background-image
dalga-havuzu-nedir

Dalga Havuzu Nedir?

Serapool Porselen
07/10/2021

Dalga havuzu, suni olarak oluşturulmuş dalga boyları ile eğlence amaçlı kullanılan havuzlardır. Genellikle Aqua Park gibi eğlence merkezlerinde ve otel işletmelerinde bulunmaktadır. Birçok boyutta ayarlanabilir dalgalar hazırlanarak, her yaştan insanın keyifli vakit geçirebileceği havuzlar oluşturulmaktadır. Deniz ve okyanuslardaki su dalgasının yapay olarak sunulduğu dalga havuzları, sörf gibi aktiviteler için de kullanılmaktadır. 

Dalga Havuzu Ne İşe Yarar?

Dalga havuzu, özellikle çocukların tercih ettiği eğlenceli bir havuz aktivitesidir. Yurt dışında ve Türkiye’de çoğu Aqua Park’ta bulunan dalga havuzları, 30 cm – 180 cm arası dalga boyları ile faaliyet göstermektedir. Hem yetişkinlere hem de çocuklara göre ayrılmış bölümleri bulunmaktadır. Eğlence amacıyla kullanılmasının yanı sıra bilimsel araştırmalar için de dalga havuzları kullanılmaktadır. Örneğin; tsunami afeti için dalga boyu ölçümü yapılması gibi… Bunların yanı sıra cankurtaranların eğitimlerinde de dalga havuzları kullanılabilmektedir. 

Dalga Havuzunun Özellikleri Nelerdir?

Dalga havuzunun özellikleri:

 • Dalga havuzları, diğer yüzme havuzlarına oranla çok daha büyük en ve boy ölçülerine sahiptir.
 • Dalga havuzlarında, diğer yüzme havuzlarına kıyasla su basıncı daha yüksektir. Bu sebeple daha dayanıklı malzemelerle inşa edilmektedir. 
 • Maliyetli bir havuz çeşididir. 
 • Diğer yüzme havuzlarına göre dalga havuzlarının su dolum süresi çok daha uzundur. 
 • En kısa dalga boylarından en uzun dalga boylarına kadar tüm dalga havuzlarında cankurtaran bulundurulması gerekmektedir.
 • Dalga havuzlarının çeşitli dalga boylarında olması tüm yaş kitlelerine hitap etmektedir.
 • Dalga havuzları hava basıncı prensibiyle çalışmaktadır. 
 • Paralel dalga, negatif dalga, sağa-sola dalga, V tipi dalga gibi birçok çeşit dalga modeli vardır. 
 • Dalgaların oluşturduğu köpük ve diğer etkenler sebebiyle kaliteli ve yüksek performanslı bir filtre sistemi kullanılarak suyun temizliği sağlanmalıdır. 

Dalga Havuzu Nasıl Çalışır?

Dalga havuzlarında dalgayı oluşturmak için su pompalayan dalga sistemleri, piston ve güçlü fan sistemleri gereklidir. Bahsedilen ekipmanların eş zamanlı çalışması ile ayarlanan dalga boyu ve dalga şiddeti havuza verilir. Havuzda görülen dalgadan sonra havuzun tekrar taşan suyu yenilemesi kısa bir süre alır. Daha sonra 2-5 dakika arası değişkenlik gösteren dalga yenilenme süresi mevcuttur. Her 2-5 dakikada bir dalgalar gelmeye devam eder. Sörf için kullanılacak dalga boylarında kullanılan ekipmanların daha yüksek performanslı olanları tercih edilmektedir. 

Dalga Havuzu Tehlikeli Midir?

Dalga havuzu bulunan işletmelerde gerekli önlemler alınmadığı takdirde tehlike arz eden durumlar yaşanabilmektedir. Cankurtaranın hem çocuklar için olan hem de yetişkinler için olan dalga havuzlarında bulunması gerekmektedir. Gelen dalgaların boyutları göz önüne alınmadan girilen dalga havuzlarında, boğulma gibi tehlikeler meydana gelebilir. 

Dalga Havuzu Çocuklar İçin Tehlikeli Midir?

Dalga havuzundaki dalga boyları, havuzu kullanacak çocukların boylarını  fazla aştığı takdirde tehlike yaratabilir. Bu sebeple cankurtaranların devamlı gözetimleri gereklidir. Dalga havuzlarının filtreleme sistemi yüzünden yeterince temizlenmemesi halinde, çocukların temiz olmayan dalga havuzlarını kullanmaları da sağlık açısından yararlı değildir. 

Dalga Havuzunun Diğer Havuzlardan Farklılıkları Nelerdir?

Dalga havuzunun diğer havuzlardan farklılıkları:

 • Ebatları diğer havuzlara göre çok daha büyüktür.
 • Filtreleme sistemi diğer havuzlara göre daha güçlü performansa sahiptir.
 • Su kapasiteleri diğer havuzlara kıyasla daha fazladır.
 • Havuz suyunun komple boşaltılıp havuz zemini dahil geniş çaplı temizliği diğer havuzlara göre daha sık yapılmaktadır. 
 • Özel havuzlar gibi cankurtaran bulundurması zorunlu olmayan havuzlar mevcuttur. Buna karşılık dalga havuzlarının tamamında cankurtaran olmak zorundadır. 

Dalga Havuzu Nasıl Yapılır?

Dalga havuzları, diğer yüzme havuzları ile benzer şekilde inşa edilir. Fakat zeminleri oldukça farklıdır. Yüzme havuzlarında bulunan düz bir zemin yerine dalga havuzlarında eğimli tabanlar bulunmaktadır. Bu sebeple dalga havuzlarının yapım aşaması diğer havuzlara göre zemin açısından değişkenlik göstermektedir. Dalga havuzlarının küçük, orta ve büyük boy olacak şekilde üç farklı şekli bulunmaktadır. Genellikle dikdörtgen şekilde yapılmaktadır. 

Dalga Havuzu Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dalga havuzu yapımında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Zemin inşaatında eğimli bir yüzey oluşturmaya dikkat edilmelidir. Aksi halde dalgalardan sonra olması gerekenden daha fazla su taşkını yaşanabilir. 
 • Kaliteli ve yüksek performanslı malzemeler kullanılmalıdır. Uygun fiyatlı olduğu için daha az nitelikli ürünler tercih edildiğinde, dalga şiddetlerinden ve dalga boyundan aşınmalar ve deformasyonlar meydana gelebilmektedir. 
 • Genellikle dalga havuzlarının görünümü yelpaze modelindedir. Bu şekil baz alınarak yapılmasına dikkat edilmelidir. 
 • Dalga havuzlarının filtreleme sistemleri, su tahliye kanalları ve su dolum kanalları diğer havuzlara göre daha güçlü ve büyük olacağından, havuzların inşaatı esnasında bahsedilen bölümlerin kaplama işlemleri de daha sağlam bir şekilde yapılmalıdır. 

Dalga Havuzu Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Dalga havuzu yapımında kullanılan malzemeler;

 • Havuza su dolumu ve boşaltımı için kanallar,
 • Tesisat malzemeleri, 
 • Beton, 
 • Filtre boruları,
 • Yapıştırıcı malzemeler,
 • Demir,
 • Fayans ve seramik kaplamalar,
 • Su pompalayan dalga sistemleri, 
 • Güçlü fan sistemleri.

Dalga Havuzu Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Dalga havuzlarının en ölçüleri bulundukları alana bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Boy ölçülerinde ise en fazla derinlik 160 cm’dir. Özellikle en ebatları dalga boylarının büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.  

Dalga Havuzu Döşemeleri Nasıl Olmalıdır?

Dalga havuzlarında kaplama çeşitlerinden olan seramik, mozaik veya cam fayanslar arasından havuz yapısına en uygun olan döşemeler tercih edilmelidir. Renklendirmeleri ve modelleri tercihen değişiklik göstermektedir. Serapool bünyesinde dalga havuzları için kullanılabilecek döşemeler birçok farklı boyut ve desen çeşitliliği ile müşterilere sunulmaktadır. Porselen havuz malzemeleri basınca karşı yüksek dayanımı sayesinde dalga havuzları için en uygun malzemelerdir.

Dalga Havuzu Yapım Maliyeti Nedir?

Dalga havuzlarında klasik yüzme havuzlarına kıyasla bazı yapısal farklılıklar mevcuttur. Hem inşaat malzemeleri hem de teknik malzemelerin detayları göz önüne alınarak diğer havuzların maliyetinden farklı sonuçlar doğabilmektedir. Dalga havuzu fiyatları ebat ölçülerine göre de değişkenlik göstermektedir. 

Dünyanın En Büyük Dalga Havuzu Nerededir?

Standart dalga boylarının çok üstünde dalgalar oluşturan dalga havuzlarına sahip ülkeler uzak doğu ülkeleridir. Tayland ve Çin dünyadaki en büyük dalga havuzlarına sahip ülkelerdir. Boyları 3 metreyi bulan ve havuzlara girişte can yeleği takma mecburiyetine sahip bu dalga havuzları oldukça geniş ve büyük ebatlara sahiptir.