background-image

Fiberglass Havuz Nedir?

fiberglass-havuz-nedir

Fiberglass Havuz Nedir?

Serapool Porselen
20/10/2021

Jelkot, polyester ve cam elyaf bileşenleri ile hazırlanan fiberglass havuz, hazır kalıp halinde yerleştirilen havuz çeşitlerindendir. Fiberglass malzemesi polyester reçineyle kaplı, birçok iplikten oluşmaktadır. Bu sebeple oldukça sağlam ve hijyenik bir havuz malzemesidir. Havuz yapımının yanı sıra küvet, jakuzi, tekne ve gemi banyolarında da kullanılmaktadır. Fiberglass havuz modelleri günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. 

Fiberglass Havuz Ne İşe Yarar?

Fiberglass havuzlar, kolay kurulumları ve hijyenik yapılarıyla konforlu bir havuz deneyimi sunar. Diğer havuz modellerinde olduğu gibi kare, dikdörtgen ve yuvarlak şekillerinde tercih edilebilir. Hem işletmelere hem de kişisel kullanımlara oldukça uyumludur. Fiberglass süs havuzu olarak da yapılabilmektedir. Fiberglass malzemeli süs havuzları, beton malzemeli süs havuzlarından daha az maliyetli olduğundan dolayı daha çok tercih edilir.  

Fiberglass Havuzun Özellikleri Nelerdir?

Fiberglass havuzun özellikleri:

 • Fiberglass havuzlarda polyester malzeme kullanıldığından mevsim koşullarına dayanıklıdır,
 • Fiberglass havuzların yapım ve kurulum süreci çok kısadır,
 • Yapımında ve kurulumda işçilik maliyeti daha azdır,
 • Antibakteriyel özelliktedir ve hijyeniktir,
 • Beton uygulamasına gerek duyulmaz,
 • Hem zemin üstü hem de zemin altı kullanılabilmektedir,
 • Uzun ömürlü kullanıma elverişlidir,
 • Nakliye dışında beton kuruması, alçı ve fayans kaplamalarının yapışması gibi bekleme süreleri bulunmamaktadır. 

Fiberglass Havuzun Avantajları Nelerdir?

Fiberglass havuzlar daha kısa sürede tedarik edilebildiğinden daha ergonomik ve hızlı kuruluma sahiptir. En büyük avantajlarından biri, kurulumdan sonra direkt olarak kullanıma hazır olmasıdır. Fayans, merdiven, tutacak gibi ek parçalar bir bütün olarak var olduğundan, fiyat yönünden avantaj  sağlar. Fiberglass havuzlarda su kaçağı, su sızdırma gibi problemler meydana gelmemektedir. Kolay temizlenen zemin ve duvarları ile havuz temizliği süreci kısalmış olur. Bunların yanı sıra işçilik maliyeti açısından da avantajlıdır.

Fiberglass Havuzun Diğer Havuzlardan Farkları Nelerdir?

Fiberglass havuzunun diğer havuzlardan farklılıkları:

 • Benzer türdeki beton havuzlara kıyasla çatlak, kırık gibi deformelere daha az rastlanır,
 • Beton havuzlarda sonradan eklenilen skimmerler ve merdivenler, fiberglass havuzlarda bir bütün halinde bulunur,Diğer havuzlardan farklı olarak fiberglass havuzlar taşınabilir özelliktedir,
 • Fiberglass havuzlarda diğer yüzme havuzlarına göre su akıtma sorunu yaşanmamaktadır,
 • Monoblok şeklindeki üretimin yanında, parçalı şekilde de üretilebilmektedir,
 • Yapısal olarak diğer havuzlardan çok daha az yosun ve mikrop oluşumu gözlemlenir,
 • Montaj sonrasında bekleme süresi, beton yapılı havuzlardan farklı olarak en fazla 1 gündür. 

Fiberglass Havuz Nasıl Yapılır?

Fiberglass yüzme havuzları, bu alanda başarılı kişiler ve firmalar tarafından üretilmektedir. Belirli kalıpları bulunan fiberglass havuzlar, jelkot, polyester ve cam elyaf bileşenleri bir araya getirilerek hazırlanır. Yapım aşaması 7-10 gün sürelidir. Profil uygulamalarında yeni teknoloji cam elyaf takviyeli plastik kullanılarak güçlendirilmesi yapılmaktadır. Ebatlarına göre monoblok ya da parçalı şekilde tasarlanır. Diğer yüzme havuzlarına kıyasla genellikle düz renk ve düz modelde üretilmektedir. Sıklıkla 2 metrenin katları olacak şekilde imal edilir. 

Fiberglass Yüzme Havuzu Nasıl Yapılır?

Fiberglass yüzme havuzu, belirlenen en ve boy ölçülerine göre tasarlanır. Isı yalıtımları ve su yalıtımları mevcuttur. Benzer havuzlara kıyasla daha fazla elektrik tasarrufludur. Havuz temizliği için uygulanan kimyasallar kir tutmayan yapısı sayesinde daha uzun ömürlü kullanılabilmektedir. Geniş ebatlardaki fiberglass yüzme havuzları, nakliye esnasında zorluk yaşanmaması için parçalı olarak da gönderilebilmektedir.

Fiberglass Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Genellikle zemin üstü tercih edilen fiberglass süs havuzunun yapımı, fiberglass yüzme havuzu yapım aşamasıyla aynıdır. Fiberglass süs havuzu daha az derin ve daha küçük boyutlarda tasarlanmaktadır. Basamak, şelale gibi dekorasyonları üretici firmadan talep ederek özel olarak bir süs havuzu oluşturabilirsiniz. Mikrop ve bakteri oluşturmayan ve temizlenmesi kolay yapısıyla fiberglass süs havuzlarının filtre sistemleri de daha az maliyetlidir. 

Fiberglass Havuz Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fiberglass havuz yapımında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Havuzun konumlandırılacağı alanın boyutlarına göre fiberglass yüzme havuzu tasarlanmalıdır,
 • Kaliteli malzemeler ve maddeler kullanılarak üretilmelidir,
 • Havuzun belirlenen alana yapılandırılmasından sonra su ve elektrik tesisatlarının dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir, 
 • Havuzlarda sonradan oluşacak kaçak, sızıntı gibi tamirat gerektiren diğer arızaların yaşanmaması için test edilmesi gerekmektedir,

 • Havuz zemin altına yapılacak ise teslimattan önce havuz zemini mutlaka hazırlanmalıdır.

Fiberglass Havuz Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Fiberglass havuz ölçüleri, müşterinin talebi doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Fiberglass yüzme havuzları minimum 2 metre boyunda ve 150 cm derinliğinde tasarlanmaktadır. Fiberglass süs havuzları ise özel olarak belirtilen ebatlara göre tüm ölçülerde üretilebilmektedir. Havuzun tahsis edileceği alana göre ebat belirlemek çok daha doğrudur. 

Fiberglass Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Fiberglass havuzların yapımında betonarme havuzlardan farklı malzemeler kullanılmaktadır. Yüzeylerinde jelkotlu yapı bulunur. İçeriğindeki ana malzeme cam elyaf takviyeli polyesterdir. Fiberglass malzemesi, kalite yönünden su geçirmez, bakteri oluşturmaz yapıda üretilmektedir. Fiberglass havuzlara beton uygulaması yapılmamaktadır. 

Fiberglass Havuz Döşemeleri Nasıl Olmalıdır?

Fiberglass havuzlar genellikle düz ve desensiz olarak üretilmektedir. Fakat isteğe bağlı olarak mozaik ve fayans döşemeleri tercih edilebilmektedir. Döşemeler havuz zeminine ve duvarlarına uygun yapıda seçilmelidir. Serapool Porselen portföyünde bulunan birbirinden farklı renk ve modeldeki havuz kaplama malzemeleri ile fiberglass yüzme havuzları modern olarak döşenebilmektedir.

Fiberglass Havuz Yapım Maliyeti Nedir?

Yapım, ulaşım, işçilik gibi faktörlerin fiberglass havuzlardaki maliyeti, benzer betonarme yüzme havuzlarına göre oldukça düşüktür. Kullanılan malzemelerin kaliteleri, profesyonel olarak tasarlanan şekil ve modellerine göre maliyetleri değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca havuzların ebatlarına göre de maliyet farkı ortaya çıkmaktadır. Genellikle özel kullanımlar için tercih edilen fiberglass havuzların, monoblok veya parçalı halde tasarlanmaları da fiyatlarına etki etmektedir.