SERAPOOL İLE AYRICALIKLI HAVUZLAR

Serapool Havuz Hakkında

HAVUZ HAKKINDA

Havuz hakkında genel bilgiler.

HAVUZ YAPIM SÜREÇLERİ


HAVUZ PROJE VE PLANLAMA


Betonarme kesitin belirlenmesinde, statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de önemlidir. En baştaki proje safhasında detay hazırlarken çalışmalar bu konular dikkate alınarak yapılır ise daha sonraki aşamalarda karşılaşılacak sorunlar en aza indirgenmiş olur. Yani betonarme yan kesit ile özel porselen tutamak ve kaymazların mükemmel uyumunu sağlamak için Serapool ile temasa geçip, teknik ofise danışılması tavsiye edilir.
Havuz suyunun düzgün taşması ve temizlenebilmesi için, kesitte verilecek eğim çok önemlidir. Buna göre havuz kenarı ile taşma kanalının arasında %5 eğim suyun düzgün taşmasını, böylece yüzeyde biriken pisliklerin toplanmasını sağlayacaktır. Bir diğer %2’lik eğim ise taşma kanalının diğer tarafında ters yönde yapılır. Bu eğimin amacı yürüme alanındaki kirli suyun havuz suyuna karışmasını önlemektir. Burada önemle hatırlatılması gereken bir diğer konu ise, suyun havuzun dört bir yanından eşit olarak taşabilmesi için tutamak ve kaymaz tespitinin bir nivo yardımı ve uzman kişiler tarafından yapılmasıdır.
Aksi taktirde, su eşit olarak taşamayacağı için hem havuz estetiği sağlanamayacak, hem de su bazı bölgelerde yeterince temizlenemeyecektir.

BETONARME


Hafriyat yapılıp, blokaj serilirken havuzun çevresinde dışarıdan gelecek suların uzaklaştırılmasını sağlayacak drenaj hattı unutulmamalıdır.
Havuzun zemini ve perdeleri dökülürken, bütün hidrolik bağlantılar, deşarj rögarları, borular, süzgeçler, aydınlatma armatür kovaları ve gerekli her türlü beton geçiş parçaları yerine yerleştirilmelidir.
Havuz içinde yapısal ekler (dilatasyon) yapılmasından kaçınırken, havuz çevresinde dilatasyon derzi bırakılması çoğu zaman gereklidir. İçi su dolu havuz ile çoğu zaman toprağa oturan çevre koridor ve terasların statik çalışması farklı olduğundan dilatasyon yapılması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de bu yapısal ekler hiçbir zaman malzeme ile kaplanmamalıdır. Bu ek yerleri elastik silikon gibi malzemeler ile sızdırmaz hale getirilmelidir.
Havuzlarda su izolasyonu açısından beton dökülmesi aşamasında soğuk derz bırakılmaması, bırakılması durumunda soğuk derzlerde su tutucu bant vb. önlemler alınmasına dikkat edilmelidir.
Beton döküm aşamasından sonra yüzeyde sıva ve şap ile düzeltme işlemine ihtiyaç duyuluyor ise sıvanın mümkünse katkı ile hazırlanması ve kalınlığının 8-15 mm yi geçmemesi gerekir. Daha büyük düzeltme beton kalınlıkları beton yüzeyinden kopmalara sebep olabilir.
Betonarme aşamasında havuz ölçülerinin doğruluğu çok önemlidir. Özellikle müsabaka havuzlarında (olimpik yüzme havuzu vs.)yarışma yapılabilmesi için yüzme federasyonu tarafından yapılacak kontrol ve onaya gerek vardır.

SU YALITIMI


Havuz yüzeyine uygun bir su yalıtımı yapıldıktan sonra su sızdırmazlığını kontrol etmek ve kaplama malzemesi yapılmadan önce muhtemel bir su kaybı varsa bunu engellemek amacı ile havuzun içine su doldurulur ve beklenir. Havuzun su dolu olarak 15 gün beklemesi gerekmektedir. Ancak bu süre en az bir haftadan az olmamalıdır.
Serapool porselen esaslı kaplama malzemesi ürettiğinden ürünlerin kimyasal yapıştırıcılar vasıtası ile yapıştırılması gerekmektedir. Bu konuda dona ve suya karşı mukavemeti sağlaması açısından fleksible veya epoksi nitelikli bir yapıştırıcı kullanılması tavsiye edilir. Bu malzemeler üretici firmaların talimatları doğrultusunda kullanılmalıdır.

HAVUZ KAPLAMA


Kullanım sırasında temizleme işlemini kolaylaştırmak ve hijyen olması için havuz tabanını ve duvarını birleştirmek yerine iç ve dışbükey özel birleştirme parçalarının kullanılması tavsiye edilir.Yüzme havuzlarının kenarında sıralanan özel kesitli porselen ürünler tutamak olarak sınıflandırılmaktadır. Bu malzeme özel bir üretim ve pişirme ile mükemmel kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikler göstermektedir. Öncelikle tutamak ve kaymazlar havuzun ilgili kısımlarına istenilen formda tek tek koyulmalı ve istenilen eğimler elde edilinceye kadar ayarlanmalıdır. Bu eğim havuzun her tarafında eşit olmalı ve bu da bir nivo aracılığı ile sağlanmalıdır. Bu kontroller uzman kişiler eşliğinde yapılmalıdır. Kaymaz ve tutamaklar arasındaki 5 mm'lik derz muhafaza edilerek tutamakların havuz içine gelen kısımlarının düzgünlüğüne dikkat edilerek ürünler yapıştırılmalıdır.
Unutulmamalıdır ki, başarılı bir uygulama işlemi yalnız malzemenin kalitesine bağlı değildir. İşlemin nasıl ve kimler tarafından yapıldığı da malzemenin kalitesi kadar önemlidir.
Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra malzemeler arasındaki derz boşlukları tamamen boşaltılarak, fleksible veya epoksi bazlı bir derz dolgu malzemesi ile doldurulur. Su, hava ve diğer çevre etmenlerinden etkilenmemesi için asla normal derz dolgu malzemesi kullanılmamalıdır. Uygulama ardından temizlik işlemi hızla ve itina ile yapılmalıdır. Temizlik işleminin itina ile yapılmaması veya geç yapılması durumunda malzemeler üzerinde kalan artıkları temizleyebilme imkanı bulunmamaktadır.
Kaplama işlemlerinin bitmesine müteakip inşaat işlerinden sıçrayacak kirlerden kaçınmak ve döşeme alanını korumak için plastik bir örtü kullanılması tavsiye edilir.
Havuz malzeme döşeme işlemi bittikten sonra çevresinde demir kesme vb. işlemlerin yapılmaması gerekmektedir. O anda belli olmasa bile belli bir süre sonra malzemeler üzerinde demir çapaklarının zararları gözlenmektedir.
Havuza su ancak; inşaatı, mekanik ve elektrik tesisatları tamamlanıp bahçede gübreli toprak serme işlemleri de bittikten sonra doldurulmalıdır.

NEDEN PORSELEN


Porselen kelimesi, porselen maddesine benzeyen bir midye cinsinin İtalyanca’daki adı olan ‘porcellana’dan türetilmiş ve diğer dillere benzer söylenişlerle yerleşmiştir.
Porselen, seramik ailesinin en başta dayanıklılık ve görüntü yönünden, özellikleri en üstün olan üyesidir. Seramiklere göre üstün olmasının en belirgin sebebi, bileşenlerinin niteliği ve yüksek ısıda fırınlanmasıdır. Dayanıklılık, uzun ömürlü kullanım yanında görsel nitelik de onu öne çıkaran bir başka özelliğidir. Bu özelliklerinin yanında, porselenin havuzlarda tercih edilmesinin birincil nedeni, su emme kapasitesinin % 0.03 civarında olmasıdır. Soğuk havalarda, emilen su donma nedeniyle genleşir ve malzemeyi olumsuz etkiler. Ancak çok çok az su emen porselen, bu fizikî sonuçtan seramik gibi etkilenmez. Çünkü seramiğin su emme kapasitesi % 3’tür. Bu nedenle seramik, herhangi bir donma olayı sonucunda içindeki yüksek su miktarı nedeniyle genleşerek patlar.
Porselenin diğer özellikleri:
— Alt yüzey rengi (masse) beyazdır, bu da onun seramiğe göre daha kaliteli ve dayanıklı bir madde olduğunu gösterir.
— Yüzeyi parlaktır, kusursuzdur, gözenek yoktur ve dekoratif bir görünümü vardır. Seramikte ise yüzey, mat ve gözeneklidir.
— Yapısı daha serttir ve darbelere karşı daha dayanıklıdır.
— Yüzeyi seramiğe kıyasla asit ve alkalilere karşı daha dirençlidir.
— Hijyeniktir, mikrop ve kir barındırmaz; sırlı (parlak yüzey) olduğu için leke tutmaz.
— Isı değişikliklerinden etkilenmez.


NEDEN SERAPOOLU TERCİH ETMELİYİM


Havuzlar, gerek sağlık ve spor gerekse konfor ve keyif amaçlı kullanımlarla hayatımızda giderek daha fazla yer almaya başladı. Artık günümüzde çok fazla sayıda insanın ulaşabildiği, daha çok insanın bir yaşam tarzı yansıması olarak gördüğü havuz, yapımında kullanılan malzemenin sahip olduğu niteliklerle farklı bir değer kazanıyor.
Yüzerek sağlıklılarını korumayı amaçlayanlar, keyif ve konforu estetikle birleştirerek yaşam alanlarını daha da güzelleştirmek isteyenler, aynı zamanda en iyi havuza sahip olmak isteyenlerdir. Havuz kaplama malzemelerinin lider ismi SeraPool, yenilikçi bir anlayışla, kaliteden vazgeçmeden ürün çeşitliğini artırarak kullanıcılarının farklı beklentilerini tam olarak karşılama hedefiyle çalışıyor.

SeraPool, ilk günden bugüne tüm ürünlerini % 100 porselen üreterek tüketicilerine verdiği güveni, geniş ürün yelpazesini oluşturan 500’den fazla çeşidiyle daha da artırıyor. Yenilikçi vizyonu ve hep en iyiyi arayan yaklaşımıyla ilkleri yapmayı amaçlayan SeraPool, benzersiz ebat, renk ve dokuya sahip ürünlerle farkını daima ortaya koyuyor.

SeraPool'un farkı sunulan ürün ve hizmet ile oluşur. Özgün, ergonomik ürünler ile insan ve çevreye saygılı duruşu vardır. Mutlu olmak, mutlu etmenin temelidir. SeraPool enerjisini, iç ve dış paydaşlarına verdiği mutluluktan alır. SeraPool ile kaplanmış havuzlarda yüzen mutlu insanlar SeraPool'un en önemli enerji kaynağıdır.

NE TÜR HAVUZLAR VARDIR


Havuzları kullanım şekli, amacı ve yapılarına göre birçok ayrıma tabi tutmak mümkündür. Öncelikle yüzme havuzları ve görsel amaçlı kullanım sunan süs havuzları bu ayrımın başını çekmektedir. Burada söz konusu incelemenize esas teşkil edecek havuzlar “yüzme maksatlı” havuzlardır. Yüzme havuzlarını yapıldıkları mekana göre açık ve kapalı havuzlar (ya da her ikisini birden içeren havuzlar) olarak ön ayrıma almak ve havuzları büyüklüklerine ve kullanım amaçları itibari ile de yine iki ayrı bölümde incelemek gerekir. Bunlar;
Özel Ev-Villa Havuzları (UHE-2 Kapsamına girer.) Genel Kullanıma Açık Havuzlar'dır (TSE 11899 Kapsamına girer.)

Havuzlar ayrıca yapım şekilleri itibariyle de kategorize edilebilir. Bunlar toprak üstüne (herhangi bir hafriyat yapılmaksızın) yerleştirilen ya da gömme olarak yapılan havuzlar, ayrıca betonarme kurallarına göre imal edilen ya da standart ve satandart olmayan boyutlarda hazırlanmış panel, destek, liner ve tesisatları ile teçhiz edilerek kullanılabilen hazır havuz türleri bu grup içinde sayılabilirler.
Havuzların yüzey suyunu harekete geçirerek yüzen materyali filtrasyonla iletme tekniklerine göre de taşmalı veya skimmerli havuzları tüm bu değerlendirme içinde saymak ve her havuzu ne tip olursa olsun bu formasyonla birleştirmek gerekecektir. Yüzey suyunun cebri usullerle filtrasyona iletildiği skimmerller ya da yüzey suyunun, içten taşma, dıştan taşma, tek taraftan taşırma, üstten taşma tabirler ile nitelendirildiği taşırmalı sistemle, saydığımız tüm havuzların ayrılmaz dizayn kriterlerini teşkil eder. Bu umuma açık havuzların kulanım amaçları ve derinlikleri yönünden de ele alınması gerekmektedir.
Bunlar sırası ile;


GENEL KULLANIMA AÇIK YÜZME HAVUZU TİPLERİ (TSE 11899)


Burada sadece bu standardın kullanımında gerekecek niteliklerden söz edilmiştir. Aşağıdaki paragraflarda aksi söylenmedikçe havuz suyu sıcaklığı için en çok 32°C geçerlidir.

SPORTİF AMAÇLI HAVUZLAR


(Uluslar arası kurallar gereği boyutlandırılır.)
1. Antrenman Havuzları
2. Çırpınma Havuzları
3. Yarışma Havuzları
3. a) Yarı Olimpik Yüzme Havuzları: Uygulamada altı kulvarlı antrenman havuzları 25x16 m olarak inşaa edilmektedir.
3. b) Tam Olimpik Yüzme Havuzları: Sekiz kulvarlı bir yüzme havuzunun ideal ebadı: 50x25 m/minumum ebat ise 50x21 m olabilir.
3. c) Su Topu Havuzları: Olimpik havuz bünyesinde olabilir. Olimpik havuzda su topu oynanacaksa, havuz suyu derinliği 2.20 cm olmalıdır. Sutopu sahasının ebadı 20x30 m'dir. Özel su topu havuzu 33 m/33 cmx21m ebadındadır.
3. d) Atlama ve Dalma Havuzları (Kule ve tramplen eşliğinde)
3. e) Raftng ve Kano Yarışma Havuzları

ATLAMA HAVUZLARI


Atlama havuzlarının derinliği en az 3,40 m olmalıdır.

DERİNLİĞİ DEĞİŞEN HAVUZLAR


Derinliği değişen havuzların yüksekliği ayarlanabilen ara tabanı vardır. Bununla su derinliği tamamen veya kısmen ihtiyaca göre değiştirilebilir.

DALGA HAVUZLARI


Eğlenme ve çalışma yapmak için özel dizayn edilmiş, 0-1.60 m derinlikler arasındaki, su elde edilme şartları standartlarla belirtilmiş havuzlardır. Dalga yüksekliği ve boyları şekli etkileyen faktörlerdir. Dalga havuzlarında su derinliği suyun boşaltılıp doldurulması ve fark hacminin depolanması ile değiştirilir. Bütün havuz bölümleri, dalga odası da dahil olmak üzere sürekli temiz su sirkülasyonuna tabi tutulmalıdır. Havuz suyunun seviyesini değiştirmek için bir depo kullanılıyor ise ve bu depoda 20 dakikadan fazla su kalıyorsa burası da temiz su sirkülasyonuna dahil edilmelidir. Hiç bir durumda depo ve diğer hacimledeki serbest klor miktarı havuz suyundaki değerin altına inmemelidir.

SIĞ HAVUZLAR (YÜZME BİLMEYENLER İÇİN)


Derinliği 0.6 m ile 1.35 m arasında olmalıdır.

SU ATRAKSİYONLARI OLAN HAVUZLAR


Çeşitli su oyunları ve kayma elemanları ile (slide) donatılmış derinliği 1.10 m'yi aşmayan su-hava hareketleri ile havuzlarda eğlence yaratmayı amaçlayan, hijyen ve filtrasyon şartları ile dizayn kriterleri standartlarda belirtilmiş bulunan her türlü havuzlardır. Atraksiyonlar; örneğin su altı masaj istasyonları, dip püskürtücüler, akıntı kanalları, karşı akım tesisleri vs işletilmesi sadece havuz suyu veya temiz su ile yapılmalıdır. Havuz suyu ile temasta olan su veya hava tesisat ve kanalları içinde sistem çalışmadığı durumda temiz su veya havuz suyu ile bir akış sağlanmalıdır. Küçük su tesisatları için zorunlu değildir.

SU KAYDIRAĞI HAVUZLARI


Su kaydırağı için olan havuzların derinliği 1.0 m ve en az su alanı 4.0x6.0 m olmalıdır. Su kaydırakları için sadece havuz suyu veya temiz su kullanılmalıdır.

ÇOCUK HAVUZLARI


Henüz yüzme bilmeyen ve 0-5 yaş arası çocukların ebeveynleri eşliğinde girebildikleri, derinliği özel kurallarla belirlenen (30 cm-50 cm arası olup oteller için bu derinlik 35 cm alınmıştır) havuzlardır. Bu havuzların derinliği en çok 0.5 m olmalı ve müstakil su hazırlık tesisine sahip olmalıdırlar.

AYAK YIKAMA HAVUZLARI


Genellikle umuma açık havuz mahallerine girerken hijyen şartlarına azami ölçüde yerine getirme kriterlerine uygun dizayn edilmiş, cebri sistemlerle techiz edilen (bir kısımda cebri duş sistemi de bulunabilir) havuzlardır. Derinliği 0.10 m ile 0.15 m arasında olmalıdır. Havuza girecek kimselerin güzergahında olacak şekilde planlanalıdır. Boşaltılır olmalıdır. Bir taşma kanalına ihtiyaç yoktur.

KÜÇÜK HAVUZLAR


Küçük havuzların alanları en çok 96 m2 olmalıdır. Az kullanıcı yüküne göre tesis edilirler. Kullanıcı yüküne bağlı olarak su hazırlık tesisi kapasitesi artar. Su hazırlık tesisinin kapasitesine bağlı olarak saatteki kullanıcı sayısı sınırlandırılabilir.

SICAK MASAJ HAVUZLARI


Masaj havuzu, sıcak suyun, havanın itmesiyle köpüren ve insanların içinde aynı anda veya ayrı ayrı bulundukları, içinde sürekli temiz su sirkülasyonun olan havuzlardır. Su sıcaklığı en çok 37 °C'dir.

SICAK MASAJ HAVUZU (MÜSTAKİL)


Müstakil havuz masajları, kullanıcılarının diğer havuz tesislerine geçmesi mümkün olmayacak şekildedir. Masaj havuzlarında kullanıcıların oturma yerleri açıkça belli olacak şekilde düzenlenmelidir. Her oturma yeri için en az 0.4 m3 ve su derinliği en çok 1.0 m olmalıdır. Oturma yeri sayısına göre masaj havuzlarının su hacimleri aşağıdaki çizelgede verilmiştir.

SICAK MASAJ HAVUZLARI (KOMBİNE KULLANIM)


Kombine kullanımlı masaj havuzları, yüzme havuzunun içinde yapılmıştır ve yüzenler isteklerine göre kullanabilirler. Tek tek her masaj havuzunun hacmi en az 1.6 m3, su derinliği en çok 1.0 m olmalıdır. Bu tür tesislerin hazırlama ekipmanları kapasitesini uygun şekilde arttırılarak yüzme havuzunun hazırlama tesisi ile beraber veya ayrı hazırlama tesisi ile işletilebilirler. Sıcak masaj havuzlu genel havuzun hacmi en az 4 m3 olmak zorundadır.

TERAPİ HAVUZLARI


Yüksek enfeksiyon tehdidi altındaki yüzücüler (hastaneler, klinikler vb.) içindedir. Su derinliği en çok 1.35 m olmalıdır. Su sıcaklığı yaklaşık 35 °C olmalıdır.

HAREKET HAVUZLARI


Özel hijyen şartları ile hazırlanmış havuzlardır. Hareket (jimnastik) havuzlarında su derinliği en fazla 1.35 m olmalıdır ve bu havuzlar ozon kademeli su hazırlık tesisine sahip olmalıdır.

SOĞUK SU HAVUZLARI (ŞOK HAVUZLARI)


Vücut ısısının ani soğutulması taleplerine göre ve çoğunlukla bir sauna sistemiyle beraber kullandırılan küçük yapılı havuzlardır. Derinlikleri 1.10 ile 1.35 m arasında, su alanları 10 m2'ye kadar olmalıdır. Hacimleri 2 m3'ü geçmeyen soğuk su havuzları devamlı olarak doldurma suyu akışı ile işletilebilir. Bu durumda su sıcaklığı 15°C'yi aşmamalıdır. Doldurma suyu, havuz içindeki serbest klor değeri 0.3-0.6 mg/lt olacak şekilde klorlanmalıdır. Taşma kanalına akan su deşarj edilmeli ve temiz su (şebekeden) ile takviye edilmelidir. Eklenen su kişi başına 60 l'den az olmamalıdır. Doldurma suyunun basma yeri havuz tabanında olmalıdır. Hacim 2 m3'ten büyük olan soğuk su havuzlarının su hazırlama tesisi olması zorunludur.