faktörler hesaba katılmalıdır. Bunun yanında kirletici maddenin çok olduğu alanlarda gölet havuz yapılması ileride kullanım ve bakım konusunda zorluk çıkarabilir.
 • Bölge seçildikten sonra tasarım da yine bölgenin yapısına ve şekline uygun şekilde oluşturulmalıdır. Tasarımda kullanıcının isteklerinin yanında bölgenin doğal yapısı da işin içine katılmalıdır.
 • İnşaat sırasında gerekli tüm adımlar dikkatli şekilde tamamlanmalıdır. Temel doğru bir şekilde kazılmalı ve su yalıtımı gerektiği gibi yapılmalıdır.
 • Elektrik sistemi ve su tesisatı hatasız şekilde gerçekleştirilmelidir. İstenilen ekstra bir sistem varsa bunlar da eksiksiz şekilde kurulmalıdır.
 • İnşaat ve kurulum sürecinin tüm aşamalarında kaliteli ve uzun ömürlü materyaller tercih edilmelidir. Bu şekilde yıllar boyu zahmetsiz bir kullanım sağlanır.
 • Filtrasyon sisteminin kurulumunun yanında doğal temizliği sağlayacak ekosistem doğru şekilde oluşturulmalıdır.
 • Son olarak havuzun dış tasarımı da göze hitap edecek şekilde dizayn edilmeli ve tüm öğeler bir araya getirilmelidir.

Gölet Havuz Yapımında Ne Tür Fayanslar Kullanılır ?

Gölet havuzların dış görünüşü kadar tabanı da büyük öneme sahiptir. Havuz temeli doğru şekilde oluşturulduktan sonra etkili bir şekilde su yalıtımı yapılmalıdır. Gölet havuz tabanında taş, beton gibi materyallere ek olarak fayanslar da kullanılabilir. Kaliteli bir fayans kullanımı ile gölet havuz harika bir tasarıma kavuşabilir. Bu şekilde daha etkileyici ve göze hitap eden bir gölet havuz tasarımı oluşturulabilir. Doğru fayans kullanımı ile havuz tabanı berrak ve belirgin şekilde ortaya çıkar ve gölet havuzun estetik görünümü tamamlanmış olur.

Havuzun tasarımına uygun göz alıcı fayans türleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında küçük miktarda yosun oluşması ihtimaline karşı kaymayı önleyici fayanslar tercih edilebilir. Gölet havuz inşa ederken doğanın renklerini doğru şekilde yansıtacak havuz seramikleri kullanılmalıdır. Doğanın renklerini doğal biçimde yansıtacak yüksek kaliteli porselen havuz karoları ise havuza hem dayanıklılık hem de estetik katacaktır.

Gölet havuz yapımında kullanılabilecek birçok çeşit, kaliteli Serapool porselen havuz karosu modeli bulunmaktadır. Özellikle yalnızca doğadan ilham alınarak üretilen Natural Seri havuz içi karolar ile istediğiniz ambiyansı oluşturabileceğiniz gölet havuzları inşa edilebilir.

Serapool porselen tarafından üretilen diğer porselen mozaik ürünlerini de inceleyebilirsiniz.

Gölet Havuzlar Ne Sıklıkla Temizlenmelidir ?

Gölet havuzlar, hoş bir görüntü ve doğal bir dinlenme alanı sağlamalarının yanında kullanım kolaylığı açısından da avantajlıdırlar. Bu tür havuzlarda temizlik için klor gibi kimyasallar kullanılmamaktadır. Dolayısıyla rutin olarak kimyasal temizlik yapılması gerekmez. Gölet havuzlarda hijyen, yaratılan mini ekosistemde barınan bakteri ve organizmalar sayesinde sağlanır. Bu bakteri ve organizmalar doğal olarak gölet havuzda gerekli hijyeni sağlarlar. Belirli minerallerin birikmesi sonucu suda berraklığın kaybına karşı ise çeşitli bitkilerden yararlanılır. Bu mineraller bitkiler tarafından absorbe edilir ve su temizlenir. Bunlara ek olarak gölet havuzlarda aynı zamanda filtrasyon sisteminden faydalanılır. Filtrasyon sistemiyle sağlanan su sirkülasyonunun yanında fıskiye ve şelale gibi eklentilerle devirdaim desteklenebilir.

Gölet havuzlarda temizlik için faydalandığımız, birbirini destekleyen tüm bu sistemler sayesinde hijyen sağlamak oldukça kolaydır. Ancak havuz dibinde kalıntı ve yosun oluşması, yüzeyinde ise çöplerin birikmesi gibi sorunlar oluşabilir. Bu tip sorunlar zamanla gölet havuzun estetik görünümünü bozabilir ve rahatsız edici kokular oluşturabilir. Buna ek olarak eğer gölet havuzunuzu yüzme havuzu olarak da kullanıyorsanız atıkların birikmesi havuzu kullanılamaz hale getirebilir. Bu nedenle rutin şekilde yüzey ve dip dahil olmak üzere havuz temizliği yapmak gerekir. Ayrıca filtrasyon sisteminin de temizliğini sağlamak önemlidir. Havuzun boyutu ve bulunduğu alandaki kirletici maddelerin miktarı gibi özelliklerine göre bu rutin temizlik için gerekli süre aralığı değişim gösterir. Su sirkülasyonunun hızını yitirmesi havuzun temizliğe ihtiyaç duyduğunun önemli bir göstergesidir.

Rutin temizliğe ek olarak periyodik şekilde ilkbahar ve sonbahar aylarında genel bir temizlik faydalı olacaktır. Sonbahar bakımında, zeminde biriken çamur ve atıkların etraflıca temizlenmesi gerekir. Kışın zararlı bakterilerin buzun altında sıkışarak havuza zarar vermesini önlemek için sonbahar temizliği önemlidir. İlkbahar sonrası yaz mevsimine geçerken havanın ısınmasıyla gölet havuzdaki suyun sıcaklığı artar. Bu durum da havuzdaki parazitlerin değişim göstermesine yol açabilir. Bu nedenle ilkbahar temizliği de sonbahar temizliği kadar önemlidir. İlkbahar temizliği ayrıca yosun oluşumunun önüne geçmekte yardımcıdır. Kötü kokuların önlenmesi için rutin bakım ve periyodik mevsimsel bakım gerekir. Havuzun tabanı ve filtrasyon sistemininin temizlenmesinin yanında yüzey temizliği de manuel şekilde veya havuz skimmerleri yardımıyla yapılabilir. Temizlik için gerekli işlemleri kendiniz yapabileceğiniz gibi bu konuda profesyonel yardım da alabilirsiniz.

Fiberglas Gölet Havuz Nedir ?

Gölet havuz yapımında fiberglas malzemesi kullanılan  havuz türleridir. Yapımında kullanılan fiberglas malzemesinin yapısından ötürü değişken ve benzersiz tasarımlar uygulanabilir. Malzemelerin benzerliğinden ötürü yapısal olarak plastik gölet havuzlarla benzerlik gösterirler. Tasarım açısından avantajlar sağlamasına karşın fiberglas gölet havuz bakım ve temizlik konusunda daha zahmetli bir seçenek olabilir. Fiberglas gölet havuzlarda düzenli şekilde bakım gerekmektedir. Daha eşsiz bir dizayn arıyorsanız yapımında fiberglas kullanılan gölet havuzları tercih edebilirsiniz. Bakımını eksik etmediğiniz sürece gayet iyi sonuçlar ve rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Astarlı Gölet Havuz Nedir ?

Astarlı gölet havuzların yapımında astar kullanılır. Havuzun inşa edildiği alanın yapısına astar sayesinde daha kolay uyum sağlamak mümkün olur. Dolayısıyla daha kıvrımlı ve düzensiz yapıya sahip bir temel oluşturmak gerektiğinde astarlı gölet havuz tercih edilebilir. Esnek ve kolay kontrol edilebilen yapılarıyla astar kullanımı gölet havuzlarda farklı dizaynlar için uygundur. Dayanıklı olmalarından ötürü astarlar gayet iyi bir koruma sağlarlar. Gölet havuz yapımında PVC astar kullanılması durumunda daha hesaplı ve uygun bir yapım işlemi mümkün olur. Bu özellikleriyle astar kullanımı gölet havuzlar için iyi bir seçenektir. Her türlü duruma adapte olabilmelerinin yanında ekonomik olmaları astarlı gölet havuzları çekici kılar.

Tuğlalı Gölet Havuzlar Nedir ?

Tuğlalı gölet havuzların yapımında isminden de anlaşılabileceği gibi tuğla kullanılır. Bunun yanında bu tür gölet havuzlar fiberglas gibi ekstra bir materyalle desteklenir. Otantik ve göz alıcı bir görünüm yaratmak için gölet havuz yapımında tuğla kullanımı gayet uygundur. Tuğla kullanılarak inşa edilen gölet havuzlar diğer türlere göre ekstra bakım gerektirir. Çünkü havuz yapımında kullanılan tuğlalar zamanla bulundukları yerde hareket edebilir ve çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakların giderilmesi ve etkili şekilde kapatılması gereklidir. Dolayısıyla gölet havuz yapımında tuğla kullanmadan önce bu ekstra bakımları da hesaba katmalısınız. Renk ve yapı dolayısıyla görünüm açısından avantajlar oluşturan tuğlalı gölet havuzların ekstra bakım ihtiyacı unutulmamalıdır. Gerekli bakımlar yapıldığı takdirde tuğla kullanımı gayet hoş bir görünüm yakalanmasını sağlar.

Plastik Gölet Havuzlar Nedir ?

Temel malzeme olarak plastik kullanılan gölet havuzlara denir. Yapısal açıdan fiberglas gölet havuzlara  benzeseler de bakım konusunda avantajlara sahiptirler. Bunun yanında kurulum söz konusu olduğunda plastik gölet havuzlar aynı şekilde avantajlıdır. Daha kolay bakım ve kurulum sağlamalarına karşın en sağlıklı ve hoş görünen opsiyon değildirler. Doğal ve daha etkileyici bir görünüm için diğer seçenekler tercih edilebilir. Eğer kolay şekilde bakımını sağlayabileceğiniz bir gölet havuz istiyorsanız plastik gölet havuz akıllıca olacaktır.

Beton Gölet Havuzlar Nedir ?

Beton gölet havuz yapımında temel malzeme olarak beton kullanılır. Yapısı açısından tuğla gölet havuzlar gibi hoş ve doğal bir görüntü sağlar. Bu havuzlarda kireç oluşumuna karşı bir bariyer kullanılır. Beton gölet havuzlar elektrik sistemi ve su tesisatının kurulmasında zorluk oluşturabilir. Bunun yanında bakım için ekstra özen gerektirir. Maliyetli bir gölet havuz türüdür.